Australská umělá inteligence SAM vyvinula první vakcínu  
Až doteď jsme látky do vakcín navrhovali my. Teď to přebírají umělé inteligence. A jako obvykle jim to jde lépe, nežli nám. Inteligence SAM navrhla novou látku, která podstatně zesiluje účinky vakcíny proti chřipce. V Austrálii, kde čelí velkému počtu případů chřipky, včetně řady úmrtí, něco takového uvítají.
Příští možná bude od umělé inteligence. Kredit: Whoisjohngalt / Wikimedia Commons.
Příští možná bude od umělé inteligence. Kredit: Whoisjohngalt / Wikimedia Commons.

Není žádným tajemstvím, že se na výzkumu a vývoji vakcín podílejí počítačové modely. Tým australské Flinders University teď ale zašel ještě dál. Vycvičili si umělou inteligenci, která kompletně navrhla novou vakcínu, respektive látku, která posiluje účinnost vakcíny. Ta se stala první lékem v lidské medicíně, o němž je známo, že je dílem umělé inteligence.

 

Nikolai Petrovsky. Kredit: Flinders University.
Nikolai Petrovsky. Kredit: Flinders University.

Nikolai Petrovsky z Flinders University, který je zároveň ředitelem australské biotechnologické společnosti Vaxine, se svými kolegy vytvořil umělou inteligenci SAM (Search Algorithm for Ligands). Inteligence prohledává nezměrná množství chemických sloučenin a hledá mezi nimi látky pro vakcíny.


Petrovsky a jeho tým vycvičili inteligenci SAM na dvou souborech sloučenin. První zahrnoval látky, o nichž je známo, že aktivují lidský imunitní systém, a ten druhý zase látky, o nichž se ví, že v tomto směru nefungují. Inteligence se naučila, jak rozpoznat látky, které si rozumí s lidskou imunitou. Pak vyvinuli ještě jeden program, kterému říkají syntetický chemik. Ten jako nějaký šílený alchymista 21. století generoval biliony chemických látek, jimiž pak „krmil“ inteligenci SAM.


Badatelé nechali SAM pracovat. Poté se podívali na žebříček vytvořených látek a nejslibnější kandidáty si podle designu SAM nasyntetizovali v laboratoři. Následně je otestovali s lidskými krvinkami a zjišťovali, jak reálně fungují na lidskou imunitu. Ukázalo se, že SAM dokáže navrhnout látky, které v účinnosti předčí lidmi vytvořené prostředky pro zesílení účinků vakcín. Po laboratorních testech přišly na řadu experimenty na zvířatech.

 

Flinders University, logo.
Flinders University, logo.

Petrovsky podotýká, že jejich výzkum by mohl podstatně zkrátit dobu, která je dnes nutná k vývoji nového léku, možná až o desetiletí. S tím je spojená úspora stovek milionů dolarů. Vývoj lidského léku je dnes proklatě drahou, náročnou a zdlouhavou záležitostí. Petrovsky a spol. získali na výzkum prostředky od amerického institutu National Institute of Allergy and Infectious Diseases (NIAID) a zahájili klinické testy vakcíny od umělé inteligence na území Spojených států.


Testy na laboratorních zvířatech ukázaly, že tahle vakcína velmi úspěšně chrání očkované proti chřipce. Lépe než soudobé vakcíny. Badatelé to ovšem museli potvrdit v klinických testech na lidech. Vývoj nové vakcíny proti chřipce je reakcí na velké množství případů chřipky v Austrálii, a také na velký počet úmrtí. Do června 2019 v Austrálii letos zemřelo kvůli chřipce 228 lidí. Podle odborníků je nutné urychleně zavést očkování vylepšenými vakcínami, protože řada nemocných dostala očkování proti chřipce, které je ale neochránilo. Petrovsky doufá, že vakcína od umělé inteligence SAM doplní nebo případně i nahradí stávající očkování proti chřipce.

Literatura
Business Insider Australia 9. 7. 2019.

Datum: 14.07.2019
Tisk článku

Související články:

Chřipková vakcína selhává kvůli způsobu výroby     Autor: Josef Pazdera (06.11.2017)
Důmyslná hi-tech vakcína funguje proti biologickým zbraním     Autor: Stanislav Mihulka (12.05.2018)
Neuvěřitelný výzkum: Vědci se blíží k vakcíně proti úzkosti a depresím!     Autor: Stanislav Mihulka (09.06.2018)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace