Dojmy z polské konference  
…aneb Stručné zhodnocení očima účastníka

Momentka z prezentace holandského badatele Dicka Mola, který zachránil ze sibiřského permafrostu již nejednu skvěle zachovanou mršinu mamuta srstnatého. Kredit: Autor článku
Momentka z prezentace holandského badatele Dicka Mola, který zachránil ze sibiřského permafrostu již nejednu skvěle zachovanou mršinu mamuta srstnatého.

Právě dnes končí v areálu tematického parku zvaného JuraPark Krasiejów (nedaleko města Opole na jihu Polska) vědecká konference Bringing Palaeontology to People. Spolupořadatelem byl i autor popisu jediného známého dinosauřího zubu z území České republiky, Daniel Madzia (který momentálně působí ve Varšavě). Právě on měl první prezentaci, při které představil svůj web Wild Prehistory a na jeho příkladě osvětlil některé podnětné souvislosti, týkající se popularizace paleontologie mezi veřejností. Na téma „paleontologie a veřejnost“ poté promlouvala i ruská paleontoložka Elena Jagt-Yazykova a následně polský spisovatel a popularizátor paleontologie Wojciech Mikolusko. Nesmírně zajímavé pak bylo povídání Holanďana Dicka Mola, muže, který zachraňuje cenné exempláře srstnatých mamutů ze sibiřského permafrostu. Součástí jeho prezentace byla i možnost přičichnutí ke skutečné mamutí srsti staré přes 18 000 let – která byla cítit výrazně „slaně“.

 

Modely dvou dospělých tyranosaurů a triceratopse v areálu JuraParku Krasiejów. Na hlavách jim často posedávají jejich opeření evoluční potomci. V pozadí výchoz svrchnotriasových sedimentů, pocházejících z doby, která těmto dinosaurům předcházela asi o 160 milionů let. Kredit: Autor článku.
Modely dvou dospělých tyranosaurů a triceratopse v areálu JuraParku Krasiejów. Na hlavách jim často posedávají jejich opeření evoluční potomci. V pozadí výchoz svrchnotriasových sedimentů, pocházejících z doby, která těmto dinosaurům předcházela asi o 160 milionů let. Kredit: Autor článku.

Slovo si vzal také Molův krajan John W. M. Jagt z Přírodovědeckého muzea v Maastrichtu, který velmi zajímavě vyprávěl o spolupráci mezi vědci a nadšenými sběrateli fosilií (tato spolupráce v Holandsku zatím velmi dobře funguje). Do třetice se představil i další nizozemský vědec Eric Mulder, který si připravil opět zajímavou a zároveň i zábavnou přednášku s názvem „Proč hadi nemají nohy?“. Kromě popularizačního aspektu zde zmínil také problematiku evo-devo a evoluce obecně. Nechyběla také přednáška věnovaná kvalitě zobrazení dinosaurů a dalších pravěkých živočichů ve filmech, počínaje snímkem Ztracený svět z roku 1925 a konče nadcházejícím pokračováním Jurského světa, který má do kin přijít v červnu příštího roku. Součástí programu byla i ukázka využití metody fotogrammetrie pro uchování fosilií v podobě 3D virtuálních modelů a ukázka preparace a čištění zkamenělin, získaných na lokalitě v areálu JuraParku (kde se nacházejí dnes již proslulé svrchnotriasové sedimenty s nálezy mnoha zajímavých plazů i obojživelníků). Větší část programu se odehrávala v budově zdejšího Muzea evoluce člověka, otevřeného teprve před dvěma lety.

 

Další povedené modely z JuraParku Krasiejów, tentokrát pozdně jurského sauropoda brachiosaura. Modely představují asi 3/4 skutečné velikosti těchto dinosaurů, přesto jsou z blízkého pohledu impozantní. Kredit: Autor článku.
Další povedené modely z JuraParku Krasiejów, tentokrát pozdně jurského sauropoda brachiosaura. Modely představují asi 3/4 skutečné velikosti těchto dinosaurů, přesto jsou z blízkého pohledu impozantní. Kredit: Autor článku.

Samostatnou kapitolou je zmiňovaný JuraPark a jeho expozice, představující rozlohou jeden z největších „dinoparků“ v celé Střední Evropě. Park byl otevřen v roce 2010 a je jedním z několika JuraParků na území našich severních sousedů. Od svého otevření už nedoznal velkých změn, ale v současnosti se v jeho areálu nacházejí i atrakce typu „tunelu času“, 5D kina, akvária s virtuálními pravěkými obyvateli moří, půjčovnou vodních šlapadel, je zde také několik dětských hřišť a jídelny různého druhu. Modely dinosaurů jsou anatomicky (až na některé výjimky) poměrně přesné a převyšují kvalitou o celou třídu české dinoparky. Teropodi jsou většinou barevní a opeření, stavba těla je dynamická, dobře vypadají i dinosauří „šupiny“. Kromě dinosaurů zde ale najdeme také modely ptakoještěrů, dicynodontů, temnospondylních obojživelníků a mnoha dalších druhohorních obratlovců. Součástí expozice je i malé muzeum přímo na lokalitě, kde můžete vidět napůl odkryté fosilie metoposaurů a dalších triasových obyvatel Krasiejowa takříkajíc in situ. Tento blog určitě nemá plnit reklamní funkci, ale v tomto případě si dovolím návštěvu JuraParku Krasiejów nejen všem zájemcům o paleontologii doporučit, a to zejména jako dvou až třídenní rodinný výlet s dětmi.

 

Psáno pro Dinosaurusblog a osel.cz

 

Odkazy:

http://www.wildprehistory.com/

http://www.juraparkkrasiejow.pl/

http://en.wikipedia.org/wiki/Dick_Mol

http://cs.wikipedia.org/wiki/Krasiej%C3%B3w

Datum: 03.07.2017
Tisk článku

Paralelní světy - Kaku Michio
 
 
cena původní: 499 Kč
cena: 419 Kč
Paralelní světy
Kaku Michio

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace