Supervulkány jsou horší než asteroidy. A NASA navrhuje řešení  
Pád asteroidu by byl hrozný. Ale podle odborníků NASA představují akutní hrozbu spíše supervulkány. Co jim zkusit pustit žilou?

 

V hlubinách číhají monstra. Kredit: CC0 Creative Commons.
V hlubinách číhají monstra. Kredit: CC0 Creative Commons.

Pokud víme, tak je na Zemi tak asi dvacítka aktivních supervulkánů. Odborníci odhadují, že se pořádná erupce některého z těchto supervulkánů odehraje zhruba jednou za 100 tisíc let. Není úplně jasné, co všechno taková megaerupce na Zemi způsobí, ale nejspíš nastane dlouhá vulkanická zima, která rozvrátí zemědělství a vyhladoví většinu lidstva. V OSN nedávno odhadli, že v podobném případě, pokud nedojde k destrukci skladů a nebudou větší problémy s distribucí jídla, vydrží zásoby potravin pro lidstvo 74 dní.

Brian Cox. Kredit: B. Cox.
Brian Cox. Kredit: B. Cox.

 

V NASA berou hrozbu erupce supervulkánu docela vážně. Brian Cox z Laboratoře tryskového pohonu NASA je přesvědčen, že supervulkán představuje reálnější a naléhavější riziko, nežli zásah Země asteroidem nebo kometárním jádrem. Na rozdíl od konspirátorů a přivolávačů posledních soudů má ale Cox představu, co bychom s tím mohli udělat.

 

Supervulkán Yellowstone naposledy vybuchl asi před 600 tisíci let. Následky exploze byly apokalyptické. Polovinu dnešních USA pokryl popel, který zahubil prakticky vše živé. Supervulkán tehdy nepochybně dramaticky ovlivnil celý svět, na dlouhou dobu. Pokud bychom tomu mohli zabránit, měli bychom se o to alespoň pokusit.

Příšera v Yellowstone. Kredit: Kbh3rd / Wikimedia Commons.
Příšera v Yellowstone. Kredit: Kbh3rd / Wikimedia Commons.

 

Supervulkán je jako strašlivé, ohromné, bestiálně divoké zvíře. Jak něco takového zkrotit? Cox navrhuje logické a v principu velmi jednoduché řešení. Ochladit rozjetý supervulkán tím, že z něj odebereme teplo. Většina tepla ze supervulkánů vlastně uniká do atmosféry, prostřednictvím vody, která proudí z hlubin na povrch. Zbylé teplo se ale pozvolna hromadí v magmatickém krbu, kde přispívá k dalšímu a dalšímu roztavování okolních hornin a rozpouštění plynů v tavenině. Až jednou teplo magmatického krbu v jeho horní části překročí určitý práh, tak dojde k explozi. Zatím je to zřejmě nevyhnutelné.

 

Yellowstone jako oáza klidu a míru. Kredit: Ed Austin / Herb Jones.
Yellowstone jako oáza klidu a míru. Kredit: Ed Austin / Herb Jones.

Podle odhadů NASA by to pomohlo zvýšení odběru tepla ze supervulkánu Yellowstone o 35 procent. Yellowstone, stejně jako i další supervulkány, je vlastně gigantický generátor tepla, jehož výkon v případě Yellowstone odpovídá asi 6 velkým elektrárnám. Odvedení tepla z magmatického superkrbu by ze supervulkánu, doufejme, udělalo krotkého beránka.

 

NASA navrhuje vrtat. Mohli bychom se provrtat asi 10 kilometrů do supervulkánu. Vrtem by pak do supervulkánu tekla voda pod velkým tlakem, která by se ohřála na zhruba 350 stupňů Celsia a takto horká by se vracela zpět na povrch. Tímto postupem by bylo možné, pěkně pomalu, den za dnem, odebírat teplo z rozpálené náruče supervulkánu.

 

Vrtání do nebezpečného supervulkánu zní sice šíleně, ale tenhle projekt je reálný. Není samozřejmě bez rizika, ale mohl by zachránit situaci. V NASA odhadují náklady takové záchrany civilizace na asi 3,5 miliardy dolarů. To je méně než čtvrtina účtu za výrobu nejnovější letadlové superlodi amerického námořnictva USS Gerald R. Ford. Něco takového by politici v USA mohli obhájit. Cena za případnou explozi supervulkánu by byla samozřejmě mnohem vyšší.

 

Výborné je i to, že odčerpávání horka ze supervulkánu by si na sebe vydělalo. Horkou vodu z hlubin by totiž mohla využít velmi výkonná geotermální elektrárna. Ze záchrany USA a celé civilizace by nakonec mohl být lukrativní podnik.


Velmi důležité samozřejmě bude to, aby taková operace zklidnění supervulkánu nenapáchala více škody, než užitku. Trasa vrtu se bude muset pořádně promyslet, aby vrt nenarušil magmatický krb a vlastně tím neodpálil supervulkán a nezpůsobil to, čemu měl zabránit. Snad bude fungovat vrtání z boku a ve spodní části magmatického krbu. Jak se zdá geotermální inženýři nám budou zachraňovat kůži.

Video: Why the Yellowstone Supervolcano Could Be Huge


Literatura
Daily Galaxy 20. 8. 2017.

Datum: 21.08.2017
Tisk článku

Související články:

Ještě větší magmatický krb, než jsme doufali     Autor: Stanislav Mihulka (18.12.2013)
V Yellowstone uniká pradávné helium     Autor: Stanislav Mihulka (24.02.2014)
Pod Flegrejskými poli u Neapole se dějí věci. Čeká nás devastující erupce?     Autor: Stanislav Mihulka (22.12.2016)Diskuze:

Uplna hlupost. Americke sci-fi

Jozef Gatial,2017-08-24 20:50:00

To akoze jednym vrtom ochladime supervulkan? Aj keby ich bolo tisic a dokazali by vykryt povrch magmoveho hribu bolo by to max. do hlbky par 100 metrov od konca vrtov ale ten "problem" je par desiatok kilometrov hlboko. Technickejsie zdatni by mozno obetovali cast svojho volneho casu a zratali autorom myslienky kolko tepla sa da odviest jednym vrtom a aka je energia supervulkanu

Odpovědět


Re: Uplna hlupost. Americke sci-fi

Milan Krnic,2017-08-27 11:13:51

Reálné problémy jsou těžké na řešení, tedy se někteří uchylují k takovými fantastickým věcem se supervulkánem, no. Je to pochopitelné. Psychologie - popření :)

Odpovědět

Kimova atomovka

Martin X,2017-08-22 22:08:01

Len aby im Kim-Tucne-Prasa este pred navrtanim do Yellowstone nevrhol jednu atomovku, "idealne" v bunker-buster verzii.

Odpovědět


Re: Kimova atomovka

Pája Vašků,2017-08-24 09:27:57

Pod Severní Koreou je taky jeden supervulkán - Pektusan. Jen aby si ho neaktivovali těmi podzemními atomovými testy...

Odpovědět

vrt Thor se superkritickou parou

Martin C,2017-08-22 13:48:54

Doporucuji sledovat experimentalni vrt Thor

https://iddp.is/

o kterem se psalo i na Oslu

http://www.osel.cz/9082-na-islandu-vrtaji-nejzhavejsi-diru-na-svete.html

Pokud bude funkcni a zarizeni bude dlouhodobe schopno generovat predpokladany vykon 50MW otevira se dle meho technicky schudna cesta k navrtani supervulkanu i kdyz geologicke podminky jsou odlisne.

Odpovědět

Běhounek, Akce L

František Kroupa,2017-08-21 21:39:10

Nebo jsem prakticky totéž četl jinde? Ale myslím, že ne, jen se vrtalo uprostřed Atlasntiku.

Odpovědět

Supervulkán

Josef Šoltes,2017-08-21 20:49:38

Podle toho, co jsem četl, by byl výbuch supervulkánu typu Yellowstone v podstatě konec civilizace, jak ji známe. Americký kontinent by zahubil popel, ostatní kontinenty zima, nedostatek energií, zhroucení civilizace a hlad.

Odpovědět

Kdo stojí o zkrocení Yellowstonu

Tomáš Černák,2017-08-21 16:31:48

naopak, čím dříve vybuchne tím lépe. Největší ohřívač a znčišťovatel planety ze dne na den zanikne, vulkanická zima ochladí oceány, čímž jim zvýší schopnost odebírat z atmosféry skleníkové plyny a v zaostalých končinách Země pořeší na stovky let problém s přemnožením jednoho zákeřného viru této krásné planety.

A ve vyspělých částech zanikne zrůdný kapitalizmus a nahradí ho nějaká forma přívětivějšího socializmu (bez přerozdělování to v době nouze nejde).

Zn.: Lidí je jak sraček :-)

Odpovědět


Co ti brání začít sám se sebou,

Pavel S,2017-08-21 20:07:35

ty zrůdný socialisto? :-)

Zn.: příklady táhnou

Odpovědět


Re: Kdo stojí o zkrocení Yellowstonu

Josef Šoltes,2017-08-21 20:46:16

Jojo, až přijdeš přerozdělovat ke mně domů, přerozdělím ti mezi oči dva brokové náboje z dvouhlavňovky.

Odpovědět


Re: Re: Kdo stojí o zkrocení Yellowstonu

Jiří Novák,2017-08-21 21:15:53

Zbytečné. Náboje budou v SHTF situaci nedostatkové zboží / platidlo. Levicovost se dá stejně efektivně léčit vidlema. Ovšem pozor, vidle na brambory mívají záměrně tupé konce, takže se nehodí k léčebným účelům. Na běžného levičáka jsou nejlepší klasické podávky.

Odpovědět


Re: Re: Re: Kdo stojí o zkrocení Yellowstonu

Jaroslav Pešek,2017-08-22 07:10:16

Problém je ten, že nic takového, jako pravičák neexistuje. Jsou to levičáci, kteří si jen říkají pravičáci.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Kdo stojí o zkrocení Yellowstonu

Jiří Novák,2017-08-22 08:41:25

Nic takového jako banán neexistuje. Je to pomeranč, kterému se jen říká banán.

Odpovědět

Řešení NASA.

Vlastislav Výprachtický,2017-08-21 13:32:57

Řešení podle NASA je lákavé, avšak může to dopadnout, jako když navrtáte tlakový parní kotel za plného provozu. Takových míst je na naší planetě více.

Odpovědět

Řešení NASA.

Vlastislav Výprachtický,2017-08-21 13:32:56

Řešení podle NASA je lákavé, avšak může to dopadnout, jako když navrtáte tlakový parní kotel za plného provozu. Takových míst je na naší planetě více.

Odpovědět

Pája Vašků,2017-08-21 13:02:50

Myšlenka ochlazovat sopku takovýmto geotermálním vrtem jistě v minulosti již napadla snad každého druhého školáčka, a asi každého čtenáře Osla, hned jak se dozvěděl, že takováto nebezpečná supersopka existuje. Nápad pana Coxa mi tedy nepřijde ničím zajímavý, převratný nebo inovativní.
Geotermální energetice nerozumím. Ale myslím si, že se to realizovat nebude. Je to moc riskantní. Směr vrtů do takové hloubky se asi obtížně řídí a není přesnější představa o topologii podloží a krbu. Vrtání (nutně soustavy několika vrtů pro jeden zdrojový vrt) by mohlo uvolnit tlak uvnitř krbu, začaly by vrtem unikat plyny a páry, lokálně by poklesl tlak, takže by obsah krbu dále plynoval až by to celé vybuchlo, jako otevřená natlakovaná láhev sodovky. I pokud by byl vrt utěsněn bezpečně, může samotné vrtání a nebo tlakování vody a vytváření dilatačních zlomů a spár způsobit lokální zemětřesení, které by mohlo sopku odstartovat (bylo by to asi HDR?) I kdyby vše šlapalo jak má, může kdykoli v budoucnu nastat nějaká nehoda s tlakováním vody, další zemětřesení atd. Neexistuje varianta, že když se to náhodu nějak nepovede, tak se nic neděje, zkusíme to znova. To by pak bylo big, big, great a huge a amerika by byla first fuč.

Odpovědět


Re:

Zab Hazar,2017-08-22 21:04:43

Připomnělo mi to seriál z Ohníčku "Profesor Dugan", tam se pokoušeli zmírnit seizmiku odpálením atomovky dole u oceánského zlomu.
Vrtat do Yellowstonu je z mého pohledu zcela šílený podnik, připadající snad jedině coby poslední šance tváří tvář nevyhnutelné katastrofě. Nejsou žádné předchozí projekty, které by mohly naznačit kudy ano a kudy ne; bylo by to hop anebo trop, a všichni víme, jakými bolestivými karamboly prochází každý nový industriální projekt než se aspoň trochu vychytá. A jak výše správně řečeno, tlak v celém průřezu toho pekelného podzemního kotle je a bude alfa omega. Tváří tvář silám, které ještě před cca 10 lety zvedaly celý Yellowstone o 7 cm ročně, mi přijdou nějaké technické výpočty, bezpečnostní násobky a počítačové simulace žalostně nedostatečné.

Odpovědět

Vrt

Alexandr Kostka,2017-08-21 11:29:49

"drobným" nedostatkem myšlenky je to, že do hloubi 10 km nedovedeme vrtat ani v absolutně "klidném a studeném" místě, což okraj supervulkánu fakt není. Nehledě k tomu, že vrtat do jakékoliv sopky je riskantní, natož do té největší známé. A určitě by nestačil jeden vrt, musela by to být soustava mnoha vrtů na víc místech. Na druhou stranu, nadělat ze sopek obří geotermální elektrárny by nebylo špatné. Energie je tam spousty, a na rozdíl od třeba větrníků nebo solárů, je to stabilní zdroj.

Odpovědět


Re: Vrt

Ludvík Urban,2017-08-21 12:07:43

S vrtáním jako takovým problém asi není.
Ten nastane, když se tam požene studená voda, aby se dělala pára pro turbínu.
Okolí vrtu se totiž časem ochladí tak, že ohřívání vody přestane vytvářet profit.
A musí se vrtat znova.

Ač to zní jako scifi, bez aktivního odebírání tepla magmatickému vrtu,
to dřív či později bouchne tak, až se scénáristům z Hollywoodu tají dech.

Cokoliv, co odebere aspoň kus tepla bude lepší než plácání prazdné slámy a nicnedělání.

Odpovědět


Re: Vrt

Martin Smatana,2017-08-21 17:50:18

Buďte si istý, že Američania to dokážu. Tí už vykonali onakvejšie veci, napríklad prevŕtali sa až k spiacemu zemskému jadru a roztočili ho, aby zachránili svet. A natočili o tom dokumentárny film.

https://www.csfd.cz/film/142-jadro/prehled/

Odpovědět


Re: Re: Vrt

Radoslav Porizek,2017-08-24 00:01:40

Ten film ma svojim sposobom velmi zaujal.
Odhliadnut od ostatnych fyzikalnych nezmyslov typu latka v pevnom skupenstve moze vzdorovat pomerom (tlaku a teplote) pri zemskom jadre, ma zaujal ten principialny: ZAKON ZACHOVANIA MOMENTU HYBNOSTI.
.
Uz na zakladnej skole nam vypravaju o krasokorculiarov robiacich piruetu (co je mimochodom vyargumentovane zjednodusene a zle, pretoze krasokorculiari nie su pevne telesa).
Sebesilnejsi vybuch teda nemoze zmenit rotaciu Zeme ako celku prave kvoli zakonu zachovania momentu hybnosti (po slovenksky rotacie).
.
Myslim, ze kredibilita NASA postupne upada: ci uz su to pavedecke alarmisticke prehlasenia ohladom globalneho oteplovania, alebo hranie sa na zachrancov sveta vo vymyslenych hrozbach - to ako nazaj vulkanicka cinnost nas ohrozuje viac ako meteorit?

Odpovědět

Výkon

Lvy Janáček,2017-08-21 11:05:10

Dobrý den, nebylo by, prosím, možné převést výkon 6 elektráren na počet vozů Fabia 1.0 TSI? Předem děkuji.

Odpovědět


Re: Výkon

Karel Rabl,2017-08-23 00:10:32

no podle mého odhadu je to asi 80 až 120 tisíc aut Fábia 1.0 TSI.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace