Porazí umělé inteligence rakovinu?  
Umělé inteligence nejsou důvodem k obavám, ale nabízejí pomocnou ruku při řešení palčivých problémů dnešní doby. Lékaři vyvíjejí umělou inteligenci, která analyzuje miliony poznámek lékařů z léčby rakoviny.

 

Zpracují lékařské poznámky umělé inteligence? Kredit: NEC Corporation of America / Flickr.
Zpracují lékařské poznámky umělé inteligence? Kredit: NEC Corporation of America / Flickr.

V dnešní době se mnoho lidí bojí umělých inteligencí a jen málokdo při sledování filmů série o terminátorech drží palce Skynetu. Přitom se ale právě umělé inteligence stávají naším zásadním spojencem při řešení mnoha bolestivých problémů současnosti. Velkolepé vědecké projekty, jako je například Velký hadronový srážeč v CERNu, produkují příšerné množství dat. Umělé inteligence by mohly přiložit ruku k dílu při jejich zpracování. Umělé inteligence také mohou sledovat studenty při jejich snažení, narozdíl od rodičů bez drsných emocí, a poradí jim, co by měli při studiu zlepšit. Umělé inteligence se podílejí na vývoji nových léků a také analyzují ohromné množství online dostupných fotek a odvozují z nich znečištění ovzduší. A umělé inteligence by se teď po našem boku mohly pustit do boje s rakovinou.

Gunnar Rätsch. Kredit: MSKCC.
Gunnar Rätsch. Kredit: MSKCC.


Rakovina v mnoha jejích podobách je dnes bohužel úplně běžná a lékaři každý den získávají množství poznatků přímo z terénu. Tým newyorkského Memorial Sloan Kettering Cancer Center se proto rozhodl využít ohromné množství poznámek, které vytvářejí lékaři během léčby nádorů a vytěžit z nich klíčové poznatky. Je to ale herkulovský úkol, tak se badatelé odhodlali zapojit umělou inteligenci. Gunnar Rätsch a jeho spolupracovníci sázejí na to, že si umělá inteligence, kterou teď důkladně trénují, v nezměrném moři lékařských poznámek všimne souvislostí, doposud unikajících lidským odborníkům. Svou strojovou inteligenci představili na nedávné výroční konferenci American Association for the Advancement of Science ve Washingtonu DC.

Memorial Sloan Kettering Cancer Center.

Rätsch a spol. vyvinuli algoritmus strojového učení, který se prokousal klinickými poznámkami z léčby celkem 200 tisíc pacientů s rakovinou. Jejich software roztřídil a zpracoval mnoho milionů vět, které zahrnují popis symptomů pacientů, historii jejich léčby a pozorování lékařů. Rätschův tým se teď snaží strukturovaná data z poznámek lékařů dále analyzovat. Porovnávají je s lékařskými záznamy dalších 2 tisíc lidí s různými typy rakoviny a hledají souvislosti. Badatelé se přitom zaměřují hlavně na odhalení vztahů mezi lékařskými poznámkami a genetickými daty pacientů. 

Rätsch s kolegy doufají, že by doposud přehlížené souvislosti, které se svojí umělou inteligencí objevují, mohly inspirovat budoucí výzkum. Podle Rätsche tímhle způsobem hledají nové hypotézy, které budou stát za otestování v experimentech. Umělé inteligence se v medicíně prosazují stále víc. Vědci je trénují například pro diagnostiku z medicínských snímků, jako jsou rentgenové snímky nebo skeny z magnetické rezonance. V Chicagské nemocni zase učí umělou inteligenci na základě dostupných dat předpovědět, kdy lidem bezprostředně hrozí infarkt. Jak říká Rätsch, lidská mysl má svá omezení, a proto při řešení zásadních problémů potřebujeme podpořit silou výpočetní techniky.


Video:  Gunnar Rätsch - Deep sequencing and functional genomics


Literatura
NewScientist 18. 2. 2016

Datum: 21.02.2016
Tisk článku

Související články:

Umělá inteligence řeší autorství bible     Autor: Stanislav Mihulka (03.07.2011)
Strojová inteligence hodnotí psychedelické zážitky     Autor: Stanislav Mihulka (20.07.2012)
Systém se strojovou intuicí poráží lidské týmy v analýze neznámých dat     Autor: Stanislav Mihulka (17.10.2015)
Vyřeší nejpalčivější problémy světa davová superinteligence?     Autor: Stanislav Mihulka (02.01.2016)Diskuze:


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace