Elektronické cigarety neškodí buňkám tolik, jako klasické kouření  
Minulý týden jsme po celém světě slyšeli, že e-cigarety škodí stejně, ne-li hůře, než běžné cigarety. Podle toxikologů to ale není pravda.

 

Ve víru e-cigarety. Kredit: Alexander Russy / Wikimedia Commons
Ve víru e-cigarety. Kredit: Alexander Russy / Wikimedia Commons

Elektronické cigarety, tedy vlastně vaporizéry, v nichž nedochází ke spalování, ale k odpařování náplně, byly patentovány roku 2006 v Číně. Od té doby bouří spory mezi vášnivými zastánci e-cigaret a jejich neméně vášnivými odpůrci. Aktuální situaci debaty lze sladovat například na anglické a vcelku slušně i na české mutaci Wikipedie. Jak už to v podobných sporech bývá, občas se zjevují vědecké studie, které se přiklánějí na tu či onu stranu, a vzápětí se přivalí vlna kritiky, která dotyčnou studii strhá, co se do ní vejde. A právě toho jsme teď opět byli svědky.

Přehlídka e-cigaret. Kredit: Ecig Click / Wikimedia Commons.
Přehlídka e-cigaret. Kredit: Ecig Click / Wikimedia Commons.


Minulý týden jsme v titulcích světového zpravodajství mohli číst hlášky jako „E-cigarettes can cause cancer“ nebo „Vaping ‘no better’ than smoking“, překládat jistě není nutné. Objevila se totiž nová studie, která tvrdí, že aerosol e-cigaret poškozuje a zabíjí lidské buňky. Média se toho okamžitě chytila a dospěla k názoru, že e-cigarety nejsou bezpečnější, než cigarety klasické. Jenomže to podle všeho není pravda.

Specialistka na rakovinu hlavy a krku Jessica Wang-Rodriguez z Kalifornské univerzity v San Diegu a její kolegové zjistili, že lidské buňky vystavené e-cigaretovému aerosolu oproti kontrolním buňkám utrpí zhruba dvojnásobné poškození DNA. Také se ukázalo, že takové buňky zahynou s 5 až 10 krát vyšší pravděpodobností, i když jejich aerosol neobsahuje žádný nikotin. Bez nikotinu je sice poškození testovaných buněk o něco menší, stále je prý ale ve srovnání s kontrolou statisticky průkazné.

Jessica Wang-Rodriguez. Kredit: UC San Diego.
Jessica Wang-Rodriguez.
Kredit: UC San Diego.


Rýpavý britský vědecký magazín New Scientist se s tím ale nespokojil a oslovil další odborníky s tím, co si o výzkumu publikovanému v časopise Oral Oncology myslí. A nestačil se divit. Výzkum Wang-Rodriguezové čelí kritice, hlavně pokud jde o to, že smysluplně nesrovnává poškození buněk vyvolané e-cigaretami s klasickými cigaretami. Marcus Munafò z britské Bristolské univerzity přitom tvrdí, že právě porovnání škodlivosti klasických cigaret a e-cigaret je pro osud elektronických cigaret zcela zásadní. A toto srovnání ve studii Wang-Rodriguezové do značné míry schází.

Wang-Rodriguezová a spol. hodnotili vliv e-cigaret na lidské buňky tak, že je po dobu až 8 týdnů každé tři dny vystavovali aerosolu ze dvou značek e-cigaret. Kouři klasických cigaret je ale vystavili jenom krátce, protože do 24 hodin cigaretový kouř všechny tyto buňky zabil. To je ovšem zásadní sdělení celé této studie. Lidské buňky přežily aerosol e-cigaret mnohem déle než cigaretový kouř. Podle Konstantinose Farsalinose z řecké Univerzity v Patrách jsou tedy e-cigarety podle této studie zjevně mnohem méně toxické, než klasické cigarety. Naprostý opak toho, co po celém světě tvrdila média.

Ruyan, e-cigareta úplně první generace, z roku 2004. Kredit Ruyan / Wikimedia Commons
Ruyan, e-cigareta úplně první generace, z roku 2004. Kredit Ruyan / Wikimedia Commons

Podle toxikologa Johna Brittona z britské Univerzity v Nottinghamu jsou Wang-Rodriguezová a spol. ve svých závěrech poněkud neopatrní. I kdyby srovnávali působení typů kouření za stejný čas, jako že nesrovnávali, tak vystavovali buňky natolik vysokým dávkám aerosolu z e-cigaret, že mnohonásobně převyšovaly obvyklou dávku typického e-kuřáka. Mnohem realističtější a smysluplnější by podle Brittona bylo například analyzovat buňky z dýchacích cest lidí, kteří užili cigaretu nebo e-cigaretu. Při veškerém respektu, výzkum Wang-Rodriguezové tak trochu působí dojmem, že se snažil potvrdit předem daný výsledek. E-cigarety jsou ale populární, takže se jistě časem najde někdo, kdo si výsledky Wang-Rodriguezové pěkně důkladně prověří.

Ať už ale byly motivace Wang-Rodriguezové jakékoliv, nedá se jí upřít pozoruhodná záhada. Pokud v tom není nějaký omyl, proč buňky poškozoval i aerosol bez nikotinu? Britton připomíná, že aerosol e-cigaret obsahuje řadu různých toxinů jako nečistoty náplně, a že některé další toxiny vzniknou při zahřívání náplně. Některé z těchto toxinů jsou považovány za karcinogenní a e-cigarety by určitě neměly být považovány za bezrizikové hračky pro kojence. Nejlepší je samozřejmě nekouřit. Ale, jak zcela jasně vyjádřila Linda Bauld z britské Univerzity ve Stirilingu, toxikologové mají stále více dat, která potvrzují, že e-cigarety jsou opravdu mnohem méně rizikové, nežli běžné cigarety. Takže má smysl je podporovat pro odvykání klasickému kouření, i když i v tomto směru existují spory.

Wang-Rodriguezová reaguje na kritiku s tím, že by se uživatelé e-cigaret měli mít na pozoru. Je pravda, že nemáme kompletně zmapované účinky aerosolu e-cigaret na lidský organismus, a je také pravda, že e-cigarety nejsou bez rizika. Takže ano, obezřetnost je na místě, ale výzkum e-cigaret by měl být sofistikovanější a přesvědčivější, než jak předvedl tým Wang-Rodriguezové.


Video:  Jersey Devil Vapors Vaping Cloud Competition, and Vape Meet 2/21/14

Vapor Girls Vape Tricks!!


Literatura
New Scientist 4. 1. 2016, Oral Oncology 52: 58-65, Wikipedia (Electronic cigarette)

Datum: 05.01.2016
Tisk článku

Související články:

Závislost na nikotinu neurčují jen geny     Autor: Jaroslav Petr (18.07.2008)
Nikotin, vražda a sebevraždy     Autor: Miloslav Pouzar (03.02.2011)
Znásilněná věda v navrhovaném zákonu EU o e-cigaretách     Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2014)
New York zakázal e-cigarety     Autor: Josef Pazdera (30.04.2014)
Lepší stránka nikotinu - chrání naší DNA a buňky před rakovinou     Autor: Josef Pazdera (29.07.2014)
E-cigarety škodí více, než ty klasické     Autor: Josef Pazdera (04.12.2014)Diskuze:

elektronická cigareta zkušenost

Jiří Pecha,2016-11-07 14:21:03

Nevím, jestli elektronický škodí více, než normální, ale logicky, když kouřím normální, která se pálí a vdechuju dehet a dalších x škodlivých látek víc než celý nikotin, tak by elektronický měly být alespoň o chlup zdravější. Já jsem na ně přešel, ale šlo mi spíš o pohodlí. Dostal jsem zákaz doma kouřit a chodit furt ven se mi nechtělo a další tomu podobný věci mě přivedly na elektronickou, mám Vapour 2, kterou používám na tyhle situace, jinak když můžu, zapálím si normálně.

Odpovědět

Věda nevěda pavěda

Tomáš Matějka,2016-01-08 01:37:30

Související články:
E-cigarety škodí více, než ty klasické Autor: Josef Pazdera (04.12.2014)

Odpovědět


Re: Věda nevěda pavěda

Milan Tuček,2016-01-13 15:45:20

Inu názory se různí. :)

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace