Vypálí Kimovi rybník mikrovlnné střely s plochou dráhou letu?  
Spojené státy usilovně hledají prostředky, s nimiž by bylo možné zasáhnout proti jaderným zbraním zdivočelého severokorejského režimu, a přitom neobětovat značné počty civilistů z Jižní Koreje. Pomohla by zbraň proti elektronice?
Střela CHAMP s plochou dráhou letu. Kredit: Boeing.
Střela CHAMP s plochou dráhou letu. Kredit: Boeing.

Situace na Korejském poloostrově spěje k vyvrcholení. Kdyby Severní Korea byla jakž takž normální protiamerickou zemí, tak by se s jejich jadernými zbraněmi svět asi nakonec smířil. Ale vládne tam nesmírně brutální a nelidský režim s dědičnými vládci, jemuž je možné věřit jenom velice těžko. Spojené státy mají velmi nelehkou úlohu. Očekává se od nich nějaký tah, ale zároveň musejí předejít mstivým vražedným útokům na jihokorejské civilisty, které Severní Korea v případě konfliktu nepokrytě plánuje.


Raytheon.
Raytheon.

V pondělí 4. prosince zaznělo ve vysílání NBC Nightly News, že Bílý dům zvažuje nasazení experimentální protielektronické zbraně, která by mohla zneškodnit severokorejské jaderné rakety ještě v jejich odpalovacích rampách. Pozorní čtenáři OSLA si jistě vzpomenou na rok 2012, kdy vojenští vývojáři tuto zbraň úspěšně vyzkoušeli a představili veřejnosti.


Jde o střelu s plochou dráhou letu amerického letectva Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project, neboli CHAMP. Tato střela přiletí do cílové oblasti a pomocí intenzivních pulzů mikrovlnného záření usmaží veškerou elektroniku v dosahu. Takový útok není smrtící, nezničí žádnou budovu, ale vyřadí veškeré počítače, chytré telefony, komunikace i zařízení protivzdušné obrany.

 

Lidé z vedení vojenského výzkumu Air Force Research Laboratory (AFRL) se nechali slyšet, že střely CHAMP mohou být nasazeny do bojové akce v řádu týdnů. Je to dost šokující informace, ale tahle technologie by v zásadě mohla fungovat. Háček je v tom, že podle dostupných informací by střela s plochou dráhou letu CHAMP v případě takového útoku musela přiletět velmi blízko cíli. I když jde o nesmrtící zbraň, zaměřenou výhradně proti elektronice, Severní Korea by takový postup mohla považovat za válečný akt.

 

Pomohly by mikrovlnné střely s Kimem? Kredit: Boeing.
Pomohly by mikrovlnné střely s Kimem? Kredit: Boeing.

Na vývoji střel CHAMP se na zakázku vývojářů AFRL podílejí společnosti Raytheon a Being se svojí divizí Phantom Works. Test v roce 2012, který se uskutečnil v Utahu, byl naprostým úspěchem. Mikrovlnná střela, tedy tradiční střela s plochou dráhou letu Conventional Air Launched Cruise Missile (CALCM) s mikrovlnným systémem, vyřadila nejen počítače v cílové budově, ale i kamery, které sledovaly průběh testu. Od té doby na veřejnost neproniklo mnoho informací, což nejspíš znamená, že technologie úspěšně směřuje do výzbroje U. S. Air Force. Mluvčí Raytheonu Cecelia Fresh se nechala slyšet, že ve vývoji má stále hlavní slovo Raytheon, a že s vývojem mikrovlnných střel jsou dokonce v předstihu oproti plánu.

 

Střela s plochou dráhou letu typu CALCM. Kredit: R. L. House.
Střela s plochou dráhou letu typu CALCM. Kredit: R. L. House.

Problém samozřejmě je, že věda za mikrovlnnou střelou není nijak moc záhadná. Armády o této technologii vědí, a také nejspíš tuší, jak se proti podobnému útoku bránit. Pokud má útok mikrovlnnou střelou zůstat nesmrtící, tak její mikrovlnný pulz nesmí být příliš intenzivní. Aby ale měl požadovaný účinek na protivníkovu elektroniku, tak se musí mikrovlnná střela dostat dost blízko cíle. Buď v podobě nízko letící střely s plochou dráhou letu nebo třeba na palubě nízko letícího dronu.


Dejme tomu, že USA odpálí střely CHAMP na Severní Koreu. Jejich detektory nepoznají, co jsou střely zač. Ze severokorejského pohledu to bude prostě raketový útok na jejich nejcennější zařízení. Další věc je, že Severní Korea své jaderné zbraně skrývá a maskuje. Jejich zaměření by vyžadovalo extrémně rychlé zpracování aktuálních zpravodajských dat a zároveň by bylo nutné vyslat nemalý počet mikrovlnných střel, aby zajistily úspěch takové operace.


Bezprostřední útok střelami CHAMP na severokorejské jaderné zbraně podle všeho nehrozí. V takovém případě by se o něm jen těžko bavili v televizi. Zjevně jde o psychologický útok, kdy USA dávají Severní Koreji na vědomí, že mají technologii, kterou je možné k takovému útoku teoreticky použít. A nemusí jít jen o údery na jaderné zbraně. Nenápadný mikrovlnný útok by mohl cílit na velitelská centra, protivzdušnou obranu nebo podobné cíle a poskytnout tím krytí nějaké souběžné operaci speciálních jednotek. Na úrovni psychologické války to je vlastně geniální tah. Až příště Kimovi selže raketa, a to se určitě zase stane, tak se všichni budou ptát, jestli šlo o severokorejský šlendrián anebo sofistikovaný americký zásah proti elektronice. 

Video: Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project (CHAMP)


Literatura
Ars Technica 7. 12. 2017. Wikpedia (Counter-electronics High Power Microwave Advanced Missile Project).

Datum: 09.12.2017
Tisk článku

T-34-85 vs M26 Pershing - Zaloga J. Steven
Knihy.ABZ.cz
 
 
cena původní: 149 Kč
cena: 127 Kč
T-34-85 vs M26 Pershing
Zaloga J. Steven
Související články:

Boeing úspěšně vyzkoušel mikrovlnnou střelu proti elektronice     Autor: Stanislav Mihulka (28.10.2012)
Odpálila Severní Korea H-bombu nebo hoax?     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2016)
Proč Američané nesestřelili severokorejskou raketu středního doletu?     Autor: Stanislav Mihulka (08.09.2017)
Nedávný severokorejský jaderný výbuch doprovázel tajemný otřes     Autor: Stanislav Mihulka (15.09.2017)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace