Obávaný HAARP nachystal pro konspirátory … den otevřených dveří  
Kdo se nebál, že mu na stanici HAARP vymyjí mozek, tam mohl zajet na den otevřených dveří. Akce se prý velice vydařila a jistě nebyla poslední

 

Vstup do HAARP. Kredit: UAF
Vstup do HAARP. Kredit: UAF

Legendární HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program), česky „Vysokofrekvenční aktivní aurorální výzkum“ je projekt výzkumu chování ionosféry, včetně polárních září, jak ostatně už název napovídá. Cílem výzkumu HAARP je vylepšit komunikační a navigační systémy, jak pro civilisty, tak i pro vojáky. Na projektu se finančně podílejí vojenští letci US Air Force, vojenští námořníci US Navy, vojenští kreativci DARPA a Aljašská univerzita ve Fairbanksu (UAF), která v srpnu 2014 HAARP kompletně převzala do své správy a vyřešila tím otázky kolem dalšího fungování projektu.

HAARP v severské divočině. Kredit: US Air Force
HAARP v severské divočině. Kredit: US Air Force


Klíčovým zařízením je doslova ikonický vysokofrekvenční vysílač Ionospheric Research Instrument, tvořený desítkami antén o výšce 22 metrů. Ten dovede do ionosféry vysílat signály o výkonu 3,6 MW na frekvencích 2,8 až 10 MHz. Další zařízení výzkumné stanice HAARP v divočině poblíž Gakony na Aljašce pak sledují, co se stane. Mají k tomu účelu třeba radary v oblasti krátkých (HF) a velmi krátkých vln (UHF), měřiče změn geomagnetického pole nebo magnetometry. Ionosféra hraje důležitou roli v celé řadě geofyzikálních procesů a významně ovlivňuje přenos rádiových signálů, takže její výzkum slibuje množství zajímavých vojenských i civilních aplikací.

HAARP z děsivé blízkosti. Kredit. UAF.
HAARP z děsivé blízkosti. Kredit. UAF.


HAARP je pozoruhodný projekt, od rozjezdu na počátku devadesátých let se ale na něj postupně nabalila spousta potřeštěných nebo i naprosto šílených konspiračních teorií. Nejspíš za to může nešťastně zvolená zkratka – „harp“ je sice poměrně nevinná harfa a „harpoon“ zase méně nevinná, leč vcelku normální harpuna, ale „harpy“ znamená harpyje nebo prostě obluda či netvor. Pak stačilo jenom pár labilnějších jedinců s přístupem k médiím nebo nedej bože sociálním médiím, a bylo zaděláno na průšvih. HAARP teď je sice jednoznačně nejslavnějším projektem pro výzkum atmosféry, ale populární je především mezi lidmi, kteří ani nevědí, co je to ionosféra. Což je skličující.

HAARPu se připisují všechny katastrofy, co kdy postihly nebo postihnou tuhle planetu. Datum přitom nehraje roli, protože někteří věří, že HAARP manipuluje časoprostorové kontinuum. Člověk si až někdy říká, jak by bylo skvělé, kdyby všechny ty blázniviny byly pravdivé. Pak by totiž stačilo HAARP vypnout, a na Zemi by se rozpoutal ráj. Proč je ale HAARP mezi konspirátory tak populární? Novináři vidí v HAARPu Moby Dicka konspiračních teorií. Podle počítačového vědce Davida Naiditche je HAARP vyloženě magnetem na konspirace, protože jeho účel je pro nezasvěcené naprosto záhadný. Podle řady komentátorů je HAARP zranitelný vůči konspiracím kvůli jeho relativní uzavřenosti před veřejností, alespoň ve srovnání s jinými federálními výzkumnými zařízeními.

Pozvánka na Den otevřených dveří. Kredit: UAF.
Pozvánka na Den otevřených dveří. Kredit: UAF.


Lidé nad konspiracemi obvykle jenom mávnou rukou, vedení Aljašské univerzity to má ale docela těžké, protože musí všechny ty nesmysly poslouchat a někdy na ně i reagovat. A zjevně je to štve. Rozhodli se tudíž, že vyslyší odborníky a budou pokračovat ve velmi prozíravé tradici dnů otevřených dveří HAARP. Takže si každý správný konspirátor může zařízení HAARP prohlédnout, osobně a zdarma, pokud se ovšem nějak dostane na Aljašku, a pokud se nebojí, že mu tam vymyjí mozek.

Letošní den otevřených dveří tam měli 27. srpna. Podle vedení HAARP se velice povedl. Dorazilo více než 350 návštěvníků, takže na přístroje vymývající mozky musely být dlouhé fronty. V HAARPu jsou ale profíci a určitě to zvládli. Kromě vymytí mozků se příchozí dočkali mazlení s drony centra ACUASI (Alaska Center for Unmanned Aircraft Systems Integration), výstavy místního permafrostu, zábavných fyzikálních pokusů, přenosného planetária, videoprojekcí a pořádného aljašského grilování. Nálada prý byla skvělá. Mnozí konspirátoři si pohotově vymyslí, jak to všechno v HAARPu připravili, jak udělali Potěmkinovu vesničku pro naivní trouby, jak jim vymyli mozky a do grilovaného masa pro jistotu nasypali pořádnou porci halucinogenních drog. Ale takové by stejně nic nepřesvědčilo. A kdo se nebojí, může zajet do HAARPu příště.


Video:  HAARP: New frontiers in space science on the last frontier / William Bristow, UAF-GI


Literatura
IFL Science 25. 8. 2016, HAARP website, Wikipedia (High Frequency Active Auroral Research Program).

Datum: 16.10.2016
Tisk článku

Omniverzum - Webre Alfred Lambremont
 
 
cena původní: 368 Kč
cena: 324 Kč
Omniverzum
Webre Alfred Lambremont
Související články:

Legendární HAARP nejspíš skončí     Autor: Stanislav Mihulka (19.05.2014)
Proč jsme tak hladoví po konspiračních teoriích?     Autor: Stanislav Mihulka (23.12.2014)
Co si myslí atmosféroví chemici a geochemici o chemtrails?     Autor: Stanislav Mihulka (19.08.2016)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace