Pták Buk nejenergetičtějším neutrinem, které jsme chytili  
Bert, Ernie a Pták Buk jsou hvězdami Sezamové ulice a zároveň nejvíce energetickými neutriny, která k nám přiletěla z hlubokého vesmíru. Všechna tři zachytila antarktická neutrinová observatoř IceCube.

 

Zvětšit obrázek
Pták Buk nabitý energií. Kredit: Sesame Street.


Představte si výzkum v Antarktidě. Mrazivá temnota, sychraný vítr, prázdno, ticho, ledové pláně, tučňáci a jiné děsivé věci na každém kroku. Vědci, kteří tu na americké výzkumné Polární stanici Amundsen-Scott loví tajemství vesmíru, se ale podle všeho snaží zachovat nadhled a pozitivní přístup ke svým těžce vydobytým objevům. Svědčí o tom i rozverné pojmenování úžasně energetických neutrin, která v poslední době ulovila zdejší unikátní neutrinová observatoř IceCube.

 

Zvětšit obrázek
Schéma IceCube. Kredit: IceCube Science Team, Wikimedia Commons.


Před časem na observatoři IceCube, která představuje přes kilometr krychlový antarktického ledu, protkaného tisícovkami citlivých detektorů, zachytili povedený páreček extrémních neutrin, která velmi pravděpodobně přilétla z hlubokého vesmíru. Výzkumný tým IceCube si zjevně libuje ve slavném vysílání pro děti Sezamová ulice (Sesame Street) a tak neutrina dostala přezdívky Bert a Ernie. Vědci odhadují, že každé z těchto neutrin mělo energii zhruba jednoho milionu miliard elektronvoltů, čili jeden petaelektronvolt (1 Pev). Pak postupně na IceCube zachytili 26 neutrin, sice méně energetických, ale nejspíš taky z hlubokého vesmíru. Ani to nicméně nebylo vše.

 

Zvětšit obrázek
Laboratoř observatoře IceCube. Kredit: NSF/ M. McMahon.


Tým IceCube proklepl další data, ještě ne zcela kompletně analyzovaná pozorování z roku 2013, a zachytil v nich obrysy signálu neutrina, které by mělo být ještě energetičtější nežli Bert s Erniem. Toto neutrino nemohlo dostat jinou přezdívku než Big Bird, což je takový ten extravagantně rozčepýřený žlutý pták ze Sezamové ulice, kterému se u nás říkává Pták Buk. Lidé projektu IceCube na nedávném dubnovém setkání Americké fyzikální společnosti, ve městě Savannah v Georgii oznámili, že Pták Buk skutečně byl nesmírně energetickým neutrinem a že jeho energie odpovídala zhruba dvojnásobku Berta či Ernieho. Zároveň potvrdili, že Pták Buk je doopravdy tím nejenergetičtějším neutrinem, které jsme kdy chytili.

 

Zvětšit obrázek
Neutrino Bert v datech IceCube.


Na druhou stranu, Pták Buk je sice rekordním neutrinem, ale není zase tak dramaticky průlomový. Od Berta a Ernieho se neliší řádově, ale jen dvojnásobně. Pták Buk, Bert a Ernie jsou sice dohromady jen tři extrémně energetická neutrina, zatím to ale každopádně vypadá, že ta nejvíce energetická neutrina mají energii kolem několika petaelektronvoltů.

Zvětšit obrázek
Vrtání ledu při stavbě IceCube. Kredit: Amble, Wikimedia Commons.

To je prý docela zvláštní a žádá si to vysvětlení. Například by to mohlo nějak souviset s temnou hmotou anebo třeba ve vesmíru prostě nejsou zdroje více energetických neutrin.


Podle Chrise Wavera z týmu IceCube bysme teď měli pátrat po objektech, které k nám vyslaly Ptáka Buka a Berta s Erniem. S trochou štěstí snad najdeme proudy takových neutrin z určitých míst na obloze. Čím víc takových extrémních neutrin chytíme, tím víc se dozvíme o jejich zdroji a také o procesech, při nichž taková výstřední neutrina vznikají.

 

 

 

"Ice Fishing For Neutrinos" with Francis Halzen. Kredit: University of Utah.
Sesame Street: Big Bird sings "That"s Cooperation". Kredit: Sesame Street.
Sesame Street: Bert Helps Ernie Imagine. Kredit: Sesame Street.


Literatura

NewScientist 14. 4. 2014, Wikipedia (IceCube Neutrino Observatory).

Datum: 17.04.2014
Tisk článku

Související články:

Mohly by lesy sloužit jako živé detektory neutrin?     Autor: Stanislav Mihulka (09.02.2024)
IceCube ulovila vysokoenergetická neutrina Mléčné dráhy     Autor: Stanislav Mihulka (01.07.2023)
Finální výsledky experimentu STEREO pohřbily sterilní neutrino     Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2023)
Sterilní neutrino, prosím opět na scénu!     Autor: Dagmar Gregorová (19.06.2022)
Největší narušení kombinované CP symetrie     Autor: Vladimír Wagner (02.04.2022)Diskuze:

Solidní energie

J Kasom,2014-04-17 16:07:58

Hmm,nato si asi budem muset ještě nějaký ten pátek u našich urychlovačů počkat.

Odpovědět

tučňák

Rudolf Svoboda,2014-04-17 10:05:48

Článek super, ale přijde ještě někomu tučňák jako děsivé zvířátko?:-)

Odpovědět


re: Tučňák

Drahomír Strouhal,2014-04-17 14:46:21

Radši bych, kdyby to pojmenovali nějak obyčejně. Třeba "Věc".

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz