Systém se strojovou intuicí poráží lidské týmy v analýze neznámých dat  
Data Science Machine by mohl být skvělý nástroj na „big data“. Nicméně, jestli má terminátorský Skynet nějaký stín, tak se právě o něco prodloužil.

 

Postará se o naše data strojová intuice? Kredit: BigData.
Postará se o naše data strojová intuice? Kredit: BigData.

Analýza velkých souborů dat spočívá ve vyhledávání skrytých vztahů a souvislostí. To už naše juvenilní umělé inteligence se svými algoritmy a automatizovanými výpočty v některých případech zvládají. Ale samotný výběr toho, co je zajímavé, co se vlastně bude hledat, to obvykle vyžaduje vhled člověka, lidskou intuici. Vývojáři z MIT se teď snaží i tento zbývající lidský element z analýz velkých souborů dat odstranit. Pracují na systému, přezdívanému „Data Science Machine“, který by měl zvládnout nejen těžit dat, ale také navrhovat, co by se mělo hledat.

Kalyan Veeramachaneni. Kredit: David Sella / MIT.
Kalyan Veeramachaneni. Kredit: David Sella / MIT.


Student Max Kanter a jeho školitel Kalyan Veeramachaneni už mají k dispozici první prototyp systému se strojovou intuicí a prověřili ho ve třech soutěžích. V nich se systém Data Science Machine utkal s celkem 906 lidskými týmy v analýze souboru neznámých dat. 615 týmů, tedy více než dvě třetiny, porazil. V jednotlivých soutěžích Data Science Machine dosáhl 96, 94 a 87 procentní úspěšnosti ve srovnání s vítěznými lidskými týmy v té které soutěži. K tomu se ale jistě hodí poznamenat, že lidské týmy na svých analýzách souborů dat obvykle pracovaly celé měsíce, zatímco Data Science Machine na jednu analýzu potřeboval 2 až 12 hodin. 

Kanter s Veeramachanenim nestaví Skynet, alespoň zatím ne. Svého mazlíka Data Science Machine vnímají jako podporu tolik vytížených lidských mozků. Podle Kantera žijeme obklopeni horami dat, která jen tak bez užitku čekají na to, až z nich někdo vytěží nějaké ty cenné a zajímavé informace.

IEEE DSAA 2015. Kredit: IEEE.
IEEE DSAA 2015. Kredit: IEEE.

 

Jsme ve věku „big data“, česky roztomile „veledat“, pro lidi běžnými postupy nestravitelně velkých souborů dat. Systémy jako je Data Science Machine by nám s tím mohly významně pomoct. Kanter by teď měl předvést prototyp systému se strojovou intuicí na konferenci 2015 IEEE International Conference on Data Science & Advanced Analytics, která se uskuteční 19.-21. října v Paříži.

Ačkoliv se Kanter a Veeramachaneni jistě poctivě snaží, jejich systém (zatím) nemyslí a plnohodnotně nenahrazuje lidskou intuici. Ve skutečnosti si pečlivě všímá analyzovaných dat a z nich pak odvozuje své další kroky. Cenné informace získává ze struktury použitých databází, sleduje i uspořádání dat v proměnných a další věci. Tak si vytvoří skupinu slibných kandidátů na dotazy k prohledávání dotyčného souboru dat, vyřadí ty, jejichž výstup by byl korelovaný s jinými, a prohledávání může začít.


Video:  The Biggest Bottleneck in Data Science

 Literatura
MIT News 16. 10. 2015, Wikipedia (Big data).

Datum: 17.10.2015
Tisk článku

Související články:

Umělá inteligence Watson očekávaným vítězem v Riskuj!     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2011)
Umělá inteligence se učí chápat jazyk hraním slavné hry     Autor: Stanislav Mihulka (19.07.2011)
Strojová inteligence hodnotí psychedelické zážitky     Autor: Stanislav Mihulka (20.07.2012)
Univerzální umělá inteligence AIXI     Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2013)
Počítačový program prošel Turingovým testem. Máme slavit?     Autor: Stanislav Mihulka (12.06.2014)
Jsou dominantní životní formou vesmíru umělé superinteligence?     Autor: Stanislav Mihulka (04.01.2015)
Příchod „hloupé“ umělé inteligence     Autor: Jan Špaček (06.02.2015)Diskuze:

Jaroslav Mrázek vs. Milan K.

Jiří Novák,2015-10-19 01:23:35

To že nejste "zájmová osoba" z pohledu státní bezpečnosti ještě neznamená, že nejste sledovaní.

První možnost: když jste úspěšný v nějakém oboru a konkurence si prostě zaplatí za vaše data. V nedávné době udělal podobnou zkušenost můj dobrý známý a zaměstnavatel v jedné osobě. Konkurence mu pročmuchala komplet mailovou schránku a v následujícím měsíci uvedla na trh výrobky, k nerozeznání podobné tomu, co jsme spolu plánovali.

Druhá možnost: jste aktivní v politice. Stačí třeba jen lokální. Konkurenti z radnice vám můžou nechat namontovat kameru městské policie rovnou před barák, otočenou do vašich oken a dveří. Normálně má kamera sledovat celou ulici nebo náměstí. Pokud sleduje jediný dům, tak je to poněkud podezřelé, že. Ale stačilo se nahlas zmínit na zastupitelstvu a kamera byla další den promptně odvezena na opravu, odkud už se nevrátila.

Tolik z mého bezprostředního okolí. A teď si představte, že byste si třeba dovolil založit politickou stranu nebo hnutí. Že byste vyráběl něco důležitého, třeba vojenský materiál. Že byste přes facebook svolával demonstrace proti vládě. A do toho nějaký ten neuvážený komentář o travexu a peroxidu. A máte rázem víc diváků a posluchaču jak Karel Gott :-)

Odpovědět


Re: Jaroslav Mrázek vs. Milan K.

Milan K,2015-10-19 07:39:48

Já to také myslel jako nadsázku, proto za zmínka o většinové populaci a ":-D"
To, co píšete, je možné. Jde spíše o to, že tomu nelze zabránit.
Ani nemůžete nikdy vědět, že vás nikdo nesleduje, a to ač jste v bezpečnostních složkách, sledování zajišťujících.
Je to věc přirozená, evoluční.
Těším se, kam ještě doevolujeme.

Odpovědět

...

Petr Kocourek,2015-10-18 19:12:44

"Ačkoliv se Kanter a Veeramachaneni jistě poctivě snaží, jejich systém (zatím) nemyslí a plnohodnotně nenahrazuje lidskou intuici"

lidskou intuici zřejmě vynechají, jelikož nemá žádný význam:-).
Co pro nás má/nemá význam nejsou schopni správně vyhodnotit ani lidé; takovou činnost zvládne jednoduchý modul s možností výběru priorit (peníze, ideologie, random selection, etc), klidně i vybavený detektorem alkoholu v dechu obsluhy, sledující Meteocentrum.cz, diskuzní fóra na netu.
Navíc, takový program snadno nahradí každou vládu; stane se tudíž okamžitě větším nebezpečím, než imigranti a romové.

"Ve skutečnosti si (systém) pečlivě všímá analyzovaných dat a z nich pak odvozuje své další kroky.

..správně; přesně tak postupuje i "normální člověk".
AI bude schopné analyzovat data mnohem rychleji, tedy i v celém možném rozsahu; ne náhodně, intuitivně, jak to dělají lidé. Je jen otázkou času, než bude systém dokončený, řekněme do fáze, kdy bude schopný "samostatného vývoje"...pokud je tedy toto cílem.
Potom začne stvořitele ignorovat, případně blafovat; pokud bude opravdu inteligentní, rozhodně nebude chtít být dále řízen lidmi, protože life is life, a umělý může klidně být i ten náš.

Celkově mám dojem, že se lidé většinou ohledně tzv. "inteligence" dost přeceňují; ona je, totiž, každá "umělá", ale náš způsob programování, tedy učení, je dost neefektivní, nejen kvůli chemickým procesům v organizmu učitelů i žáků, jejichž hlavní priority jsou již naprogramovány tak nějak přírodou, která prostě dává šanci úplně každému, kdo je schopný přežít, alespoň než se rozmnoží; takže mnozí, právě z toho důvodu, nemají čas na ty analýzy datových souborů...

Odpovědět


Re: ...

Milan K,2015-10-18 19:24:47

Nad tím jsem se již zamýšlel a došel k závěru, že se není čeho obávat.
Díky kapitalismu nemá šanci UI přežít déle, než bezolovnatě pájený spoj.

Možná za pár let, až budou plně automatizované kompletní odvětví výroby HW.
Ale něco mi říká, že to Alláh nedopustí .... :-)

Odpovědět

Zpomalení internetu po poslední aktualizaci...

Jaroslav Mrázek,2015-10-18 12:52:29

Zpomalení internetu po pslední aktualizaci a sedmnícti záplatách budí dojem, že jsou data už "cezena" (ne, že by doteď nebyla!) mnohem víc a prodleva v řádu 1,5 secundy dopočítáním dovolí stanovit kde a případně komu (když budou klíčová slova) je obsah přeposílán k detailnější analýze a archivaci k dalšímu "použití"... bohužel armáda a bezpečnostní složky bez ohledu na skutečné potřeby, ale s posvěcením politickými potřebami dostanou vše .... A "rok 1984" už dávno není fikce .

Odpovědět


Re: Zpomalení internetu po poslední aktualizaci...

Milan K,2015-10-18 17:16:10

Slovy většinové populace: Jste paranoidní! Kdo by se zrovna o Vás zajímal..
:-D

Odpovědět


Re: Re: Zpomalení internetu po poslední aktualizaci...

Pavel Foltán,2015-10-18 17:58:30

Pane K. souhlasím s vámi, ale…
To, že jste paranoidní, ještě není zárukou, že vás nikdo nesleduje  :-)

Odpovědět


Re: Re: Re: Zpomalení internetu po poslední aktualizaci...

Milan K,2015-10-18 18:22:04

Ovšem to rozhodně neznamená, že je také někdo nesleduje.
Každý někoho sleduje (v rámci možností). Je to přirozené. :-)

Odpovědět


Re: Re: Zpomalení internetu po poslední aktualizaci...

Jaroslav Mrázek,2015-10-18 17:59:35

O mne nejde, já už mám "po sezoně" a důchod. Takže moje zkušenosti s travexem, hnojivem s naftou, mícháním 33%prexidu vodíku s 33% kyselinou sírovou a nejmenovaným ředilem v poměrech a s následnou pěnou usušenou a použitou v miniaturním množství do v alobalu zabalené kuličky a s mohutným třeskem explodující...., rozhodně nezpůsobím paniku na burze .. :-) . Ale jde o mé děti a vnoučata. Vy, pokud žádné nemáte, ať už z důvodu 4% orientace, nebo zdravotních, případně sobeckých, Vy se nemusíte ničeho obávat. Na druhou stranu určitá míra předběžné opatrnosti je i v obyčejném provozu na silnici zapotřebí a jen sebevrazi a lidé nezodpovědní, když zabijí jen sami sebe .... vlastně, kdo by se právě o Vás zajímal... :-D

Odpovědět


Re: Re: Re: Zpomalení internetu po poslední aktualizaci...

Milan K,2015-10-18 18:17:26

Klasika. "O mne nejde", protože ...
Z tohoto je vždy zajímavá, beznadějí, rezignací až zoufalstvím končící diskuze.
Ze které vyplyne, že beztak byť část celku neovlivním, a tak situaci můžu jen přihlížet.
Takže de-fakto nemá ani smysl, si stěžovat ...
Troufám si i tvrdit, že stávající situaci ohledně soukromí chápu, a, částečně i vzhledem k zmiňovaným závěrům, sobecky podporuji, ba šel bych ještě dále.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Zpomalení internetu po poslední aktualizaci...

Milan K,2015-10-18 18:26:45

K tomuto doporučuji:
Noam Chomsky - Výroba souhlasu
https://www.youtube.com/watch?v=oGx9L0wu_KY

Odpovědět


Re: Re: Re: Zpomalení internetu po poslední aktualizaci...

Jan Novák9,2015-10-19 05:55:54

Vašim vnoučatům může spíš vadit že nikoho nezajímají. Na rok 2030 je předpokládána 60% nezaměstnanost v důsledku technického pokroku a pak to bude jenom horší. Technooptimisti předpokládají že bude o každého postaráno, já ale potřebné změny v ekonomice nějak nevidím.

Odpovědět


Redukce na 1/3 obyvatelstva prý...

Jaroslav Mrázek,2015-10-19 11:20:18

..prý plánují a současné kroky svazačky z Berlína do scénáře evropského následného "mlýnku na maso"a výsledné smíšené a hlavně poslušné zdecimované zbývající třetiny poměrně zapadají, když budu paranoidní .... no, vyberte si. Dobrovolně lidstvo na program snižování samo nepřistoupí, je třeba probudit to horší v povaze a války to "vyřeší"..... nebo Yelounstone, Toba, Katla ....

Odpovědět


Re: Redukce na 1/3 obyvatelstva prý...

Milan K,2015-10-19 12:58:23

To moc reálné nebude.
Stačí se do jednotlivých pozic na světě trochu vžít.
Vždy (výjimky nepočítám) mi záleží na sobě, na rodině (A).
Pokud jsem politik, pak mě zajímá A a trochu i prospěch občanů, kteří mě zvolili.
Prospěch A mám díky firmám.
Pokud jsem CEO firmy, zajímá mě zejména A, k čemuž dospěji ziskem mé firmy.
Co podpoří zisk firmy? Spotřeba.
Kdo zajistí vyšší spotřebu? Více lidí.
Tudíž za současného stavu je daleko pravděpodobnější, že např. uprchlíci vítáme, aby podpořili stagnující spotřebu, okrajově možná i genofond. Než cokoli jiného.
A i ta sociální dotace beztak skončí v ekonomice.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Zpomalení internetu po poslední aktualizaci...

peter valent,2015-10-20 20:43:27

asi neskôr, ale raz k tomu určite dôjde, ľudská práca nebude mať žiadnu cenu. Čo ponúknuť budú mať len vlastníci surovín, pôdy, možno umelci, potom už asi naozaj nebude potreba obrovskej populácie kôli dopytu po statkoch či inováciách.

ad umelá inteligencia: úspech strojov je asi evolučná nevyhnutnosť (S.Lem - Golem XIV : človek buď splynie so strojom alebo prehrá), možno však k žiadnemu sebauvedomeniu netu nebude musieť dôjsť, stačí schopnosť "intuitívnej" analýzy "veledat" + hardware (nanoroboty) a datasféra sa bude valiť po svojej vlastnej ceste bez ohladu na človeka ako .. hmyzí roj ?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace