Biohazard v koupelně?  
Sprchový závěs je v místech kde se dotýká hladiny potenciálně nebezpečný. Koupání má také svá úskalí. Na vině jsou bakterie.

Mýdlová pěna je vhodné prostředí pro patogeny a když pravidelně nečistíte sprchový závěs, zaděláváte si na problém. Umělohmotné koupelnové plachty jsou zaplaveny přívalem bakterií, které mohou být příčinou vážné infekce, tvrdí to Norman Pace, mikrobiolog z University of Colorado ve městě Boulder.Mikrobiolog Norman Pace, University of Colorado

Pace už dlouho studuje komunity mikrobů, které kolem nás žijí. Jednoho dne ho napadlo podívat se na mýdlový film, který pokrýval závěs jeho sprchy. Kousíček mýdlové špíny seškrábnul a dal na podložní sklíčko. Když se podíval mikroskopem, žasnul. Na sklíčku to překypovalo životem a tetelilo se nespočtem bakterií.

Aby zjistil, jak jsou tito bacili nebezpeční, pověřil Pace postgraduální studentku Ulriku Theissenovou, aby sebrala vzorky z několika dalších sprchových závěsů. Kromě prvního vzorku ze sprchy doktora Pace získala Ulrika vzorky z dalších tří sprch svých známých v Boulder. Poslední vzorek byl z Berkeley v Kalifornii.

Rozbor DNA bakterií ukázal, že 80% z nich náleželo k jedné ze dvou skupin: sfingomonady a metylobakterie. Obě skupiny obsahují druhy, které jsou příležitostnými patogeny. Schopné vyvolat infekci v místech poranění, nebo u nemocných lidí, případně u těch, které mají z nějakých důvodů, ať již imunosupresivními léky, nebo osoby z jiných důvodů oslabeným imunitním systémem.

„Pokaždé, když si dáváte sprchu, jste zaplaveni aerosolem s bakteriemi“, prohlásil Pace v Seatlu kde  jednala Americká asociace pro rozvoj vědy. A pokračoval: „Ve většině případů se nic neděje, ale pokud máte neošetřené oděrky nebo zranění a nebo je váš obranný systém oslaben, zahráváte si s ohněm“.

Závěr studia koupelnových nečistot vyplývá následovně - bakteriím se na závěsech tak dobře daří zřejmě proto, že se živí těkavými organickými látkami uvolňovanými z lidskýi těly. Nikoli zbytky mýdla, jak se původně myslelo. „Když zakašlete, říhnete si a nebo prdnete, uvolníte dostatek organických chemikálií pro spokojený život zmíněných bakterií. Také chemikálie, které se přidávají do umělé hmoty ze kterých jsou závěsy zhotoveny, aby byly měkké (nazývají plasticizéry) jsou možným krmivem pro tyto bakterie.“ Vysvětluje Pace a dodává :
„Zásadně jsem změnil nyní své chování. Sprchu sice používám dál, ale spodní cípy závěsů si  vyrdnu pokaždé po několika týdnech sprchování.
Ale pozor, sprchové závěsy nemusí být tím nějvětším nebezpečím se kterým se při očistě můžeme v koupelnách střetnout. Další studie ukázaly, že vzduch těsně nad hladinou při obvyklém koupání, je rovněž plný bakterií a to dokonce těch, které způsobují plicní infekce.
Doktor Pace prohlašuje: „Nyní by mne do veřejných lázní už nikdo nedostal“.


Dovětek
Na téma nebezpečné sprchování a koupání  jednali Američané v Sietlu na letošním únorovém prestižním zasedání American Association for the Advancement of Science. Autor studie Dr. Pace je možná přesvědčen o originálnosti svých závěrů a ani netuší, že my Evropané jme dospěli k obdobným závěrům už v 18. století za krále Ludvíka XIV.

V 18. století přetrvává negativní postoj k hygieně. Lidé se báli moru a k vodě, která je živná půda pro nakažlivé nemoci, neměli příliš důvěry. Stačilo ve vodě smočit konečky prstů na rukou a na nohou. K mytí se používala umyvadla ne větší než jídelní mísa. Obličej si lidé nemyli vodou, ale otírali si jej bílým plátýnkem, mastné vlasy zakrývali parukami. Raději než vodou, kterou se přenášely nemoci, se omývali alkoholem, vínem a mlékem. Král Ludvík XIV si po ránu pouze otřel ruce pálenkou. Velmi žádaným zbožím se stal parfém, oblíbené byly vůně pomerančových květů, hnijících jablek, hřebíček a skořice. Místo mytí obličeje se používal ve značném množství pudr, často byla vrstva pudru silná až 1 mm.
Datum: 18.02.2004
Tisk článku

HIV infekce - Jilich David, Kulířová Veronika
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 298 Kč
HIV infekce
Jilich David, Kulířová Veronika
Související články:

Na superbakterie platí nanotrubičky s enzymem     Autor: Josef Pazdera (24.08.2010)
Lék zkrotí nebezpečné bakterie     Autor: Jaroslav Petr (29.09.2008)
"Osvícená" bakterie je nebezpečnější     Autor: Josef Pazdera (29.08.2007)
Budou pacientům na jednotkách intenzivní péče čistit zuby?     Autor: Josef Pazdera (28.03.2007)
Irácké tažení sekvenátorů bakteriálních genomů     Autor: Stanislav Mihulka (06.03.2007)Diskuze:

bacilofobie a imunita

Dramenbejs,2004-02-20 14:01:29

Myslím, že děti toho mikrobiologa budou těžcí alergici. Tělo má na bakterie imunitní systém a když ho "nepoužívám", tak začne způsobovat autoimunitní choroby, nejčastěji alergie.

Odpovědět

Biohazard

josef,2004-02-20 12:02:24

Souhlasím s ostatními rozumnými čtenáři. Bakterie a všemožné mikroorganismy jsou všude okolo. Zábavné bylo, když jsme na VŠ chytali na agar různé plísně na různých místech. Nejkrásnější byly na záchodech. A co se táče sprch? To dá zdravý rozum, že na mokrém plácajícím se odporném lanjntuchu může žít cokoli. Je mi líto, že americký profesor je tak špatně placený, že nemá na pořádnou sprchu.
Konečně chce to jíst do polosyta, pít do polopita a mýt se přiměřeně a neválet se po vlhkých semeništích mikroorganismů, zejména ne tělními místy, kde máme nějaké oděrky či zranění. pro jistotu navrhuji si tato místa před sprchováním označit nesmytelnou barvou.
Prima den!
Josef D.

Odpovědět

Amíci

Helena,2004-02-19 00:01:01

Řekla bych, že tady zas někdo hledá problémy, kde nejsou. Bakterie žijí všude kolem nás a jak již bylo v článku řečeno, pro zdravého člověka nejsou vůbec nebezpečné. Člověk s oslabenou imunitou se pak nakazí lecčíms, ale pochybuju, že na vině bude zrovna jeho koupelnový závěs. :-) Vždycky mě takové články upřímně pobaví, protože výsledkem bývá, že je nebezpečné, jíst, pít, dýchat, prostě vůbec normálně žít...

Odpovědět

to je relativní

Pavel Brož,2004-02-18 16:48:13

Když se člověk nemyje hodně dlouho, tak pak ve srovnání s ním ty shnilý jabka třeba opravdu voní :-))) Vzpomínám na chmelové a bramborové brigády v mládí, na ubytovně byl kolikrát takový vzdoušek, že by se dal odhazovat lopatou. A ty ponožky postavené u dveří byly skoro k nerozeznání od holinek :-)))

Odpovědět

vona?

andrej,2004-02-18 09:59:12

oblíbené byly vůně ... hnijících jablek...
doteraz som si myslel ze hnijuce jablko nevonia

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace