Superlasery Hvězdných válek přestávají být science-fiction  
Australští laseroví fotonici skládají laserové paprsky v diamantu, úplně jako Concave Dish Composite Beam Superlaser Hvězd smrti.

 

Skládání laserových paprsků v diamantu. Kredit: Macquarie University.
Skládání laserových paprsků v diamantu. Kredit: Macquarie University.

Každý jistě prožívá ikonickou scénu, kdy bezskrupulózní velitel Death Star I Velkomoff Tarkin nařídí zlikvidovat bezbrannou opoziční planetu Alderaan. Hlavní roli v tomto ničemném aktu, jehož následky byly zhola jiné, než padouši doufali, sehrála monumentální vesmírná zbraň Concave Dish Composite Beam Superlaser. Tento superlaser skládá svůj výhružně zelený paprsek, schopný jediným zásahem zničit terestrickou planetu, z osmi laserových paprsků, z nichž každý je složen opět z osmi paprsků. Jeden ultimátní výstřel superlaseru Death Star I je tedy poháněn celkem 64 generovanými laserovými paprsky.

 

Aaron McKay. Kredit: Macquarie University.
Aaron McKay. Kredit: Macquarie University.

Jako science-fiction je to pěkné. Jenže laseroví fotonici z australské Macquarie University v Sydney nejspíš fandí Hvězdným válkám natolik, že vzali superlaser vážně. V průlomovém výzkumu předvedli, že je možné skládat laserové paprsky v diamantu. Dokázali složit energii několika paprsků dohromady a vytvořit intenzivní paprsek, který vystřelí jedním směrem. Superlasery díky tomu nejspíš nezůstanou ve světě Hvězdných válek. Australští vědci publikovali svůj výzkum v časopisu Laser and Photonics Reviews.

 

Macquarie University.
Macquarie University.

Podle všeho jde o dramatický vývoj laserových technologií, který povede k řadě významných aplikací velmi výkonných laserů, například ve vojenských technologiích. Mohlo by to usnadnit práci odborníkům, kteří dnes vyvíjejí vysokoenergetické lasery pro řešení nových bezpečnostních rizik. Takové lasery se hodí proti útoků levných malých dronů, ať už jednotlivých nebo celých hejn anebo třeba proti raketovým útokům. Vysokoenergetické lasery ale najdou uplatnění i v kosmických technologiích, kde budou součástí pohonných systémů anebo obranných systémů, které budou fungovat proti kosmickému smetí nebo i nepřátelským satelitům.

 

Concave Dish Composite Beam Superlaser. Kredit: Lucasfilm Ltd.
Concave Dish Composite Beam Superlaser. Kredit: Lucasfilm Ltd.

Klíčem k této nové laserové technologii bylo použití ultra čistého krystalu diamantu v místě, kde se skládají původní laserové paprsky. Výsledný paprsek se tím pádem vytvoří právě uvnitř diamantu, kde díky vlastnostem prostředí diamantu nedochází k nežádoucímu narušení tvaru laserového paprsku. Nová technologie rovněž umožňuje měnit barvu laserového paprsku. Podobně prý lze využít i jiné materiály, ale diamant je zatím nejlepší. Právě v diamantu totiž obzvláště dobře probíhá přenos energie na výsledný paprsek, který souvisí s Ramanovým rozptylem (Raman scattering). A diamant rovněž úžasně odvádí vzniklé odpadní teplo.


Podle vedoucího výzkumu Aarona McKaye jde o významný milník ve vývoji laserových technologií velkých energií. Laseroví vědci dnes při vývoji vysokoenergetických laserů čelí závažným problémům, například v souvislosti s velkým nárůstem produkovaného tepla. McKay považuje za jedno z nejlepších řešení tohoto problému právě skládání laserových paprsků více laserů ve stylu superlaserů Hvězdných válek.


Ve světě už se objevily různé technologie skládání laserových paprsků, ale použití diamantu je zajímavou novinkou. Vlastně i tohle je inspirace Hvězdnými válkami, i když není jasné, zda o tom McKay a spol. věděli. Jen zarytí fandové technických detailů světa Hvězdných válek totiž vědí, že klíčovým prvkem superlaserů, a samozřejmě také slavných světelných mečů, jsou ve skutečnosti takzvané kyber krystaly, přirozeně se vyskytující minerály, které jsou naladěné na Sílu.


Jak je vidět, tvůrci science-fiction příběhů, knih, komiksů a hlavně filmů, mají na svých bedrech ohromnou zodpovědnost, o které nejspíš vůbec nevěděli. A zdaleka nejde jenom o Hvězdné války. Elon Musk dal několikrát jasně najevo, že se bojí umělých inteligencí kvůli sérii filmů o terminátorech, a že právě proto se chce umělým inteligencím věnovat, aby si je ohlídal. A kdo ví, co se honí hlavou biotechnologům, když se dívají na filmy o Vetřelcích.

Video:  Alderaan's Destruction - A New Hope


Literatura
Macquarie University 3. 4. 2017, Laser & Photonics Reviews online 30. 3. 2017.

 

Datum: 08.04.2017
Tisk článku

Hledání smyslu v zážitcích blízkosti smrti - Perera Mahendra, kolektiv
 
 
cena původní: 250 Kč
cena: 210 Kč
Hledání smyslu v zážitcích blízkosti smrti
Perera Mahendra, kolektiv
Související články:

Mohla by Hvězda smrti opravdu zničit planetu?     Autor: Stanislav Mihulka (31.01.2012)
Petice za stavbu Hvězdy smrti zdvořile odmítnuta     Autor: Stanislav Mihulka (14.01.2013)
Analýza ekonomické situace Galaktického impéria po bitvě o Endor     Autor: Stanislav Mihulka (03.12.2015)Diskuze:

získaného z pumpy 5O W 1064 nm fokusovaného divergencí 0,02° do ohniska průměru 0,1 mm

Josef Hrncirik,2017-04-09 21:09:13

v brilliantu buzeném pumpou a laserujícím v optice mezi zrcadly na Ramanovské frekvenci 1485 plochou ohniska a inovativně i prostorovou divergencí paprsku.
Zařízení mělo v sérii 2 pumpy a poměrně složitou optiku pro izolaci a polarizaci, fokusaci a aktivní prostředí diamantu. V diamantu byla hustota toku ztracené energie až cca 30 kW/cm2, což ho po krátké době zničilo i přes masivní chlazení uložením v měděném chladiči.
Protože s vystupující energií 14 W, ani s hustotou energetického toku cca 15 kW/cm2,
ani s divergencí paprsku cca 0,06° by na nikoho neudělal dobrý dojem,
Áron podělil oněch 14 kW/cm2 ze středu ohniska! prostorovým úhlem vybíhajícího paprsku a dostal hned veselejší výsledek cca 200 MW/cm2.sr .
Pochopitelně že žádné paprsky nespojoval, ani nezesiloval, jen provedl ztrátovou down konverzi na 1485. Dokud mu nepraskl brilliant, výchozí paprsek měl neúnosnou divergenci cca 0,06°, cca 3x větší než 2x silnější paprsek z pumpy.
Mám pocit, že na obr. 1 Osel se paprsky odmítají složit a 3 se již ztratily.
Po srážce v ohnisku Concave Dish se khaki paprsky chovají přesně podle zákona srážky nepružných olověných koulí a vystupují pak již jako obvyklý kumulativní paprsek z Panzerfaustu.
TO JE SKUTEČNĚ SÍLA!

Odpovědět


Svědkové Jehovy byli stvořeni (predestinováni) speciálně pro těžbu v nehostinném kimberlitovém komíně v Jakutsku

Josef Hrncirik,2017-04-10 21:05:21

Podobně jako Fa-lun-kug pracují i za své umučené spolupracovníky a neničí si orgány vhodné k transplantaci pitím podřadného alkoholu.
Nekradou brilianty nepřiměřeně a při odebírání lupu nekladou ozbrojený odpor.
Při výslechu mluví pravdu, nevykrucují se a není nutno používat nepopulární waterboarding neekologickou kyselinou sírovou.
Protože však odmítají používat zbraň i v boji za svá práva v u
spěšných koloniálních válkách, vybojovali si právo na trvalý pobyt na mimořádně čerstvém jakutském povětří.

Odpovědět

Superlasery

Vlastislav Výprachtický,2017-04-09 12:57:09

Laserové paprsky s ionizací bude možné integrovat pomocí elektromagnetických čoček případně dosměrovat elmagnetickými tryskami. Očekávat v tomto směru lze řadu dalších použitelných technologií.

Odpovědět


Re: Superlasery

Josef Hrncirik,2017-04-09 15:09:17

V atmosféře.
Ionizace vede k velkému útlumu a směrové nestabilitě či místním explozím.
Co z nich vytryskne?

Odpovědět

čtyřboký jehlan

Florian Stanislav,2017-04-08 20:51:51

Diamant má krychlovou plošně centrovanou mřížku uspořádanou často jako osmistěn ( jako dva čtyřboké jehlany). Vysoký index lomu, vede výborně teplo. Dovedu si představit, že světlo laseru dopadající na 4 stěny jehlanu pod určitým stejným úhlem vychází jako jeden paprsek skrz podstavu. Osm paprsků jako ve Hvězdných válkách najednou složených do jednoho to asi nebude.

Odpovědět


Re: čtyřboký jehlan

Josef Hrncirik,2017-04-08 21:06:51

To už neměli ani na luštěniny? (čočku spojnou)

Odpovědět


Re: čtyřboký jehlan

Josef Hrncirik,2017-04-09 15:18:48

Opsali to z Archimeda, který počet zrnek písku ve VES MIRE elegantně popsal pomocí počtu členů ve stupňovité řadě mocnin 8 typu 8**8**8**8**..!
Ani nepotřeboval! !

Odpovědět

Zastavte útok a mávejte bílými prapory!!!

Josef Hrncirik,2017-04-08 17:00:50

Díky sci-hub (hubení sci fake) otevřením 10.1002/lpor.20140012
je na s. 39 cca 10 cm nad rovnicí (1) vidět, že diamanty nečekaně praskaly i při výkonu několika W, protože se v nich ztrácelo cca 60% energie.
Mírné zvýšení jasu vystupujícího paprsku oproti obvykle běžně horší modální kvalitě paprsku pumpy je dáno mírným potlačením parazitních modů a hlavně zvětšením vlnové délky po Ramanovské konverzi.
Vzhledem k celkovému poklesu toku energie oproti pumpě a větší divergenci při menším průměru svazku a větší vlnové délce, schopnost přeříznout rakety obou korejských států použitím diamantových udělátek jednoznačně KLESNE.
Míru zdar.

Odpovědět


Protuneluje se Áron úspěšně i 3. důchodovým pilířem?

Josef Hrncirik,2017-04-09 08:37:28

Na s. L38-39 se přiznává, že 8 mm dlouhé brillianty Type III.a vybroušené přesně kolmo k rovinám 110 a 111 a opatřené selektivními zrcadly praskaly a mizely beze stop i s masivními Cu chladiči, zejména při záběhovém zatížení jen několika W, kdy se daly bez problémů uchopit holou rukou.
Praskání a nenápadnému mizení nezabránila ani jejich nenápadná náhrada líbivější, avšak bezcennou věrnou imitací z moissanite (SiC) z Benátek n/J.

Odpovědět


Bezskrupolózní Áronovy pokusy s lasery nepoškozujícími sítnici (1855 nm) vhodnými pro humanitární operace (amputace)

Josef Hrncirik,2017-04-09 10:09:57

mu jak píše na S39 umožnily přímo pozorovat neočekávané katastrofické zničení brilliantů.
Pochopitelně jen do doby příletu 50 W 1054 nm z pumpy, které pak zničily i monitorující CCD chip.

Odpovědět


Re: Bezskrupolózní Áronovy pokusy s lasery nepoškozujícími sítnici (1855 nm) vhodnými pro humanitární operace (amputace)

Milan Krnic,2017-04-09 16:22:03

Díky za vaše doplnění. Zdarma k nahlédnutí jsem tento počin nenalezl.

Odpovědět


Re: Re: Bezskrupolózní Áronovy pokusy s lasery nepoškozujícími sítnici (1855 nm) vhodnými pro humanitární operace (amputace)

Josef Hrncirik,2017-04-09 17:04:31

NSA vymazala 0;
má být .. .201400012

Odpovědět


Re: Bezskrupolózní Áronovy pokusy s lasery nepoškozujícími sítnici (1855 nm) vhodnými pro humanitární operace (amputace)

Josef Hrncirik,2017-04-09 17:42:26

Katastrofální zničení 8 mm briliantu při emitování sítnici neškodného až léčivého záření 1485 nm jasem až 500 MW/sr.cm2 (143* silnější jas než Tisíce Sluncí)
se velmi líbilo teamu přeřízávačů, děrovačů a rozparovačů raket Spojených korejských států (DARPA), a neprodleně mu poslali pytel jakutských diamantů I.a
levně těžených nelidsky vytěžovanými Svědky Jehovy (Britské listy 2.IV. (= cca. Gardian)), s nadějí na vytvoření Ultimátní Zbraně bez Inevitable collateral demages.

Odpovědět


Aby Áron i nadále mohl odepisovat brillianty podělil 14 W humanitárního 1485 nm záření

Josef Hrncirik,2017-04-09 20:31:40

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace