Má Rusko střelu s jaderným pohonem? A má to logiku?  
Rusko zřejmě vyvíjí pozoruhodné zbraně, které by nepochybně překonaly stávající obranné protiraketové systémy. K čemu je ale vlastně potřebuje?

Odpálení rakety SM-3 systému Aegis BDM torpédoborce USS Decatur (2007). Kredit: US Navy.
Odpálení rakety SM-3 systému Aegis BDM torpédoborce USS Decatur (2007). Kredit: US Navy.

Počátkem března jsme byli svědky projevu o stavu Ruska, který pronesl jeho prezident Putin. Asi největší pozornost z celého projevu vzbudily nové zbraňové systémy. Putin jich zmínil celkem šest, přičemž čtyři z nich zřejmě mají relevantní strategický význam a mohly by být eventuálně použity v plnohodnotné válce.


Ruský prezident prý těmito zbraněmi na nikoho nemíří, což je nejspíš pravda, protože ještě zřejmě nejsou schopné operačního nasazení. Podle Putina jsou za zbraněmi zmíněnými v projevu především obavy z americké protiraketové obrany programu Ballistic Missile Defence (BMD). Spojené státy údajně mohou zastavit všechny ruské „tradiční“ jaderné střely, což prý Rusko vystavuje velkému nebezpečí. Za současné situace si něco takového lze představit jenom velice obtížně. Rusko se ale zřejmě obává toho, že by USA mohly tajně instalovat ohromná množství obranných raket tohoto systému a tím získat výhodu.


Test střely Peacekeeper s více hlavicemi. Princip vzájemně zaručeného zničení funguje i s „tradičními“ jadernými zbraněmi. Kredit: David James Paquin / Wikimedia Commons.
Test střely Peacekeeper s více hlavicemi. Princip vzájemně zaručeného zničení funguje i s „tradičními“ jadernými zbraněmi. Kredit: David James Paquin / Wikimedia Commons.

Analytik Victor Abramowicz z Lowyho institutu a další odborníci ale mají pro podobné obavy jen málo sympatií. Moskva podle nich dobře ví, že systém BMD je instalován na obranu proti malému počtu mezikontinentálních balistických střel vypálených zlobivými zeměmi, jako je Severní Korea nebo Irán. V současné době je operačně nasazeno 36 součástí systému proti balistickým střelám z celkem plánovaných 44. To je zjevně zcela nedostačující proti téměř 500 ruským mezikontinentálním střelám s asi 1 700 jadernými hlavicemi. Tyto prostředky se také obtížně ukrývají, protože jsou dost objemné. Také jsou velmi drahé a jejich úspěšnost v jednoduchých testech je nepříliš lichotivých 50 procent.


Poněkud méně bláznivé jsou obavy Ruska ze systému Aegis BMD, který je instalován na lodích. Podle západních zdrojů sice není příliš účinný proti masivnímu úderu mezikontinentálními střelami, ale alespoň teoreticky by bylo možné s tímto systémem a především s nejnovějšími střelami SM3 Block IIA bránit celé Spojené státy. Problém je v tom, že systém Aegis BMD má omezený dosah a může zasahovat hlavice až po návratu do atmosféry. A pokud takové cíle manévrují, tak mohou proti raketám systému Aegis BMD uniknout.


Rakety SM-3 systému Aegis BDM. Kredit: 	US Missile Defense Agency
Rakety SM-3 systému Aegis BDM. Kredit: US Missile Defense Agency

Putin mluvil o supertěžkých mezikontinentálních balistických střelách Sarmat, hypersonickém kluzáku Avangard, autonomním jaderném torpédu a střele s plochou dráhou letu, která by měla mít jaderný pohon. Všechny takové zbraně by nepochybně úspěšně pronikaly stávající americkou obranou, pokud bude jejich vývoj dotažený do konce a dostanou se k bojovým jednotkám. Podle odborníků ale ve skutečnosti představují komplexní a velmi nákladná řešení pro problém, který vlastně neexistuje. Spojené státy nejeví žádné větší sklony pronikat ruskou obranou a nemohly by účinně čelit ani stávajícím ruským jaderným zbraním. Rusko by navíc mohlo použít množství pokročilých návnad a elektronických prostředků, proti kterým by stávající americké obranné systémy zasahovaly jen těžko.


Útok střely Minuteman III. Zastavit něco takového je velmi obtížné. Kredit: Fastfission / Wikimedia Commons.
Útok střely Minuteman III. Zastavit něco takového je velmi obtížné. Kredit: Fastfission / Wikimedia Commons.

Odborníci se shodnou, že Rusko již má k dispozici relativně levné a účinné prostředky, s nimiž může vynulovat obranné systémy jako BMD. Tak o čem to Putin vlastně mluvil? Buď může jít o projev sklonů, kterým na Západě přezdívají „strategická paranoia“, kdy Rusko považuje všechno a všechny za hrozbu. Také to může být projev setrvačnosti vojenského průmyslového komplexu, který je v Rusku velmi vlivný. Anebo je to z velké části divadlo pro domácí publikum, které souvisí s nadcházejícími „volbami“ v Rusku.


Na Západě se sice místy objevily obavy z „nových ruských zbraní“, ve skutečnosti by ale nic moc nezměnily, ani kdyby je už Rusko rozmísťovalo po svém území. Princip vzájemně zaručeného zničení stále trvá. Pokud by Rusko skutečně věnovalo úsilí těmto novým zbraním, tak nejvíc uškodí samo sobě. Ekonomická situace Ruska není vůbec dobrá. Jakékoliv zvyšování vojenských výdajů znamená, že musejí ubrat jinde a dále zhoršit již tak tristní sociální poměry. Nové zbraně vlastně škodí i armádě. Mají téměř 40 procent výzbroje a výstroje zastaralých a nezbytně potřebují prostředky na jejich obnovu. Vzpomínky na uzbrojení Sovětského svazu ve studené válce jsou stále živé.

Literatura
The Interpreter 6. 3. 2018.

Video: Aegis Ballistic Missile Defense System (ABMD)


Datum: 12.03.2018
Tisk článku

Úžasný svět techniky U6 - Jak funguje svět - Chajda Radek, Teslíková Kamila
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 212 Kč
Úžasný svět techniky U6 - Jak funguje svět
Chajda Radek, Teslíková Kamila
Související články:

Balancuje svět na hraně jaderného ostří?     Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2015)
Americká armáda shání miniatomovky pro jaderné odstrašení v 21. století     Autor: Stanislav Mihulka (09.08.2017)
Status-6: Mezikontinentální jaderný torpédový dron nebo laciný hoax?     Autor: Stanislav Mihulka (05.02.2018)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace