Dinosauří krvinky vytaženy z druhohorní fosilie  
V nevalně zachovalých dinosauřích kostech o stáří 75 milionů let se našly stopy kolagenu a dinosauří červené krvinky.

 

Jsme na dohled GM dinosaurů, jako je Indomius rex z nového Jurského světa? Kredit: Universal Pictures.
Jsme na dohled GM dinosaurů, jako je Indomius rex z nového Jurského světa? Kredit: Universal Pictures.

Divákům Jurského parku jistě není třeba připomínat, že profesor Hammond vyrobil velké druhohorní dinosaury z krve uvnitř krevsajícího hmyzu zalitého ve starobylém jantaru. Vědci před dvaceti lety věřili, že je to alespoň teoreticky možné. Teď je jasné, že jantar DNA neuchová, ale naopak, za krátkou dobu spolehlivě zlikviduje. Krev druhohorních dinosaurů se ale přesto vrací zpět do médií, i když poněkud překvapivým způsobem.

Susannah Maidment. Kredit: S. Maidment.
Susannah Maidment. Kredit: S. Maidment.

Tým Susannah Maidmentové z Královské univerzity v Londýně nejprve vcelku poklidně studoval fosilizaci kostí, starých 75 milionů let. Vědci analyzovali malé kousky, které odkrojili z celkem osmi kostí křídových dinosaurů a najednou v nich našli buňky podezřele podobné červeným krvinkám a také kolagen. Některé z kostí patřily býložravým chasmosaurům, jiné dravým teropodům. Každého určitě hned napadne, jestli Maidmentová s kolegy našli i DNA. Zatím to prý vypadá špatně, badatelé ale nevylučují, že by mohli vytáhnout nějakou DNA z buněk získaných stejnou technologií, ale z lépe zachovalých fosilií.

Nicméně, i kdyby se to nepovedlo a Maidmentová ani nikdo jiný by dinosauří DNA z fosilií nezískal, tak se z měkkých tkání velkých dinosaurů, buněk a molekul můžeme dozvědět leccos zajímavého o jejich fyziologii a chování. Například samotná velikost krevních buněk úzce souvisí s metabolismem zkoumaného organismu. Vědci si pochvalují, že pozůstatky měkkých tkání se doteď nalézaly jen u fosilií uchovaných velmi výjimečným způsobem, například zmrznutím anebo vyschnutím v prostředí prakticky bez mikrobů. Jenže Maidmentová a spol. použili obyčejné, nijak zvlášť excelentně zachované fosilní kosti, posbírané na zemi v proslulé kanadské lokalitě Dinosaur Park Formation v jižní Albertě.

Objevené dinosauří krvinky. Kredit: Sergio Bertazzo.
Objevené dinosauří krvinky. Kredit: Sergio Bertazzo.


Badatelé při analýze těchto kostí využili metodu fokusovaného (zacíleného) iontového paprsku (FIB, Focused Ion Beam), která si vypůjčili z lékařského výzkumu. Ve spojení s elektronovou mikroskopií poskytuje možnost mikroobrábění studovaného materiálu a jeho pozorování ve 2D i ve 3D. Záhy v kostech objevili buňky, které jsou s největší pravděpodobností krevními buňkami. Zároveň je jisté, že nejde o znečištění lidskými červenými krvinkami, protože ty nemají jádro, kdežto objevené krevní buňky jádro mají.

Dinosaur Park Formation, Alberta. Kredit: Anky-man / Wikimedia Commons.
Dinosaur Park Formation, Alberta. Kredit: Anky-man / Wikimedia Commons.

 


Nově objevené červené krvinky si Maidmentová a její kolegové proklepli hmotnostní spektrometrií a výsledné spektrum, které vypovídá o chemickém složení buněk, bylo až překvapivě podobné spektru krvinek dnešních emu, tedy v současnosti žijících dinosaurů. Maidmentová je nadšená a chce se pustit do analýz dalších vzorků. Zajímá ji, jak k takovému uchování krvinek mohlo vůbec dojít, s jakými horninami a podmínkami prostředí se to pojí, a hlavně jak staré buňky se takto mohou zachovat.


Objev dinosauřích krvinek uvítal John Asara z Harvardské medicíny, jehož tým stojí za objevem kolagenu v 68 milionů let staré fosilii T. rexe a v 80 milionů let staré fosilii brachylofosaura, k němuž došlo v roce 2007. Stejně tak potěšil Mary Schweitzerovou z Univerzity Severní Karolíny, která v roce 2009 ohlásila objev krve ve fosilii T. rexe. Když tohle člověk čte, tak se nakonec nemůže ubránit podezření, že moderní zobrazovací a analytické technologie možná nakonec nějakou tu DNA z druhohorních fosilií vykutají. Když by se pak spojila s daty získanými v experimentech s dinokuřaty, mohly by se dít zajímavé věci. Ostatně i v letošním trháku z rodiny Jurského parku – Jurský svět (Jurassic World), který má dnes v ČR premiéru, se pohybují tvorové vytvoření biotechnologickými kouzly.Dinosaur red blood cells and fibres similar to collagenvideo

 


Jurassic World - Official Global Trailervideo


Literatura
NewScientist 9. 6. 2015, Nature Communications 6: 7352.

Datum: 11.06.2015
Tisk článku

Související články:

Zachovala se měkká tkáň dinosaura Tyrannosaurus rex     Autor: Josef Pazdera (28.03.2005)
Zůstanou dinosauři Jurského parku IV nudnými ještěrkami bez peří?     Autor: Stanislav Mihulka (08.04.2013)
Umíráček pro technologii Jurského parku     Autor: Stanislav Mihulka (16.09.2013)
Přichází Jurský svět     Autor: Vladimír Socha (28.11.2014)Diskuze:

Jaký je poločas rozpadu kolagenu a krvinek?

Daniel B.,2015-06-27 10:57:01

Kdo věří ve spolehlivost datování pomocí radionuklidů?

Odpovědět

Dokonale načasováno! Gratuluji (y)

Ladislav Nešněra,2015-06-12 22:42:43

Odpovědět

Skvělé

Josef Nikdo,2015-06-12 12:06:26

Skvělé, Zillmerovy teorie se potvrzují. Děkujeme vám všemi tituly ověnčení vědátoři za další důkaz, že dinosauři nezemřeli tak dávno. Jen tak dál. Mimochodem, zatímco v Německu přehodnocují datování nálezů (bájný vědátor Reiner Protsch), v Česku se prý ledy nehýbají. To budeme mít za chvíli nejstarší nálezy na planetě :-)))).

Odpovědět


Re: Skvělé

Marek Dzurenko,2015-06-12 14:04:13

Pán Nikdo, nie som si istý, či žartujete, trollujete alebo to myslíte vážne a jednoducho ste hlupák, takže budem reagovať ako keby bola správna tretia možnosť.
Živé tkanivo vo fosíliách neznamená, že kosti musia byť staré max. pár tisíc rokov. Proste to znamená, že sa živé tkanivo dokáže zachovať podstatne dlhšie ako sme si doteraz mysleli.

A k datovaniu - uvedomujete si, že absolútne datovanie hornín vychádza z polčasu rozpadu prvkov a ich izotopov? To aj rádioaktivitu si vymysleli zlí, zlí evolucionisti?

Odpovědět


Re: Skvělé

Marek Dzurenko,2015-06-12 14:16:12

A ešte k tým vašim "odborníkom":

Zillmer je kreacionista podobného razenia ako Ken Ham a jeho knihy sú plné omylov, zavádzania a lží. A Protsch? To je ten istý Protsch, ktorý bol usvedčený z podvodu?

Fakt nasledovaniahodné "vedecké autority"..

Odpovědět


Re: Skvělé

Marek Dzurenko,2015-06-12 14:28:04

Prečítal som si Váš príspevok ešte raz a dospel som (na 90%) k záveru, že to bol naozaj len sarkazmus. Opäť sa potvrdil Poeho zákon, t.j. sofistikovaného trolla nie je možné odlíšiť od úprimného fundamentalistu. :)

Odpovědět

Dinosaurus domácí

Josef Šoltes,2015-06-11 20:04:41

Na prodej jeden exemplář miniaturního T-Rexe, geneticky vylepšený, životnost 25 let (23 zbývá), vycvičený, ukousne maximálně prsty. :-)

Odpovědět


Re: Dinosaurus domácí

Milan K,2015-06-12 15:48:56

Vzhledem k zákazu (nejen) obchodování s GMO organismy jsem byl bohužel nucen Vás udat. Omlouvám se, ale jako poctivý euroovčan jsem to sprostě musel udělat ...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz