Vesmírní agresoři trénují US jednotky na mimozemské konflikty  
Dnešní armády hodně spoléhají na podporu svých satelitů. Co kdyby na ně ale někdo ve vesmíru zaútočil? To je důležitý scénář pro výcvik.
Vesmírní agresoři v akci na Aljašce. Kredit: U.S. Air Force/Staff Sgt. Shawn Nickel.
Vesmírní agresoři v akci na Aljašce. Kredit: U.S. Air Force/Staff Sgt. Shawn Nickel.

Žijeme v horké době a není vyloučeno, že se naše šarvátky přenesou i do vesmíru. To je ale prostředí, se kterým vojáci nemají příliš zkušeností. Nicméně pokud nechtějí zítra bojovat včerejší válku, tak by měli na tento typ boje důkladně trénovat. V americké armádě mají právě tohle na práci pozoruhodné specializované jednotky, takzvané vesmírné agresory, anglicky Space Aggresors.

 

Služba při obraně satelitů, Schrieverova letecká základna. Kredit: US Air Force.
Služba při obraně satelitů, Schrieverova letecká základna. Kredit: US Air Force.

Vesmírné agresory tvoří dvě jednotky amerického letectva, konkrétně 26th Space Aggressor Squadron a 527th Space Aggressor Squadron. Obě tyto letky sídlí na Schrieverově letecké základně nedaleko Colorado Springs, stát Colorado, domovské základně 50. kosmického křídla (50th Space Wing), spadajícího pod Velitelství vzdušných a vesmírných sil (Air Force Space Command).


V řadách amerického letectva funguje více takových tréninkových jednotek. Připravují americké vojáky na nepřátelské útoky v leteckých operacích a nově také v informační a elektronické válce. Jak říká vedoucí výcviku letky 26th Space Aggressor Squadron, kapitán Christopher Barnes, tyhle jednotky „hrají špatné hochy“.


Úkolem vesmírných agresorů je co nejpřesvědčivěji zahrát protivníky amerických jednotek v mimozemském boji. Nejspíš se nepřevlékají za slizké vetřelce, ale snaží se objevit, prozkoumat nebo odvodit veškeré možné hrozby pro americké jednotky, satelity i kosmické lodě, které se týkají vesmírného prostoru. A pak, což je druhá část jejich práce, je musejí co nejlépe simulovat při výcviku ostatních vojáků.

 

527th Space Aggressor SQ.
527th Space Aggressor SQ.

Útoky vesmírných agresorů jsou jenom cvičné. Ale představitelé americké armády a výzvědných služeb varují, že hrozby v kosmickém prostoru jsou v dnešní době zcela reálné. Spojené státy při uplatňování své globální moci v tuto chvíli velmi intenzivně závisejí na vesmírných instalacích. Například slavný systém pro určení polohy GPS je ve skutečnosti síť 31 satelitů na vysokých oběžných drahách, které vlastní americká vláda a provozuje americké letectvo.

 

26th Space Aggressor SQ.
26th Space Aggressor SQ.

Vojáci o tomto vědí a hodlají na to reagovat. Připravují se na to, že by horký konflikt s některou mocností, vybavenou kosmickými technologiemi, mohl přerůst až do vesmírného prostoru. Pro americkou armádu je zdrojem obav především Čína, která podle dostupných informací vyvíjí celý arzenál zbraní, použitelných proti satelitům. Jde o rozmanité lasery, elektromagnetické railguny anebo výkonné mikrovlnné zbraně, které by mohli neutralizovat americké výzvědné, komunikační a navigační satelity.


Podle lidí z armády a výzvědných služeb je jistě na místě se ptát, proč cizí země tak usilovně vyvíjejí zbraně použitelné ve vesmíru, zbraně, které mohou vyřadit satelitní komunikaci nebo síť GPS. Ve vesmíru vzniká infrastruktura, která nevyhlíží příliš mírumilovně. To je příležitost pro vesmírného agresory. Studují existující i budoucí technologie a vymýšlejí různé taktiky, s nimiž by bylo možné zaútočit na americké vesmírné prostředky.


Aktivity vesmírných agresorů jsou z valné části tajné. Na veřejnost pronikly informace o tom, že jednou z takových taktik, které pak agresoři trénují s ostatními jednotkami, je rušení satelitů brutální silou (brute force jamming), které spočívá v posílání extrémně silných signálů satelitními sítěmi. Součástí takového výcviku přitom není jenom obrana proti útokům protivníka skrz vesmírný prostor, ale také nácvik činnosti bojových jednotek a velení v případě, že by se protivníkovi podařilo vyřadit americkou satelitní komunikace a GPS. V takovém případě přicházejí ke slovu alternativní navigační systémy a postupy, kdy se vojáci musejí obejít bez podpory satelitů.

Video:  Space aggressors test Airmen, prepare them for the enemy

 

 


Space Operations. 26th Space Aggressor SQ.


Literatura
Live Science 23. 5. 2017.

Datum: 26.05.2017
Tisk článku

Související články:

Americká protiraketová obrana vyvíjí zbraň proti jaderným hlavicím     Autor: Stanislav Mihulka (02.12.2016)
Američané úspěšně otestovali hejno mikrodronů vypuštěných z letadel     Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2017)
Laserové obranné štíty budou využívat efekt atmosférických čoček     Autor: Stanislav Mihulka (18.01.2017)Diskuze:

Prosba

Josef W,2017-06-01 10:18:45

Pane Kostko, to se fakt už nedá, nechcete s tím vaším zaslepeným antiamerikanismem jít "diskutovat" raději na novourepubliku, nebo ac-24? Tam budete mezi svými a vůbec nebude vadit, když nedokážete pochopit podstatu článku. Děkuji.

Odpovědět

Vesmirny agresor zo Zeme

Michal Lichvár,2017-05-29 12:07:58

Tak ono je to predovsetkym ochrana voci utokom zo Zeme, nie z vesmiru. Musia vediet co robit, ak by v pripade vojenskeho konfliktu s Cinou alebo Ruskom prisli o svoj navigacny system.

Imho, v pripade nudze by stacila jedna orbitalna detonacia neutronovej bomby.

Odpovědět

Tak nevím jestli ta dvacátá šestá

Josef Skramusky,2017-05-28 03:40:12

jsou Vogoni nebo Borgové. Veškerý odpor je zbytečný.

Odpovědět

Konflikty ve vesmíru.

Vlastislav Výprachtický,2017-05-27 02:59:37

Ochrana satelitů, stanic, a j. zařízení v případě konfliktu bude značně náročná. Systémy jako je GPS lze částečně nahradit laserovou komunikací, sdílecím kódovacím systémem a zálohou. Začnou se používat různé rušící aparatury, instalace antiraket i přes stanovené dohody, a řada dalších prvků. Takový scénář je odstrašující, pro každou velmoc zcela neefektivní a vedoucí ke zkáze. Nácvik obraných situací je správný, avšak případné dořešení vzniklé apokalyptické situace se nicméně musí uskutečnit na Zemi nikoliv ve vesmíru.

Odpovědět


Re: Konflikty ve vesmíru.

Antonín Lejsek,2017-05-27 04:58:13

Neumím si moc představit, že by satelity šlo reálně chránit. Armáda musí počítat s tím, že o ně přijde. Proto taky hledá cesty, jak rychle vypouštět další: http://cdr.cz/clanek/boeing-blue-origin-postavi-vojensky-hypersonicky-raketoplan-phantom-express

Odpovědět


Re: Re: Konflikty ve vesmíru.

Martin X,2017-05-27 12:09:31

Otazne je, ci po masivnom utoku na nepriatelske satelity (a utoku druhej strany na tie "nase") bude mat este zmysel nejake satelity vypustat. Na obeznej drahe bude tolko trosiek, ze cas prezitia satelitu bude minimalny.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kessler_syndrome

Odpovědět

Hmm

leoš chvojka,2017-05-26 22:37:44

Chudáci,nikdy nepochopí,že dualismus je pouhá iluze.

Odpovědět

Emzáci

Alexandr Kostka,2017-05-26 17:19:36

Začít střílet na něco co přiletí z hlubokého vesmíru je nápad hodný řádně oprýmkovaného generála. Pokud to bude agresivní naštve se to. Pokud to původně agresivní nebude, naštve se to možná ještě víc. A tak či onak, cokoliv co by přilétlo bude mít o hodně pokročilejší techniku než my. A zaútočit (nejlépe preventivně) na protivníka s o hodně vyspělejší technikou není zrovna dobrý nápad. Tuplem, když o něm naprosto nic nevím.

Odpovědět


Re: Emzáci

Tomáš Lízner,2017-05-26 21:11:55

Já bych Vám tuplem doporučil si nejprve článek přečíst...

Odpovědět


Re: Re: Emzáci

Alexandr Kostka,2017-05-27 17:32:42

Četl jsem. A kdykoliv doposud USA hovořily o míru a obraně, tak se chystaly napadnout další zem. Takže je oázkou koho tentokrát.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace