Ještě přesnější měření vesmíru na velkých škálách  
„V běžném životě je málo věcí, které potřebujete znát s takovou přesností,“ říká David Schlegel, fyzik z Lawrence Berkeley National Laboratory a jeden z vedoucích pracovníků projektu BOSS. „Teď znám rozměry vesmíru přesněji než rozměry svého bytu.“

 

Zvětšit obrázek
2,5 metrový teleskop na observatoři Apache Point v Novém Mexiku, který provádí pravidelnou detailní prohlídku oblohy Sloan Digital Sky Survey. Kredit: (David Kirkby)/

 

Zvětšit obrázek
David Schlegel (Berkeley Lab.)

Tým astronomů sdružených v projektu Baryon Oscillation Spectroscopic Survey (BOSS) změřil poprvé v historii vzdálenost ke galaxiím vzdáleným od nás 6 miliard světelných let s neuvěřitelnou přesností pouhého jednoho procenta.

 


Vědci projektu BOSS mapovali umístění více než 1,2 milionu galaxií. Výsledky naznačují, že temná energie zůstává konstantní v průběhu vývoje vesmíru.

„Nevíme zatím, co vlastně temná energie je, ale můžeme měřit její vlastnosti,“ doplňuje Daniel Eisenstein, astronom z Harvardské univerzity, jenž se projektu také účastní.

Zvětšit obrázek
Profesor Daniel Eisenstein se zabývá kosmologií a extragalaktickou astronomií. (Kredit: Harvard University)

„Naměřené veličiny pak porovnáme s hodnotami, k nimž jsme se dopracovali teoreticky, a tak se dozvíme o vesmíru víc. Čím přesněji měříme, tím víc se toho dozvíme.“


 

Zvětšit obrázek
Kredit: Zosia Rostomian, Lawrence Berkeley National Laboratory

Tým představil výsledky na 223. pravidelné konferenci Americké astronomické společnosti 8. ledna letošního roku. Dávají přesnější odpovědi i na dlouho diskutovanou otázku plochosti našeho vesmíru. Zatím z nich vyplývá, že vesmír je plochý; to znamená, že je možné ho posat euklidovskou matematikou, kde se rovnoběžky nikdy neprotnou a součet úhlů trojuhelníku je 180 stupňů.


Problém plochosti je pozoruhodný i z důvodu, že je zahrnut do další velké kosmologické záhady: Je náš vesmír konečný, nebo nekonečný? Na tuto otázku asi nikdy nebudeme schopni odpovědět se stoprocentní přesností, nicméně současné výsledky naznačují, že by vesmír mohl být nekonečný a bude se navždy rozpínat v nekonečném čase.

 


Sloan Digital Sky Survey—Mapping the Universe. American Museum of Natural History 

 

K výzkumu použili astronomové projektu BOSS spektrograf 2,5metrového teleskopu na observatoři Apache Point v Novém Mexiku, kde už léta probíhá projekt Sloan Digital Sky Survey (současně ve třetí verzi). Ten detailně mapuje vesmír – nezaměřuje se na konkrétní objekty, ale sleduje postupně všechno dění na celé obloze a následně měří polohy a vzdálenosti všech viditelných vesmírných objektů.


Za jasného počasí a při bezporuchovém provozu zařízení byl tým BOSS schopen každou noc sledovat polohy až osmi tisíc galaxií a kvasarů. Nová měření více než zdvojnásobují prostor, ve kterém můžeme vesmírné objekty detailně pozorovat a měřit. To nám zase dává možnost lépe porozumět rozpínání vesmíru.


 Současný program navazuje na projekt 3D vesmírného mapování z roku 2012. Tehdy astronomové měřili více než milionu galaxií v oblasti vesmíru o objemu 70 miliard kubických světelných let (1 krychlový světelný rok = 8.46732407 × 10^47 m3). Výzkum byl zaměřen hlavně na zkoumání temné hmoty a energie.


Tehdy vědci použili v rámci projektu Sloan Digital Sky Survey III  spektrograf Baryon Oscillation Spectroscopic Survey (BOSS). Pomocí něj  byli schopni určit polohu galaxií ve vzdálenostech až 6 miliard světelných let od nás. První 3D katalog je takovou hi tech verzí Messierova katalogu. Obsahoval snímky 200 milionů galaxií a měření spekter 1,35 milionů galaxií.

 Sloan Digital Sky Survey (Dr. Rich Kron


Literaturaj: http://www.space.com/24207-dark-energy-galaxy-map-aas223.html
http://www.space.com/17006-largest-map-universe-galaxies.html

Datum: 06.03.2014 08:11
Tisk článku

Související články:

Radian Aerospace míří na orbitu s jednostupňovým kosmoplánem     Autor: Stanislav Mihulka (25.01.2022)
Najdeme na Měsíci stopy po hejnech prvotních černých miniděr?     Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2021)
SpinLaunch testují svůj neuvěřitelný vesmírný katapult Suborbital Accelerator     Autor: Stanislav Mihulka (10.11.2021)
Galaxie v Andromedě dostala brutální gravitační kopanec     Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2021)
Najdeme primordiální supermasivní černé díry s otiskem Velkého třesku?     Autor: Stanislav Mihulka (01.11.2021)Diskuze:


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace