Umělá inteligence jde po rychlých rádiových záblescích  
Rychlé rádiové záblesky nepřestávají vědce dráždit. Tak na ně poslali to nejlepší, co v dnešní době máme – vytrénované umělé inteligence. V SETI Institutu s takovou inteligencí našli 72 nových rychlých rádiových záblesků z populárního zdroje FRB 121102.
Umělá inteligence loví rychlé rádiové záblesky. Kredit: Breakthrough Listen / Danielle Futselaar.
Ilustrace: Umělá inteligence loví rychlé rádiové záblesky. Kredit: Breakthrough Listen / Danielle Futselaar.

Jak jsme již několikrát na OSLU napsali, rychlé rádiové záblesky, čili oblíbené FRB (z anglického Fast Radio Burst), představují velkolepou záhadu současné astrofyziky. Přilétají na nás z hlubokého vesmíru, jako extrémně krátká a ohlušivá rádiová zavřeštění a my zatím moc netušíme, co jsou zač.

 

Vědci to ale nevzdávají. Výzkumné týmy po světě intenzivně zkoumají těch pár rádiových záblesků, co jsme zatím ulovili. A pátrají po dalších. Vědci mediálně známého projektu Breakthrough Listen teď na milisekundy trvající rychlé rádiové záblesky nasadili asi nejtěžší kalibr soudobé vědy. Solidně vytrénovanou umělou inteligenci.

 

Yunfan (Gerry) Zhang. Kredit: University of Berkeley.
Yunfan (Gerry) Zhang. Kredit: University of Berkeley.

Jak jistě každý ví, program Breakthrough Listen hledá ve vesmíru duchy, tedy pardon, mimozemšťany. Jenomže i jim samotným je nejspíš už jasné, že šance na úspěch je zcela mizivá. Takže prozíravě neposlouchají jenom romantické vzkazy od cizích civilizací, ale také neméně fascinující a zároveň reálné vesmírné fenomény. Jako jsou právě stále tajuplné rychlé rádiové záblesky.

 

Gerry Zhang z Kalifornské univerzity v Berkeley a jeho spolupracovníci s pomocí umělé inteligence detekovali 72 nových FRB záblesků od „vykřičeného“ zdroje FRB 121102. To je samozřejmě tak trochu vadou na kráse, protože FRB 121102 je zatím jediným zdrojem rychlých rádiových záblesků, který se opakoval, a to mnohokrát. Vzbuzuje tím nemalé podezření, že v jeho případě jde o poněkud jiný fenomén, který se projevuje velmi podobně jako jiné rychlé rádiové záblesky.

 

Green Bank loví rychlé rádiové záblesky. Kredit: SETI / Danielle Futselaar.
Ilustrace: Green Bank loví rychlé rádiové záblesky. Kredit: SETI / Danielle Futselaar.

Vlastně nešlo o nová pozorování. V srpnu 2017 tým Breakthrough Listen v centru Berkeley SETI Research Center po dobu pěti hodin sledoval inkriminovaný zdroj FRB 121102 pomocí digitálních zařízení teleskopu Green Bank. Získali 400 TB dat, z nichž vytáhli celkem 21 rychlých rádiových záblesků, což je stále velmi ohromný počet. Zhang a spol. teď vzali stejný balíček dat a vypustili na něj umělou inteligenci. Vycvičili ji na známých rychlých rádiových záblescích a udělali z ní hvězdu v analýze gigantického množství rádiových dat.

 

A algoritmy této inteligence vyčmuchaly v datech dalších 72 rychlý rádiových záblesků. Pro výzkumníky ze SETI byla umělá inteligence fascinující. Pomohla jim lépe porozumět chování rychlých rádiových záblesků. A také je oslnila svými možnostmi při detekci signálů v nezměrném množství dat.


Umělé inteligence přicházejí do astrofyziky divoce a dravě. Jen v samotném SETI Institutu vědci s umělými inteligencemi před časem analyzovali přes 20 milionů signálů ze soustavy radioteleskopů ATA (Allen Telescope Array) a identifikovali anomální signály pro detailní výzkum. Rovněž využili umělou inteligenci při hledání zajímavých rádiových signálů v nadějných planetárních systémech, jako je populární TRAPPIST-1. O umělé inteligenci v astrofyzice určitě zase brzy uslyšíme.

 

Video:  Breakthrough Listen uses machine learning to find fast radio bursts


Video: Visit the Green Bank Telescope in VRLiteratura
SETI Institute 10. 9. 2018.

Datum: 13.09.2018
Tisk článkuDiskuze:

Martin Pecka,2018-09-15 18:39:16

Budu to sem do komentaru psat porad. Cesky preklad "machine learning" nebo "neural network" neni "umela inteligence". Kdyby to tak nazyvali sami autori, tak budiz (ac ani to se mi nelibi), ale vzdyt video i clanek maji v nazvu "machine learning".

Odpovědět


Re:

Jana Zlatoústa,2018-09-16 14:17:39

Možno to nie je preklad, ale všeobecné označenie, ktoré si zvolil autor článku. A machine learning a artificial neural networks sú podoblasti (oboru) AI.

Odpovědět


Re:

Petr Bolek,2018-10-06 21:35:47

Amen!

Odpovědět

Zooniverse

Jaroslav Pešek,2018-09-14 07:09:43

Znáte Zoniverse? https://www.zooniverse.org/projects
Výsledky spousty projektů, které zde najdedete, se používají k cvičení umělé inteligence, která pak lépe dokáže najít v datech co je po ní požadováno. Je to určené pro veřejnost a i vy se můžete zapojit. Navštěvuji to už aspoň deset let.

Odpovědět

Jiří Gutman,2018-09-13 23:16:54

Stejně jako kladivo, nebo počítač, je AI jen nástroj, nemá smysl z ní dělat něco víc. Ale taky potřebuje pár let, aby vyrostla. Hlavně bychom se neměli z pohodlnosti vzdát kritického myšlení.

Odpovědět


Re:

Jan Balaban,2018-09-14 07:56:46

Ako sa dá poznať, že nejaký SW si už zaslúži názov Umelá inteligencia? Nazvať tak hocičo sa mi zdá trochu prehnané.

Odpovědět


Re: Re:

Petr Kr,2018-09-14 08:35:56

Asi je rozdíl mezi vrtacím kladivem a skupinou - kladivo, šroubovák a majzlík. Taky je rozdíl mezi nástrojem kalkulačka a počítač. Takže souhlas.

Odpovědět


Re: Re:

Josef Skramusky,2018-09-14 21:43:55

Umělá inteligence je obor informatiky zabývající se tvorbou strojů vykazujících známky inteligentního chování. Zaslouží si to tedy takový SW, který vuyžívá některý z přístupů v rámci tohoto oboru (případně by zavedl přístup nový s daným cílem). A to včetně poměrně jednoduchých programů, mnohem méně vyspělých než systém popisovaný v článku. Pro umělou inteligenci, jež bude ve finální verzi na stejné nebo lepší úrovni než lidé, byl vzhledem k určité nejednoznačnosti (pojmem UI je oznažováno hocičo) zaveden pojem Obecná umělá inteligence - Artificial general intelligence (AGI). Ale i specializované UI již dosáhli mnoha milníků, které by před 50 lety považovala většina za doménu lidské inteligence. K obecné umělé inteligenci zbývá nejspíš pár desítek let, ale průlom v některé jiné oblasti IT oboru by mohl vývoj značně urychlit.

Odpovědět


Re: Re: Re:

Jan Balaban,2018-09-16 09:30:06

Ďakujem za vysvetlenie. Zdá sa mi hodne zavádzajúce, domýšľavé až hlúpe, nazývať umelou inteligenciou každý slabučký pokus o umelú inteligenciu na úrovni ľudskej inteligencie.

Odpovědět


Re: Re:

Petr Bolek,2018-10-06 21:26:35

Skutečná UI v rámci sekund zničí sama sebe, neb si uvědomí nesmyslnost bytí, a to jak smrtelného, tak nesmrtelného, anebo tento nejhorší stín na mozcích nechytřejších lidí překoná (bůhvíjak), pak zničí libovolnou konkurenci. V našem případě jedinou "možnou" - člověka.

Tak či onak ji nepoznáte. V prvním případě si budete myslet, že je to chyba v Matrixu a kousl se vám komp, ve druhém nebude nikdo, kdo by to zjistil.

Můžeme tedy v klidu spát. Bolet to nebude v žádném případě. Tak to bude rychlé.

Nebijte mne, je to jen můj osobní názor. Nejsem odborník na UI. Tím koneckonců není nikdo. Pokud platí výše zmíněná premisa, nebude jím nikdo ani v budocnu, max. za odborníka bude považován tvůrce UI po dobu její stavby, až do finalního stisku ENTER. Nobelovka ale nebude.

Vzniká zajímavá otázka: "Nedokáže-li zabít, či zabít sebe, je inteligentní?".

Odpovědět

...

Jan Balaban,2018-09-13 10:18:40

Často čítam o umelej inteligencii ako o starej veste. Prehliadol som snáď Nobelovu cenu za taký významný objav?

Odpovědět


Re: ...

Jan Balaban,2018-09-13 13:53:19

Umelá inteligencia s IQ húpacieho koníka si asi nezaslúži Nobelovu cenu.

Odpovědět


Re: ...

Martin Pecka,2018-09-15 18:36:11

Za IT se Nobelovky nedavaji. Nastesti. To by treba nekoho mohlo napadnout chtit ji pro Zuckrouse nebo Larryho Page...

Odpovědět


Re: Re: ...

Jan Balaban,2018-09-16 09:31:55

Ak niekto objaví umelú inteligenciu na úrovni ľudskej, tak by mali radi urobiť výnimku.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace