Kus mladé Země přežil dramatické zrození Měsíce  
Ačkoliv se Země krátce po svém vzniku nesmírně divoce srazila s protoplanetou Theia, neroztavila se asi tehdy na kouli lávy úplně celá. Zdá se, že část Země přežila z nejstarších časů, i když to musela být opravdu šílená srážka.


 

Zvětšit obrázek
Srážka protoZemě s Theiou. Kredit: NASA/JPL-Caltech.

Jak jistě každý ví, náš pozoruhodný a všemi obdivovaný Měsíc vznikl při příšerné katastrofě planetárních rozměrů. Pár desítek milionů let po vzniku Sluneční soustavy se mladičká Země střetla v osudové srážce s protoplanetou o velikosti dnešního Marsu, jménem Theia. Z chaosu zničující exploze se vynořila planeta Země v dnešní velikosti a ze zbylých trosek se záhy zformoval Měsíc, naše prakticky jediná, zato ale pořádně veliká oběžnice. Teď se ukazuje, že srážka protoZemě s Theiou možná nebyla tak divoce zničující, jak jsme si doposud představovali.

 

Zvětšit obrázek
Jedna z variant pradávného dramatu.
Kredit: Muriel Gottrop. Wikimedia Commons.

Stávající modely dramatického vzniku Měsíce počítají s tím, že se ve srážce celá protoZemě roztavila na kouli žhavé lávy, která se pak promíchávala. Když pak naše planeta vychládala, tak se postupně obnovila vnitřní struktura s jádrem, pláštěm a zemskou kůrou, která by měla obsahovat všude víceméně stejný obsah radioaktivních izotopů.

 

 

Zvětšit obrázek
Sujoy Mukhopadhyay. Kredit: Harvard University.

Geochemik Sujoy Mukhopadhyay z Harvardu a jeho spolupracovníci s tím ale nesouhlasí. Na různých místech světa odebrali vzorky zemského pláště a zjistili, že poměr helia-3 k neonu-22 je mnohem vyšší ve svrchní části pláště. Stejně tak se lišily i poměry xenonu-129 ku xenonu-130. A to si žádalo vysvětlení. Mukhopadhyay před pár dny na Goldschmidtově konferenci (2014) v kalifornském Sacramentu prohlásil, že jde o zatím nejpřesvědčivější doklad neúplného roztavení protoZemě při dávné srážce s Theiou. Část původní Země prý mohla srážku přežít, aniž by se změnila v lávu. Časem vytvořila svéráznou vrstvu v zemském plášti a teď nám mate výpočty a romantické představy o zběsilé minulosti Měsíce.

 

Daniel Herwartz. Kredit: Georg-August-Universität Göttingen.

Podle Daniela Herwartze Univerzity v Kolíně nad Rýnem to je nářez, protože se v takovém případě můžeme dozvědět víc o nejdramatičtější události v dějinách rodné planety, nepočítáme-li její samotný vznik. Herwartz se svým týmem před pár dny představil výzkum poměrů izotopů kyslíku ve vzorcích z Měsíce, v němž vědci potvrdili hypotézu Obrovské srážky Země s Theiou. V měsíčních horninách našli mírně odlišný poměr kyslíku-17 a kyslíku-16, což je podle nich způsobeno příměsí trosek Thei v měsíčním materiálu. Podobná měření vzorků z hornin původní protoZemě by mohla prozradit víc o tom, jak naše planeta vypadala před srážkou a také víc o rozprášené Thei. Mimochodem, i Herwartz a spol. teď prezentovali své výsledky na Goldschmidtově konferenci v Sacramentu.

 

 

Lunar rocks show evidence for collision of Earth and Planet Theia Formed our Moon. Kredit: The Cosmos News.


The making of Earth and Moon. Kredit: National Geographic.

 

Literatura

NewScientist 11. 6. 2014, Wikipedia (Giant impact hypothesis).

 

Datum: 18.06.2014 15:20
Tisk článku

Související články:

Jak postavit urychlovač částic na Měsíci?     Autor: Stanislav Mihulka (31.12.2021)
Lunární gravitační observatoř by mohla pozorovat 70 procent vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (25.07.2021)
NASA přemítá nad neuvěřitelně exotickou těžební technologií     Autor: Václav Diopan (26.04.2021)
Hluboko v zemském plášti jsou zřejmě pohřbeny kusy cizího světa     Autor: Stanislav Mihulka (25.03.2021)
Měsíční origami     Autor: Karel Zvoník (10.02.2021)Diskuze:

Co se stalo s protoplanetou Theia po srážce?

Jan Krásenský,2014-06-20 16:28:35

Většinu materiálu absorbovala Země a z části vznikl Měsíc? Zbyla z ní opravdu jen "troška", která nás čas od času stíhá coby roj meteoritů? Lze odhadnout který to je? Zbyla z ní větší část, která skončila v hlubinách vesmíru, v pásu asteroidů nebo ve Slunci? Jestliže se výrazně zvětšila hmotnost Země, jaký to mělo vliv na její oběh okolo Slunce a excentricitu dráhy?

Odpovědět

Ja som našiel ešte jednu teóru vzniku Mesiaca

Anton Matejov,2014-06-19 09:20:18

V prípade vzniku nášho Mesiaca v podstate ide o to , že si ho nemohla pritiahnuť naša Zem a ešte získal viazanú rotáciu. Potvrdili to aj simulácie na superpočítačoch. Simulácie na počítačoch ale tiež potvrdili možnosť, že mohol vzniknúť náš Mesiac zrážkou s hypotetickou planétou Thea s našou Zemou, pod neakým uhlom. Vymrštený roztavený materiál sa neskôr skondenzoval na obežnej dráhe do podoby nášho Mesiaca.
A získal tak aj viazanú rotáciu!

Moja ďalšia teória (ani neviem, či niekto podobnú teóriu navrhol) je:
V blízkosti obežnej dráhy Zeme sa zrazili dve planéty Thea 1 a Thea 2. Zražka týchto planet ich vzájomne rozbila a niečo roztavila. Niečo z ich materiálu spadlo na našu Zem a niečo uniklo do vesmíru. To čo po tejto zrážke ostalo na rozptýlilo na obežnej dráhe našej Zeme a neskôr sa skondenzovalo do podoby terajšieho Mesiaca. A náš Mesiac mohol tak získať aj viazanú rotáciu.
Uvedomujem si síce že je to malo pravdepodobne, ale určite možné. V našej Slnečnej sústave boli početné zrážky a prečo by sa nemohla stať aj náhodné zrážka v blízkosti našej Zeme? Je iba možno o niečo menej pravdepodobná ako zrážka jedného telesa Thea pod určitým uhlom.
Táto teória ale musí spĺňať podmienku, že planety Thea 1 a Thea 2 vznikali blízko zóny kde vznikala aj naša Zem, alebo v Zóne veľmi podobnej.
Vysvetľovalo by to potom niektoré nezrovnalosti, ako aj nezrovnalosti naznačené v článku, napríklad...
Na různých místech světa odebrali vzorky zemského pláště a zjistili, že poměr helia-3 k neonu-22 je mnohem vyšší ve svrchní části pláště. Stejně tak se lišily i poměry xenonu-129 ku xenonu-130...

Nájde sa niekto kto mi danú teóriu napadne, spochybni?

Odpovědět


5. element

Josef Šoltes,2014-06-19 15:14:43

A já bych si vsadil na to, že měsíc vznikl jako pozůstatek strašlivého zla, které chtělo zničit naši civilizaci a na poslední chvíli mu v tom zabránil 5. element. Bohužel lidstvo to strašlivé zlo ke zničení nepotřebovalo a málem se následně odrovnalo samo. A cyklus se opakuje...

Odpovědět


Nová teorie nesmí být v rozporu se známými fakty

Pavel A1,2014-06-20 18:48:23

Každý může navrhnout novou teorii, ale ta teorie aspoň nesmí být v rozporu se známými fakty, ideálně by měla předpovědět nějakou novou skutečnost.

Podívejme se, co vedlo astrofyziky k teorii vzniku Měsíce srážkou s Theiou:

- Měsíc se od Země vzdaluje, tedy dříve byl blíže. Ale podle zákonů nebeské mechaniky nemohl vzniknout roztžením rychle rotující Země, protože nikdy nemohl být blíže než 100km k zemskému povrchu.
- Izotopové složení prvků na Měsíci se téměř shodné, jak na Zemi, tedy měl vzniknout v podobné vzdálenosti od Slunce jako Země
- Ale chemické složení Země se od Měsíce výrazně liší. Země má obrovské železné jádro a téměř žádnou pevninskou kůru, Měsíc je naopak téměř celý z minerálů pevninské kůry a má nepatrné železné jádro, pokud vůbec nějaké má. Tedy měsíc musel vzniknout někde jinde než Země.
- Ve srovnání s Venuší a Marsem má Země opět strašné málo pevninské kůry. Zatímco na Venuši a Marsu tvoří pevninská kůra několik set kilometrů silnou krustu pokrývající celou planetu, na Zemi pevninská kůra pokrývá jen necelou třetinu povrchu v tloušťce několik desítek kilometrů.

Teorie vzniku Měsíce srážkou s Theiou všechna tato fakta vysvětluje. Při srážce došlo ke sloučení železných jader obou planet, proto má Země jádro tak veliké, naopak kůra obou planet byla vymrštěna na oběžnou dráhu a zformovala Měsíc, proto má Měsíc malé jádro a Země málo pevninské kůry. Nicméně, aby k tomuto mohlo dojít, musely se obě planety srazit s malou vzájemnou rychlostí. A i to tento model vysvětluje. Theia byla trojanem Země, nicméně gravitační poruchy ostatních planet ji natolik posunuly z její dráhy, že narazila do Země. Tato událost má docela velkou pravděpodobnost.

Oproti tomu vaše teorie nedokáže vysvětlit shodné izotopové složení Země a Měsíce a stejně tak nepoměr velikosti jádra a kůry obou těles (po srážce by se jádra obou planetek spojila a naopak kůry by byly vrženy na Zemi, takže by naopak mela mít Země podle této teorie více kůry než Měsíc).

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace