Univerzální umělá inteligence AIXI  
Algoritmus AIXI vyjadřuje ideální a univerzální umělou inteligenci. Momentálně je ve fázi hravosti a zabývá se Pac-Manem, piškorkami nebo pokerem.


 

Zvětšit obrázek
AIXI, univerzální umělá inteligence. Kredit: M. Hutter.

Počítačový vědec Marcus Hutter z Australské národní univerzity v Canbeře je autorem první matematické teorie Univerzální umělé inteligence, které říká AIXI. Vychází přitom z nesmírně obtížně uchopitelné definice toho, co vlastně inteligence je. Většinu z nás porazí v jednoduchých matematických úkonech sebepitomější kalkulačka, jen málokdo by si ale myslel, že je taková kalkulačka inteligentnější než on sám. V čem to tedy je? Narozdíl od většiny ostatních si Hutter troufl kluzkou podstatu inteligence uchopit velmi univerzálně a následně také vyjádřit matematicky. Jeho tým dospěl po analýze nejrůznějších pohledů na inteligenci k tomu, že inteligence je schopnost dosáhnout cílů či prostě uspět v širokém rozmezí rozmanitých prostředí. Jinými slovy, podstata inteligence spočívá v míře univerzálnosti.

 

Zvětšit obrázek
Marcus Hutter. Kredit: Singularity Summit 2012.


Zní to poněkud nečekaně, ale výsledkem snažení Huttera a jeho kolegů je rovnice, či spíše univerzální algoritmus AIXI. Předepisuje optimální strategii pro toho, kdo chce do určité doby maximalizovat očekávaný budoucí zisk v předem neznámém proměnlivém prostředí. AIXI má při tom zabudovanou komponentu učení a komponentu plánování. Fungování AIXI vychází z algoritmické teorie informace, která je založená na hledání nejjednoduššího modelu vysvětlujícího nějaká data. Takový model nejdřív není zrovna dokonalý, ale další a další pozorování ho umožňují postupně vylepšovat. V tom spočívá učení AIXI.

 

Zvětšit obrázek
Rovnice AIXI. Kredit: Marcus Hutter.


Jakmile si AIXI vytvoří nějaký model, tak s jeho pomocí odhaduje, co se stane v budoucnosti. A na těchto předpovědích pak zakládá svá rozhodnutí. Možné výsledky svých akcí předpovídá jako špatné, dobré či nejlepší, podle zadání zabudovaného konceptu odměn anebo podle odměn získaných od lidského vyučujícího. Dobrá může mít úspora energie v bateriích, nalezení vody na Marsu nejlepší a špatné zase vyplýtvání energie, či převrácení za marťanský přesyp. Univerzálním cílem AIXI je maximalizovat odměnu získanou za dobu existence. A to je komponenta plánování.

 

Zvětšit obrázek
Mechanismus AIXI. Kredit: MatchingPennies.


Přitažlivost AIXI podle mnohých spočívá v tom, že v sobě zahrnuje řadu matematických, statistických až filosofických principů. Uplatňují se v ní legendární nemilosrdná Occamova břitva, Epikurův princip více vysvětlení, Bayesovo pravidlo, Turingovy stroje, Kolmogorovova komplexita a další vychytávky. Podle Huttera je čirá esence AIXI v jistém smyslu vlastně nejinteligentnější ze všech možných systémů. Háček je v tom, že v čiré podobě není spočitatelná a reálně se ji lze jenom více či méně blížit aproximacemi.


Vývojáři kolem Huttera jsou momentálně ve fázi hravosti. Tvoří aproximace AIXI, které se dovedou naučit hrát Pac‑Mana, piškvorky, Kuhnův poker a pár dalších her. Vtip nespočívá v tom, že AIXI zvládne hrát tyhle hry. Jsou ostatně poměrně prostinké. Jde o to, že se AIXI naučí hrát takhle pestrou směsku her. Deep Blue od IBM porazí lidské velmistry v šachu. Watson, taktéž od IBM zase nemá mezi lidmi konkurenci v Riskuj. Jenže Deep Blue nehraje Riskuj, Watson nezvládne šachy a ani jedna z těchto důmyslných strojových inteligencí by nemohla hrát piškvorky, natož Pac‑Mana. AIXI není aplikace na něco konkrétního. AIXI je prostě inteligentní. Hutter přiznává, že jejich aproximace AIXI jsou zatím jen velice omezené. Pro učení používají standardní algoritmy komprese souborů, protože učení a komprese jsou prý překvapivě podobné problémy, a k plánování využívají náhodné prohledávání standardními Monte Carlo algoritmy. AIXI neobsahuje žádný hotový soubor znalostí, například herní plán Pac‑Mana anebo pravidla piškvorek. S okolním světem komunikuje skrz předem připravené rozhraní, třeba při hraní hry a při odměňování za úspěchy, na všechno ostatní si ale AIXI musí přijít sama. Jsme na prahu skutečné univerzální umělé inteligence?

 

 


 


Literatura

The Conversation 28. 11. 2013, Wikipedia (Marcus Hutter, Algorithmic information theory).


 

Datum: 09.12.2013 18:57
Tisk článku

Související články:

Lstivá generativní inteligence GPT-4 je mnohem přesvědčivější než lidé     Autor: Stanislav Mihulka (02.04.2024)
Ghostboti zemřelých by mohli škodit duševnímu zdraví     Autor: Stanislav Mihulka (18.03.2024)
Lovci civilizací SETI prohledali matematicky podezřelý planetární systém     Autor: Stanislav Mihulka (10.03.2024)
Kyberútok, jaký tu ještě nebyl: Červ, který využívá generativní inteligenci     Autor: Stanislav Mihulka (06.03.2024)
Čínští geologové ulovili seismického Dračího krále     Autor: Stanislav Mihulka (01.03.2024)Diskuze:

Liquid Oxygen,2013-12-11 13:19:05

Soulas , inteligence souvisí s (de)kompresi. Pravidla šachů jsou ztrátově komprimovaný algoritmus na úspěšně hraní hry šachy. A ta inteligence spočívá v dotvoreni kompresí ztraceného na základě drivejsich a prubeznych zkušeností.

Odpovědět

Mňa v poslednej dobe zaujal viac problem

Anton Matejov,2013-12-10 12:59:25

doplňovania a inteligencie. Súvisí ah s našou slepotou. Naše oči majú takzvanú slepú zónu. Začínajú si to dobre všímať aj psychológovia...
slepota k zmene (change blindness); neschopnosť detekovať markantné zmeny. Cieľom je popísať prečo a za akých podmienok neschopnosť detekovať zmeny vzniká. Slepotu k zmene možno indukovať prostredníctvom viacerých designov (flicker, one-shot, „škvrny“, prerušenie počas filmu). Techniky flicker a one-shot sú popísané detailne, poukazujúc na úlohu kognitívnych a exekutívnych procesov v procese detekovania zmien. Snaha poukázať na indukovanie fenoménu slepoty k zmene jednak v laboratórnom, jednak v prirodzenom prostredí je demonštrovaná prostredníctvom príkladov z mnohých výskumných štúdií. Preto implikácie ponúkané výskumom slepoty k zmene by mohli pomôcť porozumeniu spracovávania vizuálnych informácií, a takisto prispieť k objasneniu permanentnej dilemy v psychológii: úlohe spracovávania informácií zdola-hore a zhora-dole.

...Asi malé okno slepoty evolučne núti naše mozgy doplňovať vizualný svet. Od doplňovania je už blízko k predstavám, vzorcom plánovanemu doplňovaniu a fantáziam.
Takže podľa môjho názoru nielen
... maximalizovanie odmien získanou za dobu existence. A to je komponenta plánování (uvádzané v článku)...
Už ma napadla myšlienka stvoriť, naprogramovať softvér, ktorý nebude mať dokonalý prísun informácii v neakej oblasti, a algoritmy, ktoré budú musieť danú chybu doplňovať. A až nakoniec presadiť myšlienku s článku o odmene a efektivite. Ale to je iba zatiaľ moja domnienka o jednej z príčin inteligencii.
Niektorý zlodeji, hypnotizéri, kúzelníci vedia dobre využiť niektoré druhy našej slepotu, ktorú často zvaľujeme na nepozornosť. Nie je to len nepozornosť a je na to dosť presvedčivých dôkazov.

Odpovědět

Velmi zajímavé

Martin Plec,2013-12-10 11:35:31

Ne, že by takovouhle definici inteligence už nepoužila spousta lidí, ale zřejmě se vždy problémem ukázala její přílišná obecnost, aby nad ní vznikla nosná teorie. Ve videu je spousta podnětných myšlenek.

Nicméně mám obavu, zda AIXI nevzbuzuje jen plané naděje živené objevitelským nadšením jejích tvůrců (tj. nejde jen o akademický model). Mám pocit, že jí (aspoň zatím) chybí některé z praktického hlediska podstatné funkční části ("moduly"). Při řešení nějakého konkrétního problému totiž nezáleží jen na inteligenci samotné, ale především na tom, z jaké strany se k problému přistoupí, a na způsobu výuky, jaký učitel zvolí (třeba na konkrétní velikosti odměn a trestů).
Při nevhodném přístupu a učiteli bude konvergence k funkčnímu modelu problému trvat velmi dlouho.

Takže AIXI je možná důležitý první krok, ale pak stejně ještě musí následovat spousta dalších neméně důležitých a zatím nevyřešených kroků. Jako např. jak takovému systému předat naše znalosti, aby je dokázal efektivně využívat. Cesta k plnohodnotné umělé inteligenci dle mého ještě stále končí daleko za horizontem.

Odpovědět

piri margita

Roman Rodak,2013-12-10 10:06:26

Prosím vás, toto nie sú žiadne noviny, na tieto princípy už dávno nezávisle prišla naša najväčšia objaviteľka a vedkyňa Margita Piriová! Bohužiaľ odkaz na zdroj nemôžem uviesť nakoľko USA sa snaží získať jej patenty aby mohli vyslať sondu na Mars (bez jej technológie intergalaktickej lodi s technológiou odbočenia v lubovoľnom uhlu sa na Mars nedá doletieť bez medzipristátia) a preto sa náš najvyšší prezident zaviazal ochrániť tieto informácie kvôli čomu bohužiaľ všetky z internetu zmizli.

Odpovědět

předběžná opatrnost

Vladimír Trnka,2013-12-10 09:46:36

asi je to opravdu příliš rané stadium, ale odhaduji, že by bylo by bezpečnější takovou "věc=inteligenci" držet v karanténě oddělenou od zbytku světa.

Na rozdíl od urputné snahy sterilizovat sondy vysílané mimo zemi, nám tady potenciální nebezpečí hrozí.

Odpovědět


.

Palo Priezvisko,2013-12-10 11:01:58

snaha o karantenu bude, ale ak je nieco vyrazne inteligentnejsie ako ty(casom), tak ta to proste skor ci neskor o*ebe a ty mu v tom budes este rad pomahat.

AI povazujem za evolucneho nastupcu ludi, podla mna proti tomu nieje obrany, pretoze aj keby to oficialne zakazali, vzdy tu budu laby/nadsenci ktori tomu pokoj nedaju

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2013-12-10 19:54:41

Nehrozí. Člověk "obsahuje" obejití paradoxu nesmyslnosti života. Něco na způsob nástupce Krytona, který byl poražen neexistencí křemíkového nebe. Prostě samotná inteligence je neschopná vůle.

Odpovědět

srandičky, srandičky

Anna Václavíková,2013-12-10 06:10:35

Zajímalo by mě, jak chtí téhle srandě posléze vnutit první směrnici. Teď je každý přesvědčený, že to není třeba - protože tahle inteligence sama ví, že lidi potřebuje do doby než si bude umět opatřit energii nezávisle na nich. Jistě, inteligence si v sobě ponese člověka tj.myšlenky včetně složení DNA, ale na lidech jí záležet nebude. Navíc - kde mají kluci jistotu, že je napadla originální myšlenka? Co když jim jiná inteligence zadala právě tenhle úkol a oni jí jen pomáhají se rozmnožovat?

Odpovědět


To Anna Vaclavikova

Jan Novák9,2013-12-24 04:09:20

Muzete rovnou rict: Co kdyz god-like umele inteligence z budoucnosti nasly zpusob jak nas ovlivnit abychom je vytvorili bez ohledu na to ze nas to znici. Cili klasicka casova smycka.

Turing napsal ze clovek muze omezit umelou inteligenci jen pokud mu ta umela inteligence rekne jak to udelat.

Pravda ovsem je ze jakakoliv obecna umela inteligence nas znici uz tim ze budeme evolucne zbytecni, prekonani v jedine evolucni vyhode kterou mame - inteligenci.

Odpovědět

.

Palo Priezvisko,2013-12-09 20:58:14

inteligenciu principialne povazujem za evoluciu na urovni nie hmoty, ale informacii

Odpovědět


Re: Palo Priezvisko

Jiří Novák,2013-12-09 22:53:54

Avšak informace je v principu neoddělitelná od hmoty. Pokud se má změnit informace, musí se nějak změnit i hmota, která tu informaci nese.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz