Trpěl by klokan v Čechách plynatostí?  
O klokanech a implementaci.
Tak protinožci prý mají další zvláštnost, na rozdíl od savců s placentou, jako jsou krávy, kozy, ovce a lidé, prý největší tamější vačnatec klokan obrovský nepšouká. Mohou za to údajně speciální mikroorganismy v jeho trávicím ústrojí, a proto na rozdíl od výše jmenovaných, neprodukuje metan. Klokan tudíž nepřispívá k zamořování atmosféry.

Proto se nyní zkoumá, jak tyto baktérie a prvoky z klokaních útrob naučit žít v útrobách skotu či ovcí. Pravda, mikroorganismy nemají rozum ani svobodnou vůli, lze je tudíž z jednoho, pro vyšší organismy nevábného prostředí, přestěhovat do jiného. Třeba si ani nevšimnou a budou zde užiteční. S lidmi to bohužel nejde. Ti si sami volí místo pobytu a než by štěpili celulózu, či dělali něco jiného užitečného, raději diskutují o užitečnosti případného štěpení a o kladech a záporech případné volby. No, vlastně, kéž by volili. Jenže optimismus zde asi není na místě. Velké procento lidí vůbec nevolí, ani když jde o věci obecné či obecní, o volby do parlamentu, senátu, anebo nejnověji do Evropského parlamentu.

Změnilo by to však něco? Nevolili by snad dosavadní nevoliči stejně jako voliči? V každé skupině lidí, jakýmkoli výběrem učiněné, se přece zase vytvoří stejné rozvrstvení chytrých, tvůrčích, kverulantů a blbů. Platí to pro každou skupinu, pro každou třídu ve škole, i pro každou politickou stranu, i když, tady bych asi viděl výjimku, zde se procenta mohou přece jen trochu lišit.

Vrátím-li se ale ke klokanům, je otázkou, zda tito živočiši, když se přestěhují třeba do Evropy, jmenovitě do Čech, o svou speciální mikroflóru nepřijdou a nezačnou se chovat jako domorodci? To je námět pro naše výzkumníky. Z vlastní zkušenosti vím, že kromě přežvýkavců či koňovitých v pražské zoo vypouštějí plyny tiše i hlasitě i primáti. Například gorily horské. U goril ale zase nevím, zda bzdí i ve své domovině. Hle, jaké se otevírají další možnosti pro výzkum.

Možná někomu přijde trapné, popřípadě směšné zabývat se takovýmto obskurním tématem. Pominu-li ale hledisko fyziologické, tak v přeneseném smyslu slova, je prdem myšlena věc marginální, tj. okrajová, které není záhodno se ve slušné společnosti věnovat. Avšak čemu se lidé nejvíc smějí? Lidová moudrost praví, že každému, s prominutím, prdu.

Dnes se skoro s povzdechem chce říci, kéž by tomu tak bylo, kéž by se lidé věcem bezvýznamným jen smáli. Mám ale dojem, že se všichni, bohužel, zabýváme především okrajovými záležitostmi. Nejvíc je to možná nyní vidět na proklamovaných představách kandidátů do Evropského parlamentu. Z evropského hlediska vypadá ve většině případů přinejmenším směšně, jak se mnozí snaží nereálně přesvědčovat voliče, že v EU budou prosazovat  konkrétní skupinové či regionální zájmy. To se tam přece ani neřeší. Menšina je těch, kteří si uvědomují, že v evropském kontextu, budou muset při svých rozhodováních hledět především na prospěch celku – celé Evropy. Tomu se ale budeme muset ještě hodně učit, tomuto pocitu sounáležitosti se starou Evropou, a zapomenout na snahy se nějak hloupě vymezovat a snažit se vyjednávat pofidérní výjimky, které ve svém důsledku mohou pro nás být jen brzdou.

To není a nebude jednoduché, ani pro námi zvolené zástupce, ani pro občany. „Implementovat“ evropskou “mikroflóru“ do našich útrob nepůjde snadno, ale jistě by to stálo za námahu, chceme-li se stát evropskými „klokany“, kteří dovedou hodně vysoko a daleko skákat!


Autor: Josef Duben
Datum: 10.06.2004
Tisk článku

Související články:

Biosyntetický Jobs     Autor: Jaroslav Petr (28.10.2011)
Bacha na dědulu v červeném!     Autor: Jaroslav Petr (24.12.2009)
O lékařské péči, úmrtnosti a jiných věcech     Autor: Ladislav Šimeček (21.01.2008)
Ptačí chřipka – informační kompendium     Autor: Katka Amiourová (11.05.2006)
Osel     Autor: Petra Nachtmanová (31.12.2005)Diskuze:

Sašovi

Josef Duben,2004-06-16 09:55:00

Na toto téma by se dalo krásně a podnětně dlouho hovořit. Anebo možná krátce. Každá civilizace měla svůj čas, kdy zastínila ostatní. Avšak žádná asi nebyla tak kreativní, aby všechny změny dokázala překonat a i jich využit. Je evropskými křesťanskými kořeny? Důrazem na ducha? Vědomí určitého přesahu a nebrání sebe sama zase tak úplně vážně? Křesťanský a židovský smysl pro humor? Už slyším výhrady z řady těch, kteří o těchto kořenech nechtějí slyšet. Inu, co říci? Mějte je.
Nu a sjednocení? je to přirozený proces - sjednotit, rozdrobit, soutěžit, sjednotit a zase znovu a trochu jinak. Celý starověk i středověk se Evropa různým způsobem sjednocovala a zase rozpadala, aby se to zkusilo znovu. Jakmile díky sjednocení máme k sobě blíž, uvidíme sousedům více do zadních dvorků a přestaneme si je nějak idealizovat. Je to dobře? Pro laskavého a inteligentního člověka určitě ano. Může to však znamenat také Vámi důvod pro stagnaci a regresi - pomine důvod pro soutěživost, což je motor pokroku. Ale není ten pokrok už dnes tak daleko, že jeho výdobytků už ani nejsme s to pořádně využít?
Není dobré si jej trochu užít a pak zase po době určité stagnace přidat plyn?
Ale na takovéto zesláblé poživačníky za branami jejich říše čekají barbaři, aby ji rozvrátili!
Inu, žijeme v zajímavé době, a rychlé době. Člověk už v padesáti je pamětníkem, a kdož ví, čeho se ještě dočká. Domnívám se, že než usilovný běh, který vyčerpává je lepší vydatná chůze, kdy je čas se rozhlížet a mít radost jak z pohybu, tak z věcí kolem i z těch, kdo jdou stejnou cestou.
Josef D.

Odpovědět

Když už politika a EU,

Saša,2004-06-15 15:39:50

tak se zkuste zamyslet nad tím, proč právě a zrovna Evropa a Evropané (Rusko pro jeho špecifiká vyjímám) se stali motorem pokroku a expandující civilisací.
Proč ne Čína, když Chanové mají větší mozky a vyšší inteligenci?
Proč ne Arabové, když celé své dějiny sedí na ropě, hnacím médiu techologické civilisace?
Proč ne Inkové a Aztékové, dokud jim do toho nikdo nekecal a všude kolem měli dostatek zdrojů pracovní síly?
Proč ne Indové, kteří jsou také z velkého podílu Indoevropany a jejich prostředí je podnětné?
Proč ne subsaharští Afričané?
Proč jsou Rusko a Rusové jiní?

Jestli ono totiž není to sjednocení v EU cestou k stagnaci až regresi.

Odpovědět

Volby

Josef D.,2004-06-14 11:05:29

Inu, tak máme volby za sebou a skoro bych řekl, že klokan neklokan, mnohý Čech se už nafukuje, tu libostí a pocitem vítězství a důležitosti a jiný zase znechucením. Tak zkrátka "život chode", jak by řekl Mamko Tatič!
Josef Duben

Odpovědět

koho jsem volil.

shock,2004-06-12 15:24:36

Nevím nevím... Když ona pro mě měla Dolly přeci jen větší přednosti i když jen silikonové.

Odpovědět

Jednoznačně Dolly

Fanklub Osla,2004-06-11 19:14:43

Má šanci se v tom m.dníku rychle zorientovat!

Odpovědět

koho volit?

Josef D.,2004-06-11 15:17:52

No, já tedy budu volit šéfa. Znám ho, myslím, dostatečně, abych moh říci, že jo, že ten nám ostudu neudělá.
Josef duben

Odpovědět

dotaz

shock,2004-06-11 14:10:46

Nevím jestli mám volit Dolly Buster nebo Vašeho šéfa. Můžete mi poradit?

Odpovědět

Ad volby do EP

Pavel Brož,2004-06-10 22:31:27

Když už jste zmínil ty volby do EP, tak si nemohu odpustit lamentaci na úžasně vyvedený volební leták, ze kterého jsem se naprosto nedozvěděl, jak mohu či nemohu volit, když shodou okolností budu mimo svůj volební okrsek. Bohužel se mi to přihodí prvně, tak jsem ještě dříve neměl potřebu takovou okolnost studovat. Z letáčku jsem se dozvěděl, že mimo volební okrsek nemohu volit bez voličského průkazu, bohužel už jim asi nezbylo místo utrousit slova ohledně patrně mimořádně komplikovaného sdělení, kde ho jako splaším. Takže se ještě narychlo mrknu po internetu, jestli snad něco někde nenajdu, nicméně se obávám, že asi tentokrát zcela nedobrovolně neodvolím. No ne že by se EP bez mého hlasu snad neobešel, pouze mě to štve jaksi z principu, že ta informace v jedné dvou větách na tom letáčku být mohla. Je pravda, že jsem se sám měl iniciativně zajímat dříve, uznávám, že je moje chyba, že jsem naivně spolehl na to, že informaci dostanu v obálce s hlasovacími lístky. Prostě moje blbost, příště už na ouřady spoléhat nebudu.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace