Když se vám narodí vrstevník  
Před měsícem se v USA narodilo dítě po transferu embrya, které leželo „u ledu“ 24 let. Matka, která dítě odnosila, je jen o několik měsíců starší. Dítěti dnes táhne na sedmý týden věku a těší se dobrému zdraví.

Emma Wren se narodila 25. listopadu Tině a Benjaminovi Gibsonovým. Jako embryo byla zmrazena 14. října 1992. V tekutém dusíku hluboko zmrazená „strávila“ 24 let. Zdroj: NEDC.
Emma Wren se narodila 25. listopadu Tině a Benjaminovi Gibsonovým. Jako embryo byla zmrazena 14. října 1992. V tekutém dusíku hluboko zmrazená „strávila“ 24 let. Zdroj: NEDC.

Osel už několikrát přinesl několik novinek ze světa asistované reprodukce, ve kterých nešetří pojmy jako in vitro oplození, kultivace embryí, pre-implantační genetická diagnostika, embryotrasfer a další. Dosud jsme ale ve svém slovníku opomíjeli pojem „kryokonzervace“. Tento postup se na klinikách asistované reprodukce velmi dobře etabloval a v příběhu „o stejně starém embryu jako matka“ hraje hlavní roli.

 

Nástup kryokonzervace do služeb asistované reprodukce znamenal velký pokrok pro celý obor a učinil tak celý postup šetrnějším. Při oplození in vitro vzniká zpravidla více než jedno embryo, které nakonec lékaři přenesou do těla matky; vyvstává tak otázka, co s těmi ostatními? Je naprosto běžné, že se zmrazí, tedy kryokonzervují, za použití kryoprotektivních médií a tekutého dusíku o teplotě -196°C. Takto „odložená“ embrya může matka využít pro své další těhotenství, aniž by znovu podstupovala náročnou hormonální přípravu pro výplach vajíček. V některých případech mohou biologičtí rodiče toto embryo darovat páru, který sám děti mít nemůže a který si ho i „odnosí“. To byl případ mladé američanky Tiny Gibsonové a jejího manžela, mladého páru z Tennessee, který si takto „osvojila“ darované embryo. To není zdaleka první případ, pikantní na věci je však skutečnost, že toto dítě vzniklo v laboratoři v době, kdy bylo Tině, její matce, 18 měsíců! „Mě je nyní pětadvacet let. Toto embryo a já jsme mohly být nejlepší kamarádky!“, říká pobaveně Tina.


Tento případ „odloženého“ těhotenství se v běžném životě odehrává naprosto běžně. Odložení se však odehrává většinou v řádech roků, nikoliv dekád. Avšak právě pro běžnost tohoto postupu je kryokonzervace pod drobnohledem a soustavně se testuje případný její vliv na zdraví potomků. Jedním z ukazatelů bezpečnosti kryokonzervace je samotný průběh těhotenství a jeho výsledek. Následně průběh porodu, zdraví dítěte a pochopitelně že i jeho schopnost mít děti.

Přestože se čas od času objeví studie, které kryokonzervaci nepřejí, mínění o jeho neškodnosti převládá. Výsledkem je, že kliniky asistované reprodukce se v mražení skutečně neženýrují a mrazí všechna embrya, která v jejich laboratořích vzniknou - bez ohledu na zbytnost takového zásahu. Odpustíme-li si polemiku nad potřebou a používáním kryokonzervace, jedno se tomuto postupu upřít rozhodně nedá: pomáhá nešťastným párům k šťastnému rodičovství.
Příběh Tiny a jejího manžela má šťastný konec a věřme, že bude mít i stejně šťastné pokračování - kdy se Tina dočká vlastních vnoučat.
Literatura
National Embryo Donation Center (NEDC)

http://edition.cnn.com/2017/12/19/health/snowbaby-oldest-embryo-bn/index.html

https://www.washingtonpost.com/news/to-your-health/wp/2017/12/19/this-baby-was-born-from-an-embryo-frozen-24-years-ago/?utm_term=.ec67fefe912f

http://www.standardnewswire.com/news/1848813372.html

Autor: Jan Nevoral
Datum: 31.12.2017
Tisk článku

Související články:

I s mizernou spermií lze zahrát dobré divadlo     Autor: Jan Nevoral (24.04.2016)
Na oplození není nikdy pozdě     Autor: Jan Nevoral (20.09.2016)
Lesk a bída asistované reprodukce: jsme na začátku konce?     Autor: Jan Nevoral (25.10.2016)
3D tištěné vaječníky daly vznik zdravým potomkům     Autor: Josef Pazdera (17.05.2017)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace