Mohla by nám cizí civilizace hacknout planetu?  
Když už zachytíme nějakou zprávu z vesmíru, mohla by být nebezpečná? Riziko je prý malé, ale existuje. Opatrnosti není nikdy dost, obzvláště při čtení vzkazů mimozemských civilizací.

Radioteleskop Parkes. Kredit: CSIRO
Radioteleskop Parkes. Kredit: CSIRO

Ester Ledecká se už zapsala do historie a po nesčetných blahopřáních si můžeme dopřát jízdu do říše spekulací s mimozemšťany. Dnešní doba žije všemožnými hackery a hacky, od vojenských červů, které sabotují jaderný program, až po biohackery, kteří odvážně manipulují s vlastní DNA i zdravím. Není divu, že o hackerech uvažují i astrofyzici, v tomto případě Michael Hippke z německé observatoře Sonneberg a John Learned z Havajské univerzity.

 

Michael Hippke. Kredit: M. Hippke.
Michael Hippke. Kredit: M. Hippke.

Hippke s Learnedem se obávají, že by naši lidskou civilizaci mohli hacknout nepřátelsky naladění vetřelci. Podle některých studií je sice méně pravděpodobné, že by dlouhodobě existující mimozemské civilizace byly vůči sousedům vyloženě agresivně devastující, vyloučit to ale rozhodně nelze. Ostatně, stačí si vzpomenout na Evropany a obyvatele jihoamerických říší. Z našeho pohledu jsme jim přinesli dobro pokroku, oni to ale možná viděli poněkud jinak. Mimozemské civilizace mohou být prostě pragmatické a namísto vysílání obrovských generačních flotil třeba volí levnější a efektivnější variantu zavirovaných vzkazů. Takový vzkaz by přitom mohl být vyslán ve formě elektromagnetického záření anebo jako sonda nebo mimozemský artefakt, které objevíme někde ve Sluneční soustavě.

 

John Learned. Kredit? University of Hawaii.
John Learned. Kredit? University of Hawaii.

Podle Hippkeho a Learneda by případná zpráva od mimozemské civilizace mohla představovat jednoduchý memetický útok typu „Brzy odpálíme vaši hvězdu jako supernovu“. Ať už by to byla reálná hrozba anebo ne, podobná fake news z vesmíru by mohla rozpoutat celoplanetární paniku. Anebo by šlo o delší vzkaz, který by mohl mít dlouhodobě demoralizující dopad na pozemskou kulturu. Další možností je, že by šlo o složitou zprávu, která by předstírala, že obsahuje něco jiného než ve skutečnosti.

Náš vzkaz do vesmíru z Areciba, rok 1974. Mohl by rozložit cizí civilizaci? Kredit: Arne Nordmann / Arecibo.
Náš vzkaz do vesmíru z Areciba, rok 1974. Mohl by rozložit cizí civilizaci? Kredit: Arne Nordmann / Arecibo.

Mohl by to být návod k vybudování umělé inteligence, která by nejprve analyzovala naši civilizaci, a pak by ji důkladně rozložila. Nebo třeba recept na nanoboty, kteří celou planetu rozžvýkají na základní suroviny. Takové útoky snad mohou být dostatečně univerzální na to, aby zasáhly neznámý svět někde ve vesmíru, v tomto případě Zemi.

 

Je samozřejmě prakticky nemožné, že by nějaká mimozemská civilizace cílila konkrétně na nás a poslala nám například recept na nezničitelný virus, který by nás všechny zabil. Pokud nějaké cizí civilizace existují, tak o nás nemohou mít detailní informace a velmi pravděpodobně vůbec nevědí, že tady jsme. Lidský druh existuje velmi krátkou dobu a z vesmíru jsme rozeznatelní jenom pouhý okamžik. A pokud víme, rychlost světla je nepřekonatelná a vesmír je ohromně veliký.

 

Naše rádiové a televizní vysílání se zatím dostalo do vzdálenosti pouhých desítek světelných let a je samozřejmě otázkou, co by z něj kdo mohl vyčíst. Stejně tak se nemusíme bát, že by mimozemšťané hackli naše počítače, protože nejspíš nikdy neslyšeli o Windows. Když americký vojenský červ Stuxnet rozbil íránské centrifugy pro obohacování uranu, tak to bylo možné právě díky tomu, že Íránci Windows používají.


Hippke a Learned jsou přesvědčeni, že je nemožné předem spolehlivě zhodnotit rizika případné zprávy z vesmíru. Proto bychom prý měli být při jejich čtení velmi opatrní, s čímž je možné jedině souhlasit. Zvláště velmi komplexní zprávy mohou představovat nebezpečí. Zároveň se ale domnívají, že zmíněná rizika jsou dost malá, takže bychom neměli být přehnaně paranoidní a rozhodně bychom zprávy z vesmíru měli zkusit číst. Teď ještě jenom nějaké zachytit a je to.

Video:  3 Messages We've Sent to Extraterrestrials


Literatura

NBC News 21. 2. 2018, arXiv:1802.02180.

Datum: 24.02.2018
Tisk článku

Hyde Park Civilizace - Stach Daniel, Cihlářová Gabriela,
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 219 Kč
Hyde Park Civilizace
Stach Daniel, Cihlářová Gabriela,
Související články:

Cílené pátrání SETI v zorném poli Keplera vyšlo naprázdno     Autor: Stanislav Mihulka (12.02.2013)
V blízkém vesmíru nejsou pokročilé technologické civilizace     Autor: Stanislav Mihulka (18.09.2015)
Objevil teleskop Kepler megastrukturu mimozemské civilizace?     Autor: Stanislav Mihulka (16.10.2015)
Podezřelá hvězda KIC 8462852 na nás nebliká mimozemským laserem!     Autor: Stanislav Mihulka (10.12.2015)Diskuze:

Mooreuv zakon

Jan S,2018-02-27 18:59:34

U civilizace, schopne preskakovat mezi hvezdami, bych cekal prinejmensim hodne brutalni vypocetni silu. Odposlechnout provoz nasich satelitu a terestrialnich anten, desifrovat soucasne protokoly online, a data analyzovat a vytahnout nase silne a slabe stranky by nemelo trvat dlouho. A pak se rozhodnou, co s nami. Zda jsme zajimava prirodni rezervace, nebo si svou planetu nezaslouzime a prestaveji ji na neco uzitecnejsiho. Preci jen je cela z kovu a je v ni i dost energie. Komunikovat s nami asi nebudou. Jaky vyznam by pro ne melo (z perspektivy jejich civilizacniho vyvoje) komunikovat s premnozenou civilizaci neandrtalcu, kteri jeste nevidi, ze opakuji stejne chyby, jako pred predchozimi svetovymi valkami...

Odpovědět

Bioroboti mimozemstanov tu uz su

Martin X,2018-02-25 16:50:15

Priblizne 7 miliard samoreplikujucich a relativne inteligentnych biorobotov uz na tejto planete je. Postupne naplnaju program jej znicenia. Mimozemstania ich nasadenie povazuju urcite za uspesne.

Odpovědět

asi mám nedostatek sebecenzury

Pavel Foltán,2018-02-25 08:30:14

Toto "hacknutí" může být snad jediným možným vysvětlením naprosto nepochopitelného chování vrcholných politiků i části veřejnosti ohledně dalšího osudu Evropy i našeho stylu civilizace.
Domnívám se, že žádný soudný člověk preventivně nosící alobalovou čepičku, se nemůže dopustit dobrovolně a vědomě takových zvěrstev na vlastním národu jako ta Milka Merklová, Makrón, Šulc, Juncker a jim podobní.

Odpovědět


Re: asi mám nedostatek sebecenzury

Milan Krnic,2018-02-25 10:31:40

Já je zcela chápu, a je to právě ten náš zmiňovaný styl civilizace. Takový humanismus, etc. je, inšallah, pěkně starý hack.

Odpovědět

Cyberdyne Csm-101-e,2018-02-24 21:43:03

Jak já nesnáším přirovnání mořeplavců v 15.století k mezigalaktickémů (hvězdnému) cestování. Když to čtu, tak bych si nejraději vyndal čip z hlavy a poslal ho BostonDynamics :D

Odpovědět


Re: Cyberdyne Csm-101-e

Pavel Foltán,2018-02-25 08:43:27

Takže tyto knihy by asi pro vás nebyly to pravé "ořechové":
čtyřdílná sci-fi série "Nicholas Seafort" autora David Feintuch
nebo vícedílná sci-fi série "Honor Harringtonová" autora David Weber

Já je slupnul jak malinu :-) a "námořní/kosmické" reálie mi nepřipadaly odpuzující.

Odpovědět


Re: Re: Cyberdyne Csm-101-e

Jan Novák9,2018-02-25 11:38:00

Čtení je to v pohodě, ale je to jenom pohádka. Na všechno tam by roboti a AI byli 1000x lepší než lidé. Typická technika budoucnosti se společenskou organizací včerejška a myšlením dneška. Na co proboha lidmi řízené stíhače???

Odpovědět

Jaroslav Pešek,2018-02-24 20:22:50

Spousta lidí si neuvědomuje, že třeba před milióny let mohla v galaxii existovat civilizace, která vyslala do vesmíru automatické lodě aby ji kolonizovaly. Tyto lodě měly schopnost se samy opravovat, zvyšovat svůj počet a vyvíjet se. Po miliónech let původní civilizace už neexistuje, ale zůstaly po ní v galaxii miliardy automatických lodí. Naši planetu může už po milióny let obklopovat flotila neviditelnych automatů, které sledují svůj vlastní cíl. Taková flotila by bez problému mohla kontrolovat co se k nám dostane a co naše dalekohledy a sondy vidí ve vesmíru.

Odpovědět


Re:

Vaclav Prochazka,2018-03-13 19:49:35

Myslíte vesmírné lidi:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vesm%C3%ADrn%C3%AD_lid%C3%A9


No to víte pane, určitě už tady jsou a jsou to Plejáďané :-)

Odpovědět

Spam

Jimmy Hilton,2018-02-24 18:35:23

Hlavní je neotevírat každou přílohu.

Odpovědět

Milan Krnic,2018-02-24 16:23:55

Ještě bych potřeboval vědět, zda mávat na kosmickou loď, či nikoli.

Odpovědět


Re:

Josef Hrncirik,2018-02-24 20:30:53

Volte rozumný kompromis podpraporčíka Martina Zapletala.

Odpovědět


Re:

Jakub Beneš,2018-02-24 20:33:27

raději ne, mohli by to vzít jako urážku, nebo výhrůžku :) až uvidíte kosmickou loď, počkejte nejdřív co udělají oni.

Odpovědět


Re:

Jan Novák9,2018-02-24 21:12:22

Potřebujete elektronický palec, ale ze všeho nejdůležitější je nezapomenout doma ručník
:-)

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace