Sedm a jeden snadný způsob, jak bojovat s bolestí  
Bolest dokáže být více než důstojným soupeřem. Jaké triky bychom proti ní mohli použít?

 

Souboj s bolestí. Kredit: Sasha Wolff / Wikimedia Commons.
Souboj s bolestí. Kredit: Sasha Wolff / Wikimedia Commons.

Představte si, že jdete se svým potomkem na odběr krve, očkování nebo na něco podobně příjemného. Nejspíš se mu moc nechce, ale musí to nějak zvládnout. V nouzi lze dítěti slíbit hračky nebo sladkosti, není to ale moc výchovné, ani důstojné. Existuje nějaký lepší trik? 

Odběr krve může dát zabrat. Kredit: WPA / Wikimedia Commons.
Odběr krve může dát zabrat. Kredit: WPA / Wikimedia Commons.

Jeden doporučuje Gustavo Reyes del Paso ze španělské Univerzity v Jaénu, který ho se svými spolupracovníky pečlivě vyzkoušel na 38 dobrovolnících. Je to jednoduché, docela zábavné a děti by to měli zvládnout. Prostě jim řekněte, že když se blíží jehla injekční stříkačky, tak ať pořádně zadrží dech. A to je celé. Při zadržení dechu signalizují tlakové senzory v plicích mozku, aby trochu ubral plyn a mozek krom jiného také utlumí čidla bolesti.

Vědci dobrovolníkům během experimentu mačkali nehty po dobu 5 sekund, zatímco měli zadržovat dech. Pak to celé zopakovali, ale namísto zadržování dechu dobrovolníci zhluboka dýchali. Oboje úspěšně odvádělo pozornost od bolesti, ale při zadržování dechu dobrovolníci vnímali méně bolesti. Reyes del Paso se domnívá, že je to možná vlastně přirozená technika proti bolesti. Někteří z dobrovolníků totiž zadržovali dech sami od sebe.

Překonání bolesti. Kredit: US Navy / Wikimedia Commons.
Překonání bolesti. Kredit: US Navy / Wikimedia Commons.


Zároveň se ukázalo, že zadržení dechu sice funguje proti vnímání bolesti, ale ne moc výrazně. Průměrný rozdíl v intenzitě bolesti byl 5 (se zadrženým dechem) ku 5,5 (s hlubokým dýcháním) na subjektivní stupnici od 1 do 10. Pokud jde o další možnosti, známým trikem je co nejvíce uvolnit svaly v místě, kam přijde vpich. Zkušenosti s nervózními dětmi ale říkají, že zadržování dechu bude ve většině případů snazším postupem.

Hlavní je zadržet dech. Kredit: Library of Congress / Wikimedia Commons.
Hlavní je zadržet dech. Kredit: Library of Congress / Wikimedia Commons.


Co když ale někoho postihne bolest, která je neplánovaná? Jako blesk z čistého nebe? Jak jistě každý ví, občas se to stane. V takovém případě zadržení dechu nepomůže. Mnoho vědeckých laboratoří se zabývá vývojem sofistikovaných léků a léčebných postupů proti bolesti, které by bylo možné použít. Nicméně, časopis NewScientist připravil sedm jednoduchých a vědeckými experimenty podpořených triků, s nimiž také lze nenadálou bolest lépe zvládat. Jejich účinnost si můžete s trochou opatrnosti sami ověřit.

1. Použijte parfém
Vkusná vůně není nikdy na škodu. Studie z roku 2002 navíc potvrdila, že příjemná vůně utlumuje vnímání bolesti, přinejmenším u žen. Když si dobrovolnice s rukou ponořenou v horké vodě čichly k parfému, tak bolest snášely lépe. Přivonění k octu naopak prožitek bolesti zhoršilo. Investice do parfémů se každopádně vyplácejí.

2. Zaklejte jako námořník
Zní to možná divoce, ale je to tak. Badatelé Keeleho univerzity zjistili, že když si dobrovolníci s rukou v ledové vodě pořádně nahlas a sprostě zaklejí, tak tím sníží intenzitu vnímané bolesti. Prý by v tom mohly být hormony, které vyplaví příval sprosťáren. Pozor, tenhle trik funguje jenom u slušňáků. Ten, kdo je sprostý jak dlaždič celý den, si klením nepomůže. O důvod víc hlídat si slušné chování.

3. Upřete zrak na oblíbený obrázek
Italští vědci z Univerzity v Bari pálili dobrovolníky do ruky laserem a přitom přišli na to, že když dotyčným ukážou jejich oblíbené obrázky, tak cítí méně bolesti. Potvrzují to i skeny jejich mozkové aktivity, protože pohled na krásné obrázky u dobrovolníků utlumuje aktivitu v mozkových centrech bolesti. Vztah k umění se podle všeho vyplácí.

4. Zkřižte ruce
Laserová muka si oblíbili i na University College London, kde zase zjistili, že proti bolesti působené v ruce pomáhá ruce jednoduše překřížit. Podle vědců je možné zmást mozek neobvyklou polohou končetin a náš autopilot vyvedený z míry, omezí vnímání bolesti. Tady se otevírá prostor pro žertovné domácí experimentování.

5. Pusťte si hudbu
Je známo, že hudba dovede léčit stesk nebo zlomené srdce, podle všeho ale funguje i na fyzickou bolest. Průzkum v ordinacích zubařů ukázal, že lidé na obávaném zubařském křesle méně často žádají o anestetika, když v ordinaci běží hudební videa. Blahodárný vliv hudby na zvládání bolestí hlásí i lidé po operačních zákrocích na nádorech. Kdo nerad hudbu, přichází o mnohé.

6. Zamilujte se
Není to zase tak snadné, ale může to pomoct. Pro zamilované je jídlo chutnější, tráva zelenější a svět je pro ně vůbec hezčím místem. Láska ale také rozpouští bolest. Podle výsledků experimentů stačí pohled na obrázek milované osoby a hned dobrovolníkům přijde bolestivě rozpálená kostka na dotek snesitelnější. Platí to prý ale jenom pro doopravdového partnera. Fotka Brada Pitta nefunguje. Jak je vidět, láska skutečně přenáší hory.

7. Dotkněte se sami sebe
V roce 2010 neurovědci University College London objevili, že lidé lépe zvládají pálení jedné ruky, když se jí mohou dotýkat svou druhou rukou. Nakonec dospěli k názoru, že dotýkání sebe sama snižuje vnímání horka o 64 procent. Prosté a podle všeho účinné.Literatura
NewScientist 14. 5. 2015, Pain Medicine online 30. 4. 2015.

Datum: 22.05.2015
Tisk článku

Související články:

Nový cíl v boji proti chronické bolesti     Autor: Josef Pazdera (07.06.2011)
Mističky plné bolesti     Autor: Josef Pazdera (26.11.2014)
Saturnova kletba aneb příběh několika kolik     Autor: Miloslav Pouzar (19.01.2015)Diskuze:

Radka Sladká,2015-05-22 10:27:06

Kdysi jsem byla v nemocnici a měla jsem dost silné bolesti. Pomáhalo mi chodit po chodbě tam a zpátky. To se ale nelíbilo nemocničnímu personálu ( přece tam nebudu poukazovat na to, že mě nechají ploužit se po chodbě jako bílá paní ) a vykázali mě do místnosti 2x2m. Bolest se zvýšila o desítky procent. Takže těch způsobů, jak zahnat bolest, je ve skutečnosti osm :-)

Odpovědět


Re:

Milan K,2015-05-22 18:27:26

Pomáhá jakékoliv odvedení pozornosti. I bolest jednoho místa zmírní bolest jiného. I práh bolesti lze razantně zvýšit - viz některá bojová umění.
Způsobů boje s bolestí je tedy velice mnoho.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace