Populární stellarátor Wendelstein 7-X boduje novým fúzním rekordem  
Německý stellarátor si připisuje jeden úspěch za druhým. Podaří se mu předběhnout klasické tokamaky, jejichž vývoj doprovází řada obtíží a komplikací?
Grafitové obložení uvnitř stellarátoru Wendelstein 7-X. Kredit: IPP / Jan Michael Hosan.
Grafitové obložení uvnitř stellarátoru Wendelstein 7-X. Kredit: IPP / Jan Michael Hosan.

Německý fúzní zázrak Wendelstein 7-X, který jsme si na OSLU oblíbili, nelení. Jeho provozovatelé z institutu Max Planck Institute for Plasma Physics (IPP) v německém Greifswaldu ho postupně upgradují a největší stellarátor světa se jim za to odvděčuje pozoruhodnými výkony. Teď si připsal nový světový rekord pro stellarátory, když dosáhl rekordně horkého a rekordně hustého plazmatu.

 

Thomas Sunn Pedersen. Kredit: IPP.
Thomas Sunn Pedersen. Kredit: IPP.

Od září loňského roku je vnitřek stellarátoru Wendelstein 7-X obložen grafitovými pláty, díky nimž operátoři mohou dosahovat vyšších teplot plazmatu po delší dobu. Stellarátor má také k dispozici divertor, který za provozu odstraňuje nechtěné atomy z plazmatu. Díky tomu je možné kontrolovat čistotu a také hustotu vytvořeného plazmatu. Od konce roku má stellarátor rovněž nové vybavení pro měření dat a nové systému pro zahřívání plazmatu.

 

Podle Thomase Sunna Pedersena jsou první zkušenosti s novými prvky stěn stellarátoru velice pozitivní. Stellarátor udrží plazma mnohem déle a je možné do něho „napumpovat“ mnohem více energie pro ohřátí plazmatu.

Nový rekord stellarátoru Wendelstein 7-X. Kredit: IPP.
Nový rekord stellarátoru Wendelstein 7-X. Kredit: IPP.

Zmíněná vylepšení jsou i v pozadí nových rekordů. Wendelstein 7-X vytvořil fúzní produkt s parametrem 6 krát 10 na 26 Celsius.m-3.s, což je nový světový rekord pro stellarátory. Jde prý o skvělý výsledek u zařízení této velikosti, navíc dosažený za realistických podmínek. Pedersen a spol. jsou velmi optimističtí, pokud jde o další výzkum a vývoj na stellarátoru Wendelstein 7-X.

 

V německém stellarátoru se intenzivně pracuje. Kredit: IPP.
V německém stellarátoru se intenzivně pracuje. Kredit: IPP.

Na podzim letošního roku by měl Wendelstein 7-X projít dalším významným upgradem. Grafitové obložení vnitřku stellarátoru bude nahrazeno za komponenty ze speciálních uhlíkových materiálů, které budou ještě navíc chlazené vodou. Po tomto vylepšení by měl stellarátor udržet plazma po dobu 30 minut, což dále rozšíří možnosti testování této pozoruhodné technologie.

 

Stellarátor Wendelstein 7-X pracuje se složitě tvarovaným prstencem 50 supravodivých magnetů o velikosti 3,5 metru. Samotný stellarátor sice nebude produkovat energii, jeho operátoři ale věří, že se jim podaří prokázat vhodnost stellarátorů pro budoucí fúzní elektrárny. Obzvláště rádi by předvedli zásadní výhodu stellarátorů, která spočívá v tom, že by měly dokázat pracovat v nepřetržitém módu.

Video:  Energy of the Future. Fusion 2100


Video:  New Machines for Fusion Research | Thomas KLINGER | TEDxBrusselsLiteratura
Max-Planck-Institut für Plasmaphysik 25. června 2018.

Datum: 28.06.2018
Tisk článku

Související články:

Kdy se bude jaderná fúze využívat pro výrobu energie?     Autor: Vladimír Wagner (03.12.2008)
Zbrusu nový stellarátor Wendelstein 7-X už žhaví plazma     Autor: Stanislav Mihulka (12.12.2015)
Největší stellarátor Wendelstein 7-X vyrobil první vodíkové plazma     Autor: Stanislav Mihulka (04.02.2016)
Další bod pro stellarátor Wendelstein: magnetická pole přesně jak mají být     Autor: Stanislav Mihulka (15.12.2016)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace