Po plastových pistolích z tiskárny přichází garážová „kolejovka"  
O elektromagnetickém kolejnicovém dělu „railgun“, jsme si nejspíš všichni mysleli, že to je záležitost výzkumných ústavů a laboratoří námořnictva. Z omylu nás vyvedl amatér, který si jedno stokilové postavil. Návod zveřejnil, ale doma to po něm prý zkoušet rozhodně nemáme!

 

Záběr vysokorychlostní kamerou ze zkoušek prováděných Naval Surface Warfare Center na základně v Dahlgren.  3,2 kg projektil je urychen na 2520 metrů za sekundu. (Kredit:  U.S. Navy)
Záběr vysokorychlostní kamerou ze zkoušek prováděných Naval Surface Warfare Center na základně v Dahlgren. 3,2 kg projektil je urychen na 2520 metrů za sekundu. (Kredit: U.S. Navy)

 

Princip je jednoduchý jako facka, v podstatě to je tak trochu lineární motor a první takovou  střílečku na si nechal patentovat jistý Francouz. Přišel s tím poněkud pozdě (těsně po skončení první světové války) a tak mu to nic nevyneslo. Teoreticky s railganem koketovali i Němci za druhé světové války. Uvažovali s tím sestřelovat letadla a prý by jim to i fungovalo. Ale ani tehdy se zbraň do praxe nedostala.  Až nyní. Touto technologií by měly být vyzbrojeny torpédoborce třídy Zumwalt a větší lodě. Musí totiž být schopny „uvézt“ menší elektrárnu, která střílející drobečky zásobuje dostatkem elektrické energie. Při rychle opakované palbě to je docela problém. Stejně tak chlazení a opalování vodících kolejnic. Z obrázku, na němž je zachycen oblak plasmy doprovázející tříkilogramový pozdrav vysílaný energií 10,64MJ (megajoulů), začnou být problémy zbraně i laikům hned jasnější.

Podomácku vyrobený 250 lb Railgun. (Kredit:  imgur)
Podomácku vyrobený 250 lb Railgun. (Kredit: imgur)

 Podle nám dostupných informací zveřejněných o projektu Velocitas Eradico, se již testovala zbraň vystřelující projektily silou 33 MJ. Ta si má respekt protivníka má udržet na dálku dvou set kilometrů. Podle analytiků měly Railguns změnit svět zbraní už dávno, ale jak se ukazuje, mají celou řadu nectností. Třeba tu, že  klasické dělo může být v pohotovosti třeba celé desetiletí a v případě odněkud se blížícího nebezpečí, stačí jen klepnout úderníkem do roznětky.

U railgans se nejprve musí uvést do činnosti elektrárna, nabít kondenzátory,... a zhruba po deseti výstřelech, mezi nimiž musejí být prodlevy aby se vše stačilo zchladit, je i tak potřeba hlaveň, opravuji -  koleje, pro velké opotřebení, vyměnit.

 

 

Jak nyní na YouTube uživatel  Ziggy Zee předvedl, funkční zbraň si lze vyrobit i doma. Autor ve svých pamětech uvádí, že při prvním výstřelu se všechny okruhy spekly dohromady a pokus skončil nezdarem. Jak je ale na připojeném videu patrno, mouchy už „příruční“ 250 librový mobilní Railgun  DIY, má vychytány. Střelami hnanými  27 000 jouly již rozstřílel blok balistického gelu, chytrý telefon, pokladničku prasátko i tchýni*.

 

Předváděná „puška“ je jaksi neskladná, pomalá, vyžaduje dlouhou přípravu a  auto na přepravu kondenzátorů. Pro střelce neznalého zacházení s proudem, je navíc krajně nebezpečná. Pro myslivce a jinou běžnou praxi, je výtvor zcela k ničemu. Jako nápad na vydělání peněz, si ale stojí velmi slušně. Vy také svým klikem jistě přispějete:

 


 


Výroba magnetické pušky zabrala kutilovi dva roky. Vytvořit kolejnicovou pušku ale bylo jen půl problému. Tím druhým je systém kondenzátorů schopných zaráz uvolnit svých 54 400 V.  Spolu s údajem 27 000 joulů, energií, kterou monstrum před vymrštěním střely disponuje, by nám to mělo být dostatečně varovným argumentem, abychom se o nic takového v obyváku nepokoušeli.

 

Oprava: * správně prý má být dýni!

 

Další podrobnosti na imgur.  http://imgur.com/a/GrAiE

 

Pro srovnání připojujeme jedno video od Většího bratra:

 

Datum: 11.11.2015
Tisk článku

Související články:

Nová pravidla pro válku na moři     Autor: Martin Tůma (07.02.2011)
Pistole z tiskárny zvládá padesát a více výstřelů     Autor: Josef Pazdera (10.11.2013)
Izraelská dopravní letedla se budou bránit laserovými věžemi     Autor: Stanislav Mihulka (20.03.2014)
Doma tištěné pistole se už neroztrhnou     Autor: Josef Pazdera (09.11.2014)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace