Chlamydie a neplodnost  
Dosud se mělo zato, že infekce pohlavních cest chlamydiemi způsobuje jen neplodnost žen. Nyní se ukázalo, že chlamydie jsou příčinou neplodnosti i u mužů.

Chlamydie známe především jako původce akutního respirační onemocnění s kašlem, bolestí v krku, chrapotem a horečkou. Onemocnění probíhá mírně, ale uzdravování je pomalé, s kašlem přetrvávajícím několik týdnů. Kromě respiračních infekcí se spekuluje i o možném uplatnění chlamydií při vzniku ischemické choroby srdeční. Některé indicie dokonce podporují podezření, že Chlamydie hrají úlohu při vzniku roztroušené sklerózy, svědčí o tom například epidemický výskyt roztroušené sklerózy na Faerských ostrovech.
Infekce chlamydiemi ale především patří k nejčastějším pohlavně přenosným infekcím ve světě. S uvolněnou morálkou a častější promiskuitou, při níž se sexuální partneři spoléhají více na hormonální antikoncepci než na kondomy, se chlamydiím velmi daří. Případů tohoto onemocnění, které má na svědomí Chlamydia trachomatis přibývá i ve vyspělých zemích. Například v Británii se počet případů onemocnění chlamydiemi v poslední době zdvojnásobil.

Dosud se mělo zato, že neplodnost mohou tyto infekce způsobit u žen, u mužů se to všeobecně nepředpokládalo. Švédská studie, zveřejněná nyní v časopise Human Reproduction dokládá, že chlamydie způsobují neplodnost i u mužů. 
Tým výzkumníků vedený docentem Janem Olofssonem z Umeå University podrobil testům 244 neplodných párů. Sledování zaměřili především na přítomnost chlamydií, tedy běžnou bakteriální infekci, která často nevykazuje žádné příznaky onemocnění. Muži, kteří byli infikováni chlamydiemi, o čemž podal důkaz jejich imunitní systém, neboť v jejich krvi se vyskytly protilátky proti chlamydiím, měli o 33% nižší šanci stát se otci. Zánět pohlavních orgánů vyvolaný chlamydiemi měl na plodnost mužů přímý dopad.


Podle Olofssona 90% infikovaných žen a asi polovina mužů o své infekci neví. Je to proto, že nemají žádné symptomy, nebo jen mírné jichž si nevšimnou. I když zatím chybí přímý důkaz toho, jak se daří chlamydiím ničit mužskou plodnost, vědci se domnívají, že ztrátu mužské plodnosti chlamydie způsobují tím, že oslabují pohyblivost spermií. Neléčená infekce přetrvává u 87% infikovaných jedinců.  Za neplodností mužů způsobenou Chlamydia trachomatisa může s velkou pravděpodobností snížená pohyblivost spermií. Foto: NASA


Závěr:
Nejen ženy, ale i muži by měli přestat brát infekce chlamydiemi na lehkou váhu. Bezpečný sex (s kondomem) má něco do sebe, protože u obou pohlaví se „hraje“ o ztrátu plodnosti. Chlamydie, ačkoli mohou být neléčené zdraví nebezpečné, se naštěstí dají snadno zneškodnit pomocí antibiotik. Infekce močových cest chlamydiemi se dá zjistit jednoduchým testem, jehož výsledky jsou známy již za dvacet pět minut. Jeho cena se počítá na desítky korun a k jeho provedení postačí vzorek první ranní moče nebo vaginální tampón. Mnoho lidí ale o své infekci ani neví a přitom to je právě infekce chlamydiemi, která může za jejich neplodnost. 

Datum: 09.05.2004
Tisk článku


Diskuze:

Více informací k problematice

Julka,2007-07-01 17:30:41

www.chlamydie.info

Zde se můžete dozvědět víc.

Odpovědět

chlamydie

Věra,2006-09-29 10:21:13

Pocity,které píšete mám stejné. 2x jsem se neuspěšně na chlamydiovou infekci léčila.Psychika je nabouraná díky lékařům,kterým jste na obtíž. Moc by mě zajímalo zdal-li existuje místo v ČR, kde se touto infekcí zaobírají a nerozebírají přitom vaší už tak narušenou osobnost. Velmi děkuji předem za odpověď.

Odpovědět

test na Chlamydie

Vendy,2006-06-22 10:19:29

Taky bych se chtěla dovědět , kde se dají sehnat testy na chlamydie. Úplně mi kdysi zdevastovaly vejcovody (bez příznaků) a zdá se mi, že nějaké kontrolní testy na případnou opakovanou infekci u mě lékař neřeší - když je dílo "dokonáno". Nyní se pokouším o umělé oplodnění a bojím se, aby se mi náhodou v tomto rizikovém období infekce nevrátila. Prosím napište mi na můj email název testu a zda je ho už možné zakoupit v lékárnách. Díky Vendy

Odpovědět


Re: test na Chlamydie

Jeany Jeany,2017-04-04 09:45:28

ahoj vendy, jak jsi zjistila, že ti chlamydie zdevastovaly vejcovody?

Odpovědět

test na chlamydie

Vlaďule,2006-04-12 21:47:56

ráda bych se o testu na chlamydie dozvěděla více, všude píšete, že existuje, ale kde je? dá se koupit v lékárně? jak se jmenuje? kolik stojí??? :o/

Odpovědět

Následky chlamydií mohou mít dopad i na psychiku !

sumamedář,2005-07-19 04:54:33

Mám s chlamydiemi naprosto otřesné skušenosti !!!! Ani ne tak s léčbou samotnou,/Sumamed většinou zabral max.po dvou baleních/, ale s přístupem některých lékařů.
Několik let jsem měl stálou partnerku,striktní hygiena na obou stranách, přesto výskyt chlamydií.U partnerky neprokázány.Poté co jsme se rozešli, jsem delší dobu s nikým nic neměl.Přesto i v období "půstu",náhle potíže a opět chlamydie.Laicky jsem si jejich výskyt po zkušenostech, dával do souvislosti s návštěvou termálních koupališť a rybníků v letním období.Ač mám jako neodborník v této problematice, na mylný názor právo, byl jsem za něj doslova zesměšňován lékařkou na venerologii, za kterou jsem byl odkázán k vyšetření z urologiie, kde jsem se s tímto problémem již léčil v minulosti, o čmež však jak mi bylo naposled sděleno,nebyl již nikde jediný záznam a chyběla jakákoliv dokumentace. Ona lékařka mě pak po nějakých telefonických dohadech mezi oběma odděleními, /při nichž mi naznačilka,že bych měl hovory uhradit ze svého/,nakonec neochotně vzala na milost k vyšetření. V jeho průběhu zcela nezakrytě dávala arogantním způsobem najevo, že jí je jasné, že jsem promiskuitní osoba, jakoby snad někdo podřadný, nečistý...nikoliv pacient. Doslova jsem si připadal jako zločinec za to, že jsem si "dovolil " mit chlamydie víceikrát! Ač jsem žádal nějaké vysvětlení k mému zdravotnímu stavu, bylo mi pohrdavě naznačeno, že jistě důvody tuším a sděleno, abych si vše vyřídil s partnerkou, /kterou jsem v té době už ani neměl/ a poslal ji na vyšetření.Dostal jsem jedno balení Sumamed,3x1 po 24h s doporučením brát ho nejlépe před jídlem/ručně zapsáno na obalu/ ačkoliv právě to se nemá.Žádná pozvánka na překontrolování výsledku,jen výhrůžka doktorky,že příště to bude posuzováno snad pomalu jako trestný čin a ona se postará,aby mi pojišťovna naúčtovala plnou úhradu léčby atd., včetně dalších důsledků z toho plynoucích. Povýšené chování lékařky a mé ponížení lidské důstojnosti, mnou natolik otřáslo, že mám nyní hrůzu z toho, co bude následovat v případě, že se mi chlamydie někdy opět vrátí?
Mám dojem, že pokud je tento virus natolik rošířen a snadno infikovatelný, jak jsem se dočetl, měla by být zahájena nějaká širší kampaň, osvěta a důslednější podpora léčby i prevence... a již postižení posuzování případ od případu. Možná mám špatnou zkušenost jen já,/ v předchozích případech byla jiná/,avšak po posledním šokujícím zážitku s lékařkou "bachařkou" bych mohl mít skoro větší obavu z ošetření, než z násedků nemoci, což je pravý opak obecně žádoucího stavu věci. Co s tím? Mám se nedej bože, kdyby náhodou příště zase..., jít raději rovnou nechat dobrovolně utratit ?!

Odpovědět


poslala by som ju do...

lucia,2006-08-27 13:08:59

poslala by som ju do riti s prepacením,lekari maju služit ludom,povedala by som jej svoj ostry nazor a odhlasila sa,ine riešenie nie je ,je dost lekarov z ktorých si možeme vybrat

Odpovědět

Chlamydie

marek štefan,2004-07-11 14:40:32

Chtěl bych jen doplnit a upřesnit úvodní informaci o Chlamydiiích v tomto článku.Kromě zmíněných chorob, které tyto baktérie způsobují mi scházela zmíňka o trachomu, lymfogranuloma venereum nebo psitakóze.Také považuji za nezbytné neházet různé druhy Chlamydií takříkajíc do jednoho pytle. Například v článku zmíněné respirační onemocnění je způsobeno druhem Ch. pneumoniae. Jinak vlastní téma je zajímavé.Ze zkušenosti vím, že gynekologové, a to i praktičtí , s možností infekce chlamydiemi počítají a zahrnují ho do diferenciální diagnózy neplodnosti.Výše zmíněné puntíčkářství berte jako deformaci studenta medicíny, který se zajímá o mikrobiologii:)

Odpovědět


Chlamydie

Šárka Sochová,2004-09-16 10:25:21

Článek je zajímavý, především mě šokovalo, že toto onemocnní může mít za následek neplodnost. Zarazilo mě ale, že píšete, že se dá toto onemocnění snadno léčit ATB. S manželem se na toto onemocnění léčíme už přes dva roky a stále máme v krvi protilátky proti chlamydiím. Nemůžeme se jich zbavit!!!!!!!
Jestli víte jak na ně, prosím, poraďte, brali jsme už nejrůznější ATB, ale nic nezabírá :-((

Odpovědět


chlamydie

ostružinka,2005-01-25 07:15:23

Ve ve vašem článku píšete o nových testech na chlamydie prosím napište mi na můj email jeho název a zda je ho už možné zakoupit v lékárnách. Díky Ostružinka

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace