Nová syntetická forma zlata je lepší a zlatější, než přírodní verze  
Přírodní zlato je krásně zlaté a také hodně odolné. Mikrokrystaly z pece indického týmu jsou ale ještě více zlaté a ještě odolnější. Neporadí si s nimi ani rtuť, ani hyperkoncetrovaná lučavka královská.

 

Krystaly čistého zlata. Kredit: Alchemist-hp / Wikimedia Commons.
Krystaly čistého zlata. Kredit: Alchemist-hp / Wikimedia Commons.

Osudy zlata jsou fascinující. Jak se zdá, většina zlata ve vesmíru vzniká při extrémních srážkách neutronových hvězd. Vesmírný zlatý prach se pak před necelými 5 miliardami let stal součástí rodící se planety Země a prostřednictvím série geologických procesů se nakonec zlato ocitlo na zemském povrchu, kde od nepaměti dráždí náš druh až k nepříčetnosti. Zlato je vzácné, jak na Zemi, tak i ve vesmíru, kde odborníci odhadují, že na jeden atom zlata připadá asi 300 miliard atomů vodíku.

 

 

Giridhar Kulkarni. Kredit: Centre for Nano and Soft Matter Sciences.
Giridhar Kulkarni. Kredit: Centre for Nano and Soft Matter Sciences.


Zlato má pozoruhodné vlastnosti a je užitečné v mnoha ohledech, nejen pokud jde o šperky. Tým indických chemiků a inženýrů, které vedl Giridhar Kulkarni z centra Centre for Nano and Soft Matter Sciences v Bengalúru, pomocí teoretických výpočtů a experimentů stvořil novou doposud neznámou formu zlata, která přírodní zlato v řadě ohledů předčí.

 


Není tajemství, že zlato je nejlépe kujným kovem ze všech. Také velmi silně odráží infračervené, červené a žluté světlo, zatímco absorbuje světlo nižších vlnových délek, tedy modré. Podobně se chová z ostatních prvků jediné cesium. Zlato je také ušlechtilým kovem, takže zdatně odolává korozi a oxidaci na vzduchu. To znamená, že zlato zůstává zlaté po celá tisíciletí, bez povlaku rzi, což by o sobě mohl říci jenom málokterý kov.

 

Čerstvě připravená lučavka královská. Kredit: Thejohnnler / Wikimedia Commons.
Čerstvě připravená lučavka královská. Kredit: Thejohnnler / Wikimedia Commons.


Jak tedy udělat zlato, které by bylo zlatější než zlaté? Chtělo to moderní alchymii. Kulkarniho tým vzal chlorid zlata a vložil ho do pece, kde ho badatelé pekli s tetraoktylamonium bromidem hodinu a půl při teplotě 220 °C. Tímto způsobem vznikly mikrokrystaly čistého zlata, které mají pozoruhodné vlastnosti.

 


Navzdory tomu, že je zlato ušlechtilým kovem, ho přece jenom některé chemikálie dovedou ohrozit. Slavná je v tomto směru královská voda „aqua regia“, známá jako lučavka královská. Je to nepříliš stálá směs koncentrované kyseliny dusičné a kyseliny chlorovodíkové. Stejně tak zlato reaguje se rtutí, se kterou vytváří kapalný amalgám zlata. Reakce se rtutí se přitom využívá při těžbě zlata.


Jenomže nově vytvořené mikrokrystaly zlata indického týmu jsou oproti přírodnímu zlatu zjevně mnohem odolnější. I když Kulkarni s kolegy použili hyperkoncentrovanou lučavku královskou, tak to mikrokrystaly ustály. Rovněž byly netečné vůči rtuti a také vůči mědi. Vše nasvědčuje tomu, že nová forma zlata je výjimečně chemicky stálá. Podle indických vědců k tomu zřejmě přispívá protáhlý tvar mikrokrystalů, což prý vedlo ke zvláštnímu uspořádání elektronů v krystalové mřížce. Zlato je možná ušlechtilý kov, ale zlato z laboratoře centra v Bengalúru je očividně ještě ušlechtilejší.

Video: Where does gold come from? - David Lunney


Video: Gold Aqua regia dissolving. Chloroauric acid. gold refining recovery. Pure gold precipitate.


Literatura
IFL Science 5. 7. 2018, Angewandte Chemie online 30. 5. 2018.

Datum: 07.07.2018
Tisk článku

Související články:

Bakterie Cupriavidus metallidurans mineralizuje zlato     Autor: Stanislav Mihulka (15.10.2009)
Co takhle biozlato?     Autor: Josef Pazdera (11.02.2013)
Všechno zlato světa nejspíš pochází ze srážek neutronových hvězd     Autor: Stanislav Mihulka (22.07.2013)
Galaktický zlatý důl objasňuje původ nejtěžších prvků vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (01.06.2016)
Nově objevená slitina titanu se zlatem je mnohem tvrdší než běžné oceli     Autor: Stanislav Mihulka (23.07.2016)Diskuze:

Robert Sabela,2018-07-11 02:04:47

Je pravda,že existuje modře zabarvená slitina, respektive izotop zlata?

Odpovědět


Re:

Josef Hrncirik,2018-07-12 13:29:02

Naopak je pravda, že velmi tenkou Al fólií (napařenou vrstvou) prochází spíše modré světlo, tím spíše to platí i pro Cu a Au (viz např. pokovené PET kondenzátorové folie např. pro balení květin či protielektrostatické obaly). Určité slitiny Au prý jsou stříbřité, ale i až do červena či zelena a snad i modra. Na eloxované šperky to ale nemá ani tvrdostí. Šperkaři toho nakecají. Falšují i cejchy. Trávu nelze nahradit ani smaragdy. Ani krávy je nežerou.

Odpovědět

MFKZT

Bender Rodriquez,2018-07-09 08:49:17

... mohlo by byt zaujímáve , keby ten vedecký tým skúsil vyrobit jednomocné zlato v starej egyptštine nazývané a používané MFKZT , v tých časoch ho vedeli vyrobiť starovekí alchymisti.
V dnešnej dobe to patrí k exoterikckým nezmyslom a biznisu ,ale kedysi to boli prísne strážené "techológie" údajne funkčné a používané pri obradoch, liečení, ...

Google-tip: MFKZT jednomocne zlato

Odpovědět


Re: MFKZT

Florian Stanislav,2018-07-10 14:24:12

http://www.prvky.com/79.html
Ve sloučeninách se zlato vyskytuje téměř výhradně jako trojmocné, ze sloučenin jednomocného zlata je znám např. oxid zlatný Au2O, sulfid zlatný Au2S, kyanid zlatný AuCN a nestabilní chlorid, bromid a jodid. Všechny binární sloučeniny jednomocného zlata jsou ve vodě téměř nerozpustné, naopak velmi dobře rozpustné a v roztocích stabilní jsou komplexní sloučeniny jednomocného zlata.

Odpovědět

zlato nad zlato

Florian Stanislav,2018-07-08 21:03:48

Článek : " použili hyperkoncentrovanou lučavku královskou, tak to mikrokrystaly ustály. Rovněž byly netečné vůči rtuti a také vůči mědi. "

Nevím, co je hyperkoncentrovaná lučavka královská, když už lučavka královská je z koncentrované HNO3 a konc. HCl. Snad použili dýmavou kyselinu dusičnou. Obecně rozpouštění kovů v kyselinách je podpořeno zvýšením teploty, pokud nedochází k pasivaci kovů. Lučavka královská nerozpouští třeba titan.
Myslím, že i běžné zlato netečné k mědi je, tedy s ní nereaguje. Ale vytváří s mědí slitiny rozpustné i ve zředěné lučavce královské

Odpovědět


Re: zlato nad zlato

Josef Hrncirik,2018-07-12 10:04:42

Na konkurenty spoutané Os-Ir řeťězy používají jako nutnou hypersuperkoncentrovanou lučavku diktátorskou nitronium chlorid, připravovaný destilací směsi 3/1 w/w kyseliny dýmové (chlorsulfonové) s dýmavým a třaskavým oxidem dusičným z křemenné křivule. Nerozpustné polynitrované polyaromatické zbytky na konci kampaně ekologicky bezpečně odpalují v trhací jámě.

Odpovědět

Každý si může nasyntetizovat nejzlatějšího zlata, kolik liber právě potřebuje

Josef Hrncirik,2018-07-08 13:01:52

Potřebuje jenom troubu na 220 V a °C.
Gold chloride and silver?! nitrate were chorken from SD Fine Chemicals India.

Odpovědět


Při nutnosti urychlit tradiční proces zbavování se corpů delicti byl chlorid zlatitý extrahovaný z rozpuštěného zboží trioctylaminem vyjímečně pečen při 220°C.

Josef Hrncirik,2018-07-08 13:53:16

Zlaté pilinky připravené mnohem rychleji než při obvyklých 135°C se však ke zklamání gangu nedaly rozpustit ve rtuti,
a jako obvykle použít k pozlacování masivních wolframových řetězů. Není pravda, že se nerozpustily ani v superkoncentrované lučavce královské, která se vždy osvědčila při rozpouštění zrádců a konkurentů. V suppl. k DOI 10.1002/anie.201804541 je z fig.S12 ; S11 zřejmé, že toto nejzlatější zlato (tělesově centrované tetragonální či kosočtverečné; bc(t,o) se i v 10% lučavce rozpouští jen 10x pomaleji než obyčejné sprosté plošně centrované kubické (fcc), tj. mnohem rychleji než konkurenti ověšení platinovými řetězy.

Odpovědět


Aby zmátli orgány činné při vyšetřování, zvyklé pouze na klasické podvodníky pozlacující chloridem zlatitým měď sprostým zlatem fcc, dokázali jim vědecky, že na jejich nejzlatějším zlatě se na rozdíl od sprostého zlata při bezproudovém poměďování měď vylu

Josef Hrncirik,2018-07-08 14:18:11

viz fig.1 článku a S3

Odpovědět


čuje menší a méně

Josef Hrncirik,2018-07-08 14:44:17

I když měřili krystalografické parametry, hustoty nových modifikací se nepokusili počítat ani z prováděných simulací.
I když simulovali ev. i energetický rozdíl mezi atomy fází či ploch byl cca 30 meV; což je asi příliš málo aby vysvětlilo ev. nesmáčivost rtutí.
V úvodu tvrdí že allotropické fáze jsou stabilní až d0 400°C; ev. do tlaku 40 GPa. nepokusili se ale v lisu připravit vzorek pro spolehlivé stanovení hustoty, tepel přechodů či elektrochemických potenciálů.
Zlaté povlaky se dávno připravují napařováním, redukcí chemickou či elektrochemickou a určitě jsou měřeny opticky a jinými spektrálními metodami.
popis nové struktury? jako bc(o,t) mě jasný nepřipadá.

Odpovědět


Svoje chorken zlatíčka však nečestně šetřili. Rozpouštěli je jen v lučavce 10x naředěné, protože mikrometrové zlatinky by se normálně prakticky neměřitelně okamžitě rozpustily

Josef Hrncirik,2018-07-08 21:08:38

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace