Francie a OPCW: V Chán Šajchúnu zabíjel sarin a viníkem je Asad  
Čerstvě zveřejněný dokument francouzských tajných služeb a o několik dní starší zpráva odborníků Organizace pro zákaz chemických zbraní hovoří o nedávném chemickém útoku v Sýrii jasně.

 

Organizace pro zákaz chemických zbraní
Organizace pro zákaz chemických zbraní

Francouzské tajné služby, které hrají v  oblasti Sýrie zásadní roli, dospěly k následujícím závěrům. Útok nervovým plynem, k němuž došlo kolem 6:30 ráno 4. dubna 2017 v syrském městě Chán Šajchún drženém opozicí, spáchaly jednotky loajální prezidentovi Bašáru al-Asadovi. Rozkaz k tomuto útoku vydal buď sám Asad anebo někdo z jeho bezprostřední blízkosti. Pokud jde o Asada, ten ve dvou interview prohlásil, že důkazy o chemickém útoku jsou falešné a také že jeho režim nikdy nepoužil chemické zbraně.

 

Jean-Marc Ayrault. Kredit: Remi Jouan / Wikimedia Commons.
Jean-Marc Ayrault. Kredit: Remi Jouan / Wikimedia Commons.

Oficiálně odtajněný a zveřejněný dokument, který dostala k dispozici agentura Reuters, ovšem hovoří jinak než Asad. Své závěry zpráva opírá především o vzorky získané z místa dopadu a z krve obětí chemického útoku. Jak pro média uvedl francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault, z analýzy vzorků vyplývá, že proces výroby použité chemické zbraně plně odpovídá unikátní metodě již dříve vyvinuté v laboratořích syrského režimu. Francie má k dispozici vzorky z předešlých chemických útoků Asadova režimu a francouzští specialisté je tudíž mohli porovnat.


Jak uvádí zpráva, významným, ale nikoliv jediným znakem chemického útoku ze 4. dubna je přítomnost hexaminu, který při výrobě sarinu používá právě syrský režim. Stejné znaky vykazují vzorky z předchozích chemických útoků, které získaly francouzské tajné služby. Je mezi nimi i nevybuchlý granát s chemickou náplní, který Francouzi zajistili po chemickém útoku Asadova režimu v syrském Sarakíbu, k němuž došlo 29. dubna 2013.

 

Mechanismus účinku sarinu v nervosvalové ploténce. Červeně sarin, žlutě acetylcholinesteráza, modře acetylcholin. Kredit: RicHard-59 / Wikimedia Commons.
Mechanismus účinku sarinu v nervosvalové ploténce. Červeně sarin, žlutě acetylcholinesteráza, modře acetylcholin. Kredit: RicHard-59 / Wikimedia Commons.

Zpráva francouzských tajných služeb dále uvádí, že zmíněný unikátní proces přípravy sarinu pro chemické zbraně vyvinulo vědecké centrum Asadova režimu Scientific Studies and Research Center (SSRC). S podobnými informacemi zjevně pracuje i americká administrativa, která v pondělí 24. dubna náhle potrestala 271 zaměstnanců tohoto zařízení individuálními sankcemi.


Když v roce 2013 došlo k chemickému útoku Asadova režimu v Ghútě na předměstí Damašku, který sarinem zmasakroval stovky civilních obyvatel, tak následný velký mezinárodní tlak vedl k dohodě Asada s USA a Ruskem, kdy Asadův režim souhlasil s kompletní likvidací programu chemických zbraní a také veškerých zásob chemického arzenálu. Zpráva francouzských tajných služeb teď ovšem dospěla k závěru, že existují nesmírně závažné pochyby o kompletnosti a důvěryhodnosti údajně úplné likvidace chemických zbraní Asadova režimu. Zpráva rovněž uvádí zhruba 140 chemických útoků, k nimž od roku 2012 pravděpodobně došlo v Sýrii, přičemž za naprostou většinu z nich se vší pravděpodobností přímo zodpovídá Asadův režim.


Francouzské tajné služby jsou si podle uvedené zprávy vědomy akce bojového letounu Suchoj Su-22 letectva Asadova režimu, který dne 4. dubna 2017 celkem šestkrát zasáhl město Chán Šajchún. Francouzi rovněž uvádějí, že vzorky odebrané z místa chemického útoku jsou plně konzistentní s útokem leteckou municí naplněnou bojovým nervovým plynem sarinem. Zpravodajci konstatují, že v situaci syrského konfliktu a za známých poměrů ve velitelské struktuře režimních jednotek to mohl být výhradně Bašár al-Asad anebo někdo z jeho nejužšího velení, kdo dal k tomuto útoku rozkaz.


Ve zprávě se dále lze dočíst, že syrská opozice, stejně jako džihádistické skupiny operující v oblasti nemají prostředky ani kapacitu na vývoj nervového bojového plynu ani provedení takového útoku. Zpráva dále potvrzuje, že se v oblasti nenacházejí žádné vojenské struktury či jednotky takzvaného islámského státu. Asadovo tvrzení, že útok byl vymyšlený, je podle zprávy věrohodně vyvráceno množstvím potvrzených obětí útoku, které byly dovezeny do nemocnic v Sýrii a také v Turecku. Existuje velké množství dokladů obyvatel zasažených neurotoxinem.


Francouzský dokument je v souladu se zprávou specialistů Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která byla zveřejněna 19. dubna. Podle této zprávy byl podle výsledků analýz několika specializovaných laboratoří při nedávném útoku v syrském Chán Šajchúnu použit nervový bojový plyn, a to organofosfát sarin, eventuálně jiný, sarinu velmi podobný a blízký organofosfát. Organizace pro zákaz chemických zbraní nemá mandát pro to, aby označila viníka útoku, tak se této role zhostila právě Francie. Podle francouzských diplomatických zdrojů Francie předala veškeré informace dalším zemím, a podle všeho o chemickém útoku v Chán Šajchúnu a jeho mezinárodních dopadech neslyšíme naposledy.

Literatura
Reuters 26. 4. 2017. French intelligence says Assad forces carried out sarin attack
OPCW 19. 4. 2017. OPCW Director-General Shares Incontrovertible Laboratory Results Concluding Exposure to Sarin

Datum: 27.04.2017
Tisk článku

Krajina s vlky - Honba za přízrakem Gévaudanu - Kvasnica Jaroslav Monte
 
 
cena původní: 650 Kč
cena: 559 Kč
Krajina s vlky - Honba za přízrakem Gévaudanu
Kvasnica Jaroslav Monte
Související články:

Jak by mohli Američané zničit syrské chemické zbraně?     Autor: Stanislav Mihulka (04.09.2013)
V Sýrii útočili nervovým plynem a nebyla to náhoda     Autor: Stanislav Mihulka (09.04.2017)
Pervitin doma uvaríte a uskladníte, sarin sotva     Autor: Matej Čiernik (13.04.2017)
Důkaz pro vojenský úder raketami Tomahawk ?     Autor: Karel Wágner (21.04.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace