Společnost Bioquark získala povolení k reaktivaci mozku mrtvých  
Je to jako zápletka příběhu hardcore zombie science-fiction. A nejspíš to není vtip. Pokud se to Bioquarku povede, mohli by zachraňovat lidi z mozkové smrti.

 

Povede se reanimovat mozek z mozkové smrti? Kredit: Bjørn Christian Tørrissen / Wikimedia Commons.
Povede se reaktivovat mozek z mozkové smrti? Kredit: Bjørn Christian Tørrissen / Wikimedia Commons.

Mrtví, mozky, nekrobiotechnologie, tady se dostáváme na tenký led. Ale kdo se bojí, neměl by dělat vědu, ani by o ní neměl číst. Americká biotechnologická společnost Bioquark získala povolení od Institutional Review Board (IRB), tedy etické komise, jaké se v USA využívají k povolování, sledování a posuzování biomedicínského a behaviorálního výzkumu, který se dotýká lidského druhu.

Ira Pastor. Kredit: Bioqaurk.
Ira Pastor. Kredit: Bioqaurk.


To nezní až tak dramaticky, ale Bioquark získali „etické“ povolení na velice kontroverzní výzkum celkem 20 pacientů. Tito pacienti totiž budou mrtví, ve stadiu mozkové smrti. Lidé z Bioquarku plánují během následujícího roku svým „dobrovolníkům“ stimulovat nervový systém a pokoušet se restartovat jejich mozek. Jejich plány jsou součástí pozoruhodného projektu ReAnima, který se snaží pomocí moderních biomedicínských technologií posunout hranici života a smrti, pochopitelně ve prospěch živých. Lidé společnosti Bioquark věří, že právě jejich výzkum ukáže, jestli je doopravdy možné alespoň částečně oživit mrtvé, přesněji řečeno velmi čerstvé mrtvé.

Jak trefně poznamenává Robin Andrews z IFL Science, v tuhle chvíli nemáme k dispozici žádná spolehlivá data, na jejichž základě by bylo možné posoudit, nakolik jsou plány Bioquarku a projektu ReAnima vlastně reálné. Na druhou stranu, do projektu jsou zapojeni experti zvučných jmen, jako například známý neurolog Calixto Machado z Americké akademie neurologů, který zkoumá fenomén mozkové smrti.

Bioquark.
Bioquark.


Tým Bioquarku bude testovat pacienty ve stavu mozkové smrti, kterým brání v rozkladu už jenom přístroje podpory života. S frankensteinovským elánem hodlají vyzkoušet injekce kmenových buněk do mrtvých mozků, infuze chemických látek do míchy a techniky stimulace nervů, o nichž se ví, že mohou dostat pacienty z kómatu. Badatelé pak budou sledovat mozky mrtvých pacientů po dobu několika měsíců, a hledat sebemenší známky reaktivace nervů. Soustředí se přitom na oblasti, které kontrolují základní životní funkce, tedy dýchání a srdeční činnost.


Podle šéfa Bioquarku Iry Pastora budou badatelé kombinovat biologické nástroje regenerativní medicíny s medicínskými postupy, které se používají pro stimulaci centrální nervové soustavy u pacientů s těžkými poruchami vědomí. Pastor a jeho kolegové věří, že budou mít výsledky během prvních dvou až tří měsíců. 

Centrální nervový systém je bioelektrochemický. Stimulace elektrickým proudem je nepochybně dobrou volbou. Neurony na ni mohou odpovídat i u pacienta v komatu. Problém je v tom, že v okamžiku mozkové smrti začínají neurony odcházet a odumírat. Badatelé tudíž nejspíš využijí kmenové buňky k potřebné regeneraci a pokusí se poškozenou tkáň obnovit. Podle Pastora to bude běh na dlouhou trať, zvláště pokud jde o kompletní obnovení mozkové činnosti. Zombie se jim asi nepovedou, Bioquark ale každopádně nabízí přinejmenším zajímavou naději pro lidi, kteří jsou jinak odsouzeni k pomalému rozkladu.Video:   Bioquark Inc. Company


Literatura
ILF Science 3. 5. 2016.

Datum: 05.05.2016
Tisk článku

Související články:

Klonování mrtvých lidí     Autor: Josef Pazdera (01.09.2004)
Kmenové buňky lze získávat z mrtvol     Autor: Josef Pazdera (18.06.2012)
Oživíme vyhynulé tlamorodky zázračné klonováním?     Autor: Stanislav Mihulka (18.03.2013)
Úsvit nemrtvých     Autor: Jan Zikmund (27.03.2014)
Oživíme mamuta přepsáním genomu slona?     Autor: Stanislav Mihulka (27.03.2015)Diskuze:

Podvod

Oskar Zemcik,2016-05-23 12:44:06

Přijde mi to jako podvod vyrobený někdy před 80 lety (což je oblíbené období pro padělatele v USA)...
Jednak tvar dutiny v kameni nekopíruje tvar kladiva, je skutečně jen přibližný.
Dále zachovalé dřevo. Přijde mi nepravděpodobné že by přežilo byť jen několik desítek let aby pak někdo mohl najít balvan ze kterého trčí topůrko. A to ani nemluvím o tom, že by vydžel se nepodívat dovnitř hned po tom do to pracně dotáhl domů.
No a konečně je to onen kus železa kde není patrná žádná větší koroze.
Rozbor složení mi říká, že dělali nejspíše nějaké měření na povrchu (třeba rentgenografická metoda do 40um pod povrchem) a o skutečném složení to zas tak moc nevypovídá.

Odpovědět


Re: Podvod

Oskar Zemcik,2016-05-23 12:44:53

Pardon to bylo omylem na jiný článek.

Odpovědět

branding

Jana Jiříková,2016-05-10 11:08:21

Mě to video docela znechutilo, protože tam šlo hlavně o to, vnutit všem, že se to jmenuje "Bioquark".

Odpovědět

Super!

Milan Krnic,2016-05-08 18:33:21

Tak na výsledky tohoto se těším více, než na svátek zmrtvýchvstání.

Odpovědět

Marek Dendes,2016-05-07 17:53:21

z toho videa dole mam pocit z im primarne nejde o ozivovanie mrtvych ale o vyskum moznosti sirokej regenerecie ludskych tkaniv - myslim ze to je jeden z vyskumov ktorych konecnym cielom bude ludska nesmrtelnost :-)

Odpovědět

Jakub Matouš1,2016-05-05 21:19:11

To že jim byl povoleny experimenty s lidmi tak zřejmě museli mít nějaké pozitivní výsledky na zvířatech. zajímalo by mě jaké.

Odpovědět

Bioquark.

Vlastislav Výprachtický,2016-05-05 20:41:19

Důležité může být rozsah poškození, časový interval od stavu mozkové smrti, přístupová oblast mozku. Významné může být využití enzymů a carrierů na bázy fosfátu s Glycogenphosforylazou vpravovaných do příslušného místa. Rozhodně lze označit toto rozhodnutí jako progresivní.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace