Z domova či z firmy? Svéráz místa pracoviště  
Pracovat z domova je snem asi každého zaměstnance. A firmy tyto tužby začínají pomalu naplňovat, když zhruba třetina až polovina společností dnes umožňuje nějakou formu plnění povinností mimo pracoviště. Cílem je zvýšit pohodu zaměstnanců, zredukovat čas věnovaný dojíždění a ušetřit na nájmech za kancelářské prostory.

 

Ve firmě a doma.
Ve firmě a doma.

I když je doma jistě příjemněji, bez vyrušování kolegy a osobního dohledu manažerů, existují tam pro zaměstnance zase pasti sebekontroly. Svody dělat něco jiného než práci, pustit si seriál, dát si koupel, zajít nakoupit. Rodina také nemusí brát člověka doma coby „skutečně“ zaměstnaného a ukládá mu další úkoly – posekat trávník, uklidit... z práce doma se může stát martyrium. I z tohoto důvodu neexistují jednoznačné závěry, zda se práce z domova „vyplatí“.

Nicholas Bloom, professor ekonomie, Stanford University
Nicholas Bloom, professor ekonomie, Stanford University


Nicholas Bloom, profesor ekonomie ze Stanfordovy univerzity, s kolegy proto v této oblasti uspořádali první plně randomizovaný experiment – a to v Ctripu, velké čínské cestovní a ubytovací agentuře. Firma umožnila zaměstnancům zúčastnit se loterie, jejíž výherci mohli 4 dny pracovat z domova a pouze jeden den být přítomní na pracovišti. Náhodným rozlosováním vznikly 2 jinak stejné skupiny – členové první vyřizovali telefony, rezervace a objednávky z kanceláře, druhá skupina pracovala z domova. 

Výsledky jsou celkem dramatické: za devět měsíců, během nichž experiment trval, byli z domova pracující o 13 % produktivnější, zejména proto, že napracovali o 9 % více času. Nárůst odpracovaných hodin byl v důsledku nižšího počtu pauz, dnů na nemocenské i dovolené.

Vývoj počtu vyřízených telefonátů týdně pro skupinu doma pracujících (červená linka) a ve firmě pracujících (černá linka) před a po začátku experimentu.
Vývoj počtu vyřízených telefonátů týdně pro skupinu doma pracujících (červená linka) a ve firmě pracujících (černá linka) před a po začátku experimentu.

Za zvýšení produktivity mohlo, jak alespoň zaměstnanci udávali, větší klid, možnost připravit si nerušeně čaj, kávu či jídlo a obecně vyšší pracovní spokojenost. Vše se promítlo i do mnohem nižší míry odchodů z firmy. Jediným úskalím u skupiny pracujících z domova je, že nebyli tolik povyšováni – na to je zjevně třeba hrát firemní politiku přímo na pracovišti.

James Liang, jeden ze spoluautorů studie je spoluzakladatelem Ctripu, během provádění experimentu byl doktorským studentem na Stanfordově univerzitě.
James Liang, jeden ze spoluautorů studie je spoluzakladatelem Ctripu, během provádění experimentu byl doktorským studentem na Stanfordově univerzitě.

 


Z pohledu firmy šlo o jednoznačnou výhru rovněž: ušetřila na prostorech, zacvičování nových zaměstnanců a dosáhla vyšších příjmů – celkový nárůst produktivity byl mezi 20 až 30 %. Když experiment skončil, byla zavedena celofiremní politika volby – zaměstnanci si mohli svobodně zvolit, kde budou pracovat. Překvapivě mnoho z domova pracujících se navrátilo do firmy (zejména doma nejméně produktivní) – nelíbila se jim samota a ztráta sociálních kontaktů. Jiní zaměstnanci naopak rádi odešli pracovat domů. Toto protřídění dále zvýšilo výkonnost celé firmy o 22 %. 

Výsledky pochopitelně nejsou zobecnitelné na všechny profese – studie však názorně ukazuje na potřebu experimentovat, testovat nová organizační pravidla a nechat je zaměstnance vyzkoušet. Učením a selekcí do individuálně nejvhodnějších pozic nakonec vydělají jak pracovníci, tak firmy.

Psáno (z domova) pro Osel.cz a blog Pokusy na lidech a společnosti

 

 

 


Autor: Petr Houdek
Datum: 01.06.2015
Tisk článku

Ako písať záverečné a kvalifikačné práce - Katuščák Dušan
 
 
cena původní: 116 Kč
cena: 115 Kč
Ako písať záverečné a kvalifikačné práce
Katuščák Dušan
Související články:

Nanozmrzlina, chytré nanoobaly a nanovíno     Autor: Jiří Kůs (25.04.2019)
Dny profesí jsou sečteny: Přichází post-profesní společnost     Autor: Jiří Kůs (07.02.2017)
Kde potkáme nanotechnologie v budoucnosti?     Autor: Jiří Kůs (27.08.2016)
Nanoboti v mozku budou pro každého     Autor: Jiří Kůs (14.03.2016)
Nejezte hříbata     Autor: Redakce (27.10.2011)Diskuze:

David L1,2015-06-07 19:14:08

Zvláštní, vždycky článek začíná tím, že zaměstnanci něco chtějí, a pak vyjde najevo, že to spíš po nich chtějí zaměstnavatelé. Být v práci celý den a ještě být pořád v podezření, že se flákám, bych asi nechtěl.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace