Kosmologie je v krizi. Tedy je v krizi prakticky neustále, ale tentokrát to jde až na dřeň, kvůli patálii s Hubbleovou konstantou (Hubble tension). Hubbleova konstanta, která vyjadřuje poměr vzdálenosti objektu někde v hlubokém vesmíru a rychlostí jeho vzdalování kvůli rozpínání vesmíru, totiž zcela tvrdošíjně a zavile vychází asi o 10 procent vyšší, než kolik předpovídá standardní model vesmíru Lambda-CDM.
Někde se tam zřejmě skrývá systematická chyba, kterou je nutné odhalit. Nedávno jsme na OSLU psali o možném řešení, které by spočívalo v tom, že celý vesmír velice pomalu rotuje. Jiný pozoruhodný nápad, o němž jsme na OSLU psali v roce 2023, navrhl se svými kolegy Idranil Banik z University of Portsmouth. Podle nich bychom se i s celou Mléčnou dráhou mohli nacházet poblíž centra vesmírné prázdnoty (local void).
Jak Banik vysvětluje, v takovém případě by byla hmota gravitací přitahována k vnějšímu povrchu okraji s vyšší hustotou a prázdnota se by se dál vyprazdňovala. Kvůli tomuto procesu by se zdálo, že je rozpínání vesmíru rychlejší a Hubbleova konstanta vyšší, o zmíněných 10 procent. Aby tento scénář fungoval, musela by Mléčná dráha být plus mínus uprostřed prázdnoty o poloměru asi 1 miliardy světelných let, jejíž hustota je asi o 20 procent nižší než průměrná hustota celého vesmíru.
Problém je, že taková prázdnota je pro soudobou kosmologii dost kontroverzní. Nesedí na předpoklady pro standardní kosmologický model, podle nichž má být vesmír na tak velké škále v podstatě uniformní.
Banik s kolegy teď ale získal podporu od baryonových akustických oscilací (BAO, baryon acoustic oscillation), otisků akustických vln z doby těsně po Velkém třesku. Jejich výzkum, který v těchto dnech představili na National Astronomical Meeting (NAM 2025) v Durhamu, ukázal, že model s prázdnotou sedí mnohem líp na pozorování reliktního záření vesmírným dalekohledem Planck. Je to slibný začátek, ale hotovo není ani zdaleka. Podobně kontroverzní hypotézy je nutné ověřit s výjimečným úsilím. Časem se snad dozvíme, jsme-li v prázdnotě nebo nikoliv.
Video: What's Causing the Hubble Tension?
Literatura
Jak byl vesmír velký, když byl malý?
Autor: Stanislav Florian (01.04.2023)
Temná energie - ochránce binárních černých děr?
Autor: Dagmar Gregorová (26.10.2023)
Žijeme v gigantické vesmírné prázdnotě? Řešilo by to záhadu rozpínání vesmíru
Autor: Stanislav Mihulka (02.12.2023)
Podle masivního výzkumu Dark Energy Survey temná energie slábne
Autor: Stanislav Mihulka (12.01.2024)
Kosmologický model skřípe: V růstu vesmírných struktur jsou nesrovnalosti
Autor: Stanislav Mihulka (04.01.2025)
Panta kykloutai: Trable s Hubbleovou konstantou by řešil rotující vesmír
Autor: Stanislav Mihulka (15.04.2025)
Diskuze: