Nedávný severokorejský jaderný výbuch doprovázel tajemný otřes  
Kdepak Yetti nebo Lochneska. Druhý otřes po Kimově nejnovější explozi, to je nefalšovaná záhada. Seismologové si zatím marně lámou hlavy s tím, o co vlastně mohlo jít.
První americký podzemní test Buster-Jangle Uncle, 29. 11. 1951. Kredit: Nuclear Weapon Archive.
První americký podzemní test Buster-Jangle Uncle, 29. 11. 1951. Kredit: Nuclear Weapon Archive.

Kimův režim si vesele střílí rakety jako na střelnici, Rada bezpečnosti OSN se schází k vášnivému rokování, vzduchem létají silná slova, prostě vše, jak má být. Seismology ale nejnovější odpálení balistické rakety ze Severní Koreje tentokrát nejspíš moc netrápí. Řeší totiž skutečnou záhadu – druhý otřes, který následoval chvíli po explozi takzvané „vodíkové bomby“.

 

Göran Ekström. Kredit: Columbia University.
Göran Ekström. Kredit: Columbia University.

Jak každý ví, Kim a jeho kumpáni 3. září uskutečnili explozi, kterou vehementně medializují za explozi vodíkové pumy. K výbuchu došlo v oblasti severokorejského jaderného polygonu Punggye-ri, kde podle všeho v naprosto zvířecích podmínkách pracují a umírají otroci z nedalekého koncentračního tábora Hwasong. Přístroje rozmístěné kolem gaunerského režimu skutečně zaznamenaly otřes, který by mohl odpovídat takové explozi. Jenomže osm a půl minuty po prvním otřesu se ozval druhý, o něco slabší. Uplynulo už přes týden času a seismologové z toho nejsou příliš moudří. Nevědí, co mohlo být zdrojem otřesu a nevědí ani tím pádem, co to říká o severokorejské explozi, o místě exploze, ani o rizicích, které to mohlo přinést. Prostě záhada.


Za těch pár dní se vyrojila řada teorií. Pokrývají celou řadu scénářů, od zhroucení tunelu, přes sesuv zeminy, až po masivní rozpad horniny z hory Mantap, kde exploze proběhla. Seismologové ale na všechny dosavadní teorie jenom kroutí hlavou a žádný ze scénářů si zatím nezískal větší podporu. Jak říká seismolog Göran Ekström z Kolumbijské univerzity, v tuhle chvíli tady máme pozoruhodnou záhadu.

 

Hora Mantapsan v Severní Koreji. Kredit: Urutseg / Wikimedia Commons.
Hora Mantapsan v Severní Koreji. Kredit: Urutseg / Wikimedia Commons.

Kimův režim je bláznivě tajnůstkářský. Ve skutečnosti nikdo spolehlivě neví, co mohlo zaznamenané otřesy vyvolat. Světová média nadšeně papouškují veškerá prohlášení Severní Koreje, i když je jejich důvěryhodnost naprosto pochybná a prakticky nic z toho není možné ověřit přímo v Severní Koreji. V takové situaci přicházejí ke slovu odborníci na otřesy, tedy seismologové. Říká se tomu forenzní seismologie, což zní velmi slibně, ale tento přístup nabízí jen nepřímé důkazy. Ano, dne 3. září přilétly ze Severní Koreje otřesy o síle 6,1 stupňů Richterovy stupnice (podle Organizace smlouvy o všeobecném zákazu jaderných zkoušek CTBTO) anebo 6,3 stupňů (podle americké vládní agentury U. S. Geological Survey). Tyto otřesy odpovídají explozi o síle kolem 100 až 200 kilotun TNT, ale nelze z nich odvodit, co to tam skutečně explodovalo.

 

Ani první z otřesů tedy není průzračně jasný, ale ten druhý se doslova utápí v mlze nejasností. Síla druhého otřesu odpovídala 4,1 stupňů Richterovi stupnice. Podle některých dohadů šlo o zhroucení podzemních prostor. Jisté stopy po hroucení ukazují i satelitní snímky místa exploze před výbuchem a po něm, podle analýzy organizace 38 North, která je výsledkem partnerství US-Korea Institute a Johns Hopkins School of Advanced International Studies.


Jenomže podle geofyzika Lianxinga Wena ze State University of New York ve Stony Broku a dalších inkriminovaný (tedy druhý a slabší) seismický signál ze Severní Koreje neodpovídá tomu, co lze očekávat při podobném jevu, tedy kolapsu podzemních prostor. Stručně řečeno, při zhroucení se horniny pohybují převážně vertikálně, kdežto zachycený seismický signál odpovídá spíše horizontálnímu pohybu, tedy spíše něčemu jako velkému sesuvu zeminy.

 

Lianxing Wen. Kredit: Stony Brook.
Lianxing Wen. Kredit: Stony Brook.

I v tom je ale háček. Zmíněné satelitní snímky sice ukazují řadu lokálních sesuvů na hoře Mantap (Mantapsan), jenomže podle analýz nejsou ani zdaleka tak mohutné, jak by bylo nutné pro otřesy o síle 4,1. Ani mnohem větší sesuvy, například ty, k nimž došlo v roce 2013 v dole Bingham Canyon v Utahu, nevygenerovaly otřesy, jejichž síla by se byť jen blížila 4,1 stupňů Richterovy stupnice. Ostatně podle Ekströma detailní charakteristiky záhadného druhého otřesu ve skutečnosti neodpovídají profilům ze známých sesuvů půdy.

 

Jmenovec severokorejského komunistického monarchy, seismolog Won-Young Kim, rovněž z Kolumbijské univerzity, má zase jinou teorii. Podle něj seismologové zachytili zemětřesení, které vyvolala exploze. Prý mohlo jít o důsledek rozdrcení horniny při explozi. To by rozhodně neprospělo stabilitě hory Mantap. Seismologové mají ostatně podezření, že hora Mantap už může mít vážně narušenou stabilitu, a že také mohlo dojít k rozsáhlému popraskání hornin. Časem by se mohla hora zhroutit anebo by z ní mohl ve větším množství uniknout radioaktivní materiál.


Je pravda, že měřící stanice umístěné mimo území Severní Koreje něco zachytily. Dne 13. září jihokorejská organizace South Korean Nuclear Safety and Security Commission v Soulu oznámila, že několik měřících stanic na souši a na oceánu detekovalo radioaktivní izotop xenon-133, což je indikátor jaderného testu. Zvláštní ovšem je, že stanice nezachytily žádné další izotopy, z nichž by bylo možné určit, o jakou explozi vlastně šlo.


V této souvislosti by bylo jistě zajímavé vědět, jak by to na seismických stanicích vypadalo, kdyby Kim naplnil horu Mantap nějakou konvenční výbušninou, odpálil to, a pak ještě rozprášil trochu xenonu-133 pro měřící stanice. Poznali bychom to? Ať tak či onak, do doby, než to bude potvrzeno nějakým solidním důkazem, bychom měli omezit řeči o severokorejské vodíkové bombě na minimum.

Video:  North Korea nuclear test: Hydrogen bomb 'missile-ready' - BBC News


Literatura
Nature News 14. 9. 2017, Wikipedia (List of nuclear weapons tests of North Korea).

Datum: 15.09.2017
Tisk článku

Související články:

Jaderní detektivové slídí kolem Severní Koreje     Autor: Stanislav Mihulka (15.02.2013)
Odpálila Severní Korea H-bombu nebo hoax?     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2016)
Zavraždili zavrženého severokorejského prince nervovým plynem VX?     Autor: Stanislav Mihulka (25.02.2017)
Proč Američané nesestřelili severokorejskou raketu středního doletu?     Autor: Stanislav Mihulka (08.09.2017)Diskuze:

Cenzura

Standa Kuncuj,2017-10-11 08:23:29

Budu muset zavolat do nemocnice v Novém Městě na Moravě ať neblbnou a nechají zachraňovaní životu něčím tak pavedeckym jako je transplantace stolice bo na osel.cz je tento příspěvek neustále mazan správcem, hmm https://stanislavkunc.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=579457

Odpovědět

Cenzura

Standa Kuncuj,2017-10-11 08:23:28

Budu muset zavolat do nemocnice v Novém Městě na Moravě ať neblbnou a nechají zachraňovaní životu něčím tak pavedeckym jako je transplantace stolice bo na osel.cz je tento příspěvek neustále mazan správcem, hmm https://stanislavkunc.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=579457

Odpovědět

Racionální vysvětlení této "záhadné" a "nevysvětlitelné" události :-)

Marek Zelenka,2017-09-18 01:03:57

https://youtu.be/iWar_Osyyv4?t=33m45s

Odpovědět


Re: Racionální vysvětlení této "záhadné" a "nevysvětlitelné" události :-)

Lukáš Kříž,2017-09-18 12:05:46

Stačí hledat na https://zpravy.aktualne.cz/domaci/mapa-dezinformacnich-kanalu-na-ceskem-youtube/r~4e00f2c429e711e7a4f4002590604f2e/ a je jasné jaké to vysvětlení je.

Odpovědět


Re: Re: Racionální vysvětlení této "záhadné" a "nevysvětlitelné" události :-)

Petr Holas,2017-09-21 10:49:29

Cituji: "Ohnisko otřesů bylo podle seizmologů v hloubce deseti kilometrů." (zdroj https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/online-zeme-v-kldr-se-nekolikrat-zachvela-mohlo-by-jit-o-jaderny-test-36554) Jak severokorejští soudruzi dostali bombu do hloubky deseti kilometrů, když nejhlubší doly světa dosahují cca. 4 kilometrů a nejhlubší vrt (Kolský vrt - 12200m) má průměr pouze 30cm, což je na spuštění vodíkové bomby jaksi málo?

Odpovědět


Re: Re: Re: Racionální vysvětlení této "záhadné" a "nevysvětlitelné" události :-)

Michal Lichvár,2017-09-21 16:08:08

No on v tom videu tvrdí, že najskôr tú správu priniesli zahraničné média a až potom Kim. Akoby naznačoval, že Kim nemal na výber a musel súhlasiť, že ten test spravil, aby nestratil tvár.

Lenže zemetrasenie nenačasuješ (aspoň zatiaľ :)), tak záhada zostáva záhadou.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Racionální vysvětlení této "záhadné" a "nevysvětlitelné" události :-)

Petr Holas,2017-09-21 18:47:35

Domnívám se (svým selským rozumem), že pokud severokorejci nejsou schopni dostat vodíkovou bombu do hloubky 10km (a právě v této hloubce bylo "ohnisko otřesů"), jsou tvrzení o jaderném testu smyšlenkou a otřesy byly "fyziologického" původu.

Odpovědět


Re: Re: Racionální vysvětlení této "záhadné" a "nevysvětlitelné" události :-)

Marek Zelenka,2017-09-22 20:11:09

Lukáš Kříž: Vřele obdivuji váš neskonalý um během několika sekund nechat analyzovat objektivitu informace třetí stranou a nechat si vypláchnout mozek zaručenou pravdivostí jakéhosi seznamu na webu Aktuálně.cz. Tomu říkám striktně vědecký přístup. Jen tak dál! :-D

Odpovědět

Tajemný otřes po výbuchu.

Vlastislav Výprachtický,2017-09-16 07:09:19

Doprovodnou explozi mohl způsobit nahromaděný metan v přístupové štole, případně i trhavina pro uzávěr díla.

Odpovědět


Re: Tajemný otřes po výbuchu.

Marek Hrabčák,2017-09-17 08:52:25

Ten metán je skôr prítomný na uhoľných ložiskách, čo asi nebude tento prípad. Nepoznám síce geológiu lokality tak podrobne, ale pre účel jadrovej strelnice asi skôr vybrali nejaké "pevné" vyvrelé alebo kryštalické metamorfity, ako krehké sedimenty.
A žule nemá metán čo robiť (aj ked vynimky sa najdu)

Geológia podložia ale môže pripraviť prekvapenia aj bez konšpiračných teórií:

napr. pokusy vo Švajčiarsku s geotermálnou energiou dospeli v decembri 2006 k zemetraseniu v Bazileji o sile 3,4 len pri tlakovaní obyčajnej vody do hlbokých vrtov

https://www.theguardian.com/world/2009/dec/15/swiss-geothermal-power-earthquakes-basel

Odpovědět

Podle mě šlo o větší výbuch než čekali.

Karel Rabl,2017-09-15 21:33:02

Po výbuchu vznikne dutina, nad ní klenba, která po ztěžknutí roztaveného a částečně tuhnoucího materiálu a ochlazených plynů se zhroutí. Divím se, že nepropadla celá hora, asi byli dost hluboko a měli štěstí.

Odpovědět


Exstroemně otřesení otřesní otřesoví seismologové propadem dutiny v Goeře Mantapsan

Josef Hrncirik,2017-09-16 19:19:50

"Richter scale" ve wiky konstatuje:
Zvýšení magnitudy o 1 stupeň odpovídá zvýšení energie 31,6x;
tj. 0,1 stupně je cca 1,4x silnější zdroj.

15 kt TNT "chlapeček" (Little Boy) podzemně by vyvolal zemětřesení magnitudy 6.
Kimovo zemětřseni 6,3 pak odpovídá pouhým mírumilovným 42 kt TNT.

Zemětřesení 4,1 pak ze mě odpovídá jen 42000t/(31,6)**(6,3-4,1)=21 t TNT = 84 GJ seismické energie, tj. kolaps dutiny cca 3400m3 (průměru 18,6) v hloubce 1 km.
Dutina mohla být klidně 2x většího průměru a do vlny šla jen osmina energie z kolapsu.
Není to otřesná propaganda?

Nebo Kim pro zmatení otřesených seismologů odpálil naráz 3 prošlé MOAB, zakoupené se slevou.

Odpovědět


A protože výbuch měl magnitudu jen 6,1 odpovídá pouhému Fat Man (21 kt TNT)

Josef Hrncirik,2017-09-16 20:21:11

Odpovědět


Re: A protože výbuch měl magnitudu jen 6,1 odpovídá pouhému Fat Man (21 kt TNT)

Karel Rabl,2017-09-16 21:09:48

A sakra že by zkoušel rovnou neutronku to se mi nechce věřit i když v dnešní době je možné vše.

Odpovědět


Otřesná zemětřesná měření usvědčují Kima, že 200-20=180 kt TNT přeměnil na neutronové záření horizontally oriented vymetající i bezletové zóny.,

Josef Hrncirik,2017-09-17 07:47:01

Odpovědět

Teorie

Jan Šági,2017-09-15 20:43:52

Víc atomovek vybuchlo po sobe aby to vypadalo na vodíkovou atomovku a jedna vybuchla o něco později ???

Odpovědět


Re: Teorie

Jan Konopiský,2017-09-15 22:04:22

Ty rakety se mu taky rozpadají, tak proč by se mu nepovedl megavýbuch.. Zní mi to dost pravděpodobně.

Odpovědět

V článku byly konstatovány jen a

Pavel S,2017-09-15 17:40:27

pouze fakta. Kde konkrétně je ta "politická masáž"?

Odpovědět


Re: V článku byly konstatovány jen a

Jaroslav Pešek,2017-09-15 18:38:14

Není náhodou Severní Korea stále ve válce? Za druhé světové války taky v Amerických koncentračních táborech umírali američtí Japonci (američtí občané). Znamená to, že je Amerika gaunerský režim?

Odpovědět


Re: Re: V článku byly konstatovány jen a

Jan Novák9,2017-09-16 01:38:29

Amerika je gaunerký režim, nevydali Sorose do Ruska ačkoliv je na něj platný mezinárodní zatykač a platí finanční pomoc Palestině ze které dostávají peníze vdovy po pachatelích teroristických útoků. Také Obama naprosto nelegálně poslal 1,6 miliardy dolarů v hotovosti do Iránu, kdokoliv jiný by šel do vězení za 10 tisíc dolarů.

Pro lepší režim musíte jít do Belgie nebo Dánska, kde platí jihádistům sociálku aby měli na vybavení. Doporučuji no-go zóny. Američané za války chránili vlastní občany proti první generaci přistěhovalců i když to už byli také vlastní občané, tenkrát to bylo ještě OK. Vzpomeňte si na Němce v pohraničí v ČSR.

Odpovědět


Re: Re: V článku byly konstatovány jen a

Pavel S,2017-09-16 12:51:27

A to jste si vycucal z kterýho prstu?

Odpovědět


Re: Re: Re: V článku byly konstatovány jen a

Milan Krnic,2017-09-17 19:51:54

https://cs.wikipedia.org/wiki/Americk%C3%A9_interna%C4%8Dn%C3%AD_t%C3%A1bory_pro_Japonce

Odpovědět

Článek

Zab Hazar,2017-09-15 17:14:19

poutavý, ale pokud mohu za sebe poprosit - tu nenápadně přimíchanou politickou masáž, pane autore, příště vynechte. Jen tím shazujete úroveň textu ze zajímavé zprávy na plytkou politickou agitku.
A k tématu: je tu nějaký seismolog, který by mohl tu otázku v závěru zodpovědět? Osobně soudím, že by se to poznat možná dalo ze strmosti čela odposlechnutého impulsu - u konvenčních trhavin bude (z více důvodů) patrně pozvolnější než při jaderném výbuchu.

Odpovědět


Re: Článek

Jan Novák9,2017-09-16 01:22:17

Vy byste raději četl: Soudruzi ze Severní Koreje udeřili proti imperialistickým pohůnkům z Washingtonu testem vodíkové bomby?

Odpovědět


Re: Re: Článek

Zaab Haz,2017-09-16 08:58:16

Vaše otázka, podsouvající mi názory jež nemám, je trošku mimo mísu a proto k ní nemám co říci. Možná až světonázorově více dospějete, pochopíte že slušná prosba o apolitičnost odborných článků znamená povznést se nad aktuálně panující režim, převládající davové mínění a subjektivní momentální sympatie.

Odpovědět


Re: Re: Re: Článek

Juraj Chovan,2017-09-16 10:16:06

Nerobím to často ale tentokrát sa pána Mihulku zastanem:

"OSEL (Objective Source E- Learning) je internetový časopis pro popularizaci vědy." Teda nie rýdzo odborný, ale populárno-náučný portál.

Pán Mihulka je jedným s najaktívnejších prispievateľov k obsahu Osla a jeho články majú aj nadpriemernú čítanosť. A to práve vďaka jednoduchému spracovaniu témy a "omáčke" ktorá je síce občas kontroverzná ale zároveň zľahka vtipná a dobre čítavá. Áno, jeho články nejdú odborne do hĺbky a viackrát sa stalo že použité argumenty boli vyslovene chybné. Na druhej strane, fakt si treba uvedomiť že ide o časopis určený pre širokú verejnosť so záujmom o vedu, nie časopis pre odborníkov a vedeckých pracovníkov.

Odpovědět


Re: Článek

Pavel Foltán,2017-09-16 09:33:58

Pane Hazare,
Schválně jsem si to přečetl ještě jednou a marně hledám "tu nenápadně přimíchanou politickou masáž".

Není to jen ve vaší hlavě, podle hesla:
"Čeho srdce plné, tím huba (klávesnice) přetéká."

Odpovědět


Re: Re: Článek

Alexandr Kostka,2017-09-18 23:37:27

Co třeba ubozí otroci z koncrntračního tábora co tam dřou jako koně? Nestačí? Do faktů přidaná propaganda jak vyšitá!

Odpovědět


Re: Re: Re: Článek

Ivo Hlavůněk,2017-09-19 07:43:56

Vy jste komik. To je jediný prokazatelně pravdivý údaj v celém článku, jinak plném bohužel pouze dohadů a neověřitelných teorií.
Jak vypadá koncentrační tábor, víte snad i Vy sám, a když něco vypadá na podrobných satelitních snímcích jako koncentrák v Německu nebo Sovětském svazu, tak to nejspíš takový tábor opravdu bude.
Já proti článku nic nemám, pan Mihulka píše velice čtivě a tady mu zcela rozumím, když publikoval jen nějaké možnosti, ono nechat se ubít k smrti třeba za krádež plakátu není moc povzbuzující pro případné investigativní novináře.

Odpovědět


Re: Článek

Josef Hrncirik,2017-09-25 15:54:54

Vlna šířící se vrstvami a detaily různými rychlostmi se ohýbá, odráží a pak se to sčítá, takže strmost čela asi rychle mizí.
Zajímavý je škaredý radioaktivní? mrak a otřesová vlna povrchem z amerického foto jejich málo? podzemního či příliš silného? výbuchu Buster-Jangle Uncle na obr.1.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace