Japonská společnost plánuje na rok 2019 první umělý roj meteorů  
Meteory jsou elegantní, oslnivou podívanou. Proč ale spoléhat na náhodu a pěkné počasí, když si takovou spršku můžeme vytvořit sami.
Dočkáme se umělého roje meteoritů. Kredit: NASA/JPL.
Dočkáme se umělého roje meteorů. Kredit: NASA/JPL.

Japonská společnost Astro Live Experience (ALE) loni ohlásila, že hodlá vytvořit první umělý roj meteoroidů. Teď své plány upřesnili s tím, že to chtějí udělat v roce 2019. Jejich projekt nese jméno Shooting Star Challenge a spočívá v tom, že ALE vytvoří falešný roj meteoroidů, které proletí nad oblastí Vnitřního moře, rozprostírajícího se mezi japonskými ostrovy Honšú, Šikoku a Kjúšú.

 

Lena Okajima. Kredit: Cabinet Office, Government of Japan.
Lena Okajima. Kredit: Cabinet Office, Government of Japan.

Společnost ALE zamýšlí už příští rok vypustit na oběžnou dráhu zkušební mikrosatelit. Bude mít velikost asi 60 cm a bude obsahovat něco mezi 300 a 400 kuliček. Tento satelit bude na speciální, tzv. heliosynchronní oběžné dráze. Na této dráze satelit kombinuje výšku a sklon takovým způsobem, že prochází nad určeným místem povrchu Země vždy ve stejném slunečním čase.


Satelit společnost ALE bude ve výšce asi 500 kilometrů nad povrchem Země. Když se bude pohybovat nad Austrálií, tak vypálí své kuličky do atmosféry. Falešným meteoroidům bude trvat asi tak 15 minut, než se dostanou do výšky kolem 60 kilometrů, kde začnou hořet.

Oblast Vnitřního moře. Kredit: Christian Günther / Wikimedia Commons.
Oblast Vnitřního moře. Kredit: Christian Günther / Wikimedia Commons.


Každá z těchto kuliček bude plát plamenem asi 5 až 10 sekund. Tím kuličky vytvoří oslnivé meteory, které budou viditelné do vzdálenosti až 200 kilometrů. Takový meteor bude v tu chvíli jasný jako hvězda Sírius. Tým společnosti ALE také zvažuje, že těmto meteorům zařídí rozmanité barvy.

 

Satelit společnosti ALE. Kredit: YouTube/ALE Co. Ltd.
Satelit společnosti ALE. Kredit: YouTube/ALE Co. Ltd.

Oblast pro vypuštění prvního umělého  roje meteorů byla vybrána kvůli tomu, že je tam velmi často jasná noční obloha. Stejně tak ale přispělo i to, že jde o krásné a velmi populární místo. Šéfka ALE a astronomka Lena Okajima prohlásila, že lidé v této době často hledí dolů, obvykle do svých chytrých telefonů. Jejím přáním je, aby se lidé zase podívali vzhůru k obloze.

 

Společnost ALE úzce spolupracuje s vědci Univerzity Tohoku a Tokijské metropolitní univerzity. Ti mají na starost design mikrosatelitu, jeho výrobu a také orbitální simulace. Badatelé z Institutu Kanagawa a Univerzity Nihon se zase podílejí na vývoji materiálů pro tuto misi. Společnost ALE se rovněž spojila se supermarketovým gigantem Family Mart a s japonským přepravcem Japan Airlines. Mezi lidmi kolují zvěsti, že umělý roj by se mohl stát součástí úvodní ceremonie Olympijských her v Tokiu, která se odehraje právě v roce 2020.

Video:  Concept of making the meteor shower


Literatura
IFL Science 21. 11. 2017.

Datum: 23.11.2017
Tisk článku

Související články:

Miniaturní satelit O/Oreos novým úspěchem NASA     Autor: Stanislav Mihulka (28.11.2010)
Česko se vrací do vesmíru: Indická raketa vynesla nanosatelit VZLUSat-1     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2017)
Nejmenší satelity ve vesmíru jsou prvním krokem na cestě ke hvězdám     Autor: Stanislav Mihulka (29.07.2017)Diskuze:

KIM

Jan Jakub Mikl,2017-11-29 15:10:39

Soudruh Kim je asi předběhl :-)))

Odpovědět

Rusko

Lubomír Sopůšek,2017-11-23 21:32:57

To už zkoušeli Rusové v roce 2001

Odpovědět

Různá poškození

Bohumír Tichánek,2017-11-23 21:07:18

Tento článek o zamořování světa zbytečnými předměty v kosmu, dopravené raketou, jakoby zde navazoval na články z 21. a 22. listopadu. Pod nimi se diskutovalo ohledně poškozování nebo nepoškozování přírody.
Je známý zásadní úbytek motýlů, již desítky let. O úbytku 75 % hmyzu v SRN se psalo nedávno. Poškození stromů elektromagnetickým polem poblíž wi-fi vysílačů. Hliník, jenž je zjišťován v ulicích, vydrolený z hliníkových komínových vložek. Přibývá plastů v oceánech, což rybám škodí. A podstatné snížení počtu živočichů v oceánech je známé už desítky let.
Bratislava zakázala ohňostroje, taky zbytečný, i když krásný zdroj chemického znečištění krajiny - od loňského listopadu. Povoleny pouze profesionální ohňostroje, scénická pyrotechnika a prskavky.
I když kuliček bude nepatrné množství, palivo pro raketu k tomu, přesto „první umělý roj meteorů roku 2019“ trochu přispěje k podobným škodám.

Odpovědět


Re: Různá poškození

Fanda Sin,2017-11-28 13:15:04

Nechci polemizovat s celým Vaším příspěvkem, i když s ním příliš nesouhlasím, ale mohl bych požádat o relativní odkazy k Vašim tvrzením?

Především by mě zajímalo poškození stromů wifi signálem.
To by u silných vysílačů přece pak nemohli růst žádné stromy v okruhu několika set (?kilo?)metrů.
V porovnání vysílacího výkonu wifi a třeba "plošného" TV signálu. 0.5W oproti 50-100 kW (v ČR je myslím povolen max. wifi výkon pouze 0.1W)

Odpovědět

Radek Fiala,2017-11-23 17:30:39

Nešlo by nějak udělat meteority z toho smetí, co tam nahoře létá po letech do vesmíru?

Odpovědět


Re:

Jiří Novák,2017-11-24 09:43:40

Určitě jo, ale to by bylo příliš rozumné, prospěšné a navíc ekologické. Mnohem tržnější řešení je udělat kolem sebe další svinčík.

Odpovědět


Re:

Radim Polášek,2017-11-24 10:10:39

A jak byste to chtěl udělat?
Pokud to letí opačným směrem, může být vzájemná rychlost i nad takových 15 kilometrů za sekundu. Při takové rychlosti je kritický i zásah částečkou o objemu hluboko pod milimetr krychlový. A vlastní prostor, kde se to smetí vyskytuje, je ve výškách od cca 80 kilometrů po cca až 1500 kilometrů nad zemí.
Dohnat takovou částečku, srovnat s ní rychlost a potom ji sebrat by pro větší množství toho smetí v prostoru bylo extrémně náročné na zdroje. Působit silou na dálku je zatím scifi.
Jediná trochu rozumná možnost je laser. Musíte ale tu částečku o řekněme velikosti milimetru na ty desítky až stovky kilometrů přesně zaměřit a ten laser na té částečce vést po dostatečně dlouhou dobu, desetiny sekundy, sekundu..., aby se zahřála na mnoho tisíc stupňů a vypařila. To je zatím dnešními prostředky nedosažitelné.
U velkých trosek, které se dá ze země nebo ze stanic monitorovat dnešními radary a jejichž oběžné dráhy jsou spočítány, by se dalo přesně namířeným laserem odpařit některé jejich části a vzniklým reakčním efektem rozpínajících se zplodin by se možná dala jejich oběžná dráha změnit tak, aby troska spadla a zanikla v atmosféře. Ale takhle přesný laser zatím myslím taky není dostupný.

Odpovědět

Už jsem se lekl

Jan Kavalír,2017-11-23 15:44:51

Naštěstí nepůjde o meteority, ale o meteory. :-)))

Odpovědět


Re: Už jsem se lekl

Bohuslav Rameš,2017-11-23 16:08:38

Inu, ty kuličky asi budou umělé meteoroidy, lidi budou koukat na meteory a doufejme, že na ně nespadne žádný meteorit :)

Odpovědět


Re: Nápad

Lenka Fiala,2017-11-23 17:33:36

Bezva nápad, divím se, že to už dávno někoho nenapadlo. Myslím, že je nás hodně, co se rády díváme na meteority a něco si při tom přejeme :)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace