Mysteriózní rádiový signál, který nebyl  
Pochybnosti o mimozemském původu takzvaného signálu ze soustavy HD 164595 se ukázaly jako zcela oprávněné. Můžeme si opět oddechnout, pohádkově vyspělé civilizace nám nic nesignalizují.

 

Jeden ze 42 talířů Allen Telescope Array. Kredit: Seth Shostak / SETI Institute.
Jeden ze 42 talířů Allen Telescope Array. Kredit: Seth Shostak / SETI Institute.

V posledních pár dnech jsme zažili zajímavé vzrušení s mimozemským signálem. Nebyl vlastně úplně nový, zachytili ho už 15. května 2015. Odehrálo se to v Rusku, v Karačajevsko-Čerkesku, na severních svazích Velkého Kavkazu. V údolí zdejší řeky Velký Zelenčuk sídlí Speciální astrofyzikální observatoř Ruské akademie věd. Observatoř má k dispozici optický teleskop BTA-6 a radioteleskop RATAN-600, tvořený kruhem radioreflektorů s průměrem téměř 600 metrů, které odrážejí signály ke středovému přijímači.

Steve Croft s Berkeliem. Kredit: Berkeley SETI Research Center.
Steve Croft s Berkeliem. Kredit: Berkeley SETI Research Center.


Jak se ukazuje, pro spoustu lidí není tou správnou otázkou, jestli objevíme život ve vesmíru – ale kdy se tak už konečně stane. Každá zpráva, která skýtá sebemenší naději na objevení mimozemského života, okamžitě zelektrizuje svět. A to se stalo i v tomto případě. Vlastně to nevypadalo špatně – anomální signál od hvězdy docela dost podobné Slunci, to by přece mohlo něco znamenat. Hvězda HD 164595 ze souhvězdí Herkula je navíc vzdálená pouhých 94 světelných let, což dává jisté šance pro detailnější průzkum jejího okolí.

Zatím jsme u této hvězdy objevili jednu planetu, čili HD 164595 b. Je to ale notně pekelný svět. Podle všeho jde o žhavého horkého neptuna o hmotnosti asi 16 zemí, který oběhne hvězdu jednou za 40 dní. Oběžná dráha této planety je tedy hvězdě podstatně blíž, než v případě planety Merkur, která oběhne Slunce za necelých 88 dní. A můžeme vzít jed, že to na takové planetě podle toho také vypadá. Nicméně, zatím vše nasvědčuje tomu, že ve vesmíru jsou naprosto běžné planetární systémy se spoustou planet. Není tedy důvod si myslet, že kolem hvězdy HD 164595 už nic jiného neobíhá, a nelze tedy dopředu vyloučit, že by tam mohlo být něco zajímavého.

Rádiový signál, co nebyl. Kredit: Gilster, Paul / Wikimedia Commons.
Rádiový signál, co nebyl. Kredit: Gilster, Paul / Wikimedia Commons.


Lovci mimozemšťanů SETI se hned pustili do práce. Signál, který měl pocházet ze soustavy HD 164595, se tvářil velice slibně, protože byl pořádně silný. Nějak takhle si v SETI představují signál od vlídně komunikující civilizace, která ovšem v porovnání s námi disponuje mnohem lepšími technologiemi a energetickými zdroji. Velmi rychle ale vyšlo najevo, že je to celé jenom letní mámení. SETI velmi slouží ke cti, že sami velmi pohotově prohledali dostupná data a svižně dospěli k závěru, že to, co Rusové zachytili, rozhodně žádné volání od ET není.

Ruský radioteleskop RATAN-600. Kredit: Aleksandr s Kavkaza / Wikimedia Commons.
Ruský radioteleskop RATAN-600. Kredit: Aleksandr s Kavkaza / Wikimedia Commons.


Už 30. srpna Steve Croft z Berkeley SETI Research Center pověsil na svém blogu info o tom, že v projektu Breakthrough Listen Initiative, o němž jsme na OSLU před nedávnem psali, prohledali dostupná data a zjišťovali, jestli signál zachytil i někdo jiný. V datech Naval Radio Astronomy Observatory Catalog ovšem na příslušné pozici a frekvenci nenašli sebemenší stopu čehokoliv, co by bylo možné spojit s údajným signálem z 15. května 2015. To znamená, že s velkou, přímo velikou pravděpodobností žádný signál neexistoval. Lidé ze SETI ještě propátrali oblast, odkud k nám měl údajný signál přiletět, slavným radioteleskopem Green Bank Telescopem v Západní Virginii, a také pomocí soustavy radioteleskopů Allen Telescope Array v severní Kalifornii. Jak se dalo čekat, neobjevili vůbec nic.

Co to tedy vlastně Rusové zachytili? Ponecháme-li stranou vtipné narážky o vodce a rozpadajících se přístrojích, tak mohlo jít třeba o gravitační čočkování nějakého obyčejného astrofyzikálního signálu. S největší pravděpodobností to ale byl nějaký signál pozemského původu, jako např. interference pozemské rádiové frekvence. Astronom Nicholas Suntzeff z Texas A&M University upozornil na to, že je řeč o vojenské frekvenci, a že mohlo jít o signál související s některým vojenským satelitem, o nichž mají civilní odborníci jen kusé informace.

Upřímně řečeno, dotyčný signál byl podezřelý už od samotného začátku. Podle šéfa SETI Institute Setha Shostaka by signál o této intenzitě spotřeboval energii odpovídající spotřebě celého lidstva, kterou by nasměroval přímo k nám. Proč by to kdo dělal? Navíc by to případná civilizace v soustavě HD 164595 musela udělat v našem roce 1921, na základě situace, kterou by u nás odpozorovali nejpozději v roce 1827, tedy v době, kdy jsme ještě do vesmíru nevysílali žádné rádiové signály. Nějak to celé nedává smysl. Jak se na OSLU občas ptáme, doopravdy je smysluplné hledat jakési rádiové signály, jásat nad nimi, a pak zjišťovat, že to je vlastně celé na hlavu? Autor těchto řádků je sice ve věci primitivního mimozemského života optimistou, na rádiové signály ET by ale nic nevsadil. Na druhou stranu, jak říká šéf METI (Messaging Extraterrestrial Intelligence) DouglasVakoch, podobné zážitky nás udržují ve střehu. A je to vlastně docela příjemná zábava na sklonku léta. 

Video:  Message from aliens?

Video:  Are aliens trying to contact us? Strong Signals From Space

Literatura
IFL Science 31. 8. 2016, New Scientist 30. 8. 2016, Wikipedia (HD 164595).

Datum: 03.09.2016
Tisk článku

Související články:

Cílené pátrání SETI v zorném poli Keplera vyšlo naprázdno     Autor: Stanislav Mihulka (12.02.2013)
Jsme připraveni na kontakt s mimozemskou civilizací?     Autor: Stanislav Mihulka (14.05.2014)
Peníze pro SETI pomohou výzkumu vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (30.07.2015)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz