Antibakteriální mýdla nejsou pro choroboplodné zárodky žádnou hrozbou  
Ze studie asijských vědců vyplynulo, že antibakteriální mýdla na tom s ničením bacilů nejsou o nic lépe, než mýdla obyčejná. Aby nám byly něco platné, museli bychom si v nich ruce máčet devět hodin!

 

Mytí rukou zorganizované Kimovým korejským týmem na universitě v Soulu, se dotkne zisků noha mocných firem.
Mytí rukou zorganizované Kimovým korejským týmem na universitě v Soulu, se dotkne zisků noha mocných firem.

Přípravky označované jako antibakteriální, patří mezi ty stále oblíbenější. Vídáme je v nemocnicích, kancelářích a nacházejí si cestu i do domácností. Z názvu tak nějak cítíme, že když si s nimi umyjeme ruce, že jsme před nákazou lépe chráněni. Používají je už miliony lidí a jenom v samotných USA ročně generují zisk okolo jedné miliardy dolarů (880 milionů eur, zhruba 24 miliard korun). Většinou je v nich jako účinná látka uváděn triclosan. Používáme ho ve víře, že nás je schopen uchránit před takovými prevíty,  jako je MRSA (bakterie rezistentní i na antibiotikum methicilin).

 

 

Triclosan (též triklosan)  5-chlor-2-(2,4-dichlorfenoxy)fenol). Pro antibakteriální účinky se přidává v koncentracích 0,15 - 0,30 % do mýdel a kosmetiky.
Triclosan (též triklosan)  5-chlor-2-(2,4-dichlorfenoxy)fenol).
Pro antibakteriální účinky se přidává v koncentracích 0,15 - 0,30 % do mýdel i kosmetiky.


Korejci nám nyní používání triclosanu hodně zošklivili. Pokořující na tom je, že jim k tomu stačil pokus s mytím rukou,  jak ho praktikujeme po použití toalety. Mezi běžným přípravkem a tím označeným jako antibakteriální, z hlediska účinku, nezaznamenali žádný vliv. Jistý rozdíl v účinku se jim podařilo zjistit až po mnohahodinovém působení zmíněného roztoku. Když si to převedeme do praxe, tak dojdeme k takovým paradoxům, že k signifikantnímu snížení rizika nákazy, ve srovnání s ne-anitimikrobiálním přípravkem, by došlo jen za předpokladu, že si ruce v umyvadle s antibakteriálním přípravkem budeme máčet po celou pracovní dobu a ještě hodinu navrch. A tak není divu, že když to zveřejnili v časopisu Journal of Antimicrobial Chemotherapy, způsobilo to docela zděšení. Největší u akcionářů a managementu firem vyrábějících Mentadent, Dawn, Clearasil Daily Face Wash, ústní vodu Dentyl, Colgate Total,......, Crest Cavity Protection, Softsoap, Dial, deodorant Right Guard, Sensodyne Total Care, Old Spice,...

 

 

Svému označení navzdory, mýdla s triclosanem antibakteriálními vlastně nejsou. Kredit: Lynn Greyling. Public domain
Svému označení navzdory, mýdla s triclosanem antibakteriálními vlastně nejsou.
Kredit: Lynn Greyling. Public domain

 

Aby Korejci ustáli soudní pře za hanobení dobrého jména výrobců starajících se o naše zdraví, provedli výzkumníci své testy podle rady Světové zdravotnické organizace. Ta totiž v jednom svých doporučení jako správné mytí rukou uvádí, že má trvat minimálně 20 vteřin. Právě po tuto dobu vystavovali vzorky nebezpečných bakteriálních kmenů (včetně Escherichia coli, Listeria monocytogenes a Salmonella enteritidis) na Petriho miskách roztoku s přípravkem Triclosan. Zkoušeli i dvě různé teploty:  22 stupňů a 40 stupňů Celsia. Výsledky pak porovnávali s přežíváním bacilů po téže koupeli v mýdle bez antibakteriálního přípravku triclosan. A světe div se, ani šestihodinové působení nemělo na přežívání bakterií prakticky žádný vliv. Teprve až po devíti hodinách začaly být rozdíly mezi oběma skupinami statisticky signifikantní.

 

Kolonie bakterie Serratia marcescens (zde na agaru), dokáže napadat sliznice zažívacího, dýchacího i močového ústrojí. Bývá častým hostem sprch, toalet a zvláště dětští pacienti si ji rádi nosí jako komplikaci, z nemocnice domů. V mezinárodní odborné hantýrce se na ní hodí termín "HAI" (z anglického hospital-acquired infection). Tak na tu antimikrobiální mýdlo také žádný dojem neudělalo.
Kolonie bakterie Serratia marcescens (zde na agaru), dokáže napadat sliznice zažívacího, dýchacího i močového ústrojí. Bývá častým hostem sprch, toalet a zvláště dětští pacienti si ji rádi nosí jako komplikaci, z nemocnice domů.
V mezinárodní odborné hantýrce se na ní hodí termín "HAI" (z anglického hospital-acquired infection). Tak na tuto bakterii antimikrobiální mýdlo také žádný dojem neudělalo.

 

Podobně dopadla i simulace naší očisty „v reálu“.  Při těchto testech vědci zjišťovali, jak si bakterie vedou na rukou šestnácti dospělých dobrovolníků, kteří se zdrželi  používat antibakteriální mýdla po dobu jednoho týdne. Pak jim pokožku jejich rukou vystavili kontaktu s bakteriemi a následně je nechali si je umýt a to o celou polovinu delším časem, než doporučuje WHO.  Po půlminutové hygieně v antibakteriálním přípravku obsahujícím 0,3 % triclosanu, což je maximální koncentrace povolená v Evropské unii, Japonsku, Číně a Kanadě, byl výsledek stejně tristní, jako v prvním případě, kdy nechali triclosan působit na bakterie v misce. Teď teprve výzkumníci mohli bez obav napsat, že použití antibakteriáního přípravku viabilitu bakterií nezměnilo o nic víc, než mýdlo obyčejné.

To, že přítomnost triclosanu byla doložena i v třicet let starém sedimentu ze švýcarského jezera Greifensee, znamená, že když si jím prostředí za..., tak se ho jen tak snadno nezbavíme.  (Foto: Lars Haefner)
To, že přítomnost triclosanu byla doložena i v třicet let starém sedimentu ze švýcarského jezera Greifensee, znamená, že když si jím prostředí za..., tak se ho jen tak snadno nezbavíme.
(Foto: Lars Haefner)

 


Zdálo by se, že je vlastně jedno, zda si ruce myjeme antibakteriálním, nebo nějakém levnějším přípravku. Ale není tomu tak. Z dřívějších studií na zvířatech totiž je známo, že triclosan je tím, čemu se říká endokrinní disruptor a že je látkou schopnou vyvolat i alergické reakce. Přeloženo do lidštiny, je to látka, která se snadno mění v dioxiny a ty i v nepatrných koncentracích působí jako hormonální buldozery, které toho v normálním chodu organismu zvládnou hodně pomršit. Korejci nejsou jediní, kteří se triclosan dívají skrz prsty. Americký toxikolog Isaac Pessah z Center for Children’s Environmental Health and Disease Prevention při University of California, před časem v časopisu Environmental Health Perspectives varoval, že by triclosan mohl ovlivňovat dětem mozek. Zjistil, že se navazuje na speciální receptorové molekuly na povrchu buněk a v takto ošetřených buňkách pak dochází ke zvyšování hladiny vápenatých iontů.

 

Vebix VITAMIN ENERGY. Nemusíte být vrcholový sportovec, abyste si mohli užít jedinečnou péči přírodního sprchového gelu a šampónu Vebix. Sport sprchový gel a šampón obsahuje antibakteriální látku triclosan, která se postará o dokonalou očistu vašeho tělo. Dejte vašemu tělu dokonalou péči a užijte si radost při sprchování. (Ze stránek nonsolonero)
Vebix VITAMIN ENERGY.
Nemusíte být vrcholový sportovec, abyste si mohli užít jedinečnou péči přírodního sprchového gelu a šampónu Vebix. Obsahuje antibakteriální látku triclosan, která se postará o dokonalou očistu vašeho těla.
Dejte vašemu tělu dokonalou péči a užijte si radost při sprchování. (Ze stránek nonsolonero).

 

Přemíra vápníku mozkové neurony excituje až je „přebudí“. To ale znamená, že u kontaminace triclosanem už nejde jen o to, že ze skokana volského  dělá žábu neschopnou se rozmnožit, ale že našim mladým ratolestem může ohrozit jejich zdravý duševní vývoj.

 

Spolu s nynějšími novými poznatky z Koreje se tak vtírá otázka, zda použití triclosanu v mýdlech, šamponech, zubních pastách, holicích krémech, ústních vodách, čisticích prostředcích,... kde je prakticky neúčinný, není riziko jeho negativních dopadů na naše zdraví větší, než pozitivum. Zda už náhodou nejde o reklamu, zvanou  klamavá. Stejně tak je legitimní se kompetentních orgánů dotazovat, zda je opodstatněné triclosanem napouštět ponožky, ložní prádlo, hračky, pytle na odpadky,...

 

 

 

Pramen:
S. A. Kim, H. Moon, K. Lee, M. S. Rhee.:
"Bactericidal effects of triclosan in soap both in vitro and in vivo"
J. Antimicrob. Chemother. (2015)
doi: 10.1093/jac/dkv275

Datum: 16.09.2015
Tisk článku

Související články:

Antidepresivum a mlži     Autor: Jaroslav Petr (27.09.2006)
Antikoncepce může vyhubit ryby     Autor: Jaroslav Petr (08.08.2007)
Wakefieldova studie byla podvod kvůli akademické marnivosti     Autor: Josef Pazdera (07.01.2011)
Rakovinu na Formose mají na svědomí léčivky     Autor: Josef Pazdera (11.04.2012)Diskuze:

to už se píše mnoho let

Čestmír Berka,2015-09-20 17:23:32

http://cid.oxfordjournals.org/content/45/Supplement_2/S137.long
" Soaps containing triclosan at concentrations used in the community setting (0.2% or 0.3% wt/vol) were generally no more efficacious than plain soap at preventing infectious illness symptoms and reducing bacterial levels on the hands. " rok 2007

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/11/101109152939.htm rok 2010

Odpovědět

Faktická připomínka

Radek Janouš,2015-09-18 11:39:05

Pokud je WHO doporučeno mytí rukou 20s a v testu to prodloužili na půl minuty, tak se nejedná o prodloužení o třetinu, ale o celou polovinu doporučeného času.

Odpovědět

Nedá se z toho náhodou vyrobit kvalitní defoliant?

Josef Hrncirik,2015-09-17 10:26:52

Odpovědět


Nebo aspoň dioxin?

Josef Hrncirik,2015-09-17 11:20:16

Odpovědět

Dettol

Marek Polák,2015-09-17 08:56:03

Pozrel som si práve zloženie Dettolu (nechcem robiť reklamu ale je to značka, ktorá definuje trh podobne ako kedysi Botas tenisky) a medzi aktívnymi látkami sa triclosan nanachádza.

Takže síce článok evokuje, že žiadne antibakt. mydlá nie sú učinné, zostáva mi veriť, že aspoň niektoré z nich sú - pokiaľ ďalší výskum neukáže opak.

Odpovědět


Na Induloně° se prý dají smažit chutné a zdravé topinky i v době míru.

Josef Hrncirik,2015-09-17 09:47:47

Dietnější než Biodiesel.

Odpovědět


Re: Dettol

Marek Fucila,2015-09-17 11:34:15

To isté ústna voda Listerine. Predpokladám, že výrobci tušia, že triclosan nebude žiaden zázrak.

Odpovědět

Navštivte radioaktivní lázně Jáchymov jako mukl

Josef Hrncirik,2015-09-17 07:49:09

Odpovědět

Husté

Milan K,2015-09-17 07:13:02

Jezte špenát!
Současná úprava na wiki pěkně vystihuje situaci: "Triclosan (též triklosan, systematický název 5-chlor-2-(2,4-dichlorfenoxy)fenol) je silné protibakteriální a protihoubové činidlo. Ovšem mýdlo s triclosanem není proti bakteriím účinné."
To se určitě tenkrát spleti v desetinné čárce ...

Odpovědět


Re: Husté

Mirek N,2015-09-18 09:09:14

... je tam také nastíněn mechanismus působení v mýdle ...
"Rozrušení vosků a olejů čistým mýdlem určitou dobu trvá, proto velmi rychlá aplikace a okamžité opláchnutí mýdla nemusí být dostatečné k odstranění bakterií chráněných tlustou vrstvou vosku. Triclosan je užitečný v tom, že zůstává na rukou po opláchnutí jako zbytkový film a pokračuje v ničení bakterií"

Odpovědět

Není to stále stejné jako s očkováním?

Rdi Dlo,2015-09-16 21:11:17

Jakýsi teoretik něco vybádá, společnost příliš líná a nevzdělaná to odkývá a najednou je z toho pravidlo. Bez ohledu na soudnost a reálnou situaci v určité době.

Odpovědět


stačí se zamyslet

Milan K,2015-09-17 06:59:58

Nevšiml jste si, že choroby, proti kterým se očkuje/očkovalo se v populaci téměř nevyskytují? Ale je fakt, že vše je vůle boží, takže to možná s proočkovaností nemá nic společného.

Odpovědět


Re: stačí se zamyslet

Rdi Dlo,2015-09-17 09:38:28

Ale všiml. A nevšiml jste si, že po silné ruské vakcíně proti TBC koncem 80. a začátkem 90. mělo u nás nezanedbatelné množství dětí velké obtíže? Sám jsem se setkal s hluchotou či rozpadem kyčle.
Za vše mohl jediný rektální alpinista z MZ, který vakcínu protlačil z politických důvodů. Podobný rektální alpinista 1996 protlačil levné generikum jako očkování proti hepatitidě. V tu chvíli se naplnily ve špitálech interny a značná část očkovaných má nevratné následky na játrech.
V lumpárnách zdravotní lobby vůli libovolné vyšší bytosti neshledávám.

Odpovědět


Re: Re: stačí se zamyslet

Milan K,2015-09-17 09:49:36

Psal jste obecně o očkování, na což jsem reagoval.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace