Největší studie gay bratrů poodhaluje původ homosexuality  
Důkladný výzkum 409 dvojic homosexuálních bratrů vystopoval soubor genetických změn, které podle všeho přímo souvisejí se sexuální orientací.


 

Zvětšit obrázek
Born this way (2013). Kredit: Elhoim Leafar.

Být či nebýt, to je oč tu běží. Poslední dobou je stále jasnější, že homosexuální orientace je z velké anebo dokonce zcela rozhodující části biologicky daná a že nejde o nějaký rozmar nebo svobodnou volbu životního stylu. Navzdory tomu je v řadě zemí nelegální být gay, často za to hrozí tvrdé tresty a v Sierře Leone, Tanzanii, Ugandě, Mauretánii, islámských oblastech Nigérie, Somálsku, Súdánu, na Barbadosu, v Guayaně, Íránu, na Maledivách, v Jemenu, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátech, Bangladéši, Afghánistánu, Pákistánu, Myanmaru nebo Bruneji méně či více důrazně uplatňované doživotí anebo trest smrti. Kupříkladu v sultanátu Brunej smrt ukamenováním. Za těchto okolností se z kavárenských tlachů a učených disputací stává takříkajíc otázka života a smrti.

 

Zvětšit obrázek
Alan Sanders. Kredit: NorthShore.


Na misku vah osudu teď ve prospěch biologicky dané homosexuality s kolegy přihodil docela těžké závaží Alan Sanders z NorthShore Research Institute v Evansonu, stát Illinois, výzkumem uveřejněným v časopisu Psychological Medicine. Jejich tým po dobu pěti let sháněl a analyzoval vzorky krve a a slin celkem 409 dvojic bratrů s homosexuální orientací, pocházejících ze 384 různých rodin, přičemž mezi nimi byla i dvojvaječná dvojčata. Jde o doposud největší podobnou studii, která počtem zkoumaných gayů trojnásobně převyšuje předešlou rekordní studii.

 

Zvětšit obrázek
Jednonukleotidový polymorfismus (SNP). Kredit: David Hall, Wikimedia Commons.


Jediným výrazným znakem, který sdílelo všech studovaných 818 mužů bylo to, že jsou gayové. Všechno ostatní, jako třeba barva vlasů, tělesná výška nebo inteligence bylo mezi bratry ve dvojicích a také mezi všemi gayi dohromady namícháno v pestrém koktejlu. Sanders a spol. tudíž vyšli z toho, že když v genomech gayů objeví všeobecně shodné genetické znaky, tak budou velmi pravděpodobně souviset právě s jejich sexuální orientací. Zaměřili se přitom na jednonukleotidové polymorfismy SNP (Single Nucleotide Polymorphism), tedy změny vždy jediného písmena na určitém místě řetězce DNA.


 

Zvětšit obrázek
Gay legislativa ve světě. Oranžová přísné tresty, tmavě oranžová hrozí doživotí, strašidelně červená hrozí smrt. Kredit: Silje, Wikimedia Commons.

Sandersův tým nakonec v DNA 409 dvojic bratrů gayů vystopoval pět často sdílených jednopísmenkových polymorfismů. Ty nejčastější objevili v oblasti Xq28 chromozómu X a oblasti 8q12 chromozómu 8. Oba dva tyto regiony jsou už z dřívějších dob podezřelé, že se na homosexualitě nějak podílejí. Zároveň to ale neznamená, že by objevili gay geny, přímo zodpovědné za vznik a rozvoj homosexuality. V navazujícím výzkumu, který dle svých slov mají prakticky hotový, porovnávají vytipované jednonukleotidové polymorfismy v těchto oblastech mezi gayi a heterosexuály. Nechme se tedy překvapit, snad již brzy. Velice zajímavé bude i obdobné srovnání DNA u žen a mezi muži a ženami.

 

Zvětšit obrázek
Sultanát Brunej je pohádkový, jen pro gaye moc ne. Kredit: Sam Garza, Wikimedia Commons.


Výzkum Sanderse a spol. poskytuje zatím nejsilnější a statisticky nejspolehlivější doklad o tom, že homosexualita má z velké části biologickou podstatu. Sanders zdůrazňuje, že sexuální orientaci určuje společně s genetikou i prostředí, do jisté míry. Je to podle něj podobné, jako s inteligencí. Asi nepřekvapí, že studie ihned vzbudila velkou pozornost. Pro Andrea Camperia Cianiho z Univerzity v Padově je to velký pokrok a vyjasnění rozporných výsledků dřívějších studií. Nejlepší na tom prý je, že Sandersův tým patřil spíše mezi skeptiky a kritizoval předchozí výsledky podporující biologickou podstatu homosexuality. Neurovědec Simon LaVay k tomu dodává, že studie Sanderse a spol. je pořádným hřebem do rakve hypotézy o homosexualitě jako svobodné volbě životního stylu. Podle LaVaye sice gayové a další sexuální minority jistou volbu mají, je to ale volba mezi tím, jestli budou sami sebou nebo naplní očekávání jiných o normálnosti.


Je ale pro bojovníky za práva gayů a dalších sexuálních menšin dobře, že se potvrzuje silný genetický základ homosexuality anebo není? Podle časopisu NewScientist to není tak jednoznačné. Pokud je sexuální orientace do značné míry vrozená, pak lze velmi snadno a zásadně odmítnout, že jde o morálně nepřijatelnou volbu životního stylu nebo snad duševní onemocnění, které by bylo léčitelné běžnými postupy. Ze snahy vyhnat homosexualitu z těla fyzickým či psychologickým léčením se tak stává opovrženíhodné mučení, kterým si někteří lidé léčí jen své vlastní komplexy.


Problém je v tom, že by se mohly objevit snahy homosexualitu označit za genetickou poruchu, jako jsou dědičná onemocnění. Existují obavy, že by bylo možné detekovat homosexualitu v genech doposud nenarozených dětí a těhotenství pak případně přerušit. Zároveň by se mohly objevit pokusy léčit sexuální orientaci nástroji molekulární biologie, podobně jako genetické poruchy. Jinými slovy, gay aktivisté mají strach z genocidy.


Na druhou stranu, i homofobie, hrůza z odlišné sexuální orientace, má podle všeho hluboké a nejspíš biologicky podložené kořeny. Podle NewScientistu je tedy otázkou, jestli by spíš nebylo na místě testovat nenarozené děti na homofobii a již narozené homofoby podrobit sofistikované genetické léčbě. Jak je vidět, nejlepší bude nerozpoutávat genocidy ať už v tom či onom směru a pokusit se překousnout, že lidé jsou prostě různí. V sexuální orientaci i míře tolerance.

 

 

Video: Alan Sanders -- Clinical Associate Professor of Psychiatry, Northwestern. Kredit: TWO.

 

 


Literatura

NewScientist 17. 11. a 19. 11. 2014, Psychological Medicine online 17. 11. 2014, Wikipedia (Homosexuality, LGBT rights by country or territory).

 

Datum: 23.11.2014 16:32
Tisk článku

Související články:

Geny pro homosexualitu mužů svědčí ženám     Autor: Jaroslav Petr (25.06.2008)Diskuze:

Geneticky daná ale nie dedičná

Rene Mikolas,2014-11-26 16:57:22

Teda, podľa toho čo som tu už naznačil, už roky pre slovenských homofobov zdôrazňujem, že:
Homosexualita je daná geneticky, teda biologicky a hoci je vrodená (človek ju získava už pred narodením, na rozdiel od deviácií) nie je dedičná.
Ak teda jednovaječné dvojčatá sú geneticky identické, mali by byť obidve rovnakej sexuálnej orientácie po celý život.
Nie je to teda choroba, pretože sledovaním jednovaječných dvojčiat sa zistilo, že je možné, že ak žijú v rozdielnych prostrediach a teda ich bunky dostávajú rôznu výživu, jedno z nich rakovinu dostane a to, ktoré žije zdravšie nie. Vyplýva z toho aj fakt, že rakovina nie je dedičná. Je iba daná predispozíciou toho, čo jedla ich stará mama a mama. Dôkaz bol podaný na základe vplyvu výživy na vznik životohrozujúcich chorôb a výskum sa robil na tretej generácii žien, kde prvá generácia prešla v tehotenstve hladomorom počas blokácie Holandska Nemeckom v čase II. sv. vojny.

Odpovědět

Antonín Hvízdal,2014-11-25 13:33:40

Jestli se podaří pomocí molekulární biologie měnit sexuální orientaci, tak ze sebe nechám udělat bisexuála abych měl v životě více možností. :)

Odpovědět

Geneticky determinovaná, ale nie dedičná

Rene Mikolas,2014-11-25 10:10:39

Teda potom každý ľudský jedinec je prispôsobený kódovať ju vlastným potomkom, tak, že isté percento potomkov v priamom rade sa každému ľudskému jedincovi narodia ako homosexuáli.
Homosexualita ale potom nie je dedičná, znamená to, že homosexuálovi vo vzťahu s heterosexuálom, sa v priamom rade (niekoľkých generácií) narodí rovnaký podiel homosexuálne orientovaných potomkov ako ľubovoľnému heterosexuálnemu páru.

Odpovědět


Aktuálne využívam

Rene Mikolas,2014-11-25 10:13:49

Pokud máte pocit, že jste mě pochopili, asi jsem se špatně vyjádřil.

Odpovědět

Proc izolovat puvod homosexuality?

Norbert Krankilla,2014-11-24 16:33:11

Kdyz mam mit nazor na homosexualitu, tvrdim, ze homosexualita je PROJEV a ze je potreba zajimat postoj az s konkretnim pripadem.

Vyskum, jako je tento, by pak mel byt chapan v tomto kontextu. Docela se mi nelibi, ze se vsichni se stenym projevem hazeji do jednoho pytle. Zbytecne se pak legitimizuji uchylaci a pak ti co si potrebuji zahojit krivdu na spolecnosti a zhodou okolnosti jsou homosexualni orientace.

Odpovědět

To Stanislav Kaštánek

Jan Šimůnek,2014-11-24 09:21:42

Existují studie, podle nichž jsou sestry gayů reprodukčně úspěšnější. Ve společnostech, nezatížených judeo - křesťansko - islámskou sexuální patologií homosexuáílní strýcové podporují děti svých sourozenců, a tím opět zvyšují pravděpodobnost uplatnění rodinných genů.

Odpovědět


Pre: Jan Šimůnek

Jana Packova,2014-11-24 11:57:53

Výborná poznámka p.Šimůnek, som rada že to niekto spomenul. Čo sa týka predávania génov pri homosexualite, Robert Trivers v jeho Social Evolution popísal prípady viacerých homosexuálnych párov v prírode, kde hlavne medzi vtákmi bolo bežné, ak sa o vajce starali dve samičky alebo dva samce, pričom vajce bolo samozrejme počaté kopuláciou medzi samcom a samicou - výchovu ale zaobstarával homosexuálny pár. Tieto páry boli podľa jeho pozorovaní častokrát dokonca úspešnejšie ako heterosexuálne páry, v závislosti od podmienok prostredia.

Príroda (ktorej sme súčasťou) je jednoducho ohromne pestrá a teším sa na deň, kedy si to spoločnosť uvedomí a prestane tlačiť na uniformitu a propagovať pseudo-morálku.

Sloboda jedného človeka je ohraničená slobodou iného človeka - jednoduché pravidlo ktoré funguje zaručene. Bez potreby náboženstva alebo pseudovied. As simple as that.

Čo sa týka boja za toleranciu ohľadom homosexuality, mali by sme počúvať tých, ktorých sa to priamo dotýka - detí, ktoré vyrastali v homosexuálnych komunitách. Veľmi pekne o tom hovorí Dánska modelka Josephine Skriver, ktorá sa nedávno stala hovorkyňou organizácie ktorá bojuje za zrovnoprávnenie homosexuálnych párov. Ona sama vyrastala v homosexuálnej komunite.

http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2353993/I-love-rainbow-kid-Victorias-Secret-model-speaks-conceived-lesbian-mom-gay-dad.html

http://www.buzzfeed.com/amyodell/model-josephine-skriver-wants-to-be-a-voice-for-the-children

http://fashionista.com/2013/07/how-one-model-is-using-her-personal-story-to-fight-for-marriage-equality

Odpovědět


pokud

Roman Gramblička,2014-11-24 12:45:34

jsem to správně pochopil, heteropár snese vejce a toho se ujme homopár. Tady je ale jedno, zda jsou homopáry úspěšnější ve výchově cizího potomstva, nemohou předávat geny, takže homosexualita a s ní spojena úspěšnost ve výchově by se v populaci neměla šířit. Takže by homosexualita nemusela být dědičná. Anebo se jedinci vzdají zachování vlastního genomu ve prospěch zachování druhu a homosexualitu přijmou dobrovolně, to bych ale očekával jen u víceméně sociálního druhu.

Odpovědět


p. Gramblička

Jana Packova,2014-11-24 13:46:55

"pokud jsem to správně pochopil, heteropár snese vejce a toho se ujme homopár."

Nie. Z pozorovaní vyplynulo, že jeden z "homopáru" splodil vajce s opačným pohlavím, ale o výchovu sa naďalej staral s partnerom v "homopáre".

Dedičnosť zachovaná, pokiaľ ide iba o to. V 21.století som zase čítala hypotézu o tom, že homosexualita je dedičná povrchovo - akosi "nalepená" na DNA šroubovici. Ako záložka v knihe, ku ktorej sa môžete kedykoľvek vrátiť, ak to je potrebné. Neviem nakoľko je táto hypotéza hodnoverná a aktuálna.

Odpovědět

xxx

Roman Gramblička,2014-11-24 08:53:34

Vliv kulturního prostředí může být překvapivě silný, takový Islám se nešíří geny, ale tlakem prostředí, pomocí memů. A takových příkladů by se jistě našlo víc.
Nechápu vaši poslední větu. Vědci se pachtí po faktech, po skutečnosti, nějaké pitomé pravidla politické korektnosti jsou jim většinou ukradené.

Odpovědět


!!!!!

Roman Gramblička,2014-11-24 08:55:40

himlhergotkrucinál, tohle mělo být jinde, pod pani Faiferovou. Kdy už konečně někdo opraví tenhle praštěný diskuzní systém

Odpovědět


To není o žádné politice

Vendula Faiferová,2014-11-24 20:01:00

Mně právě překvapilo to jeho tendování (čili upřednotstňování) předpokádám nějakých abiologických, "nehmatatelných" vlivů. Přes všechny obecné zkušenosti, kdy se u všeho nakonaec hmatatelná příčina najde a u čeho zatím ne, je to jen otázka času a hloubky dosavadního poznání. Plus přes současné konkrétní poznání ohledně homoxesuality. Že i přes to se pořád snaží alespoň co to zbývá tlačit tam své představy o nebiologických vlivech. Tak prostě jen, že zrovna u biologa bych takové myšlenkové směřování a představy nečekala.

Odpovědět

Reagoval jsem na paní Faiferovou

Robert Iliev,2014-11-23 23:08:03

Odpovědět

Důkaz, to je, oč tu běž.

Robert Iliev,2014-11-23 23:06:19

Pokud nikdo nemá v ruce přesvědčivý důkaz, tak si každý může myslet cokoliv, a to i včetně vědců. To je přece v pořádku.

Odpovědět

Jak muž gay předá své geny?

Stanislav Kaštánek,2014-11-23 22:34:58

Udivuje mě, že se z hlediska genetiky neřeší tak primitivní věc, že muž gay velmi těžko předá své geny další generaci. Ženy snad. Bývalá tenisová reprezentantka Hana M. žije v lesbickém vztahu a je matkou chlapců dvojčat.
Mužský vzor v rodině lesbiček není, což může být špatný podnět pro dospívající chlapce.
V muslimských zemích, kde je mnohoženství, na mnoho mužů ženy prostě nezbudou.A homosexualita se tam trestá tvrdě.

Odpovědět


Vojtěch Kocián,2014-11-24 07:55:55

Možná je ve značném množství případů přenašečkou žena a klidně i heterosexuální. Spouštěčem bude až určitá kombinace genů možná ještě v kombinaci s prostředím. To je asi na další výzkum.

Navíc přenos genů z gayů není nic neobvyklého. Zvlášť ve společnostech, kde není homosexualita tolerována, jsou silně tlačení do heterosexuálních svazků a často mají i děti. Že takové rodiny obvykle dlouho nevydrží, je smutný fakt a je otázkou, jestli děti z rozpadlého vztahu jsou na tom lépe než děti stabilního lesbického páru.

Odpovědět

A jsou jednovaječná dvojčata

Vendula Faiferová,2014-11-23 21:01:18

skutečně do detailu biologicky stejná? V článku se to jen obecně předpokádá a případné biologické rozdíly nikdo zatím nehledal.

Odpovědět

Problematicka prinosnost

Heinrich Freitag,2014-11-23 18:14:30

Opet dalsi studie, o jejimz prinosu se da uspesne pochybovat. Myslim, ze geneticka souvislost homosexuality, je zjevna i bez takovychto zbytecnych studii. Stesti, ze to nemusi platit cesky danovy poplatnik.

Odpovědět

A teď babo raď ;)

Milan Krátký,2014-11-23 17:24:16

http://www.stridavka.cz/studie-jednovajecnych-dvojcat-dokazuji-ze-homosexualita-neni-dana-geneticky.html

Odpovědět


Roman Sobotka,2014-11-23 22:47:28

Neil Whitehead, na ktereho se ten clanek odvolava, je silne krestansky zalozeny a jeho interpretace statistickych dat tomu odpovida. Fakt, ze homosexualita neni prilis geneticky determinovana, je dlouho znama nejen ze stiduii dvojcat. Nicmene to nijak nevylucuje, ze je _biologicky determinovana_ a socialni studie prokazuji, ze vychova nema vliv. V tom textu se pravi:

"Jednovaječná dvojčata mají stejné geny nebo DNA a vyrůstají ve stejných prenatálních podmínkách." V prvem pripade se ignoruji epigeneticke zmeny, v druhem uzasna komplexnost embryonalniho vyvoje. Lokalni gradienty stovek faktoru rozhoduji, jak budou jednotlive bunky reagovat a v embryologii casto operuje kriticka hladina - staci, kdyz na urcity moment cosi prevazi a cely vyvoj pobezi trochu jinak.

Zmeny v lokusech jako Xq28 mohou o neco menit citlivost k urcitym faktorum v prenatalnim vyvoji, ci zvysovat pravdepodobnost, ze matka takovy stav navodi. Genetickeho screeningu na potencionalni homosexualy bych se neobaval, ale je klidne mozne v budoucnu bude mozne identifikovat gay orientaci u deti neurologickym vysetrenim.

Odpovědět

Docela překvapeně jsem četla

Vendula Faiferová,2014-11-23 17:23:47

že Sanders i po genetických objevech zdůrazňoval, že homosexualitu do určité míry ovlivňuje i prostředí. Sama si nemyslím, že by v případě homosexuality hrálo prostředí nějakou roli (pominu-li porostředí ve symslu biologickém). Hned dále se to sice vysvětlilo tím, že Sanders patří ke skupině skeptiků ohledně biologické příčiny homosexuality, což mě ale udivilo ještě víc. Nenapadlo by mě, že takové názory mohou mít a k takovému způsobu uvažování mohou tendovat i vědci.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace