Hledali SARS, našli TBC  
Ukazuje se, že více než chorobou SARS je zdravotní personál ohrožen tuberkulózou. A nejen on. Jedna nemocná sestřička se může stát pohromou pro mnoho pacientů, kteří nemocnicí pouze „projdou“.
Loňský výskyt SARSu na Taivanu spustil opatření, která měla prověřit zdravotnický personál zda se touto chorobou nenakazil. U zdravotníků se začalo proto, protože přicházeli s nemocnými SARS přímo do styku a mohli se stát potenciálními nosiči choroby v těch nejméně vhodných místech  - nemocnicích. Výsledky tohoto šetření  nyní zveřejnil Dr. M-Y Chou. V jeho zprávě se praví že místo SARSU objevili u nemocničního personálu případy  nediagnostikované plicní tuberkulózy (TBC). První případ TBC vyšel najevo  když na SARS vyšetřovali pracovníka, který měl teplotu a pokašlával. Vzápětí bylo potvrzeno dalších šest případů u lidí, které s osobou přicházely do styku. Sledování pokračovalo a vyšetření se provedlo u 1 4O6 zdravotníků. Tuberkulóza byla zjištěna u 28 z nich. Později, když  byl test u této skupiny ještě jednou opakován, stoupl počet nakažených tuberkulózou již na  60 případů aktivní tuberkulózy!
Když Chou pátral po původu choroby vysledoval, že v polovině případů se TBC objevila u osob, které se v době před 12 týdny  pohybovaly v nemocnici v hlavním městě v Taipei. Shodou okolností v té nemocnici, kde byl diagnostikován první případ TBC, když se začalo s vyšetřováním na SARS.
Nejvíce případů TBC se objevilo mezi nemocničními sestřičkami. Další případy se vyskytly mezi techniky kteří obsluhují respirátory a pomocníky, kteří asistují při manipulaci s nemocnými u rentgenologického vyšetření. Tyto kategorie vyjmenovaných profesí a jejich pracovišť, patří podle studie k těm nejohroženějším.

Příklad, jak by to při zavádění trubice pro řízené dýchání (intubaci) nemělo vypadat, bohužel je častý.

Možná bychom si z tohoto šetření, které bylo zveřejněno v dubnovém hlášení  Morbidity and Mortality Report,  měli vzít ponaučení i u nás a zajistit, aby místa, kde se provádí intubace, odsávání tělních tekutin, získávání a vyšetřování sputa, byla vybavena řízenou ventilací s pod tlakem (odsáváním) v nejrizikovějších místech. Také bychom měli vyžadovat, aby všechen personál  na těchto exponovaných místech nosil osobní ochranný ústní respirátor. Toto opatření by nemělo být jen na libovůli zdravotního personálu té které nemocnice. Jak se nyní ukázalo  na Taivanu, nejedná se totiž jen o ochranu  životů samotných zdravotníků.

Datum: 25.04.2004
Tisk článku

Atlas bylin - Knauerová Marta, Drnková Jana
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 212 Kč
Atlas bylin
Knauerová Marta, Drnková Jana
Související články:

Vnímavost k tuberkulóze je geneticky determinována     Autor: Anna Marcinková (22.11.2008)
Povede nová proteomická studie k účinnější léčbě TBC?     Autor: Anna Marcinková (18.11.2008)
Pravěcí lidé nakazili skot tuberkulózou     Autor: Jaroslav Petr (07.05.2008)
Tlusté bakterie šíří tuberkulózu     Autor: Jaroslav Petr (07.04.2008)
„Sprej“ proti tuberkulóze     Autor: Anna Marcinková (23.03.2008)Diskuze:

Nejen ve zdravotnictví..

libor,2004-04-26 10:58:38

... jsou zaměstnanci ohroženi TBC. Nedávno prošel tiskem článek (http://www.blesk.cz/Clanek37263.htm), že žákyně základní školy si přivezla z domova (Vietnam) TBC a delší dobu tu s ním chodila do školy.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace