Nový koronavirus MERS straší odborníky  
Středovýchodní koronavirus má na kontě řadu mrtvých, navzdory úsilí zdravotníků se zvolna šíří mezi lidi a jeho výzkum na Středním východě vázne. Letošní pouť do Mekky bude asi napínavější než jindy.


 

Zvětšit obrázek
MERS v celé kráse. Kredit: Rocky Mountain Laboratories, National Institute of Allergy and Infectious Diseases, NIH.


Kdykoliv se objeví nový nebezpečný virus, virologové mají sklon ho přezdívat podle oblasti původu, případně podle oblasti propuknutí infekce. Pak ovšem zhusta dochází k tragikomickým tahanicím, kdy se státy, podle nichž je patogen pojmenován, brání zuby nehty a vyhrožují žalobami, ne-li preventivním jaderným úderem. A není se čemu divit, jméno je nesmírně významná a také ošemetná věc, kterou nelze brát na lehkou váhu. Pokud se název státu, regionu, či města objevuje ve výrazně negativních souvislostech, na jeho popularitě to určitě nepřidá. Ještě máme v živé paměti prasečí, čili vlastně původně „mexickou“ chřipku a podobných příkladů by se jistě našlo víc. Podobné dohady se právě teď točí kolem nového koronaviru, který postavil do pozoru řadu odborníků na virové nákazy.

 

Zvětšit obrázek
Náš netopýr hvízdavý (Pipistrellus pipistrellus). Kredit: Jeffdelonge, Wikimedia Commons.


Pokud víme, tak se tento virus poprvé zjevil u muže ze Saúdské Arábie, který zemřel začátkem roku 2012. Pro vědu byl objeven v září 2012 v Kataru u muže, který předtím cestoval do Saúdské Arábie. Odborníci, mezi nimiž sehrál významnou úlohu i Ron Fouchier z rotterdamského Erasmova lékařského centra, slavný z kontroverzních tahanic kolem experimentů s chřipkou, tento virus identifikovali jako doposud neznámý koronavirus, tedy virus ze skupiny jednořetězcových RNA virů s pozitivním řetězcem, blízce příbuzný zlovolnému SARS. Asi nepřekvapí, že virologové tomuto viru začali říkat Saudi SARS a stejně tak si jistě velmi dobře představíme, jak to asi Saúdům a celé Saúdské Arábii bylo milé.
 

Kolem pojmenování nového koronaviru se tudíž rozběhly třenice. Vzduchem létala jména jako Human Coronavirus-Erasmus Medical Center (hCoV-EMC) anebo London1_novel CoV 2012, ale nakonec se odborníci podle všeho přiklonili k pojmenování Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV). Termín MERS podpořil i Raoul de Groot z Utrechtské univerzity, jehož hlas je v tuto chvíli jeden z nejvýznamnějších, protože šéfuje pracovní skupinu koronavirů Mezinárodního výboru pro taxonomii virů ICTV. De Groot věří, že koronavirus ze Středního východu bude nejpřijatelnější a že konečně utichnou vysilující dohady. Na Středním východě mají naštěstí svých starostí dost, takže to snad virologům projde bez zapalování nizozemských velvyslanectví.

 

Vládce Saúdské Arábie Abdalláh ibn Abd al-Azíz má problém. Kredit: Tina Hager, Wikimedia Commons.


Problémy kolem jména koronaviru MERS ale možná brzy vyblednout ve srovnání s tím, co může MERS napáchat mezi lidmi. Fouchier a další specialisté totiž upozorňují, že se zvolna šíří i mezi lidmi, kteří zřejmě nebyli v přímém kontaktu s nemocnými ani s nakaženými zvířaty, což jsou v případě MERS podle všeho populace netopýrů rodu Pipistrellus na Arabském poloostrově. V tuto chvíli víme o 40 infikovaných lidech, z nichž celá řada zemřela. Podle epidemiologické analýzy světové zdravotnické organizace WHO zřejmě existuje mnoho dalších nerozeznaných případů infekce MERS, které probíhají s mírnějšími příznaky a tento koronavirus se šíří mezi lidmi ve více zemích.

 

Zvětšit obrázek
Letos opatrně. Kredit: Muhammad Mahdi Karim, Wikimedia Commons.

Klíčovou roli v celé záležitosti zjevně hraje Saúdská Arábie. Podle WHO tam sice probíhá výzkum šíření MERS, ale odborníci jsou zatím znechuceni nedostatkem informací. Zatím například nemají k dispozici žádné výsledky sérologických studií protilátek u lidí ani u zvířat. Podobná data jsou přitom velmi důležitá pro vytvoření celkového obrazu o rozšíření viru v lidské populace i mezi možnými zvířecími přenašeči. Fouchier si povzdechl, že řada laboratoří již Saúdské Arábii opakovaně nabízela pomoc s těmito testy, jejich snažení ale zatím zůstalo bez odezvy. Podle odborníků je v dnešní době nezvyklé, aby v této fázi probíhající nákazy bylo kolem nového viru tak mnoho nejistoty.


Těžko říct, jestli je za postojem Saúdské Arábie nechuť vpustit si na své území lékařské týmy z jiných zemí, uražená ješitnost anebo nějaké jiné, méně zřetelné motivace. Ať už je to ale jakkoliv, na obzoru se rýsuje veliký problém. Saúdská Arábie totiž není uzavřenou exotickou zemí, kam se nikdo z ciziny nepodívá, jak je rok dlouhý, nýbrž náboženským centrem světového významu. I letos se sjedou zástupy muslimů z celého světa do saúdskoarabské Mekky a není vyloučeno, že by si mohli přivést domů nečekaný dárek na památku. Jestli se Saúdská Arábie nepostará o zvýšenou zdravotní bezpečnost anebo pokud si jednotlivé země neohlídají muslimské poutníky na svých hranicích, tak možná máme na krku pandemii nepříjemné virózy se spoustou mrtvých. Asi se blíží další vlna módních respirátorů.

 

 


Literatura

NewScientist 22.5. 2013, ScienceInsider 15.5. 2013 a 6.5. 2013, Wikipedia (Novel coronavirus 2012).

 

Datum: 23.05.2013 12:37
Tisk článku

Když rozum podporuje víru - Hučko Ladislav
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 226 Kč
Když rozum podporuje víru
Hučko Ladislav
Související články:

Vědci rafinovaně hackli počítač pomocí kódu ukrytého v syntetické DNA     Autor: Stanislav Mihulka (13.08.2017)
Tiplíci v Bavorsku     Autor: Josef Pazdera (12.09.2007)
Co jsme chytli od myší?     Autor: Jaroslav Petr (01.04.2006)
Pohlaďte si opičku! A umřete!     Autor: Jaroslav Petr (04.01.2006)
Vakcína proti Ebole a viru Marburg     Autor: Gabriela Nižnanská (07.06.2005)Diskuze:

WHO a Pandemicky stav

Michal Lichvar,2013-05-24 12:23:31

Sa divim ze WHO este nevyhlasilo pandemicky stav ... vtacia chripka mala menej obeti a uz sa kupovali vakciny ... asi teraz nejde o PR kampan :)

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace