New York zakázal e-cigarety  
Dosud Newyorčany trestali jen pokud si zapálili cigarety v restauracích, úřadech, parcích, barech, plážích, či na dalších veřejných místech. Od včerejška se to týká i potahování z elektronických cigaret.Čínský vynález E-cigarety se ze Země středu šíří ještě rychleji, než kdysi střelný prach. Bateriová éčka jsou stále populárnější, především mezi mladými. Z prosincové studie amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí vyplynulo, že je s nimi v důvěrném vztahu už 10 procent studentů středních škol.


V zákazu podepsaném starostou se argumentuje vyjádřením odborníků, kteří se zatím nemohou vyjádřit k účinkům všech chemikálií odpařovaných cigaretami a to jak na kuřáky nebo ty kolem nich. Navíc prý se řada takových výrobků vzhledově neliší od těch klasických cigaret a bylo by těžké prosazovat zákaz jen jedněch.


 

 

Pravdou je, že pro vyznavače vdechování kouře je tento způsob aplikace drogy mnohem "zdravější", než ten klasický, kdy do sebe závisláci perou i dehet a další zplodiny hoření, včetně prachových nano-částic. Zdravotníky zarazila hlavně rostoucí obliba bateriových udělátek mezi budoucími závisláky. Výrobci jdou totiž výrostkům všemožně vstříc sexy příchutěmi žvýkaček, ovocem,...  Američtí ekonomové spočítali, že mezi lety 2010 a 2012 se prodej aplikátorů zdevateronásobil. Tento trend se nezastavuje. Zatímco loni cifršpióni odhadovali výši ročního obratu tohoto segmentu trhu na 1,7 miliardy dolarů, letos to mají být miliardy dvě. Čínskému moru, jak se tomu začíná říkat, se místní samosprávy snaží čelit různými zákazy. Netýká se to jen amerických měst železnic a letadel. Zákaz e-cigaret se v New Yorku vztahuje i některé obytné budovy, ani tam si nájemce již nesmí „éčko rozsvítit“. Maloobchod také dostal zaracha e-cigarety prodávat osobám mladším 21 let. Městské rady podobná opatření odhlasovávají i v dalších městech USA. Stejně dopadli včera například i kuřáci v Chicagu, jako již předtím v Los Angeles,...  


Obdobně jako USA se začíná chovat Evropa. E-cigarety například zakázali všude tam, kde je bylo zakázáno kouření tabáku již v Belgii, Lucembursku, Slovinsku, Litvě, na Maltě. Někde, jako třeba v Itálii a Francii jsou zákony benevolentnější a nezakazují je, jen vám je neprodají pokud jste nezletilý. Opatření se přitvrzují každým dnem a tak až letos vyrazíte za hranice všedních dnů, než vyndáte ze svých propriet e-cígo, raději se nejdříve zeptejte, jak je k nim tamní legislativa příznivě nakloněna. I postihy jsou různé a zvláště za velkou louží by vás napomenutí s domluvou přišlo i na měsíční plat. 

(Varování je určeno baťůžkářům, ne pokud jste z roviny Rittigů, Janoušků či vládní delegace.) 

Datum: 30.04.2014 07:43
Tisk článku


Diskuze:

Zásadní rozdíl e-cigaret

jaroslav mácha,2014-05-03 10:31:49

a cigaret běžných spočívá v obsahu oxidu uhelnatého. Při vyvíjení metody pro stanovení CO vázaného v krvi (karboxyhemoglobin) jsem si coby kuřák naměřil 9% inaktivovaného hemoglobinu. A oxid uhelnatý je vyznamným inaktivátorem odbourání cholesterolu. E-cigarety tedy nepodporují vznik arteriosklerozy.

Odpovědět

tráva

Antonin Stefka,2014-05-02 16:35:29

myslím, že hlavní motivací těchto restrikcí je zahnat lidi k ilegálním drogám...a tak je vlastně legitimizovat.

Odpovědět


návykové je i vdechování

Dalibor Dobrota,2014-05-07 01:41:17

Byl jsem 2 hodiny v kanceláři se závislákem, co si dával 5x za hodinu šluk s elektronické cigarety a měl jsem z toho silnou chuť na cigaretu. Kdyby se to kouření povolilo, tak my ostatní, co už jsme přestali, bychom s nima nevydrželi.

Odpovědět

to: Sepp Winkler

Jan Kment,2014-05-01 00:01:46

Ano, to jste řekl velmi výstižně!

Odpovědět

To je totiž hlavný účel.

Sepp Winkler,2014-04-30 14:12:59

To je totiž hlavný účel tejto "ochrany". Vyvolať pocit, že sa niečo rieši a tak zakryť úmyselné neriešenie skutočných problémov, ako sú sociálne problémy a ekonomické problémy. Toto je podľa mňa aj dôvod súčasného neúspechu a budúceho konca EU.

Za pozornosť stojí aj postupné prenesenie všetkých zodpovedností z výrobcov a distribútorov na konečných spotrebiteľov. To je neúnosné platiť pokuty za používanie výrobkov, ktoré sú legálne zakúpené. Veď keď sa spoločnosť zhodne na tom, že tabak a nikotín sú nežiadúce, má zakázať v prvom rade ich výrobu a distribúciu a nie postihovať spotrebiteľov. To by ale muselo zákonodarcom ísť o skutočné dobro.

Trochu mi to pripomína nedávne rozhodnutie európskeho súdu ohľadom sťahovania nelegálneho obsahu. Prenesenie zodpovednosti na plecia používateľa je absolútne neférové. Starší človek, dieťa, alebo aj človek nie veľmi znalý IT nemá šancu posúdiť, či web, ktorý obsah distribuuje to robí legálne. Aj napriek tomu mu hrozí trestný postih a náhrada škody vyššia ako sú jeho ekonomické možnosti. Opäť príklad absolútneho výsmechu práva...

Odpovědět


Právo

David Literák,2014-04-30 23:13:11

Nesmíte si plést právo a spravedlnost, to jsou dvě zcela odlišné věci :(

Odpovědět


Jde jenom o prachy

Vojtěch Kocián,2014-05-01 06:51:43

Z cigaret se v Evropě platí nemalá spotřební daň. V USA jsou zase významné tabákové koncerny, které se bojí, že zvýhodnění konkurence (elektronická cigareta se může kouřit tam, kde normální ne) je připraví o zisk. Tak se zákaz prostě prolobuje, vymyslí se příslušné studie a případně se uplatí. To stahování je o tomtéž.

Různě po světě platí a platily spousty absurdnějších zákazů. USA jsou v tomto ohledu na předních místech, takže zákaz e-cigaret mě nijak nepřekvapuje. Například někde je zakázáno vézt v autě prázdnou láhev od piva (plná není problém), protože policista si z toho odvodí, že jste ji vypil před jízdou a jdete na pár dní do basy. V některých oblastech je zakázáno nosit v kapse zavírací nůž (i malý švýcarský), ale střelné zbraně včetně automatických tam problémem nejsou. Spousta asijských nebo muslimských zemí má taky hromadu nesmyslných příkazů a omezení. Po pravdě, v Evropě je v mnoha ohledech teprve doháníme. Tím nechci říct, že se mi to líbí nebo že bychom si to měli nechat líbit, jen konstatuji fakta.

Odpovědět

zírám!

Jan Kment,2014-04-30 13:18:53

Jakoby Amerika s Evropou neměli opravdu žádné skutečné starosti. Věnovat tolik pozornost takové hovadině na místo řešení mnoha naléhavých problémů, to opravdu ukazuje na úpadek této civilizace!

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace