Skončí vzácní jednorožci ve spárech medvědů?  
Jednorožci, čili báječně hodnotné startupy, teď budou čelit medvědům, tedy klesajícím tendencím na trhu. Jsme na dohled další technologické bubliny?

 

Čekají jednorožce na trzích těžké časy? Kredit: rcahern / deviantart.
Čekají jednorožce na trzích těžké časy? Kredit: rcahern / deviantart.

Na populární ekonomii je báječné, že se chvílemi plete se zoologií. Nebo alespoň s lexikonem fantastických stvoření. Tak například poslední dobou se podle všeho namnožili jednorožci. V ekonomické hantýrce jsou jednorožci (unicorns) startupy financované ze soukromých peněz, které mají obrovskou hodnotu. Jejich cena se pohybuje v miliardách. Když takový startup potkáte, tak zůstanete stát bez dechu, jako byste se ocitli v pohádkovém příběhu. A bývají nesmírně vzácné, asi tak jako jednorožci. Jak už ale bylo řečeno, za uplynulý rok se jednorožci namnožili. Přímo neslýchaně.

Společnost KPMG.
Společnost KPMG.


Investoři rizikového kapitálu v USA, Číně i jinde ve světě investovali do jednorožců jako smyslů zbavení, sázejíce přitom na to, že se mezi objeví nový Google nebo Facebook. Jenomže teď trh podle všeho dostává medvědí choutky, což znamená všeobecný pokles cen akcií. A když se objeví medvědi, a přispějí ještě další faktory, tak by mohlo stádo jednorožců na trhu povážlivě prořídnout.

Na trhu už se prý objevila varovná znamení. Podle poradenské firmy KPMG a výzkumné společnosti CB Insights ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 rizikové investice do startupů celosvětově poklesly o 30 procent na 27,2 miliardy dolarů. Nezávislý průzkum společnosti 451 Research zase zjistil, že více než polovina bankéřů investujících do technologických startupů pro rok 2016 předpovídá přiškrcení investic. Samo o sobě to nezní až tak děsivě, je to ale nejvíce pesimistická předpověď od recese v letech 2008 a 2009. Někteří jednorožci se už dočkali výrazného ořezání své hodnoty. Investiční fond Fidelity snížil cenu svého Snapchatu o 25 procent.

Medvědi obcházejí kolem trhu. Kredit: Wikimedia Commons.
Medvědi obcházejí kolem trhu. Kredit: Wikimedia Commons.


Podle bývalého bankéře z Wall Street Davida Ericksona, který je teď ve službách Pensylvánské univerzity, na vyhladovělé jednorožce zřejmě přichází nouze o čerstvý kapitál. Erickson vidí jisté podobnosti současné situace s technologickou bublinou let 1999 a 2000. Jestli se jednorožci nedostanou k potřebnému kapitálu na veřejných nebo soukromých trzích, tak je čekají těžké časy.

451 Research.
451 Research.


Současná populace jednorožců na světových trzích zahrnuje podle nedávného vydání magazínu Forbes 173 startupů o celkové hodnotě 585 miliardy dolarů. Stále žijí, ale někteří z nich jsou už zranění. Hvězdou mezi zraněnými jednorožci je startup v oblasti mobilních plateb Square, který vede spoluzakladatel Twitteru Jack Dorsey. Soukromí investoři odhadli jeho cenu na 6 miliard dolarů, ale Square vstoupil na trh s hodnotou těsně nad 4 miliardy dolarů a v současnost vykrvácel na méně než 3,4 miliardy dolarů.

Na některých asijských burzách se už objevují medvědi, čili velké poklesy během krátkého období. Příchod medvědů se rýsuje i na elektronickém burzovním trhu NASDAQ, který se specializuje především na IT a biotechnologické společnosti. Jednorožcům se podle analytiků ve spárech medvědů nebude dařit. Analytik společnosti 451 Research Brenon Daly k tomu ovšem poznamenává, že jednorožcům se to asi ještě nedoneslo. Startupy totiž jedou na plné obrátky, jako kdyby byly napojené na nevyčerpatelný zdroj financí. Jenomže nejsou a během letošního roku to podle Dalyho jednorožci zjistí. Pak mnohým z nich půjde o krk. 

Literatura
Phys.Org 24. 1. 2015.

 

Datum: 28.01.2016
Tisk článku

Související články:

Medvědí útok na Citigroup rozbuškou finančního kolapsu 2007?     Autor: Stanislav Mihulka (20.12.2011)
Skynet se ujímá vlády, přinejmenším na globálních finančních trzích     Autor: Stanislav Mihulka (19.09.2013)
Jak zabíjet dračí krále globální ekonomiky?     Autor: Stanislav Mihulka (21.11.2013)Diskuze:

ďalšia zrelá bublina?

Ludo Vrana,2016-01-28 12:26:40

je možné, že tu máme počiatok ďalšieho škaredého prepadu a následnej krízy (zdôrazňujem MOŽNO, ako nemám schopnosti predpovedať počasie, tak neviem ani výsledky vzájomného pôsobenia 7 mld. ľudí)

čo sa však predpovedať dá, je inherentne nestabilný finančný systém postavený na frakčných rezervách a nekrytých peniazoch

pri nafúknutí objemu finančných prostriedkov ľudia prepadnú ilúzii rastu bohatstva (pritom reálny kapitál nenarástol), investori nerozumne zainvestujú a spotrebitelia viac spotrebujú (reálny kapitál ešte poklesne), keď poklesne ponuka finančných prostriedkov alebo sa prejaví pokles reálneho kapitálu, tak máme ďalšiu recesiu - rakúska teória hospodárskeho cyklu

pekná, zábavná a čítavá prípadová šúdia z nedávnej minulosti (a súčasnosti) nielen pre ekonómov je v knihe Zlé peniaze http://www.zlepeniaze.eu/

venuje sa aj DOTCOM bubline - v skratke, voľné peniaze a neohraničená viera v budúce prínosy nafúkla ceny IT akcií ďaleko nad ich možnosti produkovať výnosy v budúcnosti, korekcia bola potom nepríjemná

Odpovědět


Re: ďalšia zrelá bublina?

Jaroslav Mrázek,2016-01-28 13:42:32

K Vaší první větě starší vtip: Bůh vymyslel ekonomy, aby v tom nebyli meteorologové sami .... takže zachovejme paniku, v našich zemích mnoho cenných toaletních papírů není a kdo je má, tak se i bez nich obejde a uživí. :-)

Odpovědět


Re: ďalšia zrelá bublina?

Michal Lichvár,2016-01-28 14:19:57

Sice pri nafuknuti objemu fin.prostriedkov (emisia nekrytych penazi) nedojde ku globalnemu narastu kapitalu, ale dojde k jeho presunu do ruk tych, ktory sa dostanu medzi prvymi k novym peniazom.

V podstate emisie FEDu su lupez kapitalu od tych, co ho sporia v rezervach, teda hlavne od Ciny. Tym padom ma americke banky, vlada atp. ma k dispozicii novy kapital.

S ostatkom suhlasim :)

Odpovědět

Půvabné ! Leč lze pochybovat....

Jaroslav Mrázek,2016-01-28 12:24:30

...že jednorožcem nebude každý . A pravidla určují (po spadnutí na dno informovaní a v akci aktivní kupci) ti v pozadí ..... tam také bude celý akciový svět.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace