Temný most v našem galaktickém sousedství  
Je to jako z fantaskního vesmírného příběhu. Temný most mezi kupami galaxií, který lemují nezměrné prázdnoty.

 

Temný most v galaktickém sousedství. Kredit: AIP.
Temný most v galaktickém sousedství. Kredit: AIP.

 

Do Bifröstu, duhového mostu, po jehož okrajích planou ohně, a který v severské mytologii spojuje Midgard se sídlem bohů Ásgardem, má sice daleko, i tak ale temný most stojí za pozornost. Objevil ho se svými kolegy Noam Libeskind z německého Leibniz Institute for Astrophysics Potsdam (AIP), když zpracovali nejlepší dostupná data o pohybu blízkých galaxií.

 

Noam Libeskind. Kredit: AIP.
Noam Libeskind. Kredit: AIP.


Ukázalo se totiž, že přes naší Místní skupinu galaxií (Local Cluster), která v oblasti o průměru přes 10 milionů světelných let kromě Mléčné dráhy a Galaxie v Andromedě zahrnuje tak asi 30 galaxií, vede do mnohem větší Kupy galaxií v Panně (Virgo Cluster), zahrnující asi 2 tisíce galaxií a vzdálené zhruba 50 milionů světelných let, nápadný most z temné hmoty. Tento most navíc ještě po obou stranách lemují dvě prázdnoty (void), tedy ohromné oblasti vesmíru bez zřetelných galaxií.

Nezměrná galaktická vlákna vesmíru. Kredit: Andrew Pontzen & Fabio Governato / Wikimedia Commons.
Nezměrná galaktická vlákna vesmíru. Kredit: Andrew Pontzen & Fabio Governato / Wikimedia Commons.

Pozoruhodné je, že pokud se Libeskind a spol. nepletou, tak by nám temný most a prázdnoty kolem něj mohli pomoct vysvětlit 40 let starý problém s podivným rozmístěním trpasličích galaxií. Pokud víme, tak obvykle trpasličí galaxie v houfech obklopují větší galaxie, jako je třeba Mléčná dráha nebo Galaxie v Andromedě. Známe je jenom z bezprostředního galaktického okolí, protože jsou malé a nepříliš jasné. Ve vzdálenějším vesmíru je tudíž nevidíme. Zádrhel s trpasličími galaxiemi je v tom, že podle všeho neobíhají velké galaxie náhodně, ale že se pohybují v poměrně výrazném disku. To je prý v příkrém rozporu se standardním kosmologickým modelem Lambda-CDM a s jeho představami o vzniku galaxií ve vesmíru.

Pohyb galaxií. Temný most se rýsuje uprostřed. MW = Mléčná dráha, M31 = Galaxie v Andromedě. Kredit: AIP.
Pohyb galaxií. Temný most se rýsuje uprostřed. MW = Mléčná dráha, M31 = Galaxie v Andromedě. Kredit: AIP.

 


Jak by to mohl změnit objev temného mostu? Jedním z možných vysvětlení extravagantního chování trpasličích galaxií je, že uspořádání těchto galaxií odráží geometrii struktury mnohem větších kosmických měřítek. Podle Libeskinda je to poprvé, kdy jsme pozorováním potvrdili, že nezměrná galaktická vlákna, která spřádají hmotné struktury na úrovni celého vesmíru, jejichž je temný most součástí, také vlastně uspořádávají trpasličí galaxie podél temných mostů a směřují je k velkým galaxiím. Temné mosty jsou ostatně mnohem hmotnější než trpasličí galaxie a lze si představit, jak ovlivňují osud trpasličích galaxií a nejen jich.


A dark matter bridge in our cosmic neighborhood. Kredit: IF.

 Literatura
AIP 14. 7. 2015, arXiv:1503.05915, Wikipedia (Galaxy filament).

Datum: 15.07.2015
Tisk článku

Související články:

Vzdálený kvasar osvětluje vlákno přediva vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (22.01.2014)
Trpasličí galaxie se vzpěčují standardnímu kosmologickému modelu     Autor: Stanislav Mihulka (20.06.2014)
Žijeme v supergalaxii Nezměrné nebe     Autor: Stanislav Mihulka (07.09.2014)
Tajemství Chladné skvrny a největší prázdnota ve vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (23.04.2015)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz