Proč se tak bojíme klaunů?  
Klauni skrývají svou totožnost, a hlavně své pocity. Proto představují nevypočitatelné riziko a jsou pro nás děsiví. Ani to nemusejí být lidožravá monstra z jiné dimenze, jako Pennywise.

 

Klaun zabiják z vesmíru. Kredit: Trans World Entertainment.
Klaun zabiják z vesmíru. Kredit: Trans World Entertainment.

Ve Spojených státech zase řádí fantómoví klauni. Posledních pár měsíců se objevují zprávy o děsivých klaunech z minimálně 10 různých států. Prý lákají ženy a děti do křoví, honí lidi s noži a mačetami, ječí na kolemjdoucí z projíždějících aut, potloukají se po hřbitovech, a vůbec dělají všechny ty děsně strašidelné věci. Není to poprvé, podobné věci s divnými klauny se děly například v osmdesátých letech, v okolí Bostonu. Nejspíš jsou to všechno nesmysly, vtipy, masová hysterie nebo třeba nepovedené mejkapy a účesy, ale ukazuje to na vztah, jaký mají lidé ke klaunům.

Frank T. McAndrew. Kredit: F. T. McAndrew.
Frank T. McAndrew. Kredit: F. T. McAndrew.


Lidé, zejména prakticky všechny děti, se totiž klaunů bojí. Včetně autora komentáře, kterému se z klaunů dělá fyzicky zle. V roce 2008 se v Anglii odehrál výzkum, v jehož rámci badatelé zjistili, že ve skutečnosti téměř žádné dítě nemá klauny rádo. Závěrem tohoto výzkumu bylo, že pokud chce někdo pomáhat dětem, například nemocným nebo sociálně slabým, tak je to samozřejmě chvályhodné – o tom žádná – ale rozhodně by neměl volit vzhled nebo motiv klaunů. Pokud z toho ovšem nemá sadistické potěšení. Podle autora článku v časopisu Conversation, psychologa Franka T. McAndrewa z Knox College, je docela jasné, proč tak mnoha lidem leží v žaludku fastfoody McDonald's. McAndrew a jeho studentka Sara Koehnke nedávno v časopisu New Ideas in Psychology publikovali studii o povaze děsivosti. Není to vyloženě jenom o klaunech, ale má to s nimi hodně co do činění.

Rami Nader. Kredit: R. Nader / Twitter.
Rami Nader. Kredit: R. Nader / Twitter.


Fenomén klaunů je pozoruhodný a velice starý. Klauni, šašci a jim podobné postavy fungují tisíce let. Zdá se, že hrají roli bezpečnostního ventilu v okolí mocných lidí, který umožňuje vypustit napětí, aniž by bylo hned nutné zabíjet. V historii takové postavy existovaly už ve starověkém Egyptě, a nejspíš i dříve. Samotný anglický výraz „clown“ se poprvé objevil v 16. století, v souvislosti se shakespearovskými příběhy. Dnes nejrozšířenější klauni cirkusového typu se objevili během 19. století a od té doby se již mnoho nezměnili. A jak jsou starobylí klauni, tak jsou dávné i obavy z nich, stejně jako bizarní představy vyloženě děsivých nebo zlých klaunů.

Legendární Pennywise. Kredit: Warner Bros. Television.
Legendární Pennywise. Kredit: Warner Bros. Television.


Zásadním událostí pro vstup děsivých klaunů do popkultury a jejich globalizaci, bylo polapení masového vraha Gacyho. Tenhle vrah pracoval jako klaun na dětských narozeninových večírcích a jak se zjistilo, rovněž často kreslil znepokojivé obrázky klaunů. Právě takové věci bohužel občas utvářejí povědomí veřejnosti a USA jsou k tomu podle všeho dost vnímavé. Mezi americkou veřejností se podle všeho kvůli tomuto případu, podle McAndrewa už snad navěky, zafixovalo spojení mezi klauny a nebezpečnými psychopaty. Zajímavého tématu se ihned chopil Hollywood, který nakonec stvořil takovou perlu, jako je Pennywise z kingovské filmové minisérie To. Fajnšmekři rovněž jistě znají naprosto bláznivé a bizarní Klauny zabijáky (v originále Killer Klowns from Outer Space) z roku 1988.

Proč jsou ale klauni tak strašidelní? McAndrew se svými spolupracovníky získali odpovědi v online dotaznících od 1 341 dobrovolníků ve věku od 18 do 77 let. Dotazovaní měli hodnotit celkem 44 vlastností, které by mohla mít děsivá osoba, strašidelnost 21 různých povolání a 15 výroků o povaze děsivých lidí. Jejich výsledky ukazují, že děsiví jsou především muži, a že zmatené, nepředvídatelné chování podstatně přispívá k tomu, že někoho považujeme za děsivého. Děsivé jsou rovněž zvláštní tělesné znaky, jako vykulené oči, podivný úsměv nebo zvláštní prsty. Asi nepřekvapí, že se mezi nejvíce strašidelnými povoláními nejlépe umístili – klauni. Výsledky výzkumu odpovídají dřívějším zjištěním, že děsivá je především nejasnost, nezřetelnost nějakého nebezpečí – když nevíme, jak bychom měli reagovat.

McAndrewy závěry potvrzuje i výzkum kanadského psychologa Ramiho Nadera, který se zabývá koulrofobií, iracionálních strachem z klaunů. Nadar dospěl k tomu, že časté fobie z klaunů přiživuje hlavně jejich líčení, a to, že skrývají své skutečné identity a pocity. Křiklavé paruky, červené nosy a divné ošacení to jenom posilují. Jsou i jiné děsivé profese, to jistě ano, ale když dojde na klauny, jen málokdo zůstane ledově klidný.

Video: Killer Klowns From Outer Space - Official Theatrical Trailer


Video:  Stephen King's IT Trailer (1990)


Literatura
The Conversation 29. 9. 2016.

Datum: 06.10.2016
Tisk článku

Související články:

Takřka lidští androidi nás děsí     Autor: Stanislav Mihulka (21.07.2011)
Jak vymazat strach a zase ho obnovit     Autor: Stanislav Mihulka (03.06.2014)Diskuze:

žasnu

Jindřich Rácek,2016-10-09 04:59:35

Vážení, nad tímto příspěvkem jsem užasl, neb podobného jsem na oslu nečekal. Nemyslím, že jsem výjimečný v tom, že ve mně představa klauna či šaška rozhodně žádnou fobii nevyvolává, ale naopak je mi milá. To se samozřejmě týká představy, jiná věc je setkání s jakoukoliv maskovanou osobou, jejíž chování by vzbudilo nejistotu o jejich cílech a záměrech.
Dokonce jsem si pustil ukázku dvouminutové upouttávky na jedno "veledílo" - teda něčím takovým se nechat ovlivnit není zrovna nejlepší vizitkou. Nechat se zblbnout Holywoodem s jeho klišé (původně z francouzštiny, neskloňovat) není o nic lepší než než nechat zblbnout kdejakou propagandou.
Klíč k celé záležitosti mi poskytla až zpráva na dnešním le point, který mi chodí na mail. Skupiny ozbrojený klaunů v hrozivě upravených maskách, kteří se ve Státech vynořily, hlavně v Kalifornii, by mohly mít za účel omezit oblibu Američanů běhat o Halloweenu v strašidelných maskách. Ten den je nejbližším rizikovým dnem pro Ameriku (USA) z hlediska terorismu, celá záležitost včetně holywoodské produkce a následných analýz psychik, touto produkcí narušených, by dávala docela smysl -čím méně masek o Halloweenu, tím méně zlá bezpečnostní situace.
Naše republika, zatím, nepatří mezi cílové země a pokusy na Vše svaté zavádět u nás Halloween jsou naštěstí okrajové, i když notně rušivé. Naše tradice v tento den i o Dušičkách je zcela opačná - jsou to dny hluboké reflexe nad životem a hlavně smrtí (ta čeká každého) a pietních vzpomínek na zesnulé. Pořádat halloweenské taškařice v tyto dny - to skoro jako dělat bál o Velkém pátku. Kdo nám cpe v tyto dny Halloween, neliší se v ničem od soudruhů, kteří nám misto Mikuláše a Vánoc chtěli nacpat Dědu Mráze s jeho novoroční jolkou místo pátečních postníxh jídel zavedli bezmasé čtvrtky (šašci). To ostatně mutatis mutandis platí o dalších importech, jako Santa Klaus s jeho soby apod.
Strašně rád pročítám příspěvky Stanislava Mihulky z fyziky a astronomie, díky kterým se mi zdá, že jakž takž mám představu o nejnovějších zjištěních v jejich pomezních, navzájem se (občas) provazujících zjištěních. Vím, že když se někdo soustavně věnuje určité odbornosti, na mnohé mu již času nevybude. A pro chvíle oddechu i velice kultivovaný člověk leckdy sáhne po něčem ne na výši. Takže rozhodně neposuzuji, ale pro všechny, kdož sse mým příspěvkem prokousáte - koukněte se kolem, podívejte na nastávají podzim, i kdyby byl plačtivý aa vyžeňte si chiméry z hlavy.

Odpovědět


Re: žasnu

Milan Krnic,2016-10-09 11:31:37

Nejlépe pak hluboce reflektujete užitím LSD, případně holotropním dýcháním (resurrected by Prof. MUDr. Stanislav Grof, M.D., Ph.D.). V rámci zmiňované tradice, samozřejmě.

Odpovědět

Skrytá kamera s klaunem zabijákem

Antonín Hvízdal,2016-10-07 13:00:34

https://youtu.be/8xSNiPx791A

Odpovědět

Strach

Milan Krnic,2016-10-06 19:13:10

To, že se bojíme něčeho ve svém okolí, bude podle mě pouze vývojem jedince získaná slabost. Něco jiného je mít obavy/být obezřetný (nebezpečná zvířata, situace). Mít z něčeho strach, i když poznám podstatu té věci, je iracionální. Tak ale nikdo není dokonalý.

Odpovědět


Re: Strach

Pája Vašků,2016-10-07 16:05:46

No racionální, iracionální... ona je to hlavně chemie a nějaká špatně zadrátovaná spojení v mozku (která se mohla vytvořit nějaký zážitkem v dětství), na které nemá myšlení a argumenty vliv. Lze to jen postupně odbourávat a přestavovat postupným kontrolovaným vystavováním se té věci, nebo tak nějak.

Odpovědět


Re: Strach

Pája Vašků,2016-10-07 16:16:15

slabost? To nevim. Možná je to evolucí získaná výhoda, reflex... mít strach a leknout se a uskočit, když spatřím jedovatého hada, pavouka, nebo klauna... to se hodí ;-)

Odpovědět


Re: Re: Strach

Milan Krnic,2016-10-07 20:55:44

Jsem si jistý, že vliv mají. Stačí, že u mě mají.
Toto samozřejmě míním z pohledu svobodné vůle.
Nemá smysl začít diskutovat o chemii, to bychom se přes fyziku dostali zcela mimo rámec našeho chápání (kauzalita, tj. neexistence svobodné vůle).
Reflex není strach. Reflex je prostě ta chemie. Tedy viz výše.
A bát se zvířat? To se spíš zvířata bojí mě, a je mi to líto.

Odpovědět


Re: Re: Re: Strach

Pája Vašků,2016-10-10 08:54:56

No tak jak ano, můžete to vůlí potlačit, nebo se to naučit překonávat. Ale nemluvíme tu o nějakém strachu či obavě, mluvíme tu o fobii. A fobie je úzkostná porucha, kdy následuje okamžitá psychická a zejména fyziologická reakce na daný podnět. Je to úplně něco jiného než "strach", jak ho běžně chápeme. Je to spíš jako náhlá šoková reakce. Jinak je dobré vědět, že jsou lidé, kteří nemají strach nikdy a z ničeho. Pokud za to nemůže Toxoplasma gondi, tak gratuluji.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Strach

Milan Krnic,2016-10-10 10:01:50

Fobie jako chorobný strach je nemoc, léčitelná. Tu nemá smysl rozebírat.
Něco jiného je obyčejný strach, a o tom jsem psal.

Odpovědět

je fain vědět, že v tom nejsem sám :D

Pája Vašků,2016-10-06 17:37:40

Já Coulrofobii teda mám. Odstartoval mi ji klaun Ferdinad, budiž navždy zatracen. A to byl tehdy jen černobílý. Návštěva cirkusu mě ujistila, že jsou to stvoření naprosto nevypočitatelná, záludná a škodolibá ve svém chování a nebezpečná. Atakují okolní lidi naprosto nečekaně a nepříjemným, ve společnosti téměř vždy nepřijatelným způsobem, tedy mimo obvyklé konvence chování. Pohybují se také chaoticky a nevypočitatelně. To mají společné s některými jinými fobiemi - pavouky a žábami. Takto zvířata se také dají z klidu do pohybu náhle rychle a nevypočitatelným směrem (je tu právě ta nepříjemná obava nebo představa, že směrem na pozorovatele). hlavním děsivým faktorem je ale to, že nemají obličej, tedy lidský obličej. Mrtvolně bílá tvář, obrovské oči, široká tlama atd. Ostatní šílené vlastnosti, oděv, boty a propriety to jen podtrhují. Není divu, že se toho chytil filmový průmysl a producenti hororů a thrilerů (Joker? klaun s motorovou pilou nespočetkrát parodovaný?). Co je ještě desivější, když se spojí s fobií na knoflíky (ano, byla klaunská móda s obrovskými knoflíky nebo velkým množstvím knoflíků (chce se mi fyzicky zvracet, jen si nějakého takového vybavím, např. J. Korn)). Můj odpor ke klaunům značně rozptýlil jednak věk a také laskaví klauni L. Lipský, M. Kopecký, M. Horníček a mezi dalšími J. P. Belmondo a T. Milian.

Odpovědět


Re: je fain vědět, že v tom nejsem sám :D

Pája Vašků,2016-10-06 17:40:06

(zmíněné herce mám na mysli v klaunské masce)
oprava: klaun Ferdinand (a raketa)

Odpovědět


Re: je fain vědět, že v tom nejsem sám :D

Pája Vašků,2016-10-06 17:52:53

U některých lidí vyvolává cirkusový klaun záchvat úzkostné paniky a děsu, to je ta skutečná fobie. A pak je jen obyčejný strach a pocit hnusu a odporu. to má asi většina lidí ,co nemá ráda klauny, jako já.

Odpovědět

Zvláštní

Zab Hazar,2016-10-06 17:06:52

ve svém okolí neznám nikoho kdo by trpěl touto úzkostnou psychickou poruchou. Zato se naopak všichni obávají jiných divných lidí, co tak rádi vybuchují i se svým okolím. Nemá náhodou tato kdovíproč náhle vytažená klaunovská "staro/módní" fóbie za úkol odvádět pozornost od skutečných hrozeb...?

Odpovědět


Re: Zvláštní

Pája Vašků,2016-10-06 17:50:03

já se zatím neobávám, tady ještě nikdo na ulici nevybuchl. Nemá toto často opakované tvrzení o strachu z vybuchujících lidí záměrně vyvolat skutečný strach a obavy, aby odvedla pozornsot od jiných věcí?

Odpovědět


Re: Re: Zvláštní

Jiří Svejkovský,2016-10-07 12:59:26

Pan Hazar je důkazem, že se lidi bojí rádi. Nemáme-li žádné strašidlo, je třeba si nějaké vytvořit. Ať je to zlý klaun nebo třeba zlý muslim. Pak máme možnost se proti tomuto strachu vymezit. Imaginárního teroristu pak imaginárně střílíme, topíme, a vůbec, pronášíme věty za všeobecného souhlasu, které bychom normálně z huby nikdy nevypustili. Hřeje nás všeobecná pospolitost (myslí si to všichni, tak to bude pravda). Nesouhlasící je okamžitě označen za vlastizrádce a je doporučena jeho okamžitá poprava. Je to ten nejjednodušší způsob, jak strach překonat.

Odpovědět


Re: Re: Re: Zvláštní

Pája Vašků,2016-10-07 16:13:41

myslím, že skutečný strach z klaunů (klaunské masky) je něco jako mimovolní reflex, jako když se někomu zatočí hlava z výšky, nebo leknutí a strach z velkého pavouka. Na rozdíl od strachu z teroristy, kde máme strach kvůli tomu, že si uvědomujeme, že je nebezpečný. Proto bych to asi neslučoval.

Odpovědět


Re: Re: Re: Zvláštní

Zab Hazar,2016-10-09 08:34:08

Pro Jiří Svejkovský,2016-10-07 12:59:26, "Pan Hazar je důkazem, že se lidi bojí rádi."
Promiňte, ale velmi se mýlíte. Nepíšu o strachu, račte si povšimnout. Obavy jsou u rozumně uvažujících lidí podnětem k aktivitě. K čemu jsou u ostatních, nevím, ale třeba mi můžete napovědět.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Zvláštní

Jiří Svejkovský,2016-10-09 17:20:17

Je rozdíl mezi obavou opodstatněnou a imaginární. Opodstatněná obava reaguje na konkrétní, hmatatelné nebezpečí. Příkladem může být varování před nástupem totalitní moci (Německo 1932). Podcenění bývá tragické. Příkladem druhým je varování před globálním oteplením nebo třeba před GMO (přehnaný princip předběžné opatrnosti). Tady naopak může tragicky dopadnout přecenění.
Démonizace migrantů (především zde, v ČR) mi připadá jako ten druhý příklad. Aktivita je samozřejmě žádoucí, ale jak sám píšete, na základě rozumné úvahy a přiměřená. V tomto případě spíše preventivní, než represivní. Problém je, že na to člověk potřebuje relevantní informace, nestačí jenom číst titulky bulváru, jak to dělá většina migrantobijců.

Odpovědět


Re: Re: Zvláštní

Zab Hazar,2016-10-09 08:42:58

Pro Pája Vašků,2016-10-06 17:50:03, "já se zatím neobávám, tady ještě nikdo na ulici nevybuchl."
Promiňte, ale tento přístup mi přijde poněkud krátkozraký. Vezmu-li v potaz rodičovskou obavu o to, aby děcko nešlo s nějakým úchylem, také neberu v potaz skutečnost že tady v okolních ulicích se to ještě nestalo - a dítě na to riziko preventivně patřičně připravím. Když to dovedu do extrému, vy se tedy jistě nebojíte nukleární války, protože dosud tady žádná neproběhla? Rozumný člověk řeší obavy dříve, než se skutečně realizují. Ti ostatní jsou pak vítaným pokrmem pro statistiky ztrát a bulvární noviny. Bohužel, zdá se mi, ti druzí začínají díky "porevoluční" výchově převažovat.

Odpovědět


Re: Re: Re: Zvláštní

Pája Vašků,2016-10-10 09:18:28

No fakt, nemám z vámi jmenovaných věcí strach. Jistě, vnímám jisté potencionální riziko (zvyšující se po výrocích některých našich čelních představitelích v médiích) a jeho závažnost mohu nějak vyhodnocovat a mít z otoho jisté obavy. Ale strach nemám a spím klidně. Daleko větší obavy mám při přecházení ulice, můžu mít obavy z nějaké nemoci nebo o zdryví blízkých atd. Jenže tady je článek o "fobii" z klaunů a to je zásadně něco jiného než "strach" o kterém mluvíte vy, tedy o obavě z budoucího možného negativního vývoje a podobně. Fobie je úzkostná porucha, kdy se dostavuje náhlá okamžitá fyziologická a psychická reakce (často iracionální) po vystavení danému podnětu. je to problém medicínský. Fobii na teroristy nemám. Když nějakého vidím v TV, tak se mi nezvýší tep na 100 za sekudnu, nezpotím se hrůzou, nerotřesu se a nepočurávám se, jako když nějaké dítě má "strach" z čerta, krampuse nebo klauna. Předpokládám, že vy se při pohledu na teroristu také nepočuráváte. Zato předpokládám, že máte k předmětu svých "obav" dalekozraký přístup a preventivně se vyzbrojujete a stavíte na zahradě protiatomový bunkr (pardon, neodolal jsem ;-)). Mimochodem, mít tady neustálý strach z imigrantů a teroristů je přesně to, o co jim jde, to co oni chtějí.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz