Čínský lovec temné hmoty objevil zajímavý signál  
Experiment DAMPE (Dark Matter Particle Explorer), přezdívaný Wukong, hledá WIMPy, hypotetické masivní částice, které by mohly představovat temnou hmotu. A něco našel. Temná hmota to být nemusí, ale o vzrušení se objev rozhodně postaral.
Satelit pro lov temné hmoty DAMPE aka Wukong. Kredit: National Space Science Center, Chinese Academy of Science.
Satelit pro lov temné hmoty DAMPE aka Wukong. Kredit: National Space Science Center, Chinese Academy of Science.

Temná hmota je stále záhadná. Nevíme, co ji tvoří, a ne každý si je jistý, jestli skutečně existuje. Rozhodně dělá čest svému jménu. Vědci se ale nevzdávají a pomocí rozmanitých experimentů na Zemi, pod zemí, i ve vesmíru, se snaží vystopovat její podstatu. Je to fascinující boj proti celému vesmíru a my jsme jeho očitými svědky.

 

Teleskop CALET z paluby ISS. Kredit: NASA.
Teleskop CALET z paluby ISS. Kredit: NASA.

Se zajímavým objevem se teď hlásí pozoruhodný čínský satelit pátrající po temné hmotě. Projektu DAMPE (Dark Matter Particle Explorer) se v astrofyzikálních nálevnách přezdívá Wukong, podle Opičího krále Suna Wu-kchunga, hlavního hrdiny populárního čínského románu ze 16. století „Putování na západ“ od Wu Čcheng-ena.

 

Satelit DAMPE vypustili do vesmíru v prosinci 2015. Jeho úkolem je hledat signály rozpadu hypotetických částic temné hmoty, WIMPů (Weakly interacting massive particle). Pokud samozřejmě temná hmota existuje a pokud ji tvoří právě WIMPy. Jestli tomu tak je, tak by se WIMPy občas mohly navzájem anihilovat, přičemž by vznikaly páry elektronu s pozitronem. A DAMPE by to mohl vystopovat. Na projektu DAMPE se podílí více než stovka vědců z Číny, Švýcarska a Itálie. Samotný satelit teď pracuje ve výšce zhruba 500 kilometrů nad zemským povrchem.

 

Časopis Nature nedávno uveřejnil první výsledky pozorování zmíněného satelitu DAMPE. Během prvních 530 dní svých vědeckých pozorování DAMPE detekoval 1,5 milionu elektronů a pozitronů kosmického záření s energií nad 25 gigaelektronvoltů (GeV). A rovněž také detekoval asi 3,5 miliard částic kosmického záření s energií nad 100 teraelektronvoltů (TeV). Satelit by měl lovit temnou hmotu pět let a za tu dobu by měl detekovat asi 10 miliard částic kosmického záření.

 

Opičí král, jak ho známe i u nás. Kredit: CCTV.
Opičí král, jak ho známe i u nás. Kredit: CCTV.

Už teď je ale jasné, že DAMPE objevil něco zajímavého. Ve zpracovaných datech je patrný spektrální zlom (spectral break), čili nápadný posun v energetickém spektru elektronů a pozitronů kosmického záření, který se nachází v oblasti energií 900 GeV. Nikdo zatím přesně neví, proč by tam takový zlom měl být.

 

HESS II, Namibie. Kredit: Klepser, DESY, H.E.S.S. collaboration.
HESS II, Namibie. Kredit: Klepser, DESY, H.E.S.S. collaboration.

Může jít o stopu, kterou v kosmickém záření zanechávají známé kosmické zdroje kosmického záření, jako jsou pulsary nebo supernovy. Dalším možným vysvětlením ale v tuto chvíli je, že by mohlo jít o projev rozpadu částic temné hmoty. Zatím to ale rozhodně není jasné. Podle šéfa projektu, kterým je Chang Jin z observatoře PMO (Purple Mountain Observatory) Čínské akademie věd v Nankingu, je to doposud otevřená otázka.

 

Spektrální zlom v datech satelitu DAMPE nevidí vědci poprvé. Již dříve ho zachytila soustava Čerenkovových gamatesleskopů HESS (High Energy Stereoscopic System) v Namibii, a také teleskop CALET (CALorimetric Electron Telescope) na pozorování elektronů a gama záření, který pracuje na Mezinárodní vesmírné stanici. Pozorování satelitu DAMPE teď ale do celé záležitosti přinášejí nový pohled a zužují prostor pro možná vysvětlení. Temná hmota je přitom stále ve hře.


Video:  Has China's DAMPE satellite shed light on dark matter?


Literatura
Chinesse Academy of Science 29. 11. 2017, Nature online 29. 11. 2017.

Datum: 05.12.2017
Tisk článku

Čtyřprocentní vesmír - Panek Richard
 
 
cena původní: 388 Kč
cena: 384 Kč
Čtyřprocentní vesmír
Panek Richard
Související články:

Co nám řeklo pozorování antiprotonů pomocí zařízení AMS o temné hmotě?     Autor: Vladimír Wagner (13.07.2015)
Podle nové teorie tvoří temnou hmotu bláznivě těžké částice     Autor: Stanislav Mihulka (25.03.2016)
Temná hmota pokořila grandiózní detektor LUX     Autor: Stanislav Mihulka (23.08.2016)Diskuze:

Milan Krnic,2017-12-10 09:35:35

Tématicky seminář prof. Dr. Pavla Kroupy a prof. RNDr. Michala Křížka, DrSc.
2x10 argumentů proti existenci záhadné temné hmoty:
https://www.youtube.com/watch?v=Az0Sm7dqNdY
https://www.youtube.com/watch?v=05ay_eDPonM
https://www.youtube.com/watch?v=4P6wCjAgvwg

Odpovědět

Před několika lety jsem psal na Oslovi,

Karel Rabl,2017-12-06 13:26:35

že vidím anomálii při experimentech v urychlovači i mezi 100gev a 350 a psal jsem že by při tom měření měli vzít v ten okamžik i přesné hodiny poblíž experimentu takže nyní je to lehčí protože hodiny obíhají okolo země ve formě GPS jen by bylo potřeba určit směr odkud tyto částice přilétají a iniciovat nejbližší GPS družici v tečně při interakci v atmosféře a o Švejkovi jsem se v této souvislosti také zmínil.Protože nejen čas ale i hmota může být "relativní" z hlediska času může být prostor "hustý" a hmota v něm obsažená velice řídká(a prostorná) záleží na "úhlu pohledu".
Myslím (jako laik) si že se nejedná o interakci temné hmoty, ale o jakýsi projev nové částice, nebo matky Higsova kondenzátu.

Odpovědět

dodatek...

Ctibor Jablonický,2017-12-06 06:44:40

Článek zajímavý, nicméně bylo by dobré si udělat trochu pořádek v přepisu čínských názvů a jmen. Buď "anglicky" Sun Wukong a tím pádem jméno autora Wu Cheng'en nebo "česky" Sun Wu-kchung a jméno autora je Wu Čcheng-en. Rád bych upřesnil, že Wu-kchnung není v českém překladu "Opičí král", ale doslova "Pochopení prázdnoty" - proto souvislost s temnou hmotou. :-) Sun je běžné čínské příjmení.

Odpovědět


Re: dodatek...

Michal Zajcev,2017-12-06 10:50:29

Váš příspěvek je zajímavý, ale jen pro pořádek, Sun Wu-kchung, známý také Wukong je postava z mnoha počítačových her a je skutečně znám jako jako Opičí král. A také anglická literatura v této souvislosti hovoří o Opičákovi Sun. Kromě toho se jedná o ústřední postavu populárního čínského románu spisovatele Wu Čcheng-ena Putování na západ ze 16. století. A to měl autor článku na mysli, takže ono hodně záleží na tom, z jakého úhlu na věc pohlížíte :)

Odpovědět


Re: Re: dodatek...

Petr Kr,2017-12-06 14:41:16

Jestli to vypustila Čína, měli bychom se koukat šikmo. Amíky bych pak nebral jako správný výchozí bod.

Odpovědět


Re: Re: dodatek...

Jaroslav Pešek,2017-12-07 05:45:26

Reagujete na něco o čem nebyla vůbec, řeč.

Odpovědět


Re: Re: dodatek...

Ctibor Jablonický,2017-12-07 06:05:41

Opičáka Suna, mnicha Tripitaku a jejich dobrodružství zná snad každé malé dítě, to je zřejmé. Ale jde o to, že se sondě neříká Wukong v souvislosti s Opičím králem, ale proto, že Wu-kchung je čínsky "Pochopení prázdnoty" tj. opisně řečeno "Pochopení temné hmoty", něčeho co není vidět. Rozumíme si? :-)

Odpovědět

Jan Balaban,2017-12-06 05:38:49

Slnečná sústava by nemala byť jediné miesto, kde sa temná hmota nevyskytuje. Len je zvláštne, že ju nikto gravitačne nezaznamenal. Už vo Švejkovi sa píše, že uprostred zeme je ešte jedna guľa a väčšia ako táto.

Odpovědět


Re:

Ludvík Urban,2017-12-06 10:34:51

Jestli se temná hmota nachází ve Sluneční soustavě, tak je nejspíš rovnoměrně rozptýlená.
Je mnohem snadnější nacházet něco, co jsou nerovnoměrně rozmístěné.

Jestli se nemýlím, tak snad už jen jediný argument pro existenci temné hmoty,
který zůstal nezpochybněný nejakou hypotézou "modifikovaného gravitačního zákona" atp.,
je pozorování kolize galaxií, kde se zdá, že došlo k vytažení temné hmoty z galaxie ven
mimo svítící hmotu a vše ostatní v blízkosti je nyní přitahováno něčím,
co není vidět (a proto se mysli, že to je temná hmota).

Jinak ten švejkovský výrok o větší Zemi uvnitř Země docela přesně sedí na kvarky.
Však se podle toho dokazuje, že chodili s Einsteinem do stejné hospody...

Odpovědět


Re: Re:

Ludvík Urban,2017-12-06 10:44:39

Ten zlom je vidět na tomto obrazku:

https://images.nature.com/m685/nature-assets/nature/journal/vaop/ncurrent/images/nature24475-f2.jpg

Odpovědět


Re: Re:

Milan Krnic,2017-12-06 21:24:23

To ovšem není argument, neboť pozorování kolize galaxií se de-fakto nekoná. Tedy i to samotné "pozorování" je pouze hypotéza, a ještě k tomu neověřitelná (dokud nebude doložen opak), tedy víra.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace