Klonovaná telata vyrábí lék proti nádoru  
Rakušané na poli výzkumu znovu „zabodovali“. V jednom z nejprestižnějších periodik zaměřených na biologický výzkum zdokladovali, že umí vyrábět protein r28M. Nejedná se o nic menšího, než o sestavení umělého genu, jeho vpravení do embryí skotu a stvoření telat produkujících protilátky, které zabíjejí rakovinné buňky lidského melanomu.

Když se mluví o skotu, máme většinou na mysli produkty mléko a maso. Rakouští vědci informovali ve včera zveřejněném Sborníku Národní akademie věd  USA (Proceedings of the National Academy of Sciences), že krávy a býci mohou být chováni také pro produkci léků proti nádorům. Objev by mohl vést k novému způsobu výroby široce dostupných  protilátek, protože je lze takto připravovat ve značných objemech.

Snaha léčit nádory protilátkami je dlouhého data. Pokusy z nedávné doby ukázaly, že léčebný postup, který využívá protilátek namířených proti antigenům, které se vyskytují na rakovinných buňkách, má větší účinnost, když se zmíněné protilátky spárují s jiným typem protilátky, která je namířena proti  imunitní buňce. Takové protilátky spojí dohromady nádorovou a imunitní buňku na dlouhou dobu a to umožní imunitnímu systému zvrhlé buňky lépe rozpoznat a zahájit účinnější obranu.  Je tu ale problém,  protilátky namířené proti dvěma cílům současně (v anglické terminologii označované jako „bispecific“, je značně obtížné připravit. Gottfried Brem z Veterinární univerzity ve Vídni se svými kolegy nedbali neúspěchů mnoha věhlasnějších pracovišť a  pokusili se o nový způsob přípravy těchto protilátek. Jejich postup se od těch postupů, které se snažily spojovat dohromady až hotové protilátky, poněkud liší. S přípravou konečného produktu Vídeňáci začínají mnohem dříve. Vlastně hned na samém počátku neboť spojují  dva geny tvořící protilátky. Jeden, který je kódem pro tvorbu protilátky  namířené proti nádorovým buňkám lidského melanomu a druhý, jehož produkt aktivuje jeden z typů imunitních buněk - lymfocytů, zvaných T buňky. Takto připravenou sekvenci uměle sestaveného genu  vnesli do embryí skotu. Narodilo se devět telat, která mají v krvi vysoké hladiny  žádoucích protilátek.  Tyto uměle zkonstruované protilátky si vědci pojmenovali  r28M. Testovali jejich účinnost proti melanomovým buňkám (jednomu z nejagresivnějších lidských smrtelných nádorů)  a podle zveřejněných informací je jimi získaná protilátka (protein r28M) stabilní a v laboratorních testech úspěšně vyhledává a zabíjí nádorové buňky lidského melanomu.

Prof.Dr.Dr.hc.Gottfried Brem, Institut für Tierzucht und Genetik, VU Wien, Rakousko,

a jeho klonovaná telata produkující protilátku proti melanomu, Foto:THE PROCEEDINGS OF THE NATIONAL ACADEMY OF SCIENCES

Profesor Brem je přesvědčen, že chov zvířat s uměle připravenými geny se stává novou nastupující metodou tvorby účinných, modifikovaných proteinů. Výsledky jeho týmu mu dávají za pravdu.


Prameny:
The Proceedings of the National Academy of Sciences
Institut für Tierzucht und Genetik, VU Wien.
, Scientific American 04/20/2004
Datum: 21.04.2004
Tisk článku

Přírodní léčba pro psy a kočky  A - Z - Schwartz Cheryl
 
 
cena původní: 299 Kč
cena: 251 Kč
Přírodní léčba pro psy a kočky A - Z
Schwartz Cheryl

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Karel Lisycký,2015-03-24 14:54:01

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 3 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 5 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 4 uživatelé na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus. A kdo si myslí, že je rtuť jedovatá, je směšný.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 6 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 7 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 8 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

bbgn

jakson,2007-06-08 08:25:14

hkujnkjgj

Odpovědět

To jsem zvedavy

Jirka,2004-04-21 09:43:41

To jsem zvedavy, kdy se tu objevi nekdo, kdo
1) broji proti klonovani,
2) broji proti GMO a
3) ma melanom.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace