Parádně rychlý organický tenkovrstvý tranzistor  
Nový výrobní postup přinesl doposud nejrychlejší organické tenkovrstvé tranzistory. Blížíme se k levné a průhledné organické elektronice?

 

Zvětšit obrázek
Skleněná destička s organickými tenkovrstvými tranzistory. Kredit: Jinsong Huang a Yongbo Yuan.


Vývojáři se už řadu let snaží z levných surovin vyrobit organické polovodiče, které by byly schopné fungovat jako elektronika a zároveň by obstály alespoň se špetkou cti ve srovnání s klasickými křemíkovými technologiemi. Nedávno se spojily výzkumné týmy univerzit a výzkumných laboratoří, aby vyvinuly momentálně nejrychlejší organické tenkovrstvé tranzistory (TFT).

 

Zvětšit obrázek
Zhenan Bao. Kredit: Stanford University.


Výzkum, který vedli Zhenan Bao ze Stanfordu a Jinsong Huang z Univerzity v Nebrasce – Lincolnu, nakonec stvořil experimentální organické tenkovrstvé tranzistory, jejichž elektronické parametry jsou prý srovnatelné s dražšími displeji, založenými na křemíkových technologiích. Jsou také více než pětkrát rychlejší, než srovnatelná zařízení z předchozích experimentů.

 

Zvětšit obrázek
Ohebný plastový displej (2009). Kredit: RDECOM, Wikimedia Commons.


Dramatického navýšení rychlosti dosáhli úpravou základního procesu výroby organických tenkovrstvých tranzistorů. Ten obvykle spočívá v kapání speciálního roztoku s organickými molekulami na rotující skleněný disk. Rotace disku zařídí, že se vznikající organický film rozprostře po disku. Bao, Huang a spol. učinili dvě, ve svém důsledku významné změny. Při výrobě svého materiálu roztočili disk rychleji a zároveň aplikovali roztok jen na malou část rotujícího disku, zhruba o velikosti poštovní známky.

Zvětšit obrázek
Schéma organického TFT. Kredit: Bao (2007), Material Matters.

Díky těmto vylepšením, technologii nazvané „off‑center spin coating“, vznikl materiál, v němž byly organické molekuly uspořádány hustěji a také pravidelněji. V takovém prostředí sviští elektrický náboj jako namydlený blesk.


Nový výrobní postup organických tenkovrstvých tranzistorů je stále ještě experimentální, což je v tomto případě diplomaticky zvolené synonymum pro „nedoladěný“. Vývojáři ho ještě úplně nekontrolují a vyráběné tranzistory nejsou úplně homogenní. Navzdory tomu ale už teď organické tenkovrstvé tranzistory Baové, Huanga a spol. s přehledem porážejí dosavadní nejlepší organické polovodiče. Pokud se vědcům povede výrobu doladit, tak by se z jejich tranzistorů mohla zrodit levná elektronika na průhledných substrátech, jako je sklo anebo čiré ohebné plasty. Jak se můžeme přesvědčit na dostupných snímcích, už teď jsou nové organické tranzitostory takřka stoprocentně průhledné lidským zrakem. Levné organické TFT displeje jsou prý už skoro na dohled.

 

 
Video
Kredit: CSEM, standardní licence You Tube
 
Video
Kredit: Stanford University


Literatura

Stanford University News 8. 1. 2014, Nature Communications 5: 3005, Wikipedia (Thin-film transistor).


 

Datum: 15.01.2014 19:06
Tisk článku

Ošetřovatelství pro střední zdravotnické školy IV - Dermatovenerologie, oftalmologie, ORL, stomatolo - Slezáková Lenka, kolektiv
 
 
cena původní: 279 Kč
cena: 237 Kč
Ošetřovatelství pro střední zdravotnické školy IV - Dermatovenerologie, oftalmologie, ORL, stomatolo
Slezáková Lenka, kolektiv
Související články:

Tekuté tranzistory jsou předzvěstí kapalných počítačů     Autor: Stanislav Mihulka (10.11.2017)
Wolverine inspiroval průhledné a regenerující umělé svaly     Autor: Stanislav Mihulka (29.12.2016)
Nejmenší tranzistor světa má 1 nanometrové hradlo     Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2016)
Vývojáři předvedli první mikročip, který ultrarychle komunikuje světlem     Autor: Stanislav Mihulka (24.12.2015)
Michiganské mikrosmítko, nejmenší počítač na světě     Autor: Stanislav Mihulka (12.04.2015)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace