Dokončení stěny oddělující třetí a čtvrtý blok Černobylské elektrárny  
Dokončení stěny, která odděluje třetí a čtvrtý blok Černobylské elektrárny, je potvrzením, že dokončení nového hermetického krytu zničeného bloku se blíží.

Stavba stěny oddělující třetí a čtvrtý blok, která bude ukončovat hermetický kryt nového sarkofágu (zdroj Černobylská jaderná elektrárna).
Stavba stěny oddělující třetí a čtvrtý blok, která bude ukončovat hermetický kryt nového sarkofágu (zdroj Černobylská jaderná elektrárna).

Velmi úspěšný průběh dokončování nového sarkofágu pro zničený černobylský blok je popsán v článku z dubna tohoto roku. Potvrzuje se úspěšný průběh prací i v dalším období. Čtvrtý blok byl do značné míry propojený s třetím, hlavně v oblasti strojovny. Bylo tak nutné tyto bloky oddělit, staticky zajistit a postavit koncovou stěnu, která by v součinnosti s obloukem nového sarkofágu zajistila hermetické uzavření zničeného čtvrtého bloku a starého sarkofágu.

 

Další záběr na průběh prací s budováním koncové stěny (zdroj Černobylská jaderná elektrárna).
Další záběr na průběh prací s budováním koncové stěny (zdroj Černobylská jaderná elektrárna).

Jednalo se o velmi náročné práce, při kterých se muselo odstranit velké množství kontaminovaných konstrukci. Práce, které uskutečnily ukrajinské firmy tak probíhaly často ve velmi radiačně náročném prostředí. Po vyčištění daného prostoru a zajištění statiky existujících konstrukcí se postavila koncová zeď, která z příslušného směru uzavře nový sarkofág a umožní hermetické uzavření prostoru kolem zničeného bloku se starým sarkofágem. Kromě samotné koncové zdi nového sarkofágu, bylo potřeba vybudovat řadu konstrukcí, které uzavřou nyní oddělené budovy patřící k třetímu a čtvrtému bloku. Dále pak bylo potřeba instalovat prvky, které umožní ukotvení a propojení oblouku nového sarkofágu po nasunutí. Celkově se spotřebovalo 9,6 tisíce tun betonu a okolo půl tisíce tun ocelových konstrukcí a armatur.

 

Oblouk nového sarkofágu je už téměř dokončený (zdroj autor).
Oblouk nového sarkofágu je už téměř dokončený (zdroj autor).

Práce byly dokončeny před plánovaným termínem, což umožňuje během října rozebrat velký speciální jeřáb Potain MD 1100, který vybudování koncové stěny umožnil. Pak bude možné i tuto část staveniště předat francouzské firmě NOVARKA, která buduje nový sarkofág. Bude tak možné se soustředit na jeho dokončení, nasunutí nad starý sarkofág se zničeným blokem a hermetické propojení všech struktur nového sarkofágu. Jeho úplné dokončení se plánuje na listopad roku 2017.

 

Nový sarkofág se připravuje na nasunutí nad starý. Dokončená zadní stěna už na něj čeká. (Zdroj autor).
Nový sarkofág se připravuje na nasunutí nad starý. Dokončená zadní stěna už na něj čeká. (Zdroj autor).

V Černobylské elektrárně se v říjnu dokončil ještě další důležitý krok. V dubnovém článku se psalo o vyvezení všech palivových souborů z bazénů prvního, druhého a třetího bloku. Tyto bazény zatím sloužily i pro uložení některých dalších aktivovaných komponent, například řídících tyčí, použitých absorpčních elementů, různých senzorů využívaných v aktivní zóně a dalších prvků. Využívalo se, že voda velice dobře stíní radiaci. Začátkem října se podařilo dokončit práce, které zajistily jiné prvky stínění a umožňují dlouhodobé skladování těchto konstrukcí bez použití vody. Bylo tak možné bazény vypustit a přestat zajišťovat jejich vodní hospodářství. Kromě zjednodušení a tím i snížení nákladů jde i o zvýšení bezpečnosti a menší citlivost takového způsobu skladování k vnějším vlivům. Bazény se tak přebudovaly na suchá úložiště pro speciální aktivované komponenty. I to je další důležitý krok na cestě k postupné likvidaci celé Černobylské jaderné elektrárny.

Datum: 09.10.2016
Tisk článku

Věda podle abecedy - Koubský Petr
 
 
cena původní: 349 Kč
cena: 346 Kč
Věda podle abecedy
Koubský Petr
Související články:

Fukušima po pěti letech     Autor: Vladimír Wagner (07.03.2016)
Černobyl třicet let poté     Autor: Vladimír Wagner (23.04.2016)
Letošní milníky ruské jaderné energetiky     Autor: Vladimír Wagner (03.08.2016)Diskuze:

Václav Motl,2016-10-10 21:25:42

Omlouvám se cca 28.3m

Odpovědět

Velikost sarrkofágu

Václav Motl,2016-10-10 21:14:57

Dobrý večer,
jak velký je tedy nově postavený sarkofág? Při váze 2,4 tun na 1 m3 má beton plochu 4000m2 v mocnosti 1 metru. To je hrana krychle cca 22,5m když počítám jen pět stran bez základny. Není 4000 m3 málo?

Odpovědět


Re: Velikost sarrkofágu

Vladimír Wagner,2016-10-11 09:49:25

Pozor údaje o množství betonu a oceli se týká pouze té zadní stěny a podpůrných struktur. Netýkají se samotného "Oblouku". Ten sám má hmotnost zhruba 30 000 tun. Navíc jeho konstrukce není většinou z betonu.

Odpovědět


Re: Re: Velikost sarrkofágu

Václav Motl,2016-10-11 12:14:48

Děkuji za upřesnění, příště budu číst pozorněji. S pozdravem Václav Motl.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace