Stane se zmutovaná zika globálním ohrožením?  
Původně nevýrazná horečka zika z příbuzenstva klíšťové encefalitidy se začala lavinovitě šířit po celém světě. Pak vyšlo najevo, že viry zika pronikají placentou do lidských plodů a ničí jim mozky. Virologové mají plné ruce práce.

 

Přenašeči ziky nezahálejí. Kredit: USDA.
Přenašeči ziky nezahálejí. Kredit: USDA.

V západní Africe stále ještě doutná epidemie eboly, která ne a ne skončit, a už tu máme další mediálně ostře sledovanou virózu. Je o poznání méně krvavá než ebola, ale zároveň mnohem zákeřnější. Těhotné ženy by si o viru zika raději ani neměly moc číst, těhotenství je i bez ziky pořádná jízda. Tenhle virus tak trochu unikl pozornosti a rozšířil se jako pandemie, hlavně v teplých oblastech amerických kontinentů. Když před pár týdny vyšlo najevo, že virus zika zásadním způsobem ohrožuje nenarozené děti, tak už bylo pozdě.

Rozšíření komára Aedes aegypti. Kredit: Kraemer et al. (2015), eLife.
Rozšíření komára Aedes aegypti. Kredit: Kraemer et al. (2015), eLife.


Zika je jednovláknový RNA virus s pozitivním řetězcem, a podle sekvence pochází ze skupiny flavivirů. Mezi jeho blízkými příbuznými se vyjímají takoví experti, jako západonilská horečka, horečka dengue, žlutá zimnice nebo u nás důvěrně známá klíšťová encefalitida. Úplně nejbližším příbuzným viru zika je virus Spondweni (SPOV), který je původcem krvácivé horečky, známé ze subsaharské Afriky a Papui-Nové Guineje. Vesměs jde o nepříjemná, a někdy i velmi nebezpečná horečnatá onemocnění, která přenášejí členovci, jako komáři nebo klíšťata. A často mají co do činění s mozkovými tkáněmi.

Na virus zika jsme poprvé narazili v roce 1947, kdy ho izolovali z makaků obývajících prales Zika poblíž ugandského města Entebbe. (Oprava: Makakové v Ugandě samozřejmě nežijí, šlo o pokusného makaka, který tam byl umístěn v kleci.) Slovo Zika je poněkud záhadné, je to místní jméno v rozšířeném ugandském jazyce gandštině. Ústav pro jazyk český AVČR po konzultaci s autorem komentáře doporučuje používat „zika“ v ženském rodě, tedy podobně jako „ebola“, vzor žena.

Mikrocefalie. Kredit: Wikimedia Commons.
Mikrocefalie. Kredit: Wikimedia Commons.


Takže, v roce 1968 našli ziku poprvé v lidech, což bylo v Nigérii. Od té doby se zika šířila, nejprve v afrických zemích, pak i v jižní a jihovýchodní Asii. Do roku 2007 byla zika u lidí jen vzácná, pak ale nastal zvrat. V roce 2014 podle všeho virus zika vyrazil na východ přes Tichý oceán. Dostal se do Francouzské Polynésie, pak na Velikonoční ostrov, což je mimochodem nejodlehlejší obývaný ostrov světa, a počátkem loňského roku (2015) se už tenhle virus objevil ve střední a jižní Americe, včetně Karibiku.

Horečka zika se obvykle projevuje jako sice nepříjemné, ale nijak zvlášť vražedné onemocnění s vysokou horečkou, vyrážkou a bolestmi hlavy či kloubů. Odborníci to přirovnávají k mírnému průběhu horečky dengue. Proč by něco takového mělo vzbudit celosvětovou pozornost? Mediální bomba jménem zika vybuchla 10. prosince 2015, kdy evropské centrum pro boj s infekčními nemocemi ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control) oznámilo, že existuje těsná souvislost mezi zikou a dramatickým nárůstem případů mikrocefalie mezi narozenými dětmi. Stejně tak prý se zikou souvisí i nárůst případů Guillain-Barrého syndromu, velmi nepříjemného autoimunitního onemocnění nervové soustavy, které bývá vyvoláno infekcí, a které může skončit i smrtí. A pak vypukla panika.

Ukázalo se, že virus zika zřejmě za pouhý rok stihl na amerických kontinentech a v některých částech Asie rozpoutat pandemii. Za tu dobu se zika objevila ve 27 zemích světa, ve kterých ji nikdy předtím nenašli. V samotné Brazílii onemocnělo 1,3 milionů lidí a po pár měsících tam explodoval počet narozených dětí s mikrocefalií, závažnou vývojovou poruchou, která se projevuje zakrněním mozku a obvykle i celé hlavy, z čehož vyplývají těžká postižení tělesného i psychického zdraví. Počet mikrocefalických novorozenců se v Brazílii zvýšil dvacetkrát. V průběhu roku 2015 kolem ziky narůstalo podezření a nakonec objevili RNA ziky v lidských plodech. Před pár dny brazilští vědci ohlásili nález genetického materiálu ziky v placentě ženy, která šla na potrat kvůli mikrocefalii dítěte. Tím se potvrdilo, že zika může procházet placentou.

European Centre for Disease Prevention and Control.
European Centre for Disease Prevention and Control.

Všechno nasvědčuje tomu, že když zika nakazí těhotnou ženu v první trimestru, tak vážně ohrožuje mozek jejího dítěte. Zřejmě přímo napadá vyvíjející se mozkovou tkáň. Klíčový americký institut pro boj s infekcemi CDC (Centers for Disease Control and Prevention) zcela nedávno vzkázal těhotným ženám, aby do zemí amerických kontinentů s teplým podnebím raději vůbec nejezdily. Potíž je, že právě v dramaticky postižné Brazílii za pár měsíců začíná letní olympiáda. Postižené státy začaly doporučovat ženám, aby, pokud to půjde, odložily těhotenství, dokud aktuální pandemie ziky neodezní.

Oblasti, kde se teď zika šíří komářím štípnutím. Kredit: CDC.
Oblasti, kde se teď zika šíří komářím štípnutím. Kredit: CDC.

Jak se zika šíří? Mají to na svědomí komáři celé řady druhů rodu Aedes, kteří sáním krve přenášejí například horečku dengue, žlutou zimnici, a právě i ziku. Tito komáři žijí prakticky všude v teplých a vlhkých krajích. Světová zdravotnická organizace WHO nedávno varovala, že nebezpečí nákazy zikou týká celých amerických kontinentů, s výjimkou Kanady a kontinentální Chile. Zkušenosti s malárií ukazují, že komárům bývá velice těžké se spolehlivě ubránit. Zároveň je to ale jediný způsob, jak se před zikou chránit. Zika je virová záležitost, takže na nějaká antibiotika můžeme rovnou zapomenout. V současnosti neexistuje žádný lék, žádná vakcína, nic. Což ale u virových onemocnění není nic výjimečného. Barack Obama se už nechal slyšet, že by bylo dobré nějaký lék nebo vakcínu mít, ale nebude to hned. Aby to nebylo málo stresující, podle jistých dokladů se zika může přenášet mezi lidmi pohlavním stykem, což je docela špatná zpráva.

Virologové, jako třeba Scott Weaver z Texaské univerzity v Galvestonu, podezřívají ziku, že v posledních letech zmutovala. To by vysvětlovalo zásadní změnu v rozšíření této horečky. Mohly to být mutace, co usnadňují přenos ziky komáry, nebo třeba mutace, které zice umožňují množit se víc v lidském těle a častěji se tím pádem dostat do komárů. Brazilský virolog Paulo Zanotto z Univerzity v Sao Paulu nedávno v sekvencích viru zika doopravdy vystopoval mutace, které mohou viru usnadnit průnik do lidských buněk. Anebo, jak Weaver i Zanotto zdůrazňují, se zika prostě dostala do nových oblastí, kde jí lidé nedokáží se svoji imunitou úspěšně čelit.

Stali jsme se svědky bouřlivé pandemie, která nás zaskočila svou zákeřností, a zároveň i napínavého závodu virologů s časem. Zika prý ještě neřekla poslední slovo, ani omylem. Jak se zdá, je při chuti šířit se a mutovat. Povede se virologům držet se zikou krok? Podchytit všechna hlavní rizika? Budou schopni ovlivnit šíření ziky? Nebo dokonce přijdou se zázračnou vakcínou? Držme jim palce! Opět se v celé nahotě ukázalo, jak je důležité mít schopné virology, kteří umějí zacházet s nebezpečnými viry. Jak velká pitomost je zakazovat nebo drasticky omezovat výzkum takových virů. Nikdy nevíme, jaký virus vyleze příště. 

Video:  WHO: Zika virus spreading to almost all the Americas


Literatura
NewScientist 25. 1. 2016, Wikipedia (Zika virus).

Datum: 26.01.2016
Tisk článku

Související články:

Ozdravná role migrace     Autor: Dagmar Gregorová (22.01.2011)
Jak zatočíme s příští ebolou?     Autor: Stanislav Mihulka (07.08.2015)
Imigrace a infekční onemocnění     Autor: Miloslav Pouzar (02.09.2015)
Jak reálná jsou zdravotní rizika migrace?     Autor: Stanislav Mihulka (19.09.2015)
Intenzivní chovatelství znamená více tuberkulózy     Autor: Josef Pazdera (30.11.2015)Diskuze:

Zika

Vlastislav Výprachtický,2016-02-01 07:39:02

Jako prozatimní prevenci bych novrhoval pro oblasti s výskytem, aplikaci eterických rostlinných olejů, rovněž i v použití dermatologických prostředků k osobní ochraně zejména žen.

Odpovědět

Teraz uz viem...

Richard Palkovac,2016-01-27 08:09:43

Teraz uz viem aku nemoc ma Homer Simpson .

Odpovědět

Zika nebo vakcína

Martina Volfová,2016-01-26 20:28:19

A co když za to nemůže zika, ale očkování?

http://www.svetkolemnas.info/novinky/zdravi/3534-ockovaci-skandal-nova-vakcina-proti-mmr-zpusobila-vadu-u-tisicu-novorozencu-v-latinske-americe

Odpovědět


Re: Zika nebo vakcína

Martin Plec,2016-01-26 22:05:41

Článek jsem si přečetl, ale žvatlání v něm mě nabádá o jeho důvěryhodnosti pochybovat. Článek motá páté přes deváté a jeho jediné argumenty jsou typu "nezdá se mi to pravděpodobné, proto je to vakcína"

Možná, že v původním zdroji (Jim Stone, bez konkrétního odkazu) bylo k těmto tvrzením nějaké vysvětlení, ale v článku jsou používána jako důkaz sama o sobě. Poté, co jsou smíchána se slizounem Billem Gatesem, několika základními neznalostmi diskutovaného tématu, nepodloženými spekulacemi a spiknutím farmaceutických firem, nevidím důvod věřit článku víc než tvrzení, že nemoc záměrně vyvolala CIA s cílem vyvolat paniku a pak ovládnout Jižní Ameriku. Taková ženská obdoba převážně mužské ufologie - také je žádný argument nepřesvědčí, že nemají pravdu.

Samozřejmě nemohu vyloučit, že příčinou je opravdu vakcína, o jejích vlastnostech a distribuci v Brazílii nic nevím, o virus zika jsem se také nezajímal. Podobné přehmaty se totiž již v minulosti staly, a to i v USA, a byly následovány mohutnou snahou o ututlání (alespoň se to traduje). Ale to samo o sobě není důkaz, že se to děje i teď.

Odpovědět


Re: Re: Zika nebo vakcína

Ladislav Strnad2,2016-01-27 10:04:19

O šíření vakcínou bych pochyboval. Podle způsobu jak se virus šíří to s vakcínou nemá moc společného. Spíš se obávám, že vývoj vakcíny bude komplikovaný a dlouhý, vzhledem ka tvaru RNA viru.

Odpovědět


Re: Re: Re: Zika nebo vakcína

Martin Plec,2016-01-27 11:06:01

O šíření čeho vakcínou byste pochyboval? Té mikrocefalie? V tom případě máte asi víc informací než já, protože z toho, co bylo publikováno v neodborném tisku, se dle mého nedá vyvodit ani vyloučit naprosto nic. Ani pro ziku jako příčinu, ani pro vakcínu, ani pro Marťany.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Zika nebo vakcína

Ladislav Strnad2,2016-01-27 11:35:01

http://www.mzcr.cz/Verejne/dokumenty/informace-o-nakaze-virem-zika_11179_1155_5.html

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Zika nebo vakcína

Martin Plec,2016-01-27 16:02:44

Ministerstvo nic konkrétního nepíše. Konkrétně tam píší "zika...stojí zřejmě za nárůstem mikrocefalie u novorozenců". Dost zdrženlivé prohlášení. Ale asi to odpovídá realitě - nikdo nic určitého neví, zatím je vše pouze ve fázi hypotézy.

Odpovědět


Re: Re: Zika nebo vakcína

Helmut Mlsný,2016-01-27 13:13:08

zkuste spíš tohle .. https://brazilianshrunkenheadbabies.wordpress.com/about/

Odpovědět


Re: Re: Re: Zika nebo vakcína

Martin Plec,2016-01-27 15:58:45

Jak se píše v komentáři pod článkem: "The best article on the subject i have read" :-)

Odpovědět

Postoj.

Milan Závodný,2016-01-26 19:10:22

Čo na to Vatikán? Nebude to proti bohu zasahovať do božieho diela? Veď ziku isto stvoril boh, teda musí byť "dobrá".

Odpovědět


Re: Postoj.

Lukas Florner,2016-01-27 08:11:43

Vzhledem k tomu, že nemoci a strádání by měly být doménou ďábla (Angra Mainju), by Vatikán měl lékařské vědy a bádání podporovat. Že to tak nedělá je jen ukázkou toho, že tmářství, nerozumu a zahleděnosti do sebe se mezi lidmi daří bez ohledu na profesi, titul a pozici. A Vatikán v tom není výjimkou.

Odpovědět


Re: Re: Postoj.

Milan Závodný,2016-01-28 07:45:53

Možno neuveríte, ale keby som takéto slová napísal niekam do slovenského fóra, bol by som zašlapaný pod zem a isto by hneď zaúradovala cenzúra. Som naozaj šťastný, že Česko je štát ateistov a rozumiem po jazykovej stránke.
O tej zike viem 48 hodín a vyzerá to tak, že sa strhne panika. Kde zika, tam zika, strach nastupuje.

Odpovědět


Re: Postoj.

juraj holos,2016-01-28 11:56:00

Tototo, presne preto asi cirkev zakladala nemocnice...
aspoň wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Hospital#Late_Roman_Empire
https://en.wikipedia.org/wiki/Hospital#Medieval_Europe

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz