Zavraždili zavrženého severokorejského prince nervovým plynem VX?  
Vražedné komando nedávno zabilo nevlastního bratra severokorejského diktátora Kim Čong-nama na letišti v Kuala Lumpuru. Toxikologické testy prý prokázaly přítomnost bojové látky VX, odborníci o tom ale vážně pochybují.

 

Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. Kredit: Hyundai News / Wikimedia Commons.
Kim Čong-nam na snímku z roku 2001. Kredit: Hyundai News / Wikimedia Commons.

Před 69 lety se v naší zemi odehrál komunistický puč podporovaný Sovětský svazem. Po něm dostali lidé možnost vyzkoušet si na vlastní kůži, co to znamená vláda pracujícího lidu a lidově-demokratické zřízení. V dnešní době je ve světě naštěstí už jenom málo míst, plných hnusu, ponížení a smrti, kde jménem pracujícího lidu vládnou vražední blázni.


Nedávno jsme se ale opět stali svědky lidově demokratického násilí. S největší pravděpodobností vražedné komando vyslané ze severokorejského skanzenu komunismu diktátorem Kim Čong-unem dne 13. února 2017, za bílého dne na rušném mezinárodním letišti, zavraždilo diktátorova nevlastního staršího bratra Kim Čong-nama. Vše nasvědčuje tomu, že vraždila severokorejská tajná služba na rozkaz Kim Čong-una. Jako každý správný orientální despota, i severokorejský diktátor nevěří nikomu, obzvláště svým příbuzným.

 

Jean-Pascal Zanders.
Jean-Pascal Zanders.

Kim Čong-nam byl v Severní Koreji původně následníkem lidovědemokratického trůnu, pak byl ale v roce 2001 zatčen v Japonsku s falešným pasem, když jel do Disneylandu. Tehdejší vládce Kim Čong-il poté přehodnotil nástupnictví a favoritem komunistické dynastie Kimů se stal dnes panující Kim Čong-un. Severokorejský diktátor se již dříve pokusil nevlastního bratra zabít, před pár dny se mu to podle všeho povedlo. Otázkou ale je – jak?


Malajské úřady v pátek 24. února oznámily, že na tvářích a v očích zavražděného Kim Čong-nama identifikovaly stopy bojové látky VX. Nervový plyn VX je extrémně toxický organofosfát nažloutlé barvy, bez chuti a zápachu, který velmi účinně zasáhne nervový systém oběti. Látka je považována za chemickou zbraň a zbraň hromadného ničení, takže si jistě lze představit, že by Severní Korea s režimem bez zábran mohla takovou věc použít. Wikipedie, studnice moudrosti dneška, už na svých stránkách jednoznačně tvrdí, že vražda byla spáchána látkou VX. Jenže podle odborníků na chemické zbraně to tak jednoduché rozhodně nebude. Řada věcí totiž nehraje.

 

Jednoduchý a smrtící. Kredit: Ben Mills / Wikimedia Commons.
VX.  Jednoduchý a smrtící. Kredit: Ben Mills / Wikimedia Commons.

Podle Richarda Guthrieho, bývalého specialisty Stockholm International Peace Research Institute, to nedává smysl. Látka VX je jednou z nejjedovatějších substancí na světě a nejúčinnějším nervovým jedem, který kdy lidé vyrobili. Stačí, když se kapička 10 miligramů olejovité substance dostane na kůži, a je konec. Při vdechnutí je smrtelná dávka ještě nižší. VX funguje tak, že bleskově inhibuje enzym acetylcholinesterázu. Tento enzym je neustále velice vytížený a hraje klíčovou roli při přenosu nervového vzruchu mezi nervy a svaly. Když acetylcholinesteráza nepracuje, tak se svaly zasaženého člověka stáhnou a oběť se v křeči, s pěnou u úst a zmodralá bezmocně udusí.


Podle malajských vyšetřovatelů i dostupných záběrů kamer proběhla vražda Kim Čong-nama tak, že mu dvě ženy cosi nastříkaly do obličeje. Sám Kim pak cestou na letištní stanici zdravotní služby popsal, že mu obličej zasáhla nějaká kapalina, a že ho pálí oči. Na záběrech letištních kamer je vidět samotný útok. Pak je ale rovněž vidět Kim Čong-nama – jak stojí, dokonce jde po svých za zdravotníky a baví se s lidmi. Žádné křeče, žádná pěna u úst, natož aby Kim modral. Také je vidět, že ženy z vražedného komanda nejsou nijak zjevně chráněné, prostě jsou jenom normálně oblečené. Po útoku si prý obě šly umýt ruce na toaletu. Jedna z nich tam sice měla zvracet, ale obě dvě pak rozhodně zůstaly naživu. To vůbec nedává smysl.

 

Mark I NAAK, set americké armády pro první pomoc při zasažení nervovými plyny tabun, sarin, soman a VX. Kredit: US Army.
Mark I NAAK, set americké armády pro první pomoc při zasažení nervovými plyny tabun, sarin, soman a VX. Kredit: US Army.

Podle experta na chemického zbraně Jean-Pascala Zanderse by se u žen projevily zřetelné symptomy otravy, i kdyby je zasáhla sebemenší kapička kapaliny s VX. Nic takového se podle všeho nestalo. Je pravda, že útočnice mohly být předem nacpané atropinem, který je snadno dostupný, a funguje jako účinný protijed vůči VX. Jenže Kim Čong-nam podle dostupným informací atropinem chráněný nebyl. Nakonec zamřel v rukou lékařů v křečích, ty ale mohl vyvolat i jiný toxin, než VX.


Toxin útočníků mohl být uložen v nějakém obalu a aktivován až těsně před použitím. Pokud by ale skutečně šlo o VX, tak by měli být mrtví nebo alespoň zasažení zdravotníci, kteří Kim Čong-nama ošetřovali a jistě i oživovali. Stejně tak by mělo být letiště v Kuala Lumpuru plné zasažených, možná i mrtvých cestujících. Jenže letiště jenom uklidili a vesele funguje dál. Ve skutečnosti nejenom že nikdo další nezemřel, ale ani se u nikoho nevyskytly žádné příznaky otravy, včetně lidí, kteří byli s otráveným princem v bezprostředním kontaktu. Což je velice divné.


Jak tohle vysvětlit? V zásadě jsou tři možná řešení:


1. Omyl. Malajští odborníci se spletli a nebyl to VX. Anebo byli záměrně uvedeni v omyl a severokorejci kontaminovali Kim Čong-nama zcela stopovým množstvím VX, aby zakryli použití jiné látky, která zabíjela.


2. Nehoda. Severní Korea prakticky jistě disponuje zásobami chemických bojových látek. Není vázána mezinárodními smlouvami ani svědomím. Podle odhadů thinktanku International Crisis Group mají asi 2,5 až 5 tisíc tun chemických bojových látek, včetně VX. Odborníci ale nevylučují, že VX vyrobili z propašovaných surovin už před delší dobou. A jak zjistili inspektoři OSN v Iráku, uskladněné zásoby látky VX podléhají relativně rychlé degradaci. Je tedy možné, že tak jako všechno v Severní Koreji, i chemické zbraně ztrácejí na kvalitě. Provedení útoku ale spíše nenasvědčuje tomu, že by šlo o selhání původního plánu. O brutální teroristický útok jim nešlo.


3. Nová technologie. Severokorejci možná upravili VX a zařízení k jeho aplikaci tak, že zasáhne pouze vyhlédnutou oběť. Podle mála dostupných informací v Severní Koreji běžně testují biologické a chemické zbraně na lidech, takže si lze představit, že by podobnou technologii mohli mít k dispozici.


Podle specialisty Zanderse je teď naprosto klíčové, aby se vzorky z nešťastného Kim Čong-nama co nejrychleji dostaly do certifikované laboratoře Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW, Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons). Pak se snad dozvíme víc. Nejbližší taková laborka je hned v sousedním Singapuru.

Video:   Kim Jong Nam Murder: Surveillance Clues

 

Kim Jong-nam killing: Video emerges of airport 'attack'


Literatura
New Scientist 24. 2. 2017, Wikipedia (VX – nerve agent).

Datum: 25.02.2017
Tisk článku

Související články:

Bioarzén aneb když jsou biopotraviny otrava     Autor: Jaroslav Petr (24.02.2012)
Tycho Brahe rtutí otráven nebyl     Autor: Vladimír Wagner (17.11.2012)
Ricinové dopisy jsou spíše strašákem než reálnou hrozbou     Autor: Stanislav Mihulka (21.04.2013)
Co říkají experti na chemický útok v Sýrii?     Autor: Stanislav Mihulka (25.08.2013)
Cholera či otrava arsenikem - nač zemřel Petr Iljič Čajkovský?     Autor: Miloslav Pouzar (15.09.2015)
Jak polonium zabilo Alexandra Valteroviče Litviněnka?     Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2016)Diskuze:

Kde beretu tu jistotu?

Ctibor Jablonický,2017-02-27 10:25:51

Já obdivuji vaši jistotu, že za smrtí Kim Čong-nama musí být nutně Severokorejský režim. Tomu říkám docela dobrá paranoia. Jste ochoten připustit prozaickou variantu č. 4? Kim Čong-nam byl totiž obyčejný gambler a kasínům v Maccau dlužil poměrně nemalé finanční částky k jejichž splacení se zrovna dvakrát neměl. Tak ho prostě a jednoduše oddělala mafie. Veřejně jako varování všem ostatním.

Odpovědět

koktail

Ľuboš Holička,2017-02-26 09:02:05

Buď použili smrtelný koktail látok, a vx v ňom bolo staré, a asi aj málo.
Určite použili látky pri ktorých funguje spoľahlivo protijed aby útočník prežil. A samozrejme čosi čo sa rozkladá v normálnom prostredí.

Alebo sme videli útok nejakým podobným nervovoparalytickým jedom ako VX, akurát je modernejší, a teda aj použiteľný v modernom boji. Je kontaktný, pôsobí relatívne rýchlo, existuje antidotum, dá sa ľahko detekovať a hlavne nezamorí prostredie na dlhý čas.

Asi moderná bojová látka o ktorej sa toho veľa nevie.

Odpovědět


Každá dáma aplikovala zcela nezávisle jen jednu neškodnou složku tzv. binární směsi a proto jsou z obliga a nedostanou ani mzdu. 13.III.1968 při Scull Walley Incident při trénování postřiku Látkou VX z tryskáče F-4E uhynulo 6000 ovcí pasoucích se v nebezp

Josef Hrncirik,2017-02-26 18:58:54

Odpovědět


ečné vzdálenosti 43 km od cvičiště

Josef Hrncirik,2017-02-26 19:02:22

Odpovědět


Neohrozitelná čackost Army tak zvýšila již povážlivě ztenčující se výskyt lebek, hnátů a obratlů nad četnost i v těchto nehostinných krajích obvyklou a umožnila tak údolí velmi čestně dostát svému jménu Scull Wally

Josef Hrncirik,2017-02-27 07:08:39

Odpovědět

VX je netěkavá

Stanislav Florian,2017-02-25 19:45:42

http://technet.idnes.cz/kim-cong-nam-vx-latka-0lx-/vojenstvi.aspx?c=A170224_122233_vojenstvi_kuz
článek vzniklý za spolupráce českého vojenského odborníka.
VX smrtelná dávka 1 miligram při vdechnutí a asi 10 mg při aplikaci přes kůži. Látka je netěkavá a obtížně zjistitelná v ovzduší. Naopak netěkavost umožňuje ji stanovit mnoho dní po úmrtí v těle.

Odpovědět


Re: VX je netěkavá

Milan Krnic,2017-02-25 20:06:57

A to je zajímavé! Od mjr. Ing. Moniky Hoskovcové, Ph.D. (Ústav ochrany proti zbraním hromadného ničení) jsem včera zase mimo jiné slyšel (http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3808681), že perzistentní VX je těkavá velmi málo, a že by obecně vzato spíš sedimentovala na povrchy.
Co se týče možností zjištění v těle, o tom jsem se nedočetl ani na tom technetu.

Odpovědět


Re: VX je netěkavá

Vojtěch Kocián,2017-02-25 20:42:00

Článek na Technetu je výborný. VX už k podobným útokům použit byl a ani útočník ani okolí vážněji zasaženi nebyli. Pokud je netěkavý a má olejovitou konzistenci, tak by manipulace s ním neměla být tak nebezpečná. Další zajímavý článek je tady:
http://www.priznaky-projevy.cz/otravy/otrava-bojovym-plynem-vx-metylfosfonotionat-priznaky-projevy-symptomy
Vysvětluje i tom, proč oběť ještě nějakou dobu mohla komunikovat a chodit. Příznaky nevolnosti byly vidět i na záznamu několik minut po útoku. A pokud řekl policistům a záchranářům, že má podezření na otravu nějakým dotykovým jedem, určitě s ním jednali velmi opatrně, takže riziko otravy bylo minimální. Určitě neprováděli dýchání z úst do úst.

Odpovědět


V CO nás bolševik naučil, že VX je kapalina velmi stálá, určitě ne krystalky. Charakteristickým příznakem otravy je miosa, nápadné zúžení zorniček, kvůli kterému zasažený prakticky přestává vidět. Novináři byli zasaženi Asadovým yperitem z barelové bomby.

Josef Hrncirik,2017-02-25 21:48:58

Odpovědět

Pokud by se ho zbavila Tajná služba,

Karel Rabl,2017-02-25 18:26:02

jakákoliv tak by to byla nehoda či srdeční infarkt podobně jak se zbavili Kryla, nebo si myslíte že Severo Korejci či Jiho Korejci nemají k dispozici (Ruský, Americký sirup) a veřejná poprava na letišti aby to vyvolalo rozruch spíše vypovídá o snaze vrazit klín mezi Malaisijí a Severní Koreou a to je spíše doména Číňanů, protože jen znesvářené strany které se se budou hádat mezi sebou zapomenou nebo neuhájí "Jihočínské moře" plné ropy a plynu.Nezapomeňte že Američané a ostatní mocnosti zlikvidovali nebo paralyzovali, úhlavní nepřátele Číny Japonce, Vietnamce, i Korejce a pokud v Číně praktikují státní kapitalismus potřeba dalšího jejího růstu brzdí právě přítomnost těchto zemí, zvlášť když by spolupracovali.

Odpovědět


Re: Pokud by se ho zbavila Tajná služba,

Milan Krnic,2017-02-25 21:24:02

(tématicky)
http://media.rozhlas.cz/_obrazek/3804194--zena-podezrela-z-vrazdy-kim-congnama-na-zaznamu-bezpecnostni-kamery--1-950x0p0.jpeg

Odpovědět

clues

Milan Krnic,2017-02-25 17:48:51

Neboli okolnosti vraždy jsou spekulativní. Kupodivu.
Tak alespoň pro rozšíření obrozů, nedala by se nějaká slušná dávka inhibitorů acetylcholinesterázy vyrobit "doma" po návštěvě lékárny?

Odpovědět


Re: clues

Alexandr Kostka,2017-02-26 00:46:54

Přímo VX prý ne, prý vyžaduje při výrobě takové maličkosti jako vakuum a teplotu podstatně nižší, než zvládne běžná lednička. Ovšem po návštěvě lékárny a slušně vybavené drogerie navaříte dost jiných zajímavých látek.. Obecně dost na vyhlazení menšího města. Otrávit, vypálit, vyhodit do povětří, variant je víc než dost. (takových co nevyžadují víc než trochu skla a obyčejnou kuchyň)

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace