Záhady polárních výtrysků černých děr odhaleny  
Alespoň některé. Polární výtrysky zřejmě obsahují kladně nabité atomy běžné hmoty a tvarují je zběsile rotující akreční disky. Z černé díry 4U 1630-47 tryskají rychlostí odpovídají 66 procentům rychlosti světla.


 

Zvětšit obrázek
Jak by mohla vypadat soustava 4U 1630-47. Kredit: NASA/ CXC/ M. Weiss.

Představte si černou díru hvězdné velikosti. Sedí si někde ve vesmíru a polyká tam hmotu ze svého okolí. Konzumovaná hmota vytváří rotující akreční disk a zároveň směrem od černé díry kvílejí dva nesmírně rychlé polární výtrysky hmoty (polar jets). Až potud víme na čem jsme. Takhle to funguje, tyhle jevy pozorujeme celá desetiletí. Když se jim ale podíváme pod pokličku … Záhady jedna větší druhá. Z čeho vlastně jsou polární výtrysky černých děr? Jak jsou vlastně rychlé? A co je, ke všem čertům, pohání? Až doposud jsme dost tápali.

 

Zvětšit obrázek
María Díaz Trigo. Kredit: ESO.


Zajímavé odpovědi ohledně polárních výtrysků černých děr nabízí astronomka María Díaz Trigo z Evropské jižní observatoře (ESO). Její tým detailně pozoroval rádiové a rentgenové záření kandidáta na černou díru hvězdné velikosti 4U 1630‑47, který funguje v rentgenové dvojhvězdě. Rentgenová data poskytla evropská vesmírná observatoř XMM‑Newton a rádiová data zase soustava teleskopů CSIRO Australia Telescope Compact Array (ATCA). Vědci věděli, že tahle černá díra je aktivní, zároveň u ní ale nepozorovali stopy polárních výtrysků. Ani v rádiové, ani v rentgenové oblasti. O několik týdnů později je zaskočilo, když se v rádiovém záření 4U 1630‑47 objevily neklamné stopy polárních výtrysků a v rentgenové oblasti taky. Ze získaných dat postupně vyplynulo, že v případě 4U 1630‑47 jeden z polárních výtrysků směřuje k Zemi a druhý směrem od nás do hlubin vesmíru.

 

Zvětšit obrázek
Rentgenová observatoř XMM-Newton. Kredit ESA.


Zároveň se potvrdilo, že dotyčné výtrysky obsahují spoustu kladně nabitých atomů. Už delší dobu víme, že polární výtrysky obsahují záporně nabité elektrony. Víme ale také, že výtrysky jako takové nejsou záporně nabité. Dlouho nebylo jasné, jestli kladný náboj polárních výtrysků černých děr vytvářejí pozitrony, čili protějšky elektronů z antihmoty anebo něco jiného, dejme tomu kladně nabité atomy. Teď se vůbec poprvé přesvědčivě potvrdilo, že jde o kladně nabité atomy. Trigová a spol. vystopovali ve výtryscích atomy niklu a železa a je tudíž zřejmé, že kladný náboj výtryskům poskytuje běžná hmota.

 

Zvětšit obrázek
Soustava radioteleskopů Australia Telescope Compact Array. Kredit: CSIRO.


 

Zvětšit obrázek
Aktuální model fungování černé díry s výtrysky hmoty v rentgenové dvojhvězdě. Kredit: Miller-Jones (ICRAR), software – R. Hynes.

Co to vlastně znamená pro astrofyziky? Představovali si tam spíš pozitrony. Řada lidí se bude muset smířit s tím, že jejich oblíbená hypotéza prohrává, což bolí, vážně bolí. Kladně nabité atomy jsou mnohem těžší než pozitrony, takže polární výtrysky hmoty odnášejí od černých děr mnohem víc energie, než jsme si doposud mysleli. Dlouho také nebylo jasné, jestli dotyčné výtrysky pohání samotná rotace černé díry, anebo je má na svědomí akreční disk vířící kolem černé díry. Trigová se teď s kolegy vyslovila ve prospěch tvarování a pohánění výtrysků hmoty rotací akrečního disku. Jak ovšem přiznávají, k potvrzení tohoto mechanismu budou ještě nutná další pozorování. Z rentgenových dat se jim také povedlo odvodit rychlost tryskání hmoty ve výtryscích na pořádně relativistických 198 tisíc kilometrů za sekundu, tedy na 66 procent rychlosti světla. Jde o zatím nejpřesnější odhad rychlosti výtrysku hmoty běžné černé díry hvězdné velikosti.

 

 

 


Literatura

ICRAR News 14. 11. 2013, Nature online 13. 11. 2013, Wikipedia (Polar jet).

Datum: 22.11.2013 15:09
Tisk článku

Stručná historie času - Od velkého třesku k černým dírám - Hawking Stephen W.
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 209 Kč
Stručná historie času - Od velkého třesku k černým dírám
Hawking Stephen W.


Diskuze:

No, niesom expert...

Tomas Tojejedno,2013-11-25 03:44:05

Prepacte ze niesom uplne v obraze, ale tieto veci uz nejaku dobu nesledujem aj ked ma vzdy zaujimali... Ale v skratke, astronomiu a pridruzene veci som nikdy nestudoval (skor som bol na IT) a v detstve ked som sa moc zaujimal o tieto veci (Knizka: "Vesmir kolem nas" mi vysvetlila asi vsetko co som potreboval na fyziku a neskor QED) ale stale mi nejde do hlavu do hlavy 2 veci... Ja som chapal ciernu dieru ako nieco kde gravitacia je tak mohutna ze nic neunikne... Potom vzniklo aj ze "cierne diery maju vlasy" (alebo chlpy) ale stale to davalo logiku... asi som nieco preskocil (vynechal) ale ako moze cierna diera vytrisknut hmotu ???? A dalsia vec, ked uz ju vytriskne, tak preco z polov ??? Ved na rovniku ma vyssiu rotaciu (predpokladam ze to rotujucia cierna diera) tak rotacia asi snizuje gravitacny tah...? tak preco z polov vystreluje hmotu...?
Sorry ak Vam to bude zniet priliz hlupo, ale vazne to nesledujem a doteraz to bolo vzdy logicke (az na QED ale kvantovy svet je kvantovy svet)...

Odpovědět


Ales Podhorsky,2013-11-25 18:48:19

Myslim ze ty vytrysky nejdou z cerne diry (zpoza horizontu), ale jeste predtim se cast hmoty behem rotace a padu dostava k polum (nebo uz tam je) a vlivem kombinace silne rotace a magnetickeho pole vylitne ven. Nepocital jsem to, nepromyslel jsem prubehy tech poli, jen mam takovou predstavu.
Jeste me napadlo - castice letici od Slunce jsou u Zeme magnetickym polem nasmerovany do oblasti polu. Kdyz se neco podobneho stane u cerne diry, tak v tech mistech bude asi dost husto...

Odpovědět


Elektrický vesmír

Martin Mžik,2013-11-27 11:35:04

Současná astronomie a představa fungování vesmíru má více otázek než uspokojivých odpovědí. Obecně koncepce temné hmoty a temné energie, černých děr, gravitace jako jediné dominující síly, fungování slunce atd. nemusí být taková, jak se teoreticky popisuje a je všeobecně přijímáno. Existuje teorie plazmatického (elektrického) vesmíru, ke které se přiklání stále více vědců a která získává na popularitě, protože jednoduše vysvětluje "fungování vesmíru". Snad jediná česky psaná knížka na toto téma je od Donalda E. Scotta - Elektrický vesmír. Velice zajímavé čtení. Existuje i spousta videí na youtube. Pro laika jako jsem já, který není striktně oddán konvenčním teoriím a je schopen akceptovat něco nového, je to rozšíření obzoru a udělání si vlastního názoru na současné poznání.

Odpovědět

Kuba Jokl,2013-11-23 00:14:04

Odpovědět

co

Kuba Jokl,2013-11-23 00:12:17

ale spouští výtrysky,když jednou ne a pak ano,to se nasytí disk,a pak pustí jak papinak,to přísun hmoty ,energie není plynulý,a jak výtrysky překonají gavitaci,nepopírají vlastně gravitaci jako sílu

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace