Na malárii přes dobytek!  
Počítačové modelování z údajů získaných v Indii entomologům potvrdilo správnost úsudku, ke kterému dospěli zdravým selským rozumem.
Za druhé světové války se vojáci před malarickými komáry chránili posypem DDT. (Kredit: CDC)
Za druhé světové války se vojáci před malarickými komáry chránili posypem DDT. (Kredit: CDC)

Kromě toho, že Matthew Thomas učí entomologii na Penn State, je také uznávaným odborníkem na malárii. Jednou ze zemí, kam ho pozvali, protože s touto infekcí mají velký problém, je Indie. Profesor Thomas se svou spolupracovnicí Jessikou Waite se tam na věc podívali z poněkud opomíjeného úhlu pohledu. Nešlo o nic převratného, jen se vrátili k dávno známému faktu. Že totiž komáři jsou nevybíraví a sají krev jak na lidech, tak na zvířatech.  A právě to se jim začalo jevit jako kámen úrazu, proč se v Indii potýkají s tak velkou promořeností. Podle výzkumníků to souvisí s ustájením zvířat, která Indové často chovají v těsné blízkosti svých příbytků. Od místností obývaných lidmi dělí zvířata většinou jen zeď, nebo ani ta ne.

 

Na malárii ročně umírají asi tři miliony lidí, je jednou z nejvýznamnějších infekčních nemocí. Způsobuje jí prvok, kterého přenášejí komáři Anopheles. (Foto: James Gathany, CDC)
Na malárii ročně umírají asi tři miliony lidí, je jednou z nejvýznamnějších infekčních nemocí. Způsobuje jí prvok, kterého přenášejí komáři Anopheles. (Foto: James Gathany, CDC)

Současná praxe boje s malárií se přitom zaměřuje na likvidaci komárů v bytech. Tento způsob ochrany se vědcům pozdává jako bušení do špičky ledovce a navrhují respektovat co nejúčelnější využití omezených prostředků. Insekticidy doporučují použít především na boj s komáry ve stájích.

 

K takovému  závěru došli výzkumníci po prověření situace v šesti vesnicích v oblasti Urísa, kde má Indie nejvyšší počet případů malárie v zemi. Výzkumníci si tam pomocí molekulárních technik nejprve ověřili, kteří z tamních miniupírů roznášejí zimničky (plasmodia) a jaké jsou jejich preference. Pochytali a vyšetřili 1774 komárů Anopheles culicifacies a 169 komárů Anopheles fluviatilis. Žádnému z nich nedělá problém se nasát jak na člověku, tak na zvířeti, takže oba také nemoc přenášejí. Obou druhů je v indických  stájích mnohonásobně více, než kolik jich hrozí lidem v blízkosti jjich  domovů. Po zjištění těchto faktů prý k rozhodnutí, kde omezený zbrojní arzenál v podobě insekticidů použít, moc inteligence netřeba.

 

Za nejúčinnější způsob boje proti komárům přenášejícím malárii jsou považovány moskytiéry. Jenže i ty mají své mouchy a nesplňují očekávání.  Velkým problémem šíření nemoci v Indii je ustájení skotu v těsném sousedství lidských příbytků. (Kredit M.Thomas a J. Waite, Penstate)
Za nejúčinnější způsob boje proti komárům přenášejícím malárii jsou považovány moskytiéry. Jenže i ty mají své mouchy a nesplňují očekávání. Velkým problémem šíření nemoci v Indii je ustájení skotu v těsném sousedství lidských příbytků. (Kredit M.Thomas a J. Waite, Penstate)

Počítač, obdařený patřičným statistickým programem a nakrmený daty z indické reality, nabyl stejného názoru. I jemu se vylepšování moskytiér insekticidními přípravky a jejich rozprašování uvnitř lidských příbytků také nezdálo tou nejlepší variantou. Modelování vyznělo ve prospěch likvidace co největšího počtu miniupírů v místech jejich největší koncentrace. Taková strategie by se měla odrazit ve výrazném poklesu nakažených obyvatel.

Matthew Thomas, entomolog: „Maximum ochranného efektu lze získat využitím insekticidů ve stájích.“ (PenState)
Matthew Thomas, entomolog: „Maximum ochranného efektu lze získat využitím insekticidů ve stájích.“ (PenState)


Světová zdravotnická organizace si vytyčila velmi ambiciózní cíl. Do roku 2030 snížit počet případů malárie v celosvětovém měřítku o 90 procent (ve srovnání s rokem 2015).  A  v nejméně 35 zemích malárii eliminovat zcela. Mnozí z infektologů se netají skepticismem a vyjadřují se ve smyslu pouhého přání. To, co nyní zaznělo z Penn State, postavit se komárům zdravým počítačovým rozumem a začít u dobytka, by nemuselo být tak špatnou volbou. Třeba i proto, že tento způsob má v sobě ještě něco, co by navrhované strategii mohlo být nápomocno.  Američtí výzkumníci to sice ve své práci nezmiňují, ale ošetření stájí by se nemuselo setkat s hysterií, kterou si veřejnost vypěstovala k DDT a o níž Thomas Jukes, profesor biologie z Berkeley prohlásil: „Pro člena ekologického sdružení je schvalování pesticidů tím, čím pro náboženskou sektu nejhorší kacířství… Co vede tyto lidi ke křížové výpravě proti jedné z nejužitečnějších chemických sloučenin v historii?“

 

Literatura

PennState news http://www.psu.edu/

Scientific Reports 16. ledna 2017

Datum: 16.01.2017
Tisk článku

Související články:

Nový nadějný lék na malárii?     Autor: Kateřina Štajerová (21.04.2007)
Jedlou rybou proti malárii     Autor: Josef Pazdera (15.08.2007)
Budoucnost malárie nesouvisí s klimatem     Autor: Stanislav Mihulka (21.05.2010)
Odolní komáři – zbraň proti malárii?     Autor: Dagmar Gregorová (17.07.2010)
Malarické zimničky si posílají intimní vzkazy     Autor: Stanislav Mihulka (29.05.2013)
Kolik milionů zemřelo na malárii kvůli zákazu DDT?     Autor: Vítězslav Kremlík (11.01.2014)
Imigrace a infekční onemocnění     Autor: Miloslav Pouzar (02.09.2015)
Chytala komáry ve Washingtonu a vyděsila myslivce na celém světě     Autor: Josef Pazdera (13.02.2016)
Malárie v době dinosaurů     Autor: Vladimír Socha (05.04.2016)Diskuze:

Které predátory likviduje?

Jiří Pospíšil,2017-01-18 14:01:35

Které predátory komárů likviduje DDT přednostně a jak?
Čím konkrétně je škodlivá kumulace DDT v prostředí?

Neodvoláváte se náhodou na původní tendenční "výzkumy" o zeslabení skořápek ptačích vajíček u jednoho druhu ptáků, které byly záminkou k zákazu DDT?

Odpovědět


Re: Které predátory likviduje?

Jiří Novák,2017-01-24 20:21:55

"Které predátory komárů likviduje DDT přednostně a jak?"

Zejména ryby. (A mj. taky vodní bezobratlé, ale to jsou málo významní predátoři komárů.) Nemám čas hledat materiály, ale třeba tady máte nějaká konkrétní čísla (LC50 pro příslušný druh v mg/l vody)
http://pmep.cce.cornell.edu/profiles/extoxnet/carbaryl-dicrotophos/ddt-ext.html
Ten výraz "96-hour LC50" znamená dávku, při které uhyne polovina sledovaných živočichů při 96 hodinové expozici.

"Čím konkrétně je škodlivá kumulace DDT v prostředí?"

Ani ne tak v prostředí, jako spíš přímo v organismech. DDT jak už jsem psal prostupuje potravním řetězcem. Jak to funguje máte shrnuté třeba tady:
https://en.wikipedia.org/wiki/Biomagnification
http://arnika.org/dichlordifenyltrichloretan-ddt

"Neodvoláváte se náhodou na původní tendenční "výzkumy" o zeslabení skořápek ptačích vajíček u jednoho druhu ptáků, které byly záminkou k zákazu DDT?"

Ne, neodvolávám. Nešlo o tendenční výzkumy. Nebyl to ani zdaleka jediný důvod pro zákaz DDT. Nehledě na to, že za určitých podmínek (například zrovna k likvidaci malárie) se DDT může stále legálně používat.
Nicméně, vzhledem k tomu, že komáři si už mnohde stačili vyvinout rezistenci, je to celkem nanic. Jediné, čeho se docílí, je likvidace vodních obratlovců (ti si rezistenci hned tak nevyvinou, to je snad jasné). A tím pádem nárůst množství komárů.

Odpovědět

Logika

Alexandr Kostka,2017-01-18 08:33:59

Nevím, mě zdravý selský rozum říká něco ve smyslu, že použití insekticidu v chlévě neodstraní moskytiéru v domě. Neodstraní, doplní.

Odpovědět

komárolapky

Stanislav Florian,2017-01-17 09:30:57

Já, co víc pamatuji staré, než nové, si vzpomenu na mucholapky, chytaly trochu i komáry. Byly v selském stavení třeba a dávaly se kolem světla. Nic zdraví škodlivého a dají se i spálit. V drogerii se dnes dá koupit feromonový pasek na mola moučného. Kůrovec se chytá na feromony. Vosy na zahradě se chytají do lahve s cukrovou vodou. Komáři v restauracích se odpuzují fluorescenčním zářením. V USA (na Floridě ?) zkoušejí geneticky neplodné komáry.
Jsou v přírodě přírodní predátoři komárů nebo paraziti, které by bylo možno využít?
Problém v Indii asi bude, že nemají stáj a levný zdroj světla a elektřiny. Efektivně rozprašovat i to osvědčené DDT bude těžké, leda ruční aerosolové lahve nebo obojky jak na psa. A škodlivý DDT určitě je s velkou kumulací v mléku a tucích a dlouhodobou kumulací v životním prostředí.

Odpovědět


Re: komárolapky

Jiří Novák,2017-01-17 12:41:34

Problém s DDT je v tom, že se neodbourává a prostupuje potravním řetězcem. Ve výsledku pak likviduje přednostně predátory komárů a po čase tak paradoxně zvyšuje jejich počet. A v důsledku samozřejmě vzroste promořenost malárií.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace