Umělá inteligence Sequencer vypátrala veliké struktury u zemského jádra  
Geofyzici pustili na detailní analýzu seismických vln z oblasti Pacifiku astrofyzikální umělou inteligenci Sequencer, která obvykle zkoumá záření hvězd a galaxií. Výsledkem je detekce nečekaně velkých a četných struktur husté a horké hmoty na rozhraní mezi jádrem a pláštěm.
Struktury na pomezí pláště a jádra. Kredit: Doyeon Kim / University of Maryland.
Struktury na pomezí pláště a jádra. Kredit: Doyeon Kim / University of Maryland.

Hlubiny Země máme doslova pod nohama. Přesto jsou pro nás vzdálené jako nějaká cizí galaxie. Jsou jako cizí, extrémní svět, a stále před námi skrývají nejedno tajemství. Tým geofyziků americké University of Maryland nedávno analyzoval tisíce záznamů seizmických vln, aby s jejich pomocí prozkoumali prostředí na rozhraní mezi roztaveným jádrem planety a zemským pláštěm.

Doyeon Kim. Kredit: University of Maryland.
Doyeon Kim. Kredit: University of Maryland.

 

Čekalo je tam překvapení. Kolem zemského jádra zřejmě existují velké a četné heterogenní struktury, které odpovídají oblastem s neobvykle horkou a hustou horninou. Něco takového nečekali. Doyeon Kim a jeho spolupracovníci si rovněž nejsou jistí, jaké mají tyto struktury složení. Teď se na ně zaměří výzkum, protože by nám mohli prozradit leccos zajímavého o geologických procesech v zemských hlubinách, deskové tektonice a o tom, jak vlastně vypadá evoluce planety.

 

Kim a spol. se soustředili na ozvěny seismických vln, které putovaly pod Tichým oceánem. Jejich analýza odhalila doposud neznámou hlubinnou strukturu pod Markézami, exotickými vulkanickými ostrovy ve Francouzské Polynésii. Zároveň se ukázalo, že již známá struktura pod Havajskými ostrovy je ve skutečnosti větší, než jsme si mysleli.

 

Geologové těmto strukturám říkají zóny ultranízkého pohybu ULVZ (ultralow-velocity zones). Jde o oblasti s velký hustým a horkým materiálem, které se nacházejí na bázích plášťových chocholů, kde od rozhraní mezi jádrem a pláštěm stoupá horký materiál směrem vzhůru. Když se takový plášťový chochol dostane na povrch, vytvoří vulkanické horké skvrny.

 

Co prozrazují seismické vlny? Kredit: University of Maryland.
Co prozrazují seismické vlny? Kredit: University of Maryland.

Výzkum Kimova týmu přinesl doposud nejvíce obsáhlý pohled na rozhraní mezi zemským jádrem a pláštěm, v detailním rozlišení. Badatelé zpracovali tisíce ozvěn seismických vln a získali díky tomu nový pohled na toto extrémní prostředí. Ukazuje se, že na rozhraní mezi jádrem a pláštěm existuje celá řada struktur, o nichž jsme nevěděli.

 

Analýzy velkého počtu seismických vln bývají velmi náročné. Kim s kolegy proto využili služeb umělé inteligence Sequencer, s jejíž pomocí analyzovali asi 7 tisíc seismogramů. Tyto seismogramy pocházejí ze stovek zemětřesení magnituda 6,5 a silnějších, která se odehrála v letech 1990 až 2018. Pozoruhodné přitom je, že Sequencer byl původně vytvořen pro hledání dat a vzorů v záření hvězd a galaxií. Seismologové ale vlastně řeší podobné problémy a astrofyzikální inteligence tudíž nalezla uplatnění v průzkumu hlubin Země.

 

Kimův tým odhalil ozvěny u zhruba 40 procent všech zkoumaných seismických vln. To bylo velmi nečekané. Vědci původně předpokládali, že ozvěn detekují mnohem méně, že budou v podstatě vzácné. Velký počet ozvěn znamená, že na rozhraní mezi jádrem a pláštěm jsou velké anomální struktury nikoliv výjimečné, ale spíše běžné.

 

Literatura

University of Maryland 11. 6. 2020.

Science 368: 1223-1228.

Datum: 15.06.2020
Tisk článku

Ústava Země A constitution for the earth Verfassung für die Erde Ústava Zeme - Šmajs Josef
 
 
cena původní: 301 Kč
cena: 259 Kč
Ústava Země A constitution for the earth Verfassung für die Erde Ústava Zeme
Šmajs Josef
Související články:

Vnitřní jádro Země je teplejší o 1 000 stupňů Celsia     Autor: Stanislav Mihulka (30.04.2013)
Vnitřní jádro Země je mimo rytmus     Autor: Stanislav Mihulka (19.05.2013)
Nový výzkum potvrzuje, že vnitřní jádro Země je pevné, i když ne zase moc     Autor: Stanislav Mihulka (24.10.2018)
V hlubinách zemského pláště objevili monumentální pohoří     Autor: Stanislav Mihulka (16.02.2019)
Na vnitřní jádro Země sněží železo     Autor: Stanislav Mihulka (21.12.2019)Diskuze:

Jsou věci

Tomáš Novák,2020-06-16 13:43:48

...mezi nebem a zemí, v tomto případě spíše mezi jádrem a pláštěm :-)

Odpovědět

Umela Inteligencia

Rio Malaschitz,2020-06-15 18:48:06

Aj u nás na Slovensku každý softvér čo trochu premýšľa nazývame umelou inteligenciou - lepšie sa to marketingovo vysvetľuje zákazníkom, sponzorom, v žiadostiach o granty a pod. Pričom už len taká lineárna regresia - https://cs.wikipedia.org/wiki/Line%C3%A1rn%C3%AD_regrese - stačí na 99% problémov a má už 200 rokov.

Odpovědět


Re: Umela Inteligencia

Ladislav Truska,2020-06-17 01:01:42

dobře a jak tedy ty struktury kolem jádra vycházejí vědcům na slovensku...?

Odpovědět


Re: Re: Umela Inteligencia

Radoslav Porizek,2020-06-17 02:53:51

Neviem ako na Slovensku, ale vo vede sa to robi tak, ze treba mat v prvom rade dobry model na to, ake seizmicke "ozveny" vytvori konkretna struktura. No a potom treba trochu heuristiky, aby sa s "ozvien" spatne rekonstruovala povodna struktura.
Basnenie o "astrofyzikalnej inteligencii" je prehnane. Skratka potrebovali vykonejsie zelezo na spracovanie vacsieho mnozstva dat.

Podobne z "ozvien" sa napriklad hladal aj Higgsov bozon na urychlovaci v Cerne, tam mohli tiez tvrdit, ze ho objavila umela inteligenicia.

Odpovědět


Re: Re: Umela Inteligencia

Mojmir Moravsky,2020-07-18 15:37:28

To ako to vychadza Slovenskym vedcom je obsiahlejsie ako na jeden komentar. Docitate sa to napriklad v publikacii:
The Finite-Difference Modelling of Earthquake Motions, vydanej na Cambridge University Press. Napisanej autormi z Univerzity Komenskeho, Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie.

Neviem ci sa jednalo o ironicky komentar a urazku slovenskych vedcov, alebo uprimny zaujem. Ak to bola narazka na to, ze na Slovensku vedci nemaju na riadnu vedu, tak to bolo v tomto pripade uplne vedla. Na Slovensku je totiz jeden z top svetovych teamov pod vedenim prof. Mocza zameranych na studovanie seizmologickych procesov pomocou numerickych metod.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace